Nízký les, kopicování

Stromy a keře
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Ne nadarmo je to ruský národní strom - dobře se množí, adaptabilní, rychle rostoucí, odolná, rozpínavá :)) akorát nechlastá vodku.
Na podzim zmulčováno, březový obrosty už mají kolem metru, ostružiny a podobnej bordel pod většíma fakt neroste
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Mně připadá, že často někdo objeví něco nového, významného, ale ono to tu už přece odjakživa je a používá se. Přece břízy se sázely nebo nechávaly vysemenit i v písníkách, kde nic jiného nerostlo, po nich přišly borovice a pak už další stromy.
Tady u nás břízy mají nějakou nemoc, při které se úplně rozpadají nastojato. Pak leží různě velké březové kmeny v kusech na zemi a dá se z nich krásně sloupnout kůra na podpal :souhlas:, protože vnitřek se dá vysypat a zůstane jen kůra. (Vidíte, našla jsem výhodu. Ze zdravého stromu bych tu kůru neloupala.)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Janina »

Pavle :)) :))
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

mastnacku, dejte je tam, už jsem to tu psala, že se to s akátem přehání. Je to výborné dřevo. Když se má pak likvidovat, musí se důsledně mýtit, protože obráží hodně od kořenů. Ale třeba to, že pod ním nic neroste, není tak úplně pravda. Divila jsem se na jaře. Je tu takový akátový hájek a vedle něho hájek ze špendlíků. Pod obojí se dá vejít, jsou to statné stromy, kozy se tam můžou pást. Ale pod špendlíky nerostla žádná tráva, protože hned měly listy a byla pod nimi tma. Pod akáty bylo světlo, vyrazila tam krásná čerstvá tráva a pak teprve listy akátů vyrosty. Mezitím už narostla tráva jinde, ta pod akáty uschla a lehla. Teď tam vyráží nová mezi tou uschlou. Není to na sekání a sušení, ale není to pusté místo, kde nic neroste, pást se tam dá. Problém akátů je problém člověka a jeho nedůslednosti. Snadno se vysemení a když okolí nikdo neseká, přeroste a je z něho akátová houština. (Kterou ovšem milují kozy :usmev: .)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

mastnacku, přesně tak. Sucho snáší výborně. Dřevo je jako dub, vydrží prý ještě víc. Já akátovou štěpku vozila do výběhu, aby tam nebylo bláto. Padlo toho tam hodně kubíků, ale ta štěpka se nerozkládá jako třeba smrková a je z toho poměrně pevný podklad.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

To je nádhera inspirativní. Jeden javor jsem takhle vytvořil, snad to nezapomenu odpoledne vyfotit. Chtěl jsem ho tam nechat jako kůl do ohrady, ořezáno před rokem a půl a už na něm rostou krásný klacky na opejkání buřtů. Nějak se nám nedaří si koupit ty železný opejkadla :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

Na to bych se mohl dívat pořád dokola.Zajímavé.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Zdeňku, mohla by podobně fungovat třešeň? Mám v sadu několik ne moc velkých stromů, stejně bych je asi pořezal. Jsou kdysi blbě ořezaný, zatejká do nich, třešně maj malinký. Zkusil bych jednu a když vyrostou, tak hlavní větve pak naroubovat...
A taky hodně velkou višeň, ale je prasklá po dýlce, potřebuje odlehčit, aby nepraskala dál, vyfotím
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

Pavle,mě se líbí i ty už uschlé.Je to jak sochy,tak proč to nezkusit.Třešeň moc dobře neobrůstá.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Když on je ten sad tak pravidelně zasázenej a v každým místě, kam bych chtěl zasadit novej stromek (kde je místo) je pařez :smutek:
Tady je ta velká višeň, je to v rohu u druhýho příjezdu, takže stejně nějak ty větve upravit musím, aby tam aspoň z jedný strany mohl projet traktor, vidím to tak - celou tu větev na pravý straně odříznout
Obrázek
Jabloň má výborný jablka, teda měla loni, letos nic a výhled moc dobře nevidím - když jí uříznu nad tou první větví od spoda, tak bude hodně nevyvážená. Možná zkusím říznout naproti nad něčím, co se aspoň trochu zelená.
Obrázek
No a ty třešně, mají dobrý, ale malinký třešně. Už jsem je chtěl pokácet, ale asi je to škoda. Je něco, co bych napatlal do těch děr aby tam dál nezatejkalo a stromu to neškodilo? Třeba montážní pěna nějaká trvanlivější :)) ?
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Přílohy
IMG_20190905_180657.jpg
:PavelIV:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Asi máš pravdu, já jsem tomu v tom dokumentu pořádně nerozuměl a furt čumět na anglický titulky jsem taky nestíhal. Nebylo tam něco o tom, proč to neřezali níž, ale tak vysoko. Pamatuju si jenom, že aby ty nový obrosty neožírala "pozemní" zvířata. Možná když se nechá větší kus jako živýho kmene, že by třeba mohlo. Jak je vidět, pro ty třešně je to asi poslední šance na delší život. U chalupy jsme porazili starej dutej ořešák. Manželka si do dutýho pařezu zasadila afrikány a ten ze stran obrážel hodně (možná proto, že se to zalejvá :usmev: ), ale sejmul jsem to strunovkou, už to bylo asi 70 cm vysoký. Příští rok asi jeden výhon zkusím nechat. Kdyby vyrostl, tak to bude stínit chalupě, ale uříznout to jde vždycky.
Taky mám cukání to zkusit se švestkama, jsou hrozně vytáhlý do vejšky a část je taky uschlá, to v tý vejšce nikdo nesklidí. Jsou asi 4 na ploše 2x2 metry.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Kouťák »

Pavle,řeknu,co bych udělal já.U višně bych větev neodřezával,protože by to byl její konec.Pokud jí chceš zachránit,tak provrtat ,prostrčit závitovou tyč a stáhnout,aby se nerozštípla.Ostatní,co jsi vyfotil už nezachráníš.Já vždy obkopu 15 cm pod uroveň terénu a uříznu.Není vidět pařez a pod zemí brzo shnije.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Sakra, jsem zapomněl vyfotit ten javor, snad dneska
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Staré ovoc stromy se mají odstranit. Jsou nebezpečné na zlomení a jen přenáší choroby. Na rovince odstranit i s kořenem. Obkopat a zavolat traktor a vyvrátit i s kořenem. Nedá to tolik práce a máte od pařezu klid. Pokud ovocstrom uschne a obrazí něco od kořene, tak z toho užitek stejně nebude. Stále to bude uhnívat od těch starých kořenů a nějakou tu chorobu už to má v sobě.
Jámu po kořenech vždy vysypu dřevěným popelem, případně v té jámě spálím nejtenší větve, dám vrstvu kompostu a zasypu hlínou tak, aby to bylo mírně vyvýšené. Ono to postupně sedne a téměř se to dorovná s okolím.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od andre.marek »

Postupuji stejně jako Profesor1 - obkopat (ideálně nechat všechny větve, hmota působí jako dobrá páka, pokud jsou na dobrou stranu) a vytáhnout komplet i s pařezem. Dokud nebyl traktor tak ručně, teď už je výrazná pomoc :vytlem: :souhlas:
Je fakt, že staré stromy jsou skvělým útočištěm pro spoustu živočichů, není dobré zahradu čistit úplně, snažím se jim vždycky něco nechat, ale víme jak to je. Zavazí to, komplikuje to starost o pozemek a zahradu :stydim:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Když je starých stromů dost na tak velkém pozemku, nechala bych nějakých pár jen tak. Klidně ať tam jsou vykotlané, aspoň tam budou hnízdit ptáci. Doupných stromů je čím dál míň.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Marion108 »

Branim nekolik mrtvych stromu, ale jablon asi letos pude... :smutek:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

"Polardovanej" javor jsem vyfotil, ale zapomněl ho sem dát, tak tady je. :vytlem: Ještě bych měl asi oškubat ty spodní výrůstky, podle videa.
Jednu z těch třešní tak ořezat v zimě zkusim, za to nic nedám, nejsou nemocný, jen je před mnoha lety někdo blbě ořezal a zatejká do nich.
Zdeňku, ta višeň má v průměru kmenu nejmíň 45 cm, takovej vrták nemam a netuším, kde bych ho sháněl, asi ji nechám dožít, až ta větev padne, tak uvidím, jestli bude žít dál nebo půjde celá.

Obrázek
:PavelIV:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od PavelIV »

Z tohohle jsou plody ty klacky na opejkání buřtů :))
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

"Dospělou" peckovinu když ořežeš, tak ta už ránu nezatáhne a rychle to zahnívá.
Rozštíplý strom můžeš taky zpevnit řetězy, které propleteš větvemi.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů