Vracení pozemku po skončení pachtu

Louky a pole
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od oreb1 »

Prosím o radu nebo názor. Letošní rok skončil pacht společnosti, který měla ode mě propachtované pole, spíš políčko, část lánu. Nedohodli jsme se na výměně, protože společnost vlastní pozemky nemá žádné a museli by se do toho tahat další majitelé, což je složité a nevýhodné pro všechny. Čili v této době, jelikož už je říjen, na něm můžu hospodařit já. Ale nedošlo k žádnému fyzickému vrácení, ani papírovému, podpis, nevímco. Je to normální? Pozemek je v lánu, je zvláčený a byl posypaný asi NPK nebo čím, stejně jako zbytek pole. Zatím pole není oseté. Je to v pořádku nebo je to znamení, že se chystají můj pozemek užívat dál? Nemám chuť k nim volat, protože ochotní nejsou a chovají se jako velcí páni. Nebudu tam dělat hned něco, ale nevím, jak bych se měla chovat, kdyby tam zaseli, protože se nedá jen tak poznat, který kousek je můj. A vyměřovat to nechci teď hned. Jak tu situaci hodnotíte?
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od Bekkky »

A odprodat a koupit něco jiného?
V některých smlouvách je opce, pokud nedojde k výpovědi písemně před vypršením nájmu...
Každopádně to budou chtít alespoň vyznačit, už kvůli traktoristum...
Naposledy upravil(a) Bekkky dne 12 říj 2019 09:45, celkem upraveno 1 x.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od MartinR »

Pokud formálně skončila smlouva nic dalšího se podepisovat nemusí. Ale samozřejmě je to o domluvě. Ústní dohoda si myslím by byla na místě stejně se jí asi nevyhnete.
Jinak myslím že nejlepší by byla nějaká směna, já co mam směněné pozemky tal se to s majitelem pozemku nikdy nijak neřešilo jenom tam samozřejmě nemůžu dělat žádné stavby nebo sladit stromy a tak.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od Kostey »

S těma směnama pozor na to, že je možné, že se bude muset příští rok na szifu dokládat oprávněnost užívání pozemků.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od MartinR »

Ta oprávněnost se u nás musí dokládat už teď ale stačí právě potvrzení od stávajícího nájemce. Ten zase musí mít platnou smlouvu s vlastníkem.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od Jan »

Pokusím se stručně a nechci strašit. Předpokládám, že máte to ukončení písemně. V případě vydání náhradního pozemku, pokud netrváte na svém, kontrolu můžete udělat ve své smlouvě,tak většinou tam mají, že mohou pole dát dál do nájmu. Pak je důležitý, na jak dlouho smlouva je, nebo jakou má výpovědní lhůtu. Protože za 2 roky může dát výpověď majitel náhradně vydaného pole a můžete takhle "cestovat". Obvykle pronajímatel toto preferuje. Protože taky nepíšete , kde to pole je, tak se může jednat o pole bez přístupové cesty a takové Vám vydat tuším podle zákona o půdě nemůže. Pokud máte toto výše v pořádku, pak by jste asi měla kontaktovat agronoma / jednatele , nebo toho, co to má v té firmě na starosti a chtít předání. Může se stát, že Vám to prostě neboudou chtít předat , je to podobné, jako když skončí nájemní vztah k bytu, ale nájemník se nechce vystěhovat tak ho správně taky nemůžete vystěhovat. Po mě, třeba chtěli, abych si nechal vytyčit pozemek geodetem , pokud jste schopná ho v tom poli identifikovat jinak asi výhoda. Ideál je se dohodnout. Pokud ne, tak buď budete chtít být ta dobrá Vy , teda , to co jsem napsal, bude to drahý (soud) , nebo , a tady je lepší mít jistotu, že je to opravdu Vaše, tedy geodet si to prostě vzít , ale počítat, že na Vás mohou posílat policii, soudy ..... Prostě buď to budou uni užívat a dojde u nich k obohacení (nepíšete výměry, od cca 1ha by se mohlo jednat o škodu nad 5000 , tedy trestný čin) , nebo je Vy připravíte o možnost být soudně ukončen.

Nejsem právně vzdělán, to , co píšu mám jen z vlastní zkušenosti, nebo jsem to četl v dostupných judikátech a netvrdím, že jsem to pochopil dobře.
Záleží, jak moc to chcete a co tam s tim plánujete.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od oreb1 »

Děkuju za odpovědi.
Všechno je písemně, nic nemůžou zapřít. Výpovědní doba skončila 3O.9.2O19. K pozemku je cesta a co s ním budu dělat, to uvidím. Směňovat nechci, protože pak je doba pachtu tady 1 rok. Navíc směnit znamená, že s tím pozemkem už nemůžete nakládat jako se svým. Pořád musíte koukat na to, jestli se to majiteli líbí a nebo jestli si to za rok nerozmyslí. To je dobré tak na pěstování obilí.
Jene, je mi jasné, že si pozemek budu muset dát vyměřit, ale mám to teda asi udělat radši hned, žejo? Nechci na tom pozemku teď nic dělat. Třeba tam zasadím pár stromů a uvidím, co s tím ještě. Tady se semtam někomu už nelíbí, že jim společnost neplatí ani tolik, aby měli na daň z nemovitosti, ale je 10letá výpovědní lhůta. To mám za sebou. Třeba se pak rozhoupe ještě někdo, jeden člověk to tady už taky udělal a zasadil jen nějaké ovocné stromy. Další provádí zahradnickou údržbu a vyváží si tam materiál, který by jinak musel do kompostárny. Aspoň tam můžou zalézt zajíci a bažanti.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Oreb, nebyla náhodou ta smlouva s opcí ? A jste výhradním vlastníkem ?
Jestli ne tak je pozemek váš a jste povinná se o něj řádně starat. To že po něm jezdí traktor s obsluhou nic neznamená. Nic jste si neobjednala. Jezdí tam že zvyku. Předání není nutné pokud to není ve smlouvě. Vytyčení geodetem by při vzájemné dohodě nemuselo být nutné. Hlavní je komunikovat.
Jestli je přístup rozoraný musíte kontaktovat i jeho vlastníka, který je povinen dát věc do pořádku. Vše písemně, doporučeně, s elektronickým podpisem nebo po emailu.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, nevím, co je opce v této souvislosti. O ničem takovém ale ve smlouvě psáno není.
Jsem výhradní vlastník, výpověď byla před několika lety podána, nyní vypršela lhůta, nějaká referentka ze zemědělské společnosti se mnou mluvila před dvěma měsíci po telefonu, že vydávat pozemky budou až 1.10. Tehdy jsem volala já jí.
Jedna cesta tam vede, ale další jsou rozorané, s tím mám v úmyslu něco udělat, vlastník je město. Vím, že se musím starat o pozemek, ale to neznamená, že tam musím pěstovat obilí, pokud vím. Nebo jaké je omezení při užívání vlastní orné půdy?
Bekkky, nechci to prodat, když jsem to koupila :usmev: . Tady lidi neprodávají.
Leda až mě tady okolí fakt naštve, mám vymyšlenou dokonalou pomstu. Už se mi nabízeli cikáni, že by to všechno i se zahradou koupili, i s kozami, všechno. Když mě tu hodně otráví, prostě jim to prodám. Koz by se sousedi mým odchodem nezbavili, přibylo by jim hodně sousedů, kteří pijí, jedí, zpívají, prostě hlučně žijí venku, trochu jinak, než je v této oblasti zvykem. Dost bohatých na to, aby jezdili všude auty a dělali si, co se jim zachce. To je jiná kapitola, ale pak bych prodala i to políčko.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od Hhippie »

Orna puda lze udrzovat i spasanim.:mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Oreb - jestliže jste podala výpověď ze smlouvy k datu, tak k tomu datu je to uživatelský vaše, žádná slečna po telefonu vám nemůže diktovat něco jiného, doporučuji jasnou a jednoduchou konverzaci písemnou formou
opce je automatické prodlužování smluvního vztahu, který je ve smlouvě stanoven
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, děkuji. Ono už asi není o čem komunikovat. Výpovědní doba skončila, užívat budu já a způsob předání ve smlouvě nemám, tudíž h nebudu řešit.
Už je mi to celkem jasné, děkuji všem za rady.
Kdybyste k tématu ještě něco měli, jen pište, moje díky neznamenají konec diskuse :usmev: .
PaK
Příspěvky: 139
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od PaK »

Podobne jsem resil minuly rok. Tyden po ukonceni smlouvy jsem na pole nahnal geodeta ten mi vykolikoval hranice a bylo hotovo. Vubec jsem s druzstvem nekomunikoval protoze me trosku nastartovali tim ze jim zpusobuju skodu kdyz si beru zpet co je moje a celkova komunikace s nimi byla spatna. Zašel jsem na szif ,zmenil ornou na docasny travni porost, to je asi na 6 let pak se to asi ma rozorat neco vyset a znovu na 6 let docasne travu. Mam docasne protoze z ttp (trvaly travni porost) by mohl v te oblasti byt problem pri prevodu zpet na ornou kdyby nahodou neco v budoucnu.

Edit: ted jsem si vzpomel,kontakt na toho geodeta mi dali v druzstvu, pry nejakej 😁 co pro ne dela i jina zamereni a myslim ze jim k tomu zamereni i dodaval nejake podklady ale platit jse si ho musel ja 😉 ale nevim jestli je nutne vyuzit jejich geodeta nebo muzete vyuzit nejakeho sveho protoze cirou nahodou ten co mi na nej dali kontakt mi uz drive neco zameroval tak jsem nemel potrebu zjistovat jak to je.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od Hhippie »

To mi neříkej, že soukromá společnost, která nemá na pozemek jakýkoli nárok, by mohla diktovat, kdo bude co vyměřovat na Tvém soukromém pozemku? To by mi mohli políbit.. :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od oreb1 »

PaK, když neberu dotace ani s tím nepočítám, to omezení na 6 let pro mě neplatí nebo jo? Já to teda nebudu měnit na TTP, ale mě snad stejně nic neomezuje, myslím.
PaK
Příspěvky: 139
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od PaK »

To oreb1
To 6 lete omezeni je dano oblasti. Tim ze to je u lesa a velmi ochotna pani na szifu mi poradila ze by mi ttp mozna nechteli potom prevest zpet na ornou pudu. A zmenu jsem provedl prave kvuli dotacim protoze na szifu chteli znat vyuziti pozemku. Takze si myslim ze tohle se Te netyka.

To hippie
Mam to stejne 😁 ale vzhledem k situaci, ze se s tim geodetem uz nejaky rok znam, tak mi to spise naopak vyhovovalo. Ale myslim si ze muzou pozadovat protokol o zamereni.Coz muzu zkusit zjistit prave u toho geodeta. Zitra mu pisnu mejl a info sem hodim.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Oreb, omezuje. Využití půdy je dáno zápisem v katastru. Nejednodušší pro vás a i nejpřínosnější bude dočasně zatravnit.
Pole jsou neskutečně zaplevelená a půdní zásoba všech možných semínek je klíčivá až 17 let. To musíte ukočírovat aby vás nemohli popotahovat. Jak píše Verča, spásáním asi lze obhospodařovat ornou, ale nedopasky se musí seknout.
U výsadby stromů si jen dejte pozor, aby jednou koruny nezasahovali k sousedům. Ušetříte si tím případné dohady.
No a jestli je toho lán tak abyste se začala pomalu mechanizovat :usmev: :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od oreb1 »

Bohužel toho lán není, to bych musela být miliardářka, abych si ho tady mohla koupit. Lán je zprava a zleva :vytlem: . Ale cesty k tomu vedou. Se zatravněním počítám, ale plevele nezavrhuju, je to výborná pastva. Někdy může být orná půda i úhor, ne? Aspoň tady to tak zemědělec rok nechal, taky kvůli dotacím. Ale mě se dotace netýkají. A jak to asi má ten, který má na pozemku vlastně plno křovisek, mezi tím trávu a vozí tam hromady větví a posekané trávy? Má to takhle už nejmíň 12 let. Okolo ze tří stran pole někoho jiného.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

i úhor má svá pravidla
nemůžu tvrdit, že mnou obhospodařované pozemky jsou top, ale nikdo nechce mít za souseda bordeláře a podivína :))
řádná péče je ukotvena v normách, jakmile vybočíte, můžete se vystavit postihu
kde není žalobce není soudce
definice plevele - plevel je jakákoliv rostlina ( i kulturní) která roste tam, kde není určeno ! :usmev:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vracení pozemku po skončení pachtu

Nový příspěvek od oreb1 »

Dobře, já se na ta pravidla právě ptám. Podivín sice asi jsem, ale přímo za bordeláře se zatím nepovažuju.
Ono i obhospodařování zahrady může být rozdílné podle přístupu k životu. V okolí všichni sekají jak o život, někdo dokonce trávu odváží do sběrného dvora. Já mám na vrátkách cedulku Přírodní zahrada, sekám zhruba dvakrát za rok a díky tomu tady žije spousta živočichů, kteří jinde nemají místo.
Kde najdu nějaká pravidla, co smím a co nesmím dělat s ornou půdou? Zcela jistě nechci pěstovat obilí, kukuřici ani řepku. Už tu padlo, že se dá zatravnit. Co ještě není problematické? Tady jsou na orné půdě i sady, takže stromy asi by mohly být, ne?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů