Krmná dávka

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Odpovědět
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Krmná dávka

Nový příspěvek od Jamarov »

Vím, že to není jednoduché, ale řeším poměr výdej versus příjem. To jest prodej vajíček, kuřiček, kohoutků, kuřat.
Jde mi o krmení, jaké složení....
Je mi vyčítáno, že je překrmuji a moc utrácím za krmivo. Zisk pod čarou. Jsem lenoch si poctivě vše psát. Ale povedlo se mi za září -říjen vést knihu prodeje a nákupu... Jsem v mínusu, přitom vím že slipky drží dost stálého příjmu v hospodářství.
Teď zrovna preperuji, snaska šla dolů, chybně jsem stáhla i směs pro nosnice, ale šlo o pokus a důkaz je jasný.
Kdysi jsem chtěla směs míchat sama v Bio režimu... Přiznám se že jsem narazila... Dostupnost, cena, náročnost... Takže pokud Vejce nezačnu snášet sama a zdarma tak nevím :D ( to nehodlám) prostě jednoduše muž po mě chce zázraky, mě jde o to aby byli slipky zdravý, měli se dobře a taky abych byla v zisku.


Jde mi o to spočítat krmnou dávku na hlavu?
Mají denně neomezený prostor, pšenici, skořápky, zbytky z kuchyně, vařený br. Slupky s nutrimixem, směs pro nosnice.
Mám pár hybridek, vlašky, kropenky, křiženky, věk různý.
K tomu perličky, pižmovky, běžci..
Děkuji, něco se dá vymyslet, že jo? ;)
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od honzapm »

Jamarov, při složení slepic, které máte, v plusu nebudete nikdy. To ať se pan manžel probere.
MaloChovatel/ka slepic není plusové odvětví ani obecně, natož při chovu Českých zlatých kropenek.

Co je nejlépe zhodnotitelné - velký zděný kurník, krmení slepic pouze uvnitř kurníku - minimalizace
ztrát krmení rozhrabáním, zašlapáním, konzumací venkovním ptactvem.
Nízké tepelné ztráty slepice během zimy, relativně vhodné tepelné podmínky během léta.
Nejlepší poměr v množství vajec - množství vaječné hmoty - spotřeba krmiva má hybrid Dominant Leghorn D229.
Nejméně žerou, nejvíce nesou, největší vejce, vydrží až 4 roky a velmi rychle přepeřují (některé jen 25-30 dnů).
Pokud je vhodně koupíte např. v síti Coop, dostanete zdravé čiperné slepičky, s plným vakcinačním programem,
takže investice do zdravotní problematiky budou nulové.
Při vhodném krmení - směs, kvalitní pšenice, travnatý výběh, sušené drcené skořápky, odpadají výdaje za nesmysly typu Nutrimix.
Zbytky pouze doplňkově a ne více, než 5-10% denní krmné dávky na kus.
Kdo má více zbytků, nechť si pořídí čuníka na výkrm. Slepicím při laickém podávání akorát naruší denní potřeby.

Ceny krmení - dodavatelé se liší, dá se uspořit nakupováním přímo od výrobce za velkoobchodní ceny,
slučováním odběrů, vytvářením známostí...

Do tabulek ohledně krmné dávky se pouštět nebudu.
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Janina »

Honzo, mám rezervy v rozhrabání krmení a konzumace ptactvem. Hodí se například toto krmítko?
https://www.znackova-krmiva.cz/drubez/k ... ode650840/
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak jak jste napsal já krmim, hledám vhodného dodavatele. Nakupuju dost na různých místech, právě podle ceny a kvality, tam kde je dobrá pšenice, oves, ječmen jsou špatné směsi - máte zkušenost Sehnoutek a syn?

Kdybych dala vajíčko za 4 koruny tak v mínusu nejsem...
Nekupuju slipky, lihnu si ze svých, nepovažuji se moc za chovatelku drůbeže, není to extra chov, čistokrevný kmeny... Velký kurnik se teprve bude stavět cca do 100kusů.

Chápu, že napsat krmnou dávku je složitější... Aby byla vyvážená se vším všudy...
A nechcete placnout +- kolik kilo směsi a pšenice sežere týdně 40 slepic?
Když vidím, že mají prázdno a mají shromáždění tak dosypu.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Hhippie »

Ony jsou ty možnosti asi kraj od kraje.
Tady se třeba domácí vajíčka prodávají za 5-6 Kč a lidi si chodí pravidelně. Jsou zvyklí, že raději připlatí za domácí, než kupovat cosi s kdovíjakými rezidui, z obchoďáků...
Já tedy osobně drůbež nechovám, mám toho i tak dost....ale co vím od ostatních...
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak s tou cenou je to trochu moje hloupost neumět si říct víc.
Když byla krize a cena šla nahoru, není to problém, když cena šla dolů já taky.
Je jasné, že držet stejné ceny jako v obchodě ať už jde o mléko, sýry, maso je nevýdělečné a nevyplatí se. V domácích podmínkách, v menším množství a s nejdražším krmivem.
Přece to nezabalim :D na to jsem asi ještě moc mladá a naivní.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Marion108 »

Jamarov, nebudte hloupa a nechte si praci svou i svych zvirat zaplatit. Ja prodavala pred ctyrmi lety za 5 kc a lidi chodili, mela jsem smes leghornek, kropenek a zdrobnelych. Stejne jsem v minusu nebyla, na krmivo si vydelaly vpohode i neco navic. Propad byl jen v dobe preperovani.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od honzapm »

U jóviše, Jamarov, tak to jste měla napsat rovnou, že děláte charitu, a domácí vejce vašemu okolí darujete za 3,- Kč za kus.
Tabulky najdete v Bibli - Domácí chov zvířat (Havlín a kolektif).
https://muj-antikvariat.cz/kniha/domaci ... -jiri-1983

U nás ve městě je např. pytel granulí k mání za 311,- Kč / 25 kg. Přímo u výrobce (asi 70 km odtud) se dá pořídit za 250,-.
Tam osobně vidím velkou možnost úspory.

Janinko, takovéhle krmítko nepoužívám, vlašky (a hlavně kohouti s jejich hřebeny) by se z něj kvalitně nenazobaly.
pro pár hybridek nebo bezhřebenatá plemena/křížence by smysl mělo.
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jamarov »

No... :D
Tak právě proto jsem psala, že vím že slipky drží stálý příjem během celého roku, narozdil od jiných zvířat.
Teď je asi špatné období dělat nějaký závěr z měsíce října a začátku listopadu.... Září bylo ještě dobré.
Tak krmení kupuji po metraku. Teď naposledy jsem vzala od cerey za 1000,ale Sehnoutek je levnější. Proto jsem se ptala na kvalitu směsí.
Máte zkušenosti a jaké jsou rozdíly? Příště si vezmu složení a porovnám obsah, ještě beru energys.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Janina »

Jamarov kupuji Energys za 269 Kč 25 kg v Sedlčanech. Nejsou to granule, ale sypká směs. Také pšenici tam kupuji, naposled stálo 50 kg asi 240Kč.
Mám celkem 9 kurů, 4 hybridky, tři komtesy mladé Vlašky a dva kohouty. Tak pšenku mám na dlouho. Směs si pamatuji, že jsem začala krmit 5.10. Zatím ještě mám.
Dále dávám pečené skořápky, vlašské ořechy, 1500m travnatý výběh s velikým kompostem. Tvaroh tak jednou týdně. Slípky nesou malinko méně nyní, ale například dnes 4 hybridčí, dvě vlaščí.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Marion108 »

Naprosto nejlip mi slipky nesly po kozi syrovatce.:)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak tak od jara do podzimu mají syrovátku jako stálý příjem.
Dnes budu mít nabídku na krmiva.
Mám dohromady 50ks drůbeže tak ono to krmení prostě něco stojí a je toho dost. Takže když muž viděl kolik toho krmení v poslední době tahám(do teď si nevšiml) tak mu to přišlo podezřelé... Že musím určitě všechny zvířata prekrmovat, proto mě zajímá krmná dávka ;)
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od honzapm »

Janinko, krmítko používám tohle. Vyndám z něj to zbrdlení, aby se Vlašky pohodlně a bezpečně nazobaly
a neuvíznul jim v tom hřeben.
Dám to ke zdi, takže si do toho nemohou stoupnout a hrabat a zlobit.
Dávám ne uplně plné a je to účelné.

https://www.arok.cz/krmitka-pro-drubez/ ... boke-100cm
9227.jpg
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Janina »

Mám toto krmítko na pšenku. Mám ho u zdi, ale nevyndala jsem z něj ten vršek. Koupím ještě jedno na směs a z obou vyndám vršek.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jamarov »

Od Sehnoutka 100kg za 940kc
Cerea a energys za 1000kc
Pšenici jsem brala minulý měsíc za 700kc blbec... Nechala si naložit auto a pak koukla na cenu. Jinak ji beru od místního zemědělce za 500Kč.
Krmení nakupuji na třech místech.
Krmitka jsem zkoušela obě zmíněné... Nepřišlo mi nic efektivní. Nemyslím, že by plytvali krmením, mají krásně čisto. Pevný podklad v oplocené části kam dávám krmení. Jinak výběh... Můžou kam chtějí, okolo hektarove louky, les... Zahrada, výběh s ovcema a kozama.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Janina »

No, to jsem slípkám musela minulý týden zatrhnout, celý ovčí výběh. Dravec mi slovil slípku, jak jsem psala. Mají teď 1500m sad. Dále pan Bosorka zbudoval vrátka a oveny jsou tu i tamhle, přepouštíme je.
kouknu na Sehnoutka.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jamarov »

Právě že jsem na Sehnoutka neslyšela chválu. Směs je drobný prášek.
Směs od cerey vypadá lépe, vidíte rozmackanou slunečnici,kukuřici, hrách, pšenici.

Zahrada, sad má 4000m,nijak neomezím,ovčí pletivo prolezou, přeletnou a jsou v lese.
Nevím, ale přijde mi, že od té doby co mám perličky ztráty nejsou. Od dravců určitě ne. Zatím nezaviram, polovina slipek ještě nocuje na stromech.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Janina »

Aha kouknu tedy na Cereu, používám Energys.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Janina »

Na směsi Energys je napsáno toto Jamarov. Orientační spotřeba krmiva na 1 rok se pohybuje od 50 - 60 kg/kus.
Dle toho by se dalo spočítat množství krmiva a cena vajec. Tedy zhruba,že.
https://www.energyshobby.cz/nosnice-gold/
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Janina »

Velmi zhruba. Dva pytle kus, sedm slepic,200 vajec. 3.90. Hmm. Domácí vejce by měla stát 6 Kč dle mne.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů