Mastitida u ovce ?

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak to je parada! Tak drzim palce, at se toho zbavite :mrk:
Jen me tak napadlo... kortikoidy by asi bylo vhodne aplikovat v rukavici, ne? Aby se clovek zbytecne “nelecil” taky.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak to mě vůbec nenapadlo a to jí to pečlivě vtírám.
Koukám že k vedlejším účinků patří i zvýšená chuť k jídlu a obezita..tak to lecos vysvětluje.. :))
Asi si začnu po aplikaci mít ruce, místo utírání do kalhot 😀
Tykat, díkes ....
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

ovce má počínající zánět v jedné polovině, struk je průchozí, zatím masíruji "aflegmínou". Co myslíte, je šance, že se to rozmasíruje a polovina bude normálně funkční, nebo se spíš dozahojí, ale polovina nebude funkční? Má dvojčata, pro mě ideál, vím, že dokáže ovce uživit i z jedné poloviny, ale už teď je mezi nimi viditelný rozdíl.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Minie, to je mi líto. Ale odpověď na tuhle otázku, to je věštění z křišťálové koule.. často se zánětem vemeno poškodí a nefunguje, jako předtím. Ale neznamená to, že není šance, že příští rok normálně nasadí do obou polovin... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Moonika »

ako sa u nej ten zapal prejavuje? Mladé to ľahko prenesú aj na druhú polku.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Moonika »

Augenblick píše: 26 úno 2020 05:02 Koukám že k vedlejším účinků patří i zvýšená chuť k jídlu a obezita..tak to lecos vysvětluje.. :))
Kamoska ma psoriazu a obcas musi pouzivat kortikoidove maste ale vzdy len kratky cas lebo ze je tam o. i. vedlajsi ucinok aj ten ze ztensuju pokozku na natieranom mieste. Pre vemeno by som brala do úvahy toto odporúčanie z letaku :"Použitie u detí alebo na tvár sa musí obmedziť na 5 dní"
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od oreb1 »

minie píše: 26 úno 2020 20:19 ovce má počínající zánět v jedné polovině, struk je průchozí, zatím masíruji "aflegmínou". Co myslíte, je šance, že se to rozmasíruje a polovina bude normálně funkční, nebo se spíš dozahojí, ale polovina nebude funkční? Má dvojčata, pro mě ideál, vím, že dokáže ovce uživit i z jedné poloviny, ale už teď je mezi nimi viditelný rozdíl.
Jestli je zánět počínající, může během pár dní odeznít. Masírujte a neházejte flintu dožita. Jehňata pijí, Vy oddodujete a masírujete, proč by se to nemělo vyléčit? Nikde není napsáno, že zrovna tenhle zánět je způsoben stafylokokem, to je malá pravděpodobnost, takže bych se nebála, že zůstanou následky.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Augenblick »

Moniko díky za upozornění, večer jí to máznu naposled a začnu s tou měsíčkovou mastí.Jinak se to tedy fakt zlepšuje :souhlas:
Tykat, díkes ....
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

projevuje se to pouze tím, že asi 3 hod po porodu byla 1 polovina viditelně větší a tvrdší. Oddojit šlo, ale ne takovým proudem, jak je to běžné, když je vemínko . Jehňata párkrát potáhla a šla radši k druhému. Na omak je teplejší ale ne moc. Spíš než bkteriální příčina si myslím, že došlo ke špatnému zaprahnutí :hrabeti:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

ale doufám. Kluci pijou u té poloviny už delší interval, ale vracejí se pak oba k tomu zdravému. stále masíruji a budu, co budu zvládat. Pijou často, ovci mám v choulu a kondičně je na tom slušně, tak snad je zvládne uživit. :ajeje:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Ať neplevelim jinde - tady jde opravdu o mastitidu (zánět) vemene. :plac:

Po vypuštění na pastvinu jsem za dva dny koukala, že jedna ovce s měsíčními dvojčaty má jednu půlku vemene o trošku větší a o dost zduřelejší cecík. Tak jsem jí posadila a zjistila, že má okousaný cecík, tedy k němu asi jehně nepustila a základ zánětu byl na světě.
Stav vemene: velmi tvrdý cecík, červená čára od třísla až k základně cecku, vemeno nijak extra tvrdé nebo teplé.
Takže: ovci jsem posadila a hned se k vemeni vrhla její jehňata a naštěstí jí řádně odpila. Protože jsem v tu chvíli neměla nic jiného u ruky, ránu (kterou sáním jehně zas rozdrásalo) jsem zastříkla Pederiprou, protože bylo potřeba jí hlavně vysušit a zatáhnout a bylo jasné, že chvíli zas jehně nebude potřebovat jíst a ona ho k němu nepustí. Večer jsme jí opět posadili, promasírovali vemeno hojivou mastí a ošetřili ránu na cecíku. Jehně už moc z bolavého cecíku nechtělo, ale trochu odpilo a trochu jsem ještě odstříkala.
Ráno se zdálo, že je vše stejné, nechali jsme odpít. Z nemocného cecku moc pít nechtělo. Pak jsme posadili a při zmáčknutí cecíku se asi 1 cm nad jeho vrcholem provalila díra asi půl centimetru, ze kterého se řinul hnis s krví. Takže jsem vymačkala, co šlo a vydezinfikovala. Zavřela jen na seno. A snažila se uhnat veterináře, co s tím. Nepodařilo se.
Mezi tím jsem doma našla neprošlá ATB do struku, takže jsme večer jeli s Betadine a tímto, abychom vše vydesinfikovali a aplikovali. Jehně bylo super a po fixaci bahnice odpilo mnoho mléka. Poté jsme omyli desinfekcí a zavedli kanylu pro aplikaci ATB. Cecík zalepili stříbrnou izolepou. Ráno budeme toto opakovat.

Řeším však, co s jehňaty.
Běžná praxe je léčit jednu půlku a zamezit jehněti přístup a oddojovat, eventuelně dokrmovat umělým, ale vetka, se kterou jsem nakonec až večer mluvila, o tom není přesvědčená, že jsou ATB prostupná do mléka druhé půlky nebezpečná pro jehňata.
O kohokoli z této trojice bych velmi nerada přišla, tak dost řeším, co s tím...
Jestli má někdo konkrétní zkušenosti, jak to řešil a s jakým závěrem, budu moc ráda za sdílení... :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Jana P. »

To je pekelná smůla Veru. :smutek:
Zkušenosti, naštěstí , nemám. Nevím o tom, že by moje bahnice měly někdy zánět. Co není může být.
Jak bych uvažovala. Pokud jehnata odstavíš, budeš muset krmit náhražkou a granulkami.
A bahnici odpojovat a zřejmě zasušit? Mléko vylévat.
Zasušovala by se asi dobře, na seně, bez příkrmu.
Hádám, že to bude plno řevu a smutku oboustranně, bahnice, jehnátka.
Ach jo.
Atb v mléce by mohla rozhodit jehnátkům trávení zřejmě.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Bekkky »

Hippie, co se týká toho zánětu, pokud má ovce zánět zvenku, který vznikl z pokousání od jehněte, je lepší vydesinfikovat ránu, vyčistit, zastříknout modrým sprejem, a vemeno namazat nějakou mastí a oddojovat a pokud by to jelo dál, píchnout celkově ATB,
Aplikace antibiotika dovnitř struku se používá hlavně když se mláďata odstavují, nebo je třeba matku zasušit, vzhledem k tomu, že nedělám dojné ovce, spíš používám celkové antibiotikum (vím, že veta dostihneš až zítra).
Jehňata, pokud nechtějí ze struku pít nenutím, protože mléko z nemocného struku jim většinou nechutná, poznají to, že není zcela v pořádku a pokud jim stačí z druhé strany, nevadí to. Nemocný struk radši vydojím.
Myslím, že antibiotikum z jedné půlky vemene neprostoupí do půlky druhé.
Tohle je klasika, jakmile se takhle rychle ochladí začnou zlobit vemena .....
Tak hlavu vzhůru všichni :ruzicka:
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Jana P. »

Bekkky díky za porady. :ruzicka:
Zajímavé s tím chladem a vemeny. Jakou to může mít souvislost?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Jamarov »

Ty lokální atb by se do druhého struku dostat určitě neměli.
Je jim měsíc muzes jim k tomu jednomu struku přilepšit at nejsou tak hladovy. Susak bych nedávala.kdyz ma mléka hojně.
Je otázka zda ma zánět od rány,pokousáni nebo kvůli ráně nenechala pít?nebo obojí .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tohodle kdyby se dožil Fleming, tak si to hodí.
Od rány to není. Ovcí to bolí a nenechá jehně půlku vypít.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od oreb1 »

Mazat. Opodeldok, kafrová, černá mast. Šla by i šalvěj zkrmovat, jestli máte takovou, co má ještě listy. Že ztratí mléko, se nebojte. Vrbové proutky a kůra.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pokud už není zbytí, dejte teda to ATB, každopádně ale odpojovat, protože při těchto poranění je riziko srůstů kanálku ve struků.
Ono už zavádění kanyly může způsobit problém.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od oreb1 »

Já to špatně pochopila. Bylo mně divné, že Profesor si neví rady s mastitidou u ovce, ale řekla jsem si, že někdy je člověk unavený a myslí jinak. Proto jsem napsala radu Profesorovi :usmev: . A on naštěstí ten problém nemá. No, zato já asi mám problém, jen o něm ještě nevím :vytlem: . Prokrvení mozku nebo něco podobného.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Jamarov »

Takže Profesore myslíš ze ta rána s hnisem je přímo vnitřní zánět ?
Ja myslela ze by to mohlo byt tak ze mela rozkousany struk.zacal povrchový zánět,zapouzdřilo se to navíc k tomu nedala napit jehnatum tak začala mastitida. :nevim:
...no to jsou jen teorie.Zalezi stejne nejvíc jak to bude reagovat na léčbu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] a 15 hostů