Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Marion108 »

Prave se snazime jim nabizet ty prirodni odcervovaky i tu rostou prirozene, kozy maji nonstop pristup na pastvinu, na poli toho merliku mame neuveritelne mnozstvi, dostanou treba i plne kolecko 210 l, vetsinou nez ho sezerou nezerou nic jineho, nechteji, maji to dohromady s konma v prubehu sezony jak se pleje... ale pravdou je, ze ji to dojeni dava zabrat, je nyni nejhubenejsi, tak radeji rozbor necham udelat.;-)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

Takto z konečníka u kôz vedia vyliezať mrle Skrjabinema . Samičky, keď kladú okolo konečníka vajíčka. Ale táto potvora je málo patogénna. Môže sa trápiť aj inými parazitmi. Estragon alebo palinu ročnú nemáte? Ak veľmi schudla, prípadne ak je anemická riešila by som asi chémiou a potom udržovala bylinami, ja si najviac pochvalujem palinu estragon a palinu pravú, tie mi dali do kondicky kozu ktorá vyzerala ako zacervená, ale to bola taká intenzívnejšia kúra
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Marion108 »

Monika MRLE=roup? Ja si myslela, ze je to roup, vim, ze casto vylezaji v noci...
Moooniko a cim chemicky? Dojim a rada bych mleko i pouzivala, ne jako loni, kdy jsem mesic mleko davala slipkam... :nesouhlas: Pelynek cernobyl tu mam, je ho spousta, nezasusi ji?
Jeste mam trochu vratice, zapustena neni, ale funguje na roupy vratic?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Jan »

Zajímavé je, že ovce si sami vybírají palinu - pelyněk, u nás roste jen černobýl. I když se pasou, tak první sežerou trnky a hned pak pelyněk.
Jsem začátečník, ale průjem nemají a před prodejem prý byly odčervený.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od oreb1 »

Myslím, že Moonika psala o skrjabinema ovis, což je hlístice. Roup je taky hlístice, ale ven vylézá v noci roup dětský. Jestli jsou jiné hlístice, třeba u ovcí, kterým se říká v češtině roupi, to nevím.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

Marion108 píše: 25 srp 2019 09:32 Monika MRLE=roup? Ja si myslela, ze je to roup, vim, ze casto vylezaji v noci...
Moooniko a cim chemicky? Dojim a rada bych mleko i pouzivala, ne jako loni, kdy jsem mesic mleko davala slipkam... :nesouhlas: Pelynek cernobyl tu mam, je ho spousta, nezasusi ji?
Jeste mam trochu vratice, zapustena neni, ale funguje na roupy vratic?
Nemôžem to tvrdiť na isto ale toto je typické pre skrjabinema, to je mrľa - roup, a mrle patria medzi hlístice, oblé červy. Ale podľa mňa za tou jej zlou kondíciou asi budú iné potvorky ktoré sú v nej , lebo tieto Skrjabinema sú veľmi málo škodlivé. Aké má sliznice oka podľa famacha? Pelynek niektoré dni dávam vo veľkom a nezasušil mi ich:) Na skrjabinema sa neuvádzajú účinné lieky, zvyčajne sa to moc nerieši ale ak je v zlom stave dala by som jej plnú dávku-dávku pre kozy, odčervenia, napr. albendazol, ten je dosť všestranný, pokiaľ ním nebývala pravidelne odčervovaná. Ten rozbor nebol? A pokiaľ vyzerá že by zvládla aj pomalšiu liečbu tak by som do nej aspoň týždeň "tlačila" všetko možné, cesnak, zázvor, paliny koľko zje , vratič, tam by som bola opatrnejšia, najlepšie ju vyviesť niekam nech si dá z neho koľko bude chcieť, oreganová silica a pod. Prípadne tinktúra z čierneho orecha a pod , veľa halúzok každý deň, aj také protizápalové ako breza vŕba dub.
Naposledy upravil(a) Moonika dne 27 srp 2019 16:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

niektoré kozy majú obdobia že zjedia kľudne aj 10strúčikov cesnaku a ešte by si dali :) Hlavne aby to nebola prieberčivá fajnovka:) Ja som robievala tú bylinnú zmes kde som dávala aj papraď samčiu tá je veľmi účinná len aj rizikovejšia pre pečeň, Takto od oka by som si netrúfla povedať bezpečné množstvo, tam v tej zmesi jej bol presný podiel popri iných zložkách. Ale za mňa, najviac sa mi osvedčil estragon a palina ročná
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Marion108 »

Dekuji. :usmev: Nevypada na umreni. viz foto, pisu vyse, sliznice jsou ok, ruzove. :usmev: zkusim ty byliny, a zacala jsem pridavat i kremelinu. Rozbor jsme chtely dat vcera, ale nejeli jsme tim smerem, snad zitra...
Přílohy
IMG_20190817_174750.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Petak
Příspěvky: 15
Registrován: 15 říj 2018 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Petak »

Moonika píše: 25 srp 2019 00:46 Takto z konečníka u kôz vedia vyliezať mrle Skrjabinema . Samičky, keď kladú okolo konečníka vajíčka. Ale táto potvora je málo patogénna. Môže sa trápiť aj inými parazitmi. Estragon alebo palinu ročnú nemáte? Ak veľmi schudla, prípadne ak je anemická riešila by som asi chémiou a potom udržovala bylinami, ja si najviac pochvalujem palinu estragon a palinu pravú, tie mi dali do kondicky kozu ktorá vyzerala ako zacervená, ale to bola taká intenzívnejšia kúra
Moni, jak, prosím, vypadala ta Tvoje intenzivnější kůra s estragonem a pelyňkem pravým? Já našim dávám občas pelyněk pravý, ale nejsem si jistá, jak často můžu kvůli játrům... Pořád mají řídké bobky - dala jsem to na rozbor a mají zase strongylida i kokcidie na 3 křížky... A to měly před dvěma týdny intenzivní oreganovou kůru... )o: Ach jo, na jaře to vypadalo pěkně, že parazitům pěkně odolávají, ale teď to jde zase do kopru. I nádoj... Já jim ale už fakt žádné chemické odčervováky nechci dávat. Leda v zimě, když to neohrožuje půdní brebery..
Petak
Příspěvky: 15
Registrován: 15 říj 2018 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Petak »

Tady je zajímavý článek o vlivu odčervováků na půdní organismy, ze kterého vyplývá, že nejmenší škodu nadělá moxidectin (i když účinek některých jiných odčervováků zatím není zdokumentován). Takže když je krize a nic přírodního nefunguje, tak to je asi nejlepší volba... Akorát má dlouhou ochrannou lhůtu podobně jako Ivermectin, takže dobré hlavně pro koňaře a masná plemena, pro dojná zvířata zase jen mimo sezónu...
http://www.equichannel.cz/jiny-pohled-n ... 1475865425
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

Petak píše: 30 srp 2019 11:32 Moni, jak, prosím, vypadala ta Tvoje intenzivnější kůra s estragonem a pelyňkem pravým? Já našim dávám občas pelyněk pravý, ale nejsem si jistá, jak často můžu kvůli játrům... Pořád mají řídké bobky - dala jsem to na rozbor a mají zase strongylida i kokcidie na 3 křížky... A to měly před dvěma týdny intenzivní oreganovou kůru... )o: Ach jo, na jaře to vypadalo pěkně, že parazitům pěkně odolávají, ale teď to jde zase do kopru. I nádoj... Já jim ale už fakt žádné chemické odčervováky nechci dávat. Leda v zimě, když to neohrožuje půdní brebery..
Ahooj Peti, to tam mas jeden druh kokci na 3? lebo to nie je nic strasne, dospela koza by s tým nemala mat problem , ak nie je inak oslabena, tam moze byt iny problem. a kolko si im davala oreganovej silice , na dospelu kozu? Ja som jej proste dávala cerstvy estragon a palinu rocnu, tieto druhy maju vela artemisinu ktory je ucinny dokonca aj proti plazmodiam malarie, tak si myslim ze aj na ine prvoky pomaha, teda aj kokc. Ja uz si to presne nepamatam ale ta koza bola chuda a mala v rozbore dva druhy kokcidii myslim a jeden je taky dost patogenny druh. A ja som jej neviem ci nie dva tyzdne davala kazdy den "kyticu" estragonu a paliny ročnej, stale mala o to silny zaujem. trochu som sa na nu spoliehala ze ked jej by to bolo moc tak proste zacne odmietat, tak mi to robia ine kozy, v urcitych obdobiach estragon chcu s chutou a v inych odmietaju. Plus aj silice som jej davala ale nepamatam uz detaily, ale vyrazne sa nakopla, zlepsila po tej kure. Potom asi dva tyzdne po kure som davala rozbor a nikde nic, co mi prislo neuveritelne tak som za tyzden dala zas a boli tam kokc na jeden krizik:)
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

Peti ja nemam Pelynek pravy ale Pelynek rocni a Pelynek kozalec?estragon, pravy nema skoro ziadny artemisin. Ale aj pravy je ucinny proti kokc
Petak
Příspěvky: 15
Registrován: 15 říj 2018 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Petak »

No asi jeden druh - píší tam eimeria +++. Myslíš, že ty řídké bobky mají spíš z těch tříkřížkovývh strongylidů? Zkusím jim tedy dávat pelyňku jak budou chtít a snad to bude v poho... Ještě jim zase kápnu hřebíčkovou silici... Oregana jsem dávala 6 kapek ráno a 6 kapek večer - už jsem ho zase spotřebovala za strašné prachy, tak to asi dám jen tu a tam.. Zkusím tedy sehnat pelyněk roční. Chtěla jsem ho letos pěstovat, ale nevzešla mi semínka...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

No praveze sa predava velmi draho, ten rocny, suseny, ale estragon myslim mali na naturway za dobru cenu. Rocny som tento rok nevysiala ale nastastie sa mi vysemenil tak mi tu par rastlin narastlo ale davam najma estragon, ten je nenarocny, trvalka , bujne obrasta, ten si urcite zozen
No mozu v tom byt aj tie hlisty pripadne nieci bakterialne, nevie Peti. Mozno by stalo za to aspon jednu odcervit chemicky , ak ti tam este nieco zabera o odsledovat ci je nejake zlepsenie, ak by bolo tak vies ze su za tym hlisty . Na tvojom mieste by som kludne ponukala ten pelynek pravy aj s cernobylom. Oni aj ked nemaju artemisin tak maju ine zlozky s odcerv.ucinkom
Sliznice su ok?
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

A robila si rozbor aj pred oreganom?
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

http://eshop.ze-statku.cz/byliny/anyz-vazeny--1-kg/
Tito maju estragon za super cenu, na linku je anyz ale ked tuknes je to estragon
Petak
Příspěvky: 15
Registrován: 15 říj 2018 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Petak »

Dík za odkaz, mrknu na to. Před oreganem jsem rozbor nedělala - třeba to bylo daleko horší.. Trochu se mi zdálo, že během té kůry se jim bobky zlepšily, i když ne úplně, teď se ale zase zhoršily, tak mi přijde, že jestli to účinkovalo, tak jen dočasně... A vzhledem k ceně oregana nic moc... Už se těším, až budeme moci pást i na našich nových pozemcích (teď tam máme vyrostlou řepku) a budeme moci nechávat pastviny více odpočívat (teď sice ohradu posouvám každý den, ale na jedno místo se vrátíme dvakrát i třikrát do roka...)...
Nevíš, jestli někdo u nás už zkoušel Biowormu (přípravek na bázi spór houby, co projde trávicí soustavou a na pastvině v bobcích žere hlísty)? Myslím ale, že to v Evropě ještě není, že?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od oreb1 »

Jen tak po straně se zeptám,jestli mají dost větví i s kůrou? Obsahují tanin, ten má svíravé účinky a na úpravu trusu i prevenci proti parazitům je dobrý. I listí stromů a keřů ho obsahuje.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

V EU to pokial viem este nie je, asi najma v Australii.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Moonika »

Kamarátke odpísali toto: Currently we are awaiting approval to begin distribution to Europe. However, unfortunately there is no ETA for this process. We expect USA should be approved early 2019. This is the only ETA we can supply right now.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů