Odčervení ovcí po nákupu

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tyyyyyjo, Xchipsy.... to je argument :srdicko:
Jeste, ze bydlite tak daleko. Takovi mili a pohostinni sousede...to bych asi mela problem porad vymyslet, cim se revansovat... :promin:
To je vec, co nekdy resim - clovek chce necim udelat radost (casteji “kseftuji” s muzi nez s zenami) - a moc neni cim. Protoze mam kolem sebe spoustu cinorodych lidi, casto polosobestacnych, takze to, co jsme schopni vyrobit nebo mame snadno dostupne, maji take... a vubec nejhorsi jsou ti, co nepiji alkohol :ajeje: :stydim: Protoze kdyz uz nic jineho, tak domaci med a domaci pivo vetsinou udela radost kazdemu..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

A tak jako ono by se toho našlo dost, čím se "revanšovat" (ale já to nikdy nevyžaduju, dokud mám, dám, až nebude, tak holt nebude co dát :)) třeba když se dělá seno, taky paznehty mě nebaví dělat (resp. mě to neva, ale nebaví to hlavně kozy a jelikož jsem amatér, tak než abych to udělala blbě, tak to radši udělám "to nejhorší pryč", ale určitě by to mělo vypadat jinak a líp, ale než se za každou cenu snažit ostříhat všechno a pak nechtěně ublížit, tak to radši už nechám..) a další a další... :jakoby:

Jinak slíbené fotky aktuálního stavu koz: kozel přibral určitě, proti tomu, jak jsme ho přivezli (a taky je zase o pár měsíců starší, takže se i "zvětšuje" jak dospívá :blazen:

září:
burak0.jpg
leden:
burak.jpg
Hnědky jsou momentálně jak koule, protože jsou v zimní srsti, dostávají příkrm, který vůbec nepotřebují (ale fakt tam nemůžu přijít s jednou miskou pro Zolu a čekat, že ostatní budou v pohodě stát opodál a koukat, jak ona žere a ony nic :hrabeti:

Kira:
kira1.jpg
kira2.jpg
Ála:
ala1.jpg
ala2.jpg
No a konečně ta bílá katastrofa Zola... Když na ty fotky koukám, tak si říkám Pekná koza, skoro akorát... Ale ono to prostě fakt přes tu srst není tolik vidět, to se musí "nahmatat".. :nevim: Držku má velkou jakoby spolkla ještě jednu kozu, navíc jí to břicho i tak nehezky visí dolů (ale to má takhle od začátku). No nevím no...
zola1.jpg
zola2.jpg
zola3.jpg
zola4.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

No, kozel vypadá podstatně líp, ale taky nemá žádný výdej energie. Koza vypadá jako březí, aspoň mně tak připadá. Břicho má jako senné. Mohla by být silnější, ale nevíte, jestli je březí a taky jestli ten neformovaný trus je od ní nebo ne. Oční sliznici jste kontrolovala, akutně chudokrevná a v ohrožení života není, já bych počkala, jestli bude rodit nebo ne, protože do ní cpát odčervení v době březosti mi moc dobré nepřipadá, i když třeba na návodu bude, že je to pro březí neškodné. Toť můj názor, já jsem obecně vůči farmakům opatrná. Ale třeba se někomu osvědčují, čili poradí něco úplně jiného.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Janina »

Napadlo mne zda není už starší?
Taky mi přijde březí.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Ale ona takový pupek má od začátku, co přišla :nevim: Možná teď o něco málo větší, což bych viděla spíš na to senné břicho, protože "žrací konkurenci" má jen v kozlovi a ten je na ně hodnej a ve dvou kozách, ne v patnácti, čili dost času se každý den dostatečně nacpat.. Navíc jsem na ni dneska sáhla a i se mi to břicho zdá být takové divně tvrdé (z obou stran), třeba hnědky jsou taky jak koule, ale břicho mají normální, měkké, poddajné.. Bílá ho má, jakoby za břišní stěnou měla medicinbal :nevim:

Jani, co znamená "starší"? Za měsíc jí budou 3 roky.

edit: A co se týče těch šišek, zatím nevím, jestli jsou od ní nebo ne, ale pokud ano, tak takové nemá celý den, protože před pár dny když jsem tam jela se senem, tak ona vylezla z boudy a pustila pár normálních bobků..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Janina »

Naše masné ovce po několika porodech také mají takové břicho, trochu dole. Víc než mladice. Tak jsem myslela, jestli nemá víc porodů několikaterčat za sebou.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Ta srst nie je ok. A to brucho ak mala take od zaciatku tak to je nejaky problem. Mozno by sa zislo sono, len na to je umenie niekoho zohnat. Keby to bolo makke, ze tekutina, to byva o.i. pri nejakych zapaloch v traveni, crevach ale ked je tvrde a pokial tam necitite pohyby tak je to divne. Keby bola kotna v akom mesiaci by cca bola?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

Kdybyste nepsala, že ještě nerodila, taky bych si myslela, že je starší a má pár porodů za sebou.
Takže bobky jsou v pořádku. A co ta koprologie? Nechcete dát udělat rozbor? I když já bych prostě počkala, jestli jich najednou nebude víc. Mám taky takovou jednu kozu, ale hnědou. Jenže té je už 10, bachraté břicho má dole, hřbet dost hubený a jestli je březí nebo ne, se těžko pozná.
Xchipsy, Vy jste taková kutilka a organizátorka, tak si dovolím návrh. Udělejte nějaké malé oddělení, ohrádečku na pastvině, plůtek s dvířkami, kam se vejdete Vy a jedna koza. Naučte si je, aby tam chodily jedna za druhou. Máte čtyři, jestli jsem to nepopletla, to bude velmi snadné. A pak můžete do té ohrádky zavolat a zavřít tu kozu, kterou potřebujete a dát jí, co potřebujete. Je nutné si kozy ochočit tak, aby se s nimi dalo manipulovat. Ostatní budou blbě koukat, ale tak je tam třeba postupně taky pozvěte, ale jen na malý moment. Třeba každá dostane jen kůrku a ta jedna, které chcete přispět nebo ji ošetřit, dostane plnou misku. Například. To mě jen tak napadlo, že to máte zbytečně složité.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Ten rozbor je uzitocny, nech sa vie ci riesit cervy ci kokcidie alebo inym smerom, obzvlast ak by
bola kotna tak cim skor sa to poriesi tym lepsie
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Koprologii nechám udělat určitě, dám si tu práci, budu tam čumět třeba půl dne a posbírám to postupně od všech, jasně, mohla bych udělat směsný, ale to budu vědět nic moc, spíš nic než moc, takhle to bude přesnější. Hned v pondělí se do toho pustím (teď už to nemá smysl, je pátek, svozová linka jezdí ve dvě a budu s tím muset do rodného města, takže to nechám na pondělí ráno)

Břicho je tvrdé, ale zas úplně jak kámen to není, ani na to moje šahání a mírné máčknutí nereagovala, že by ji něco bolelo... Tak, cítit pohyby, zas tak dlouho jsem ji neošahávala a ani si nejsem jistá, jestli bych poznala, že se něco pohnulo, ale zkusím ji zítra víc prozkoumat, vezmu si na pomoc partnera, aby mi ji podržel a "projedu" ji od zhora dolů a zleva doprava, zkouknu znovu i ty sliznice a všechno.
Pokud by byla březí, byla by max ve třetím měsíci, kdyby se to kozlovi povedlo hned napoprvé. Někdy šestého září jsem ho viděla ji obskočit, později už ne, ani nevím, jestli se pak ještě prskala, to se de facto týká i těch dvou hnědých, ty jsem sice obskočit neviděla, ale za Álou chodil Burák jak stín, pořád se "objímali" jak já tomu říkám - hlavy u sebe, otírání se apod...taky jsem od něj dostala tu ťafku, když jsem šla s krmením a koza se mi motala pod nohy a kozlovi se to nelíbilo, že za mnou leze, když je jeho :blazen: Já tajně doufám, že bude březí aspoň jedna, ale fakt nevím, čas od času vidím kozla, jak za Álou zase chodí, jakoby byla v říji...Ale vyloženě známky jasné říje neměla ani jedna (nateklá, mrskací ocásek, mečení...) tak nevím no. Buď hrabe kozlovi nebo koze a nebo nám všem dohromady.

Sono by se asi udělat nechat dalo, je tu vetka, v nouzi bych holt kozu naložila do auta a dovezla, pokud nemá vetka přenosné, ale nevím, jestli vůbec o kozách něco ví.. Kanečky nám kastrovala, koně chová, takže něco asi umí (jinak je zaměřená na ty malé mazlící psí a kočičí potvory :blazen:
Ještě bych mohla zkusit pana Hoška, ten je od nás sice 30km, tak nevím, jestli by přijel extra a kolik by chtěl, ale zas, jezdí na detekce gravidity do Ratibořic, to je od nás 8,5 kilometru, tak zkusit se s ním domluvit, jestli až tam pojede, jestli by si nenašel čas na nás... Ale to bych se dozvěděla jen tu příp. březost, ne zda je tam nějaký problém...

Oreb, chci to takhle udělat, jak mám v boudě ty jesle, tak tam dát ještě jedny, tím bych si boudu rozdělila na tři boxy, akorát bych pak dodělala nějaké branky, aby mi vznikla volná ulička. Jinak kozy ochočené jsou, jdou na zavolání, na žrádlo, nechají se hladit, všechno... Jen kozel umí být protivný, kór když jdu s tím žrádlem, když zvedne hlavu, mám ho až výš než do pasu :otraveny: a jak se kolem mě motají hnědky, tak on je z toho celej nerv (jejej, žrádlo a ony mi ho chtějí sežrat..!!) a rozhání se po nich a je to prostě taková divočina, kdy jdu, v náručí držím tři misky, čtvrtou mám v natažené ruce před sebou (a kozel má na ní nalepenou hlavu :otraveny: a s povelem Na místo jdu asi tři čtyři metry od plotu, tam ji položím a tím mám od kozla pokoj a jdu rozložit další tři. Nevím nevím, jak bych šla až přes celou ohradu (30m) do té boudy.. No budu muset to nějak vybojovat.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

Pohyby se moc poznat nedají, na to se vykašlete. Záleží na tom, kolik je okolo plodové vody. Když míň, pohyby neucítíte.
Jestli je 3 měsíce, tak za dva měsíce uvidíte. Záleží na Vás, jestli ji chcete někam tahat jen kvůli tomu, co byste se jinak stejně dozvěděla.
Já to s tou ohrádkou myslela tak, abyste nemusela před nimi nikam utíkat. Jestli musíte přes celou pastvinu někam s jídlem, to je blbé. To by chtělo tak, abyste měla možnost si tam něco připravit bez jejich asistence. Vlezete na pastvinu a hned na kraji mít ohrádku. Ale třeba to tak nejde, to je jen nápad, aby Vás tak nemořili.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Ja som pohyby vzdy nahmatala, clovek musi vediet kde "hladat", do dvoch tyzdnov by mali byt hmatne. Sono by asi boli riadne naklady navyse, neni to nutne. To len ma prekvapilo ze take brucho mala od zaciatku a ze je tvrde, ak tam ma mlade tak by som chapala. Hlavny je ten rozbor. Ja by som jej bobky zbierala tri dni, ked ide o solo rozbor len jej trusu. U zmesnej vzorky viacerych koz staci zbierka z jedneho dna. Drzim palce a som zvedava na vysledky:-)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

hnědky podle mně jsou v tom, ta vrchní víc :souhlas:
burka je stále nějaká divná, prostě ji něco chybí (nebo přebývá), dva měsíce není až tak dlouhá doba aby jsem se domů tahal se sonem, to za dva měsíce neprožere, vyšetřit na parazity, případně odebrat krev na prvky, krvinky a já nevím co se z ní dá všechno vyčíst (i gravidita), podle výsledků se zařídit, špatné využití krmiva může způsobit zánět, vada jater, ledvin a co já vím ještě
děj se vůle strůjce
nám nezbývá nic jiného než selekce
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Když jsme měli březí fenu, tak pohyby byly cítit, později a pokud ležela a byla v klidu, tak i krásně vidět. U koz nevím, dneska jsem při večerním krmení na ni položila obě ruce a čekala, jestli náhodou něco (přitlačila jsem i zkusila - někde jsem to vyčetla - jakoby zhoupnout levou stranu směrem k pravé) no buď není v tom nebo mám blbé ruce nebo nevím, ale necítila jsem nic.
Hnědky jsou na nějaké sahání citlivky, nechají se drbat, hladit, ale jakmile mám tu ruku na boku břicha podle nich podezřele dlouho, tak začnou ustupovat do strany. Jestli je aspoň jedna z nich březí nevím, je fakt, že v létě takové držky neměly, ale zas mám pocit, že jeden den mají ty pupky vyvalené fakt hodně a druhý den třeba zas o hodně míň... Z toho zkoumání a pozorování začnu brzo šilhat :otraveny:
Nezkoušeli jste někdo poslechnout břicho stetoskopem? Jestli by byly slyšet kůzlečí srdíčka? Ale to je asi blbost, to bude slyšet hlavně rachot z bachoru, že..? :udiv:

Oreb, ohrádka někde hned za vratama by asi udělat šla, ale připadá mi jednodušší (byť teda pak ta cesta tam bude náročná, s otravným kozlem kolem :blazen: udělat to rovnou v té boudě a zabít tak dvě (nebo i víc) much jednou ranou, jednak by vznikl ten oddělený prostor na krmení a zároveň i pro případ potřeby nějakou oddělit, třeba na porod (ťuk ťuk, kéž by nás nějaký čekal... :ajeje: nebo tak. Protože vůbec netuším, jak by se mohly pak chovat, třeba zrovna ta bílá, když je tak plachá, tak se mi nelíbí představa, že se třeba hnědá půjde podívat na kůzle a bílá strachy uteče někam do pryč a nechá mrně "napospas" hnědé nehodné tetě... Stejně tak nevím, jak by se choval kozel, jestli by nebyl zlej na malý nebo otravnej na kozu apod.. Ale to jsou zas ty moje katastrofické scénáře :mrzimeto: Ale bylo by asi fajn to zavíratelné místo mít, aspoň jedno.. Když tam přidám ty jesle, budu mít hned tři, pak jen z pár prken udělám hrazení s jednoduchou brankou a zůstane volná ulička, takže budu moct jít do kteréhokoli boxu a pustit kteroukoli kozu bez toho, že bych s tou zezadu musela přes ty ostatní...

Mám představu takhle nějak: (jesle 1 tam jsou, jesle 2 udělám, dveře mají dvě křídla, ta červená část je otevřená nonstop dokořán, druhá je zavřená)
bouda.jpg
Na tu stěnu doprava k jeslím bych přidělala nějaký bazmekt co je teď vlevo (na fotce), aby na to šly zaháknout kyblíky.. Každý box by měl svůj takový trámek se svým kyblíkem, pak bych buď chodila s jedním kýblem s odměrkou a do každého boxu trochu sypla a nebo by tam ty kyblíky nebyly trvale a chodila bych už s odměřeným množstvím s kyblíkama.. Kozel je nejžravější a nárokuje si vždycky první misku, takže tomu bych to šoupla venku na zem (nebo v boudě do uličky) a pak postupně zaparkovala každou kozu, u bílé bych pak klidně mohla počkat, než sežere, protože tam bude ta branka a to tělem ubráním :blazen: Myslím, že by se po pár dnech naučily každá na svoje místo, protože když byly hnědky samy dvě v boxu, tak to uměly a kozel se to naučil taky, stojí hned za brankou a čumí, zatímco otvírám, tak řeknu Na místo a on popoběhne těch čtyři pět metrů - v pohodě by tam počkal, až dojdu, ale zas mi to kazí hnědky, protože ty se tlačí na mě a kozel se asi bojí, že jim něco dám a jemu ne, tak "svoje" místo opustí a jde mi zas naproti... :blazen: Ale to jsou takové (zatím) neškodné blbiny, kdyby šlo do tuhého, tak má respekt "ze zbraní" (jak už jsem psala, takže si stačí vzít do ruky větvičku a on si drží odstup (přitom původní majitel říkal, že kozel je hrozně hodnej...ale já mám podle tohohle pocit, že jich asi pár schytal... :nevim:
jesle01.jpg
Joo, ještě bych samozřejmě jedním dvěma prkny zadělala tu díru pod jeslema, protože hnědky to umí podlézat :blazen: Když si Kira usmyslí, že jí Ála žere její seno a chce ji vyhnat, tak Ála to podleze na druhou stranu a Kiře se nechce, tak to jde obejít a Ála zas podleze zpátky.. :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Janina »

Xchipsy také máme rozebíratelné chouly, můžeme v ovčíně postavit čtyři a ještě je uprostřed místo. Je to opravdu šikovné. Používáme upravené palety.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, máte to vymyšlené, tak to moje tlachání bylo mimo :stydim: .
K tomu kozlovi a mladým. Nebude zlý na mládě ani na kozu, proč by to dělal? Koza je jeho a kůzle taky, těší se, že bude větší stádo. Kůzlata po ležících kozlech lezou a skáčou a oni drží, ani se nehnou.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Určitě to není tlachání mimo, jsem ráda za každý tip a nápad, třeba nakonec udělám obojí, stejně mám v plánu tu venkovní "ohrádku" udělat, protože pokud u chovu koz zůstanu, budu muset příští rok někam zavřít kozla, aby neobskočil kozy (budou-li nějaké jiné nebo další, protože tyhle jsou nejspíš neobskočitelné :blazen: hned na první říji a kůzlata tak nebyla moc brzo..
No já nevím, jsou určitě hodní kozli, ale myslím si, že jsou i kozli zmetci a nevím, co bude zrovna ten, co mám doma.. Třeba kvůli žrádlu umí být na kozy pěkně protivnej, dneska ráno když jsem přišla s miskama, tak Ála dostala herdu, jen hekla.. :udiv: Navíc je to fakt kolos a když porovnám jeho +- metrák váhy s třeba tříkilovým kůzletem, tak bych se bála, aby mu neublížil třeba nechtěně, že na něj šlápne apod.. Určitě bych je chtěla nechat všechny dohromady, ať správně probíhají všechny "sociální vazby a výchova", ale cítila bych se jistěji a bezpečněji, kdyby třeba prvních pár dní byly kozy s kůzlaty zavřené, než se na sebe řádně zafixují a než bude kůzle "pohyblivější"..
Nechápu, jak to, že mi ten kozel připadá - v porovnání s tím, když přišel - tak velikej, většinou to mám přesně naopak, jak ta zvířata vidím denně, tak mi připadají pořád stejná, třeba prasata, já měla pocit, že jsou pořád stejná, že moc nerostou a přišel soused a říká Tyyyjoo, to jsou obludy oproti minulýmu týdnu,,, To já nevidím rozdíl ani za měsíc :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

Poznáte, jestli koza chce být oddělená nebo ne. Tady u mě to vydrží pár hodin a když tam má být do druhého dne, musím ji aspoň na chvilku pustit k ostatním a pak zavřít zpátky. Třeba když se nechce moc starat, abych mohla kontrolovat, jestli krmí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

Xchipsy: souziti se neboj. Rozumim, ze u zradla byva strkanice, na druhou stranu: ja mela, jestli si vzpominas, smisene stado minikozy - ovce - kone a nikdy se nestal zadny devastujici uraz. Jedine, co jsem resila, byl dvakrat ukousnuty ocas ovce (asi po ni vhnapnul kun a stahl ji kuzi z ocasku) a jednou prislapla ovce. Verim, ze omylem... ale nikdy se nic nestalo jehnatum, ani kuzlatum od zakrslic, ktere jiste nemaji vic nez 1,5 kg :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Přesně tak nějak jsem to Oreb myslela, mít to "pro sichr" a ikdyby to mělo být třeba jen na hodinu..ale radši být připravená, než pak najednou řešit ve dvě v noci problém.. :hrabeti: Samozřejmě bych se zařídila podle toho, jak se budou všichni chovat, nechci je nějak násilně separovat, abych nenadělala víc škody jak užitku, pokud uvidím, že si koza mládě hlídá a brání (pokud nějaké bude.. :otraveny: tak ji samozřejmě nechám s ostatními, ale kdybych viděla, že po ní ostatní (spíš kozy než kozel) jdou a něco by hrozilo, tak bych radši zavřela, aspoň na noc, kdy to nemůžu pohlídat, pak přes den bych zkusila pustit a okouknout, jak se budou chovat..

Hhippie, je fakt, že většinou je asi všechno v pohodě, ale víš jak, jsem prostě fatalista, vždycky vidím ty nejhorší scénáře a tak jsem radši připravená na to (nej)horší. Je pak fajn mít sice nejdřív nervy s nějakou přípravou, výrobou, úpravou apod., ale pak být spokojený, že je všechno v pořádku a že to nebylo nutné, než naopak, neudělat nic, říkat si Bude to cajk..a pak honem na poslední chvíli lítat a něco řešit a nebo "nechat něco se posr*t"...
Když jsme loni jezdili za kozlem, paní tam měla rybníček, celkem strmé břehy a okamžitě hloubka (žádný postupný "sestup z pláže" :blazen: mívala jehňata a nikdy se jí prý žádné neutopilo ani tam nespadlo.. :udiv: To já už bych řešila oplocení nebo likvidaci rybníčku a podobně.. :))

(to mi připomnělo, když jsme bílou a kozla dovezli, kozel byl nejdřív doma v chlívku, ale bílou jsme pustili hned k hnědkám. Za dva tři dny jsem s pláčem přiběhla večer za partnerem, že musíme udělat branku, postavit ji dozadu mezi jesle a stěnu a bílou tam na noc zavřít, že ji hnědé jinak nepustí na noc do boudy, že prší, že jsem ji slyšela mečet a viděla ji venku a přitom byla už tma...Tak chudák navlíkl v devět večer montérky, zbouchli jsme dřevěnou branku, za svitu baterky ji tam neseme, posvítíme do boudy a všechny tři kozy ležely uvnitř asi půl metru od sebe :)) :)) :)) Myslela jsem, že mě zabije... :hura: :hura: :hura:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 9 hostů