Vyroba a prodej sena - provozovna?

Louky a pole
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od oreb1 »

PaK, prostě lidem vykám, snad si na to zvyknete. Buďte rád, že nejdu po vzoru své někdejší šéfové, která mluvila takto: Šla si sednout, aby ji nebolely nohy. Přeloženo: Běžte si sednout, ať vás nebolí nohy. ;-) A to, prosím, bylo ve 20. století, nikoliv o století dřív, jak to vypadá :vytlem: .
Co považujete za ekonomické? Mít vlastní jídlo, vychovávat děti k samostatnosti a vztahu k práci a péči o zvířata a okolí, to může být dost velký přínos, větší než dotace. Nejspíš kupujete maso a to stojí taky nějaký peníz.
nitraner

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od nitraner »

:)) :)) :))
Jsem z tvych prispevku nejake nerozumnej :udiv: tak sem si otevrel Rychlou Univerzalni Medicinu a treba to pochopim

když se ti tohle povede, dej vědět, taky bych se rád pochopil :vytlem: síc se o to snažím už přes půl století....
brrrrr to je cifra :blazen:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Janina »

Pak jsme tu na malochovu, většině z nás se chov, pokud bychom vše přepočetli na peníze, nevyplatí. Mám na mysli nejen náklady na pastviny, nákup zvířat, lékařskou péči, krmiva i doplnková, různé stroje, které jsme zakoupili, a další a další, ale i náš čas, pokud bychom ho ohodnotili penězi na hodinu.
Hodnota je pro mne jinde. Mám svá zvířata ráda, baví mne se o ně starat, je to můj koníček. Pěstuji zeleninu, ovoce, na celý rok pro rodinu, potřebuji půdu hnojit. Snažím se o částečnou soběstačnost. Rodinné hospodářství.
Je to součást mého života.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja jsem taky ten typ, co má radši všechno v pořádku, hlášené, s papírem. Je ale pravda, že kolem mě je xy lidí, co dělají cokoli se jim zamane, bez papírů a hlášení a žije se jim daleko snadněji. Mám pocit, že dokud člověk nezačne jet fakt ve velkém nebo se někde neznelíbí, tak je to každému šumák...

Ovce si na sebe prý umějí vydělat tak od 100 ks. Což předpokládám, že není to, po čem bys toužil. Pokud lze prodat maso nebo nějaké výrobky z něj, pak si na sebe něco vydělají, ale když započteš i ohrady a další příslušenství, pak je to bez šance :nesouhlas:
Ale pokud jsi schopný vytáhnout ze státu alespoň dotace na plochu, je to prima, ne? :mrk:
S obhospodařováváním malých ploch má zkušenosti DAD. Ale asi se tu všichni shodneme, že dělat cokoli v malém je nerentabilní. Takže pokud máš mnoho půdních bloků po menších výměrách a musíš na nich dělat s menší mechanizací a vyrábět malé balíky, pak to bude nejspíš nevýdělečné a spousta práce a času... to už tak holt je.
Dávat někomu (kort koňákům) svou (kort čerstvě zasetou) louku do pronájmu mi přijde jako cesta do pekla. Spasou to na drn, znehodnotí pozemek. Nedělala bych to. (sama jsem koňák a neznám mnoho stájí, kde se spásá rozumně... :plac: )

Naopak dělat seno službou, pokud je zemědělec spolehlivý a rozumný, mi až tak blbé nepřijde. Např. si posekám sám a zbytek nechám dodělat službou. Pak to nevyjde tak draze. Otázka je, jestli je možné sehnat v místě nějakého použitelného farmáře....

Jasně, že bych se pozemků nezbavovala (do nájmu ani jinak). Protože člověk pak nemá páky na to, jak se s nimi zachází a většina je jen ždímou a devastují a zpátky nevrací...

Držím palce a jsem zvědavá, jakým směrem se vydáš! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
PaK
Příspěvky: 139
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od PaK »

DAD David Abrahám píše: 21 říj 2019 20:20 bez techniky je to tak na pastvu a seno (senáž), není asi nic jednoduššího
můžeš mi prozradit z čeho a jak chceš vyrobit - upravit baličku na malé balíky ?
řeším podobný problém (s penězi :usmev: )
Ani mi s tim textem nepovidej. Narazil jsem na to nejak pred spanim a do 2 jsem se prevaloval a premyslel co to znamena a to v 5 vstavam do prace :))
Balicka - nedavno jsem sem postoval to video s rucnim lisem na senaz tak neco podobneho jen lisovani bude mit na starosti
traktor ,ram,prevodovku,klikovku uz mam doma, na yt je dost inspirace ale seno se do ni stejne musi ladovat rucne coz pro tebe je asi k nicemu ale me na ten 1 h to bude ze zacatku stacit. Libil by se mi samozberny lis ale to ted jeste nevim protoze vsude jsou na kulate baliky a prodavaj se za pul baraku :usmev: . To bych si musel zadotovat z uspor a tak drahy konicek by mi nejdrazsi polovicka nedovolila
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Berrynator »

všichni provozovatelé krmivářských podniků včetně prvovýrobců mají povinnost registrace výrobních provozů, nicméně je tam několik výjimek, registrace se nevztahuje na produkci krmiv pro zvířata, určená pro vlastní spotřebu, případně pro domácí zvířata, krmiva pro zvířata od kterých budu prodávat jen malé množství výrobků konečnému spotřebiteli a krmiva pro zvířata chovaná k jinému účelu než k produkci potravin, takže prvotně bych to v tomto případě neřešil, ještě jsem neslyšel, že by to někdo kontroloval a když, tak určitě půjdou po zemědělských podnikatelích, příjemcích dotací, navíc pokud bych chtěl prodávat seno koňákům, tak tam by podle mě měla spadat ta výjimka
PaK
Příspěvky: 139
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od PaK »

Hhippie píše: 21 říj 2019 20:59
Dekuju. To by bylo asi nejrealizovatelnejsi, sam si posekat ususit a jen nechat zabalit. I ldyz i to neco bude stat tak by treba nejak kacka i mohla zbyt
oreb1 píše: 21 říj 2019 20:42
:vytlem: no vidite a to zase ja jako ucho po vojne jsem mel sefovou ktera mi hned prvni den v praci oznamila : budeme si tykat protoze kdyby jsi mi vykal nemohla bych ti poradne vynadat. Ale jinak nemam s vykanim problem a dokazu se prizpusobit jen si to musim pamatovat.
PaK
Příspěvky: 139
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od PaK »

Berrynator píše: 21 říj 2019 21:17 všichni provozovatelé krmivářských podniků včetně prvovýrobců mají povinnost registrace výrobních provozů, nicméně je tam několik výjimek, registrace se nevztahuje na produkci krmiv pro zvířata, určená pro vlastní spotřebu, případně pro domácí zvířata, krmiva pro zvířata od kterých budu prodávat jen malé množství výrobků konečnému spotřebiteli a krmiva pro zvířata chovaná k jinému účelu než k produkci potravin, takže prvotně bych to v tomto případě neřešil, ještě jsem neslyšel, že by to někdo kontroloval a když, tak určitě půjdou po zemědělských podnikatelích, příjemcích dotací, navíc pokud bych chtěl prodávat seno koňákům, tak tam by podle mě měla spadat ta výjimka
Dekuju. Takze jestli dobre chapu tak pokud bych delal seno pro sve ovce tak je nemuzu prodavat na jatka. Seno ani nemuzu prodat nikomu s kozami nebo kravami kdo prodava mleko v mnozstvi vetsim nez malem :vytlem: (takova znama formulace). Takze asi opravdu jen pro kone vzhlefem k tomu ze jsem prijemce dotaci a zemedelsky podnikatel :))
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od PavelIV »

Prosím tě, vůbec nechápu, co řešíš. Jestli jsi zem. podnikatel, tak je seno pro tebe i ouřady stejnej produkt jako třeba jehně nebo ječmen (taky krmivo, ne?) , jen nemusíš hlásit přesun.
Nemusí to bejt hned ovce, klidně si pořiď kravičky, koníky nebo třeba kozy :))
S dotacema na plochu to může bejt "soběstačný", když nebudeš počítat svojí práci, ani kolem zvířat ani při výrobě sena. Předem se omlouvám, že nemůžu hned reagovat, v práci skoro vůbec, no a pak mám dost práce
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Janina »

Pavle v zimě, i jindy, budu se smutkem vzpomínat na tvoje časně ranní reakce. :smutek: Co já jen tu budu číst, chudák. Bude tu pusto prázdno. :itzena:
PaK
Příspěvky: 139
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od PaK »

PavelIV píše: 21 říj 2019 22:11 Prosím tě, vůbec nechápu, co řešíš
Resim to ze i na blbych topolech jsem mel behem 5 let 2 kontroly ,predpokladam ze na oznameni, takze kdyz se pustim do neceho noveho tak musim mit vse v cajku.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Hhippie »

PaK: nejsi v tom sám. Když jsem začínala stavět naší lesní mateřskou školku s farmičkou, taky jsem lítala po úřadech jak blázen, protože ze všech stran měl někdo s něčím problém (myšleno sousedi - prudérní pražští důchodci všude kolem v chatové osadě) a já nechtěla riskovat, že přijde kontrola a řeknou: "Tak, přátelé, takhle to dělat nejde. Zavíráme.'" a my řekneme rodičům: sorry jako... najděte si něco jiného, my nemáme oddělenou čistou a špinavou zónu pro výdej jídla, takže nemůžeme provozovat lesní mš...
Když jsem stavěla první zázemí, mám dodnes schované nákresy přístřešků pro zvířata (nárys, bokorys a půdorys s kótami a zakreslením na přesném místě na pozemku!!), které vlastně na orné půdě, resp. TTP vůbec nemusejí být hlášeny, pokud jsou do nějaké výměry... taky mám schváleno postavení oplocení výběhu... až směšné. Ale lepší prevence, než pak pozdě bycha honit... "promin"
Taky jsem třeba měla legálně na úřadech ohlášeno vrtání vrtu a povolenou čerpací zkoušku, ale když mi přijela vrtná souprava, strhl se v osadě takový odboj, že na mě řvalo xy sousedů přes plot, že jestli jim strhneme vrty, tak že ..... a volali mi až z Vodoprávního z Prahy, že ať si nejdřív urovnáme sousedské vztahy, než začneme vrtat, protože se může stát, že pokud po nás půjde tolik sousedů, tak že to vyhrají a vrt nám nechají zasypat.... takže jsme vyvrtali asi 40 cm, dali vrtákům 6 tisíc za to, že přijeli a rozložili soupravu, a zase je poslali domů. Pak jsme 5 let vozili vodu do kubíkovek a kanystrů přes celou zimu (letní vodu jsme měli napojenou z osady). Teď už máme konečně svojí přípojku - stálo to pár desítek tisíc.... ale je to městská voda, takže nemusíme riskovat nějakou "nekvalitu" z vlastní studně a nikdo na nás neřve...
Lidi jsou často fakt verbež :nesouhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Janina »

Já ne , musím se ohradit. :andel:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Jamarov »

V tomto případě bych to vůbec neřešila , momentálně s jedním ha ,že jsem nějaký výrobce krmiv.
Chápu,že člověk je vybobkovanej když se začne zajímat o to co vše je legální a s jakými podmínkami..nakonec dojde k závěru,že pomalu na vše je třeba povolení a papír :nesouhlas: ale...
máte jeden ha,uvažujete o plošné dotaci-to vám dají,nezáleží na tom jestli to spasete nebo posečete,jen k určitým datumu musíte mít pastvinu bez nedopasků či posekanou a tráva nesmí být vyšší než 20cm.pokud budete spásat tak se může vypočítat kolik kusů musíte mít a přidá se dotace na pastevní zvířata.Takže můžete na polovině pást s menším počtem ovcí a z druhé půlky si uděláte seno a vydává to tak akorát,řekla bych bez sena na prodej.Takže počítat investici na ohradu,nějaké zimoviště a hlavně celoroční péči o zvířata a vše co k tomu patří.S dotací by jste v mínusu být nemusel,budete mít vlastní seno,pokud připustíte tak i třeba své maso a dotaci. Mínus váš čas,práce a počáteční nemalé investice do začátku.Takže chce to nadšení :vytlem:
Pokud bude sena přebytek tak to prodáte a nikdo z dotačního nebude počítat kolik balíků sena z té louky máte,oficiálně máte seno pro svou spotřebu,neslyšela jsem, že by tohle někdo řešil,ani u lidí co mají 20ha,dotace - mají živnost a taky chovají nějaká zvířata,že by se pídila kontrola po tom co kdo se senem pak dělá.Nehledě na to,že v KRNAPu jsou i tací co zabalíkujou hektary a pak balíky jen odvalí do meze a tam hnijí několik let,dokud nezbude jen síťka :soufl:
Nebo můžete jen posect,vzít si dotaci za údržbu a taky prodat,pokud ten kdo koupí nepotřebuje doklad-což potřebují jen z eko chovů a ti stejně můžou nakupovat jen z ekorežimu nebo podnikatelé ,kteří převážně své seno mají.Takže prodat malochovatelům,koňákům.Nikdy jsem doklad po nikom nechtěla ani mi ho nikdo nikdy nenabídl a to kupuju sena víc než z jednoho ha.
Na jednom ha si to vyzkoušíte a zjistíte co vám sedí,jak to jde,výnosnost z louky a pak můžete vymyšlet dál a přidat další hektary :usmev:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Jamarov »

Pokud tam jsou nesrovnalosti nebo nepřesnosti tak věřím,že mě pánové opraví :vytlem:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Augenblick »

Mám tušení že minimum na dotaci jsou 2 ha
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Bejval jeden ha.
No jestli Pak bude lisovat a balit ručně jen za pomoci mechanických hejblátek tak mu snad nikdo nemůže závidět. Můžou ho litovat, myslet si něco o bláznech a zdravém rozumu :vytlem: .
Výtám tě mezi malochovatele - masochisty :)) .
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba a prodej sena - provozovna?

Nový příspěvek od Jamarov »

dva určitě ne,buď jeden nebo dokonce od půl ha ,ale to mi nesedí.dotace od 1ha stopro je to vím :usmev:
Letos jsem se pokoušela jeden ha usušit ručně...když selhala technika :nesouhlas: to je masakr masochistickej :)) zvlášť když jdou mraky a vy potřebujete do večera zabalit...musím říct,že máme velice soucitné hospodáře v okolí :andel:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů