Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od oreb1 »

Máte někdo litinové nádobí? Jak se v něm vaří, peče? Musela jsem vyhodit starý čajník (už mu bylo asi 40 let a opravdu byl ohavný). Líbí se mi některé litinové. Uvnitř je smalt. Není to levné, tak zjišťuju, jak se litina na vaření osvědčuje. Taky jestli nerezatí apod. Jak se ošetřuje. Vařím na plotně na kamnech na dřevo.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Javorka »

Musím říct, že litinové nádobí, co mi tu ještě pár kousků zbylo, nepoužívám. Jednak je to těžké a pak se přece jen na tom smaltu, občas něco připaluje. Nedávno jsem si objednala dva nové kastroly u Tescomy a jsem vyloženě nadšená. Nepřilnavý povrch, který se nepoškrábe, těžké nejsou a ještě je můžu strčit i do trouby.
Ale vy potřebujete čajník, tak jsem asi moc nepomohla.
:mrk:


https://eshop.tescoma.cz/kastrol-presid ... -5-l?pos=2
:433:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Kouťák »

Jitko,také jsem si toto nádobí letos koupil a v něm vařit cokoliv je radost.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Javorka »

Přesně. Ani už jiné hrnce nevytahuji.
:433:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Bekkky »

Na kamnech na dříví i v troubě se mi dobře osvědčilo i to uvnitř smaltované, litinové nádobí. Neměla jsem pocit, že by se mi v tom připalovalo, ale možná to taky bude tím, že plamen v kamnech není tak ostrý třeba jako plyn. Vaří se spíš setrvačností. Synovi jsem koupila také litinový hrnec s nepřilnavým povrchem a je nadšen. Když bych si chtěla koupit takovéhle nádobí, asi bych ze zdravotních důvodů pořídila to uvnitř smaltované a jen pánev bych eventuelně řešila s nepřilnavým povrchem.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od oreb1 »

Kameninu bych asi brzy rozbila. Sklo, keramiku, porcelán můžu mít jen na stolování, na vaření něco bytelného.
Bekkky, je to hodně těžké?
Hrnce a kastroly si postupně chci sehnat jiné, mám snůšku všeho možného starého a už dosluhuje. Ale to na rozdíl od konvice nespěchá.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Bekkky »

Jo, je to těžké, u pekáče nebo u velkých hrnců je to už znát. A nesmí vám upadnout poklička na palec u nohy.... Ale nebála bych se toho, vede to pěkně teplo a jídlo je z toho fakt dobré. Taková koza na pivu.... mňam...
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Tedysek »

Mám dva litinové hrnce se smaltem. Hotové neštěstí. Vařím v nich jen těstoviny pokud nemám volný hrnec s teflonem.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od oreb1 »

Tedysku, proč neštěstí?
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od arus »

Může se s tím do myčky?
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od oreb1 »

To asi ne, to by mohlo zrezatět z té nesmaltované strany. Už jsem si něco přečetla od té doby, co jsem zadala dotaz :usmev: .
Našla jsem čajník na 1,9 l a váží 3,5 kg. Tak nevím, je to dost. Možná je to na vodu zbytečné, že by se výhody litiny využily spíš u hrnců.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Janina »

Mám litinový tál starý, a pak staré litinové lívanečníky, ty jsou zevnitř smaltované, pak mám těžkou litinovou pánev na smažení.
Nyní jsem si koupila nerez sadu Lagostina a varnou konvici na vodu Kela, vše nerez 18/10. https://www.alza.cz/lagostina-sada-nere ... 5.htm?o=18 https://www.alza.cz/kela-konvice-piskac ... 97.htm?o=1
Vařím na podobné plotně jako vy.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od oreb1 »

Nerezové nádobí znám, vyzkoušela jsem asi 4 různé druhy a nejlepší z toho jsou hrnce zděděné po mamince z hodně silného nerezového plechu z roku 1958 :usmev: , jinak mám skoro radši těžší smaltované hrnce než nerez. Proto se taky ptám na tu litinu. Nerez, co mám, vyhazovat nebudu, ale další kupovat taky ne.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Bekkky »

Dostali jsme na kamna i tu konev, mě to nevadilo, že je těžká, drží to vodu horkou. Je to asi věc názoru a nejspíš i plotny, věřím, že na plynu, nebo výkonné el. plotýnce se litina rozpálí moc silně a pokrmy se připalujou, ale mě se to na kamnech nestávalo. Asi je třeba to osobně vyzkoušet.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Janina »

Vlastně jsem zapomněla, že mám těžký litinový hrnec, zevnitř smaltovaný. Na guláše, ragů a jiné pomalé dlouhé dušení.
Před pár lety jsem také koupila hrnce smaltované, červené s puntíky, že to bude takové krásné, starobylé. Ale smalt není kvalitní, jsou už omlácené.
Litina je fajn, je těžká, déle trvá, než se v ní něco začne vařit, jinak prima. K nerezu se vracím, není těžký a tento kvalitní je trvanlivý. Dá se dát i do trouby, protože i ucha i poklice jsou nerez. Chci tu varnou konvici nerez Kela užívat k vaření vody na plotně, na kávu a čaj, vyloučit elektrickou konvici, když se topí, myslím si, že v nerezu to bude rychlejší než v litině. Na stálou zásobu horké vody na plotně mám kamnovec.
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od kosta »

mám sadu litinového nádobí ,které jsem koupila před 35 lety a jeden tlakový hrnec a nerezovou konvici, vařím v ní čaj .Jiné nádobí na vaření
nepotřebuji.Na pečení remosku.Trouba v elektrickém sporáku zahálí.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Tedysek »

Oreb, mě se v tom všechno přilepí a připálí. Ať dělám co dělám. Nemám je ráda. A ještě víc nesnáším cokoliv připáleného na dně hrnce.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, ja mam pocit, ze cim vic paradnicke neco je, tim min funkcni zaroven... :promin:
A nekdo sem daval odkaz na hrnec - pri prvnim pohledu na nej me napadlo, ze je mozna originalni designove, ale ze to ucho na poklici bude peklo, protoze je moc velke a bude prekazet... nejvic neskladne ze vseho nadobi jsou pro me prave poklice - zaberou nejvic mista. Jeste, ze taky pouzivam cirka 5 hrncu, ktere tocim stale dokola.
Kdyz varim neco ve vode, pouziji slabostenne nerezove a kdyz varim neco, pod co se nejdriv smazi, vytahnu se silnym dnem a neprilnavym povrchem. Ten mam jen jeden mensi a jeden vetsi. Na zapekani podlouhly ovalny se silnym dnem. Jsem takto spokojene vybavena :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od oreb1 »

Pamatujete, jaké poklice byly dřív u smaltovaného nádobí, tak někdy z první republiky? Byly ploché s prolisem na ucho, nezabraly v šuplíku místo.
Smaltované nádobí se nesmí kupovat podle toho, jak vypadá, protože to je právě chyták. Mělo by být z dost silného plechu, okraj začištěný nerezpáskou stejně jako u pokličky. A z nějaké osvědčené smaltovny. Naše Sfinx měla a snad pořád má dobrý smalt. Ten dobrý se jen tak neotluče, pokud hrnec nespadne z výšky na dlažbu.
Elektrickou konvici nepoužívám, když topím. Právě na to potřebuju novou konvici. Včera jsem si nakonec vybrala nerezovou, protože potřebuju spíš, aby se voda rychle ohřála, než aby udržela teplotu. Kdežto nádobí budu asi postupně nahrazovat litinou se smaltem uvnitř. Už jsem se skoro rozhodla.
Leda možná ještě uvažuju o nádobí BSE od Belis, prodává se taky jako Sphinx. Je dost těžké, má uvnitř silný modrý smalt a venku černý. Nevím, jestli má cenu mít nádobí, které vydrží o mnoho delší dobu než já :usmev: , což by litina byla. Aby to pak po mně nemuseli nosit do sběru. No, mohli by si to nechat...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Litinové nádobí - jaké máte zkušenosti?

Nový příspěvek od Bekkky »

Oreb, když jim v tom uvařite tu a tam nějakou dobrotu, budou to mít automaticky spojené s tím nádobím. A tak si ho nechají. To mi přijde jako udržitelný rozvoj. :usmev:
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti