Čirok

Louky a pole
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Čirok

Nový příspěvek od oreb1 »

Nepěstoval někdo z Vás nebo někdo v okolí někdy čirok? Mě by zajímalo, jestli to zvířata žerou ráda nebo nad tím spíš ohrnují nosy. Vím z četby v dětství, že ho pěstovali Indiáni, čili jíst se to dá. Někde jsem se dočetla, že při větší konzumaci hrozí nedostatek vitamínu B3 (myslím, ale možná jiné béčko) a že někdy způsobuje otravu. Neznám nikoho ze země, kde by se tím krmilo. Nevíte něco bližšího? Na co by se při krmení muselo dát pozor, s čím to kombinovat apod.?
Někde jsem taky četla, že čirok zastaví růst, když je sucho a pokračuje normálně dál, když je nějaká vláha. To je výhodná vlastnost.
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od irčan »

Zrna čiroku neobsahují lepek. Hlavními komponenty jsou přibližně: 10 % vody, 8-10 % bílkovin (horší kvality; obsahuje příliš leucinu, čímž může způsobit nedostatek vitamínu B3), 70 % sacharidů, 1-3 % vlákniny, 3-6 % tuků. Dále obsahuje taniny, alkaloid dhurin (nebezpečný při zkrmování), atd
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od Marion108 »

Cirok je beznou soucasti nasi kuchyne, je velmi dobry, tedy jeho zrno. Pestuje se bezne na morave v mensi mire. My ho budem ted na picninu vysevat... je to tak, ze urcite odrudy jedovate opravdu nejsou, pytel osiva mi zavazi na schodech uz delsi dobu, uz aby bylo zaseto... :cert:
Povazuji cirok za obilovinu budoucnosti, brzy tady totiz nic jineho kloudne nepujde... :cert:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od přezdívka »

Čirok je vlastně takové přerostlé proso. Jednou jsem ho nasela podle plotu, jako stínící plodinu. Pak jsem laty olámala a dala je sousedce pro exotické ptactvo. Byl to čirok černý. Nevím, jestli je ještě nějaký jiný. Bylo to dost vysoké.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od oreb1 »

Zatím jsem si nevšimla, že by se na Moravě pěstoval BĚŽNĚ ;-), protože běžně se pěstuje kukuřice, pšenice a oves, jak tady na Moravě okolo sebe vidím. Ale někde ho asi pěstují, aspoň jsem to slyšela. Proto se ptám.
Přezdívko, Jak jste ho pěstovala, kdy vysela, jaký rozestup, péče o něj atd. ? Je to silná rostlina nebo se slehne jako naše obilí?
Marion, jakou máte odrůdu?
Zkrmoval to někdo? Zralé, zelené? Vzpomínám si vlastně, že zelený se asi nesmí, tam jsou ty alkaloidy. Dá se z toho využít sláma?
Kdo co ví, sem s tím. Třeba se to bude někomu hodit.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od přezdívka »

Koupila jsem pytlíček semen v prodejně se semeny. Byla jsem zvědavá co to je. Nasela jsem do řádku podle plotu. Už si přesně nepamatuju, jak dlouho to trvalo, než semínka vzešla. Bylo to vyšší než 150 plot. Potom jsem ho musela provázkem trochu přitáhnout k plotu, aby se ve větru nevyvracel. U země byla stébla docela silná. Jinak by to asi vypadalo na poli
Naposledy upravil(a) přezdívka dne 13 srp 2019 19:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od Marion108 »

Ruzrok, da se krmit na zeleno, da se i senazovat, susit, zda leha atd netusim, vim jen ze nesnasi zapleveleni...
Dozvedela jsem se, ze pry ho vyseje az zjara, ze letos je pice dost, ano, je ji dost...
Prodejce osiva me ujistoval, ze jedovaty neni... :nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od Berrynator »

čirok se u nás pěstuje i na větších výměrách, jako alternativa ke kukuřici, tedy se silážuje, ať už jako krmivo pro skot či bioplynku, nicméně je spousta odrůd, každá vhodná na něco jiného, dokonce jsou i beztaninové odrůdy, jako zelené krmivo bych to příliš neviděl, přeci jen je to dosti podobné kukuřici a zkuste hodit celou velkou rostlinu kukuřice nějakému zvířeti, tak by z toho moc nevyužili, jinak do budoucnosti možná perspektivní náhrada za kukuřici pro svou odolnost suchu, nízké nároky na živiny a jiné, ale to bude asi až v době, kdy už bude opravdu velká bída se suchem, prozatím je stále ještě perspektivnější kukuřice
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mám připravenou výsevní jednotku za účelem silážování. Odrůda co mám je prý schopná dát dvě sklizně ?. Je to teplomilná kultura.
Tady ji dělají do bioplynky (výška přes tři metry) nebo na zrno a tam je do 150 cm. Zrno je černé, bílé nebo červené.
Letos jsem čirok vyset nestihl. Mám však vysetou kukuřici Piroxénii. Seju na volné plochy po bramborách, česneku, brukvovité zelenině nebo hrachu. Před týdnem už měla skoro 40 cm. Vypadá to dobře. Asi se budu moct i podělit.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od Berrynator »

ještě bych pro jistotu vypátral, jestli ta odrůda je extra vhodná pro zkrmování, ty odrůdy pro bioplynku mohou mít jiné vlastnosti, zvláště pak ty extra vysoké rostliny jsou charakteristické vysokým obsahem ligninu, který zhoršuje stravitelnost
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od Marion108 »

Nabizi nekolik odrud a my poptavali vylozene picninu, tak snad nekecali... taky jsem z toho nebyla nadsena, ale opravdu mi rikali, ze mam byt v klidu.
Jo cirok se po sklizni da jeste nechat narust, narozdil od kukurice, po seci dal roste... bavime-li se o picninach, jak je to u zrna nevim a u pestovani do bioplynky uz me to tuplem nezajima...
Tady pisou tohle, tak ja vam nevim... :nevim: https://www.uroda.cz/prakticke-vyuziti- ... ku-ruzrok/
Z clanku pestebni technologie o teto odrude
"Odrůda má využití jednak
jako zdroj biomasy (vegetativní části rostlin využitelné jako krmivo pro hospodářská zvířata,
biomasa jako zdroj pro výrobu bioplynu). Díky schopnosti dozrát v podmínkách ČR i jako
zdroj zrna pro následné krmivářské a potravinářské využití (krupice, mouka). Má rovněž
velký potenciál jako fytosanitární meziplodina."
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Odrůdu u čiroku si nepamatuju, ale určitě byla poptávaná na krmení pro dobytek jak na zeleno tak ve formě siláže.
Kukuřice Piroxénie je osvědčená odrůda s krátkou vegetační dobou a vhodná pro siláže.
Nemám možnost set pro svoji potřebu na potřebnou výměru a tak zabírám po dohodě plácky po ranné zelenině a bramborách. Výnos je sice trochu nižší, ale je a to je hlavní.
A majitel polností se nemusí zaobírat posklizňovými zbytky a zpracováním půdy až do podzimu.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak s novým jarem obnovuju vlákno.
Nějaké nové praktické poznatky kdyby byly ?
Zatím je sice brzo, ale chci být připraven :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od přezdívka »

Dneska jsem trochu brouzdala po internetu a na www. zemědělec, v sekci Náš chov v odkazu na skot je článek o čiroku. Jsou tam zajímavé údaje, jenom to nejdůležitější tam chybí - Kde jsou ty pokusy dělané. Je tam jenom jméno redaktora. Třeba by to šlo se k němu nějak dostat a vytáhnout z něj víc informací.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od oreb1 »

Škoda, že už sem nechodí Marion, protože oni čirok seli už vloni, jestli jsem ji pochopila.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od oreb1 »

Charakteristika a pěstební technologie české odrůdy Ruzrok je shrnuta v dolním odkaze. Podle zemědělce, který čirok pěstuje pro svůj dobytek, ho musí v siláži míchat s dalšími plodinami, protože ho krávy a koně samotný nechtějí.
http://www.oseva-vav.cz/vysledky/PT_Ruzrok.pdf
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od Aulay »

Mně se ňák nedaří najít osivo čiroku..... doma mám jen loupaný, ten už asi růst nebude, navíc to rozhodně nebude Ruzrok. Kozy by to myslím žraly, ty žerou všechno....aj to co nesmí....hlavně to, co nesmí... a tady je děsný sucho, to by mi čirok dopomohl aspoň k troše sena a zrní.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od přezdívka »

Čirok by se dal koupit ve zverimexu jako krmivo pro exoty. Jenomže nebudou vědět co je to za odrůdu a jak je to staré, aby to vůbec klíčilo.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mám celou výsevní jednotku.
Odrůdu z hlavy nedám, ale bylo to kupovaný na zelený krmení a senáż.
Jen osobní odběr. Na posílání není čas :nesouhlas: .
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čirok

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Zkuste Seedservice.cz, Ruzrok nemají, ale v nabídce jsou jiné.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů