Krev při dojení

Vše o chovu skotů...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od Lisbeth »

Mastnacku, takhle rychle se mi to na zánět taky moc nezdá - nemohlo dojít k mechanickému "poškození"? Mě se tohle na kravíně taky párkrát stalo, ale fakt je, že jsem to zjistila hned při odstříkávání mléka, než jsem nasadila dojačku, jinak by šlo mlíko do kanálu a já visela na vratech, kůží naruby :)) Při odstříkávání struku jsem prostě z jednoho vytáhla rovnou krev, pak jsme zjistili, že jedna kráva nakopala druhou tak nešťastně, že jí způsobila tohle. Taky si kráva zvládne vlastní struk přišlápnout, i tohle se nám stalo. Nádoje od těchto krav šli telatům, tže myslím, že pokud se to nebude zhoršovat, má mamka pravdu, nechat to na teleti!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od oreb1 »

Moc velký rozdíl proti kozím to nebude, tak se taky vyjádřím. Taky se spíš přikláním k názoru Lisbeth, že to bude mechanické. Někdy i jen praskne žilka a to nic neznamená. To je nejběžnější příčina. Maminka má pravdu, tele ji v případě zánětu z toho dostane nejlíp, jen kontrolujte, jestli se to lepší. Nebo nemohl být třeba špatný tlak? Tomu ale nerozumím, jen že občas někomu se to stane.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od PavelIV »

:mastnacek: Mě učili před dojením vždycky po omytí z každýho cecku odstříknout. Když se objeví problém až v mlíku, tak nevíš kterej struk to má na svědomí. Nebo třeba když z některýho neteče, tak ať ten struk netrápíš dojičkou.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, určitě nejdřív odstříknout, vidíte, jestli je mléko normální nebo třeba je tam zátka a nějaký problém. Stačí jednou dvakrát stisknout. A ne na zem, když dojíte ve stáji.
Prestige
Příspěvky: 44
Registrován: 21 říj 2018 15:27
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od Prestige »

My jsme oddojovali do plastoveho hrnečku ,v němž byla černá destička na které bylo dobré vidět případný zánět v mléce.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od oreb1 »

Tmavá barva je na to nejlepší, i modrá nebo zelená, to je dobře vidět. Pro informaci, jak vypadají ty, co se prodávají. Já používám obyčejný modrý kbelík, dojím ručně, takže to hned na začátku vidím.
https://www.kamir.cz/oddojovani-nk-testy
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, matka je jerseyka, to poznám, ale co byl zač otec, že tele je strakaté? Jak je staré? Je veliké. Možná jste to někde psal a já to zapomněla, nemám tak dlouhou paměť ;-) .
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od Marion108 »

Myslim, ze tele uhynulo a tohle je adoptivni.:-)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od Lisbeth »

Mastnacku, uteklo 24 hodin, jak je na tom kravka? Je to lepší?
Jak psali ostatní výše, odstříkávání mléka je důležité přesně z tohodle důvodu - hned vidíš co a jak, chápu, že pokud to je v domácích podmínkách a mléko máte pro sebe, tak pokud takhle něco někam uteče, není to taková trága, v kravíně si musíš dávat bacha, jinak ti to mlíkárna neveme a je zaděláno :nesouhlas: Já jsem byla ze začátku tak vypsychlá, že jsem vzala poctivě každý struk několikrát, než jsem nasadila dojačku a když jsem poprvé takhle narazila na krev, málem mě piclo, ale nakonec se kravka dojila (pro jistotu) 5 dnů do konve a bylo vše OK! :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od jupik »

Odborník na kravky nejsem, teď se mi to stalo u kozy. Vždycky před dojením odstříkávám, to je jasný, mlíko ok a tak v půlce vemene najednou růžový mlíko. Jeden struk růžový, jeden bílý. Mlíko jsem vylila, druhý den jsem pro jistotu podojila na zem, ale mlíko už bylo zase krásně čisté. Podle mne mechanická záležitost - prasklá cévka. Zánět se pozná při oddojení na tmavý podklad, dělá se v mléce krupička nebo cucky, a podle chuti, mléko je slané. Tak ať se daří!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od Hhippie »

To preci nevadi. Kdovi, kdo to kdy bude cist a komu tenhle poznatek pomuze...
Diky Jupiku za sdilenou zkusenost :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od jupik »

V pohodě, to se to na podzim odpovídá na lednový témata;)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak já tedy doplním,pro ty kteří by jednou hledali odpověď na podobný dotaz.

Udělat NK test,pokud je krev a vyloučí se to mechanické poškození,zánět tam bude,asi i pro to tele ze struku nepilo.dá přednost zdravému a chutnějšímu,přirozeně.Hlavní věc je poté oddojovat a mazat.Tak jako u koz,možná lepší i častěji než dvakrát denně.a pokud nezabírá,krev sice vymizí ale test ukazuje zánět pak antibiotika do struku nebo spíš(,ne každý má dostupný antib.) porada s vetem.
¨
Zánět proběhl v lednu,tuším,nyní po porodu vemínko nehicuje,ale test potvrdil zánět z onoho struku a nádoj je menší,od pohledu by zánět nikdo nehádal.První sýry se mi nezdařili,ale z kravského mléka jsem dělala přes půlroku sýry ,takže chybu z mé strany sýraření jsem vyloučila.Po NK testu jsem přeléčila antib.do struku.ani po léčbě zánět nezmizel.stále mažu,oddojuji zvlášť.díky tomu,že krmím z láhve býčka tak mléko ze dvou struků jde jemu.Pěkně prospívá.Ještě se poradím s vetem,ale vypadá to na chronický zánět,takže je dost možné,že mléko z onoho struku nebude už k používáni.I to se stává,že jsou dobré dojnice,které se v kravínech dojí jen na tři nebo na dva.Ale je to škoda.
Tak to jen pro dokončení :usmev:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krev při dojení

Nový příspěvek od Jamarov »

Nikam nepujde,doma bude.Už se nacourala dost! :))
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 5 hostů