2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Zelenina
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od oreb1 »

Dostala jsem otázku, kterou jsem napsala do nadpisu. Odpověděla jsem neurčitě, protože jsem sice kdysi pěstovala různou zeleninu i ovoce, ale nikdy ne důsledně, takže nemůžu zodpovědně poradit, co se s tím může udělat. Můžete poradit Vy tady, zkušení zahradníci, jak rozvrhujete svůj pozemek, jakou zeleninu na něm pěstujete, jaké množství, případně postupy? Co všechno se s tím dá udělat? Vím, že někdo se nechce podělit o své pracně získané zkušenosti, ale pokud jste sdílnější, prosím, napište, co byste poradili někomu, kdo uvažuje o tom, že své 2.000 m2 neosije trávou, ale bude na nich pěstovat potraviny pro svou rodinu.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

K fundované odpovědi je potřeba více informací o pozemku,
svažitost, orientace k světovým stranám, půdní profil, půdní tip, HG podmínky, výška nad mořem, možnost vlastní realizace zpeněžení, technické a technologické zázemí, vzdělání v oboru nebo praxe.
Základem budou brambory, cibule, kořenová zelenina, brukve, dýně, okurky, paprika, rajčata, luskoviny, česnek a bylinky, ovoce, drobné bobuloviny, jahody, fazole, řepa
atd. co koho napadne
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od Profesor1 »

Teda to je jako by tazatel chtěl vypracovat projekt :vytlem:
Podobné políčko mám u baráku. Krásně se tam dají střídat plodiny pro svou potřebu (čtyř a víceletý cyklus). Možné plodiny vypsal už DAD.
Dokud mám možnost sehnat kombajn, tak na zbylém prostoru seju obilniny, až kombajn bude problém, tak na zbylý prostor vysázím dýně, kterýma udělám radost spoustě lidem, případně je v pohodě zkrmím. Pěstování dýní je na "udržbu" nenáročné.
Jestli tam chce mít i ovoc stromky, tak čast vyčlení pro ně, tam bude i tráva a tam můžou být slepice, králíci . . . . .
V prvé řadě musí alespoň zhruba vědět tazatel co vlastně chce, případně nechce.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od oreb1 »

Děkuji. Pozemek je v cukrovkářské oblasti na Hané. Je to rovina, ale ty ostatní parametry nevím, jak by mohli zjistit. Praxe jen z drobného zahradničení, vzdělání z oboru žádné. Na pozemku je dostatek vody k zalévání zdarma.
Čím vlastně by se mělo začít? Myslím plodiny, aby se daly nějak potom vystřídat a člověk, který není tak zkušený, měl aspoň nějakou úrodu?
Jde spíš o samozásobení.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od přezdívka »

Nejlepší je začínat bramborama. Tam sem tam nějaká hrouda nevadí a při okopávání brambor se postupně rozbijí. Po bramborách je dobrá mrkev, košťáloviny, jahody. Internet poradí co se pěstuje v ktreré "trati". Cibule a česnek až nakonec. Potom znovu pohnojit a začít od začátku brambory a řepa atd......
růžička
Příspěvky: 125
Registrován: 13 říj 2018 13:27
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od růžička »

na takovou plochu by to chtělo už nějakou mechanizaci nebo mít možnost si to nechat zorat,připravit pole na sázení.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od Profesor1 »

Začíná se podzimní orbou :vytlem:
Pak rozčlenit a zasít-zasadit vše co potřebuji, no a potom to nějak střídat. Nebát se, neodkládat. Nehledat v tom vědu. Čím dříve začne, tím dříve se vše naučí, najde systém, poučí se z chyb. . . . .. .
Na Hané se snad hroudy ani nedělají :vytlem: Kór po cukrovce.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od přezdívka »

růžička píše: 27 pro 2019 10:07 na takovou plochu by to chtělo už nějakou mechanizaci nebo mít možnost si to nechat zorat,připravit pole na sázení.
Dá se i bez mechanizace. Mám vyzkoušeno na vlastní kůži. Jenomže to mě bylo o polovinu míň. Koikrát si říkám, že to snad ani není možné, co všechno jsem dokázala udělat.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jó dobrej rejč, slušný železný hrábě, kolečko pro začátečníky stačí :)) . S přibývajícími zkušenostmi přibývá techniky :vytlem: :souhlas: .
Něco jako Vari nebo PF postačí, čtyřkolečko je luxus.
A teď kde brát hnůj, kompost, neb zelené hnojení není vše.
Zatím neřešíme skladování produktů ani dalších potřebných věcí.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od oreb1 »

K dispozici by byl kravský hnůj a nějaký orací stroj domácí výroby jako vrátek nebo co. Sklep je v domě u pozemku.
Profesore, já s dýně taky nemůžu vynachválit, je to bezpracné, krásné, lehce využitelné. Už skoro nic jiného nepěstuju, protože nemám místo ani čas.
Jak střídáte plodiny? Pokud člověk pěstuje něco jiného než dýně, už musí přemýšlet a plánovat. Máte nějaké schema? Rozpis záhonků nebo řádků, co kde bylo a bude?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od přezdívka »

Já se k té obdělávané rozloze dopracovala postupně. Pořád jsem měla málo záhonů a tak jsem každý rok kus přiryla. Pro inspiraci jsem si chodila do knihy 1000 rad zahrádkářům. Možná by se dal půjčit v nějaké knihovně nebo koupit na bazaru. Teď už je zase všechno zarostlé drnem a občas to okoušou kozy a ovce. A abych přeci jen něco vypěstovala, tak naplním pár pytlů kompostem a dám tam do toho rajčata a zkoušela jsem i pár brambor. Pro legraci. Na víc už fyzicky nemám. A kniha je teď využívaná u dcery. Když ještě byla doma, tak při zmínce o pomoci na zahradě byla nafouklá jak balon...No a teď , když si to dělá hlavně pro sebe a děti se nestačím divit.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od oreb1 »

přezdívko, zasila jste semínko a teď z něho je rostlina, tedy dcera pěstitelka :usmev: .
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.000 m2 - jak je intenzívně a udržitelně využít pro sebe

Nový příspěvek od Augenblick »

Davide ty jsi se k tomu postavil zodpovědně :usmev: :souhlas: , něž to vše zrejou, tak bych nezapomněl na místo pro odpočinek s ohništěm a prostorem kam uskladněj veškerej potřebnej zahradnickej cajk. Tedy pokud to není pozemek u domku.
Tykat, díkes ....
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů