KU u ovcí zapojit se nebo ne?

chov ovcí a koz...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
chci se zeptat chovatelů především těch co dělají či mají zkušenost s kontrolou užitkovosti u ovcí v malém.
Na podzim si ke kříženkám co mám doma, budu pořizovat dalších 5ks ovcí s POP + plemenného berana čistokrevného plemene oxford down.(Postupně přechod celého stáda na 100% OD) A chci se zeptat, přemýšlel jsem na tím se zapojit do KU, jaké to má výhody a nevýhody v takto malém? Vím o poplatcích šlechtiteli za KU. Mám se do toho vůbec pouštět? Jaké je to na papírování. Co musím vše zařídit a co všechno vést atd .... ?
Předem děkuji všem za rady a zkušenosti z chovu zapojeného v KU.
Předem děkuji Pavel.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od MartinR »

Pavle rozhodnutí bude samozřejmě na tobě, hlavně na tom, jakým směrem se chceš ve svém chovu ubírat. Pokud chceš dělat čistokrevná zvířata kdy jenničky si případně i budeš nechávat pak určitě do KU hned!
Výhody jsou lepší zpeňěžení jehniček (resp.beránku ale to už je vyšší level), jasný předpoklad toho co ti vyroste, víc mě teď něk nenapadá... :jakoby:
Nevýhodou jsou vyšší náklady na chov v podobě placení šlechtitele - řádově 200,- /ovci na rok, nutnost jedou ročně vážení jehňat a následná klasifikace jehniček. Jinak je vše stejné jaklo v každém jiném chovu - evidence, odběry krve aj. V podstatě vše tě navede šlechtitel.

Za mě do toho běž... :souhlas: (předpokládám že kdy už kupuješ papírová zvířata máš nějaké představy čistokrevného chovu)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Jde o to, co si od toho slibujete. Musíte mít přehled o zvířatech a pořádně je označit ještě než jim nacvakáte známky, aby se náhodou nezaměnila. Pro chov čistokrevných jehnic stačí mít 5 ovcí. Pro chov plemenných beranů je nejmenší počet 10 ovcí. Mohou to být i kříženky, které postupně převedete na 100% plemeno. Poplatky se zvedaly před dvěma lety a na základě toho dost chovatelů od KU odstoupilo.
Mám sešit do kterého píšu č. ovce, počet všech jehňat i mrtvě narozené, číslo otce, potom váhu při narození. Čísla přiděluji a nacvakávám až po očkování proti enterotoxemii. Je to kombinovaná vakcina i proti tetanu. Do té doby mám různě strakaté pomalované stádo. Jednou se mi totiž stalo, že po nacvaká známek dostalo jehně tetanus. Byla to pěkná jehnice. Všimla jsem si toho včas a dostala docela silná antibiotika. Dostala se z toho, ale už byla jenom pekáčová. Hodně ji to zbrzdilo. Šlechtitel chce nejpozději ve věku dvou měsíců poslat seznam narozených jehňat s číslem matky a otce Hlásí se i mrtvě narozené. Teda ten co jezdí ke mě. . Když máte zvážené porodní váhy a když ne, tak tam dosadí dlouhodobí průměr podle plemene. Většinu z toho si jistě zapisujete i teď pro svou potřebu, pro případné vyřazování z chovu.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Děkuji všem,
Martine a co vše potřebuji zařídit? Kromě smlouvy se šlechtitelem. Četl jsem že je potřeba mít status TSE? To získám kde a jak je to náročné na získání? Klidně můžeš napsat do zpráv, pokud to zde nechceš rozebírat.
Pavel
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Hhippie »

Ahoj Pavle.
Presne jak psal Martin nejvic zalezi na tom, jake mas plany. Pokud chces rozvijet cistokrevny chov s produkci cistokrevnych zvirat s PoP, pak musis do KU vstoupit.
Ja od doby, co jsem se vzhledla ve zwartbles, jsem nakupovala zvirata s POP, plemenny beran z nejlepsiho chovu byl samozrejmosti. A protoze jezdim na klubova setkani a bavi me to prostredi, rozhodla jsem se do KU vstoupit. Ale byla to blbost. Jehnice se mi za tu vyssi cenu neprodavaly, ikdyz mely parametry dobre a jen jsem platila o mnoho penez navic. Plus starosti s odbery krvi, vazenim jehnat, atp. ... takze jsem zase “rychle” vystoupila a mam zas nepapirovy chov.
Takze urcite zalezi, jake mas plany.. jestli mas pocit, ze je o plemeno zajem a rad by ses soustredil na produkovani kvalitnich jedincu, o slechteni se zajimal a chtel se stat chovatelem, o kterem je znamo, ze produkuje dobra zvirara, pak smele do toho, protoze postupne jiste odbyt mit budes. V jinem pripade je na zvazeni, jestli Ti to za to stoji... protoze chovat cistokrevna kvalitni zvirata na kvalitnich jedincich muze clovek i bez toho, aby kolem toho saskoval s dalsimi uredniky a papiry a veterinari ...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od MartinR »

Ahoj, status TSE mít nemusíš pokud nechceš prodávat ovce do zahraničí anebo chovatelovi co ten status má (dneska je to už asi většina co jsou zároveň v KU). To je další kontrola od Vet. správy jednou za rok. Pro KU ale nutný není!
Jediné co potřebuješ pro zařazení do KU je mít papírová jeňhata (min.5 jehniček a jednoho berana) a zkontaktovat se s šlechtitelem co má tvůj kraj na starosti - najdeš na SCHOK stránkách. Sepíše s tebou smlouvu a vysvětlí co a jak.

Jinak já jehničky každý rok prodám za cca dvojnásobek jateční ceny ale je to i o budování svého jména - teď třeba začnu prezentovat chov na různých výstavách - Živitelka, Výstava Vysočiny, ENT Lysán.L. ...
Pokud budeš časem třeba dělat plemenné berany tam už to zhodnocení je zase výšší ale také papírování a práce okolo je víc.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Martine, děkuji. Takže pokud budu chtít prodávat s POP lidem co mají status, tak ho stejně budu muset zřídit. A o něj se žádá kde?? Také se chci i s tím málem co budu mít prezentovat na výstavách - jelikož jsem z Vysočiny, tak v říjnu vždy v Bohdalově na Výstavě Vysočiny (kde vystavuji i králíky), v Brně na techagru, možná živitelka a dál se uvidí :vytlem:

Hippie , také děkuji za další užitečný příspěvek.

Nicméně mám ještě čas, jelikož je dovezu až někdy cca v listopadu. Tak to musím ještě vše probrat.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od MartinR »

Přesně tak. Akorát si nejsem jistej jestli jde nějak oddělit to že máš ty ovce kříženky. Je to v jednom chovu a obávám se, že díky tomu status nezískáš. Je ještě několik tříd toho statusu - tříletej, pětiletej. Já mám třeba ten nejvyšší pětiletej ale já od začátku choval jen plemenná zvířata jasně dohledatelná tak jsem ho získal ale třeba teď nemůžu žádné zvíře koupit z jiného chovu než s tím nejvyšším tatusem (krom R1 nebo ARR/ARR plemenného berana). Žádá se na Krajské veterin.správě.
Tak to se třeba v Bohdalově potkáme, já tam jezdím s ovečkama už řadu let tak pokud mi do toho něco zásadního nevleze tak bych tam měl být.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Děkuji Martine, ono to je ještě troch jinak. Kříženky jsou vedeny na hospodářství otce, já jsem si teď právě vyřizoval nové číslo ,kde chci mít jen ty oxford down. Akorát by se společně pásly. Jinak papírově by byla část na otce (kříženky) a 100% OD na mém čísle. Uvidíme zkusím se poptat.
Ještě mě teď napadá, když přijde ta kontrola z veteriny co vše kontrolují?
V Bohdalově se třeba potkáme, já mám již termín zablokovaný a nic na něj neplánuji :vytlem:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Ono to s tím statusem vypadá tak, že by v dohledné době byl status pro všechna hospodářství v ČR. Podle nějakého předpisu číslo nevím musí být vyšetřeno x zvířat na počet ovcí chovaných v republice za rok. Jenomže, jatka moc skopové nevykupují, když tak za směšnou cenu. A tam jde hlavně o vyšetření starších zvířat. Dospělou ovci už jsem na prodej přes jatka neměla hodně dlouho. Nechávám si porazit a následně udělat masnou výrobu. To je tak všechno. To co si zabijeme doma pro sebe, tak z toho žádné vzorky nikam neposílám. Tak to asi ještě nějakou dobu potrvá. Ale už se o tom mluví několik let. Třeba tady je někdo, kdo je s tím víc obeznámený.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Profesor1 »

Viděl jsem fotky naporcovaného masa z OD (ještě na Uif, myslím od pana MHajenka) a vypadalo to luxusně. Takové kotlety jsem ještě u ovcí neviděl.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Ještě je možnost, nakoupit zvířata s genotypem ARR/ARR - ovce i berany a nemusíte si o žádný status žádat.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

mastnacku , líbivé sice moc nejsou, ale jejich masíčko je fakt luxusní :vytlem: a náš chov je především pro masné účely :usmev:

prezdivko. takže pokud nakoupím ovce s genotypem ARR/ARR, tak nemusím mít status? Ale co když budu chtít prodat někomu kdo ho má? nevezmou mu ho že nakupuje z chovu s neznámou nákazovou situací? A genotyp se určuje z čeho nebo jak?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Právě, že zvířata s tímto genotypem se mohou nakupovat i z chovu bez statusu. Protože tenhle genotyp by vůbec neměl být vnímavý na klusavku, kvůli které se to dělá. Genotyp se zjišťuje z krve a dělá to SVÚ Jihlava. To byste si musel domluvit s chovatelem, že od něj koupíte jenom genotypovaná zvířata, s tímto genotypem. Ono se nejdřív žádá přes šlechtitele a následně SCHOK státní vetrinární správu o odběr krve a teprve, když povolení máte, tak se domluvíte se svým veterinářem na odběrech. Laboratorní vyšetření je státní zakázka, odběry a cesťák se platí. Podívejte se na stránky SCHOK do sekce kontrola užitkovosti banice, berani. Tam je sloupeček s genotypy zvířat. Někteří chovatelé už mají právě jenom taková zvířata.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od MartinR »

Pokud vím tak vyjímka na to nakoupit ovce z hospodářství bez statusu je pouze na plemenné berany, jehničky ne! A do zahraničí bez statusu neprodáte vůbec.
Řeší se ten celorepublikovej status, podmínky už má ČR splněné ale pokud bychom do toho šli, nemohly by se sem zase vůbec dovážet žádné ovce ze zemí které ten status zatím nemají a tak se do toho zatím nešlo.(ani plemenní berani s jakýmkoliv Genotypem)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Tak když je možnost nakupovat berany, proč né ovce? To zas někdo vymyslel paskvil. Přece ARR/ARR u ovce i u berana by mělo mít stejnou odolnost.

Když se poprve vyskytla klusavka v republice, tak se vybilo stádo a berani, kteří byli z toho chovu a chovatelé, kteří si je koupili mohli zvířata posílat jen jedním směrem a to na jatka. Po příslušné karanténě obnovili chov a nakoupili jenom zvířata s genotypem ARR/ARR. Aby se nemusela vybít všechna stáda, tak se právě přistoupilo ke genotypizaci všech ovcí zapojených do KU. Tam, kde vyšel genotyp č. 4 a č.5 se posílalo na jatka. č. 3 tolerovali. V té době moc beranů s genotypem 1 nebylo a tak se pouštěli do chovu i docela mrzáci. Jejich hlavním přínosem byl právě genotyp. A když už jich bylo dost, tak opět začala tvrdá selekce podle zevnějšku. Některé vady bylo a ještě je docela těžké odstranit.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od MartinR »

Ono jde asi o to že jehničky pro klasifikaci a uchovneni nemusí mít Genotypizaci kdežto berany bez Genotypizace neuchovnite.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
vše potřebné ohledně statusu jsem si již zjistil, ale ještě by mě zajímalo pár informací odledně té kontroly užitkovosti.
Jak to funguje - po narození nahlásím šlechtiteli číslo matky, otce a jehněte dat. narození a počet jehňat? Příp.co se mu vše ještě hlásí?
A za druhé, jak funguje to vážení .... domluvíme se se šlechtitelem na nějakém datu, on přijede zváží já zaplatím částku za KU - nebo to se posílá jednou ročně jako za berana a je to hotovo nebo se ještě něco provádí? Vím že se dělá KU ve 100 dnech, což znamená že mohu prodat zvířata až po tomto vážení. Nebo musím čekat třeba až do podzimu s prodejem plemenných jehniček? A hodnocení jehniček a přidělení POP se dělá jak?
Předem děkuji Pavel
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od přezdívka »

Vážení se dělá v intervalu 80 - 120 dní. Plemenář si dělá plán vážení podle toho, kolik má v kterém místě chovatelů a jehňat zapojených v KU. Většinou zavolá tak týden dopředu, že by přijel vážit a upřesňuje datum a čas. U beránků to je jasné, až po bonitaci. Jehničky můžete prodat klidně už po odstavu s tím, že ohodnocení zevnějšku si nechá udělat nový majitel a nechá si na ně vystavit PP - teď se tomu říká zootechnické osvědčení - a zároveň s tím se zapíšou do plemenné knihy. Pokud prodáte jehně před vážením, tak se nepromítne do užitkovosti matky a sníží se jí CPH. Je to stejné, jako když jehně uhyne. KU se platí 1x ročně. Většnou v říjnu příjde faktura.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KU u ovcí zapojit se nebo ne?

Nový příspěvek od Pavel »

Přezdívko, děkuji. Ještě se zeptám to hodnocení zevnějšku u jehnic se provádí zároveň při vážení nebo zvlášť v jiném termínu?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů