Čmelíci

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Čmelíci

Nový příspěvek od Profesor1 »

https://www.ireceptar.cz/zvirata/preven ... -internetu

S tou podestýlkou moc nesouhlasím. Na jedné straně píšou aby byla podestýlka, na druhou píšou, že se čmelíci schovávají v podestýlce. Vyřešil bych to asi prosypáním podestýlky tím dřevěným popelem. Pokud možno vystydlým!!! :))
Dřevěný popel mám odzkoušený. Je opravdu perfektní.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Jan »

Měl jsem čmelíky u slepic. nevím, jestli sem si je zatáh s "vynesenýma" slepicema, nebo od vrabců.
Zkoušel jsem různé biolity , ale čmelíci furt ne a ne zmizet. Nakonec pomohl oheň - pozor ať eventuelní oběť čmelíků nevyhoří.
Sám mám kurníček z osb desky, tedy spousta škvír na schování, ale oheň zvítězil. Jako podestýlku používám piliny, hobliny , slámu.
Podestýlku odstraňuju.Snad to bude někomu k něčemu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od arus »

Čmelíky nemám, popel ano, preventivně ho vysypu do kurníku. Zatím jsem ho občas sypala pod kurník. Kurník zatím stojí. :mrk:
:arus:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Jan »

No oni se potvory schovávají jinde, než na dně , většinou kolem dveří , oken, pod prknama, pod deklem krmítka....
Sice se doporučuje popel na popelení na zbavení parazitů. ale pokud je chov zasažen českým čmelíkem, tak ten je aktivní prý jen v noci a ve dne sleze ze slepice (spíš se stačí za noc nasát a pak už se jen rozmnoží a zdechne). Teda přes den není co odstranit.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Anka »

Minulý týden jsem na vajíčku našla jednoho malého červeného čmelíka! A pak že v zimě nejsou! Asi to bude tím, jaká je mírná zima - vrabců je v okolí mraky.
Co mám vyzkoušené, tak funguje oheň a křemelina. Až mi dojde zásoba křemeliny, tak chci vyzkoušet filtrační křemelinu, která má fungovat stejně, ale má být podstatně levnější. Koupila jsem několik balíčků na e-koze (1kg za 100,-) a filtrační se dá pořídit 20kg za cca 500,- (vinařský ráj) do popeliště je to skvělé.
Hnízdo čmelíků se dá docela dobře poznat, vypadá jako když jemným popelem posypete cca 4cm okolo škvíry. Nejlépe je vidět na světlém podkladu např. když je kurník bíle vymalován, prostě tmavý flíček někde.. A fakt jsou všude v rohu, pod stropem, u podlahy, v hnízdě, pod hřadem... Bodlinka na fauně radila, udělat kašičku z křemeliny a jedlé sody a tím natřít riziková místa - hřady a okolí, cca 20cm od podlahyna stěnách, atd.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od oreb1 »

Anko, v křemelině se slepice popelí? Prostě uděláte hromadu křemeliny a necháte jim ji nebo jak ji používáte?
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Anka »

Mám popeliště - kryté místo kam dávám dřevěný popel, písek, občas suchou zeminu a právě křemelinu. Slepice se v tom nadšeně hraboší a "koupou". Křemelinu jsem dávala naposledy v létě když jsem si všimla pár čmelíků. Zítra jim musím zase nasypat a kilo křemeliny je jako nic.
A když si všimnu čmelíků přímo v kurníku, tak jim přímo na hnízdo nasypu hromádku křemeliny - a mají to, potvory :)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Hhippie »

Anko, díky za sdílení ozkoušeného a funkčního :souhlas:
Já tedy (zatím) nejsem chovatel drůbeže, takže o tom nic nevím, každopádně mě u tohoto vždycky napadá: vím, že i v přírodě se třeba vrabci popelí v prachu, každopádně když jsou slepice drženy v umělém prostředí (logicky), paraziti se díky tomu daleko rychleji množí (přes noc mají v kurníku úplné krmítko), tedy se slepice musí daleko víc “popelit”... nemůže jim to prašné prostředí nějak ubližovat na dýchací systém? Kort ta křemelina...? :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Anka »

My máme slepice zatím asi 3 roky a nevšimla jsem si, že by měly nějaké následky. Možná je to tím, že v kurníku není prašno a venku se ten prach rychleji rozptýlí. Ani přímo při popelení nikdy nekýchají ani nic podobného, ale moc rády se v tom popelu "koupou" hlavně když dostanou novou vrstvu, to se skoro poperou která tam bude dřív :)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Hhippie »

Super, díky. To já jen tak, že jsem zvědavá :stydim:
V prostorách, kde teta pase slepice (asi 2tis. m2) pálí větve, tedy tam mají také popelu habaděj. Nevím, jestli někdy řeší čmelíky - má svá zvířata spíš v bordelu, ale třeba si to takhle fakt "vyklepou" a mají klid... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mám popel ze slámy máku. Doufám, že taky pomáhá :souhlas: .
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Javorka »

Asi před dvěma lety jsem koupila křemelinu vinařskou. Pytel, asi 15 kilo asi za 400 Kč.
:433:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Jan »

Já ty čmelíky zkoušel stříkat různejma postřikama - pomohlo až vzít PB hořák, a vše opálit do hněda. A pak za týden znovu. A zatim je klid. Pokud jsou v chovu čmelíci a když je jich moc, tak nejsou vajíčka .......
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Lisbeth »

Naprosto souhlasím s Janem - jediný co je na 100% je prostě oheň! Řešila jsem naposledy loni na přelomu srpna a září, kdy jsme byli totálně zamořeni a kurník se nedal ani vyčistit, aniž bych jich neměla tisíce na nohách :soufl: !
Nastoupil tedy chlap s PB hořákem a vypálil to komplet - podlahy, stěny, strop, prostě všechno a pozor musel postupovat směrem dovnitř kurníku, protože když šel obráceně, tak ty mrchy zdrhaly dveřma ven!! :cert: Protože vývoj čmelíka trvá cirka týden, vypálení jsme opakovali celkem 5x, tedy 5 sobot na to padlo, aby nikde nebyla ani vajíčka, či cokoliv co si slepice přinese na sobě a pak se to znova pomnoží. Po vypálení byly všude krvavé mapy, jak je uškvařil! Po pátém pálení komplet celý kurník vybílil vápnem a od té doby je klid (ťuk ťuk), slepice mají i popeliště s pískem a popelem z dřevěných pelet, což úplně milují a koupou se v tom :souhlas:
Tyhle malý hnusný FUJ potvory jsou i důvodem, proč bych nikdy nikdy NIKDY nechtěla dřevěný kurník! Páč bych asi co 2 roky musela dělat nový a to by mě štvalo, šutr a cihla jsou prostě šutr a cihla! :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Javorka »

:433:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Jan »

Lisbeth píše: 28 led 2020 11:14
Tyhle malý hnusný FUJ potvory jsou i důvodem, proč bych nikdy nikdy NIKDY nechtěla dřevěný kurník! Páč bych asi co 2 roky musela dělat nový a to by mě štvalo, šutr a cihla jsou prostě šutr a cihla! :vytlem:
mam dřevěný z OSB desek a opalování neni problém - pochopitelně to chce cit.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

No jo, když budeš bezcitná tak se budou mít holky kde popelit, ale pod střechou se neschovají :))
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od irčan »

Lisbeth píše: ↑dnes, 11:14

Tyhle malý hnusný FUJ potvory jsou i důvodem, proč bych nikdy nikdy NIKDY nechtěla dřevěný kurník! Páč bych asi co 2 roky musela dělat nový a to by mě štvalo, šutr a cihla jsou prostě šutr a cihla!

Jenomže ve zděným kurníku je vyšší vlhkost která může působit zase jiný problémy a taky je nižší komfort pro pipušky.Všechno má svý pro a proti. :usmev:
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pro všechny slepičkáře, abych neodpovídala každému zvlášť:
Logistika slepic je u nás momentálně poměrně krkolomná :vytlem:, totiž, kurník (ten,kam chodí nocovat a tedy je tam mohli vysávat čmelíci) je součástí kamenné stáje, kde dříve byly krávy, koza, prase a jiná drůbež. Teď je tam box pro koně (zatím pro jednoho, časem chci dva) a cihlovou zdí je zde právě vyzděn kurník pro děvčata. Kurník vede do chodby, kudy chodí i kobyla a pak ven na dvůr. Dřív to fungovalo tak, že se slepicím prostě jen otevřelo a chodily ven do vesnice, když to na ně přišlo, vrátily se snést vejce a zase šup ven, toto je nyní zakázané (od obce). Slepice tedy máme na zahrádce, na vlastním pozemku, kam se ale musí přehnat přes ten dvůr, projít pergolou a šup na zahrádku, kde mají kurník číslo 2. Tže abyste tomu rozuměli v kurníku číslo 1, který je součástí stájí, tam nocují, mají tam pouze hřady, v kurníku číslo 2, který je z OSB desek bez zateplení zase jen snášejí, tedy mají tam hnízda, vodu a krmivo a popeliště. Zde přes noc nikdy nejsou ani v létě, kurník tam ani roky nebyl, ale bylo nám proti srsti je tam prostě jen tak vypustit, bez možnosti se schovat před sluncem, větrem, sněhem a hlavně se na jejich jídle stravovalo ptactvo ze širokého okolí, což nám taky vadilo... Tže to jen tak pro informaci, aby se to nepletlo :)) Venkovní kurník, kam jen snesou vajíčko, jsme nikdy vypalovat nemuseli, nebyl důvod, nic tam není, díky tomu, že tam nejsou přes noc, prostě jen snesou a jdou :vytlem: Naše holky se prostě mají :))
P.S. Znát cestu od kurníku do kurníku je učíme jako malá kuřata a zatím všechny se to lehce naučily, teď jen stačí otevřít příslušné dveře a utíkají samy :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Čmelíci

Nový příspěvek od Jan »

Tak jsem ty malý potvory našel znova. Jako zdroj předpokládám vrabce a hrdličky, co se motaj kolem slepic.
Máte někdo zkušenost s použitím chloranu jodistého v reakci s hliníkem?
Zdroj jsem našel tady


Předpokládám, ač nejsem žádný chemik, že se bude uvolňovat ten jód a chlór , plyn má takový červený odstín.
A říká , že to funguje sqěle. Dělají to preventivně a prý to zabíjí i kokcicie a další "radosti" chovatele.
prý je to lepší než jodová šaška - nevim, jak to přeložit - šaška je tušim rusky šavle. Jedná se o preparát , co se zapálí a asi uvolňuje jód.




Je to smutné, vždycky v TV a pod píší o tom, jak v Rusku je vše špatně - a když jsem u nás schválně zavolal veterináři - tak mi doporučil arpalit ............
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů