Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Oreb ja mam lavici na dojeni vysokou a dojim ve stoje,což mi vyhovuje,ze u toho stojim,ale je pravda kdyz píšete ze ruce jsou výš ze z toho bolí,ramena...ruce mam ve vodorovné poloze,tedy podle délky vemene...takže je to náročnější asi držet ty ruce takhle..to me nenapadlo.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, možná už jsem opotřebovaná :usmev: . Když dojím, ruce mi visí dolů, hlavu si můžu položit koze na záda a je to. Akorát zase se namáhají záda, ale ta poloha ohnutých zad není nezdravá a při každé koze se člověk postaví a narovná. Už jsem tak zvyklá, ale třeba je to dobré i jinak, to byste to nedělali, kdyby to nešlo.
Znám člověka, který dojí hlavou dolů. Postaví se koze přes hřbet, ohne se přes její zadek k vemenu a dojí. To je teda artistický kousek a já bych podojila tak dvě a měla bych toho dost :udiv: .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Ano takhle jsem dojila já zamlada. :vytlem: Kozu sevrenou mezi nohama, zády k její hlavě a predklonena jsem dojila.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Oreb, taky tomu nerozumím :nevim: Když už jsou ti malí na světě, tak je v klidu, kouká na ně přes branku (teda, koukal, teď už je tam branka další, tak se tak blízko nedostane) a nic nezkoušel. Ale v ten den co porodila, tak ji neskutečně otravoval, naháněl ji sem a tam a když zdrhla do boudy a lehla si, tak do ní trkal... Jestli mu voněla jako kdyby byla v říji, netuším, ale skoro to tak vypadalo.. :nevim:
Zajímavé je, že na Kiru to nedělá - a ta dnes nejspíš porodí taky, už hrabe a tváří se všelijak..
Nevybouřený bude určitě, měl jen dvě kozy (chvíli tři), nadbytek žrádla.. takže spoustu zbytečné energie. Ale většinou byl takový "v rozletu" jen ráno a navečer v hodinu, kdy očekával krmení a pak u misky, jakmile nebylo žrádlo, tak byl klid..
Na branku jsem přidala jedno prkno, je to vyšší cirka o třicet čísel, tak snad bude klid. On by možná byl klid i bez toho, ale jistota je jistota, jak jednou zjistil, že to skočit jde, mohlo by ho napadnout to zkusit znova a já jakožto katastrofický typ si představuju nejčernější scénáře že by skočil zrovna na kůzle apod..
Jinak mám samozřejmě v plánu, aby byli všichni pospolu, kozel i kozy s kůzlaty, tak snad se to pak podaří.. :otraveny: Představa dlouhodobějšího separé v boxech a pouštění na střídačku ven jak v base mě děsí.. :blazen:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jo, tak to mu voněla, připomínalo mu to říji. A protože to není pro něho moc často, snaží se nepropást správnou chvíli. Snad ho to přejde, jak bude stárnout. A taky ho možná míň živte, jestli dostává jádro. Na dvě kozy ho nepotřebuje.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Xchipsy tohle mi jednou udělal 3letej kozel,ano holky mu voní a otravujeje je.taky jsem to musela vyřešit oddělením těch co začínaly rodit.nedal jim pokoj. Předtím to nedělal a kozy rodily ve výběhu. Ale mel společnost dalších.u vás je problém ze zůstal sám a tak chvili bude asi prudit.Ten důvod jste popsala spravne.jen dve kozy a spousta energie. Na kuzlata nikdy nebyl zlej.naopak. Však az to bude možné a pustite je k sobě tak se zas uklidni.

Oreb já mám taky hlavu opřenou,položenou ale na břicho :vytlem: Většinou jim neco povidam nebo zpivam a jen čekám nez dodojím,pohodlnost moc neřeším,ruky bolí tak jako tak. Hlavně nez si zvyknou po zimní pauze.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, dojíte ze strany, že máte hlavu na břiše? Neumím si to jinak představit...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Přesně tak Oreb.ve stoje z boku a hlavy mame každá jiným směrem.
Az to půjde vyfotím.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Taky je to pro něj všechno nové, jak jsem psala, u původního chovatele byl v kotci (ve vedlejším pak byl druhý kozel), kozy viděl a cítil jen přes uličku. Jak připouštěli nevím - možná ho pustili na nějakou dobu do stáda, možná taky jen vždy přivedli kozu na skok.. Jinak samotka - takže žádná zkušenost s březí kozou, k porodu se připravující kozou, rodící kozou, kůzlaty......nic, nula :nesouhlas: Tak se musí naučit.
Určitě je taky nervní, že se mu "stádo" (tedy dvojice) smrskla na nulu (sice je vidí, slyší, cítí, ale nemůže k nim), plno nových pachů (porod, kůzlata..), zvuků a ruchů..
Krmení určitě zkrouhnu na minimum, začala jsem s ním jen proto, že jsem chtěla "vykrmit" tu bílou, pak jsem "musela" pokračovat, protože jsem přikrmovala hnědule no a teď jsou na samotce, dostanou své misky, na které se jim on nedostane a tudíž nastane trochu dieta :blazen: (tak jak u původního chovatele a u nás ten týden, co byl v boxe než šel ven - hrstka ovsa :usmev: (a seno samozřejmě)

Porod u Kiry zdárně (snad, zatím) pokračuje, hrabe, kouká "sama do sebe", zaklání hlavu, lehá, vstává... Kudla jsem nervní víc jak ona :nesouhlas:
Byla jsem na kontrole před hodinou, kozel ležel u jeslí, když jsem tam cca 10 minut stála u branky, ani se nezvedl (takže byl hodnej :usmev: nevím co mu včera šiblo, že se chtěl prát.. :nevim:
Říkala jsem mu, ať to hlídá a kdyby něco, ať zavolá :)) ale na to asi nebude spoleh, tak tam dojdu radši sama znovu..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak máme holku a kluka :souhlas: Byl to fofr, byla jsem načumnout ve tři, nic, pak o třičtvrtě na čtyři a už bylo hotovo :potlesk: Máma se stará, očistila, no ale s držením na pití to zatím není žádná sláva, musela jsem přidržet a uchlácholit a ukecat, aby dostali první nejdůležitější, tak snad se to poddá.. Naštěstí spíš ucukává (takže rohy byly jen proti mě :blazen: z jedné strany drží líp, ikdyž si u toho podupává nohou (tou na straně opačné), tak budu hlídat a uvidíme..
Kozlík je bombarďák, sice chvilku trvalo ho přesvědčit, odkud to poteče (že chlupy mezi předníma nohama to fakt nebudou :vytlem: ale pěkný, silný. Kozička je slabší a trošku má zatím problém udržet správný "postoj" zadních nožek (jakoby se jí "prolamují" v kloubech), snad se to srovná, až trošku zesílí a bude víc chodit - nebo se to musí nějak hned řešit? :udiv:
IMG_20200303_155356.jpg
IMG_20200303_163715.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Ta je jednoduše rozkošná! K narozeninám. :souhlas:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Gratuluju.to je vazne hezké k narozkám.Tak at se maj čile k světu :mrk:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak jsme byli před chvíli na "kontrole před spaním", vše ok, ale kojení bude boj :mrzimeto: Moc jim nepostojí, jak se zkusí chytit, nadzvedne nohu, přeskočí a pryč.. Tak jsme ji pro sichr přidrželi, aby se malí aspoň na noc trochu napili, chvilku bojovala (dopředu, dozadu, zkusit si lehnout..) ale nakonec držela, tak snad to do rána bude stačit (a třeba v noci něco ucunou - pokud se jim zvedne) a ráno uvidím, kdyžtak budu holt držet a doufat, že si zvykne a naučí se... :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tož máme za sebou první pokus o oddojení, no byl to trochu boj - resp. trochu s Álou a boj s Kirou :blazen: ale cílem nebylo je vyždímat dosucha (ikdyž se to doporučuje), ale spíš pořádně zkontrolovat vemínko a pomalu začít zvykat, že prostě tohle se dít bude... Obě jsou ok, není to horké, bolestivé, oteklé...mléko teče pěkné bílé bez vloček a podobných neplech, tak zatím to nechám a budu nadále sledovat.. Nejsem žádný zkušený dojič :smutek: (pořádně to neumím, bojím se ji zmáčknout víc, aby ji to nebolelo no ale pak si pochopitelně to mlíko zase "nezavřu" ve struku...paradoxně mi to šlo líp s tím menším strukem Ály než s buřtíkem Kiry..) takže mám tak s bídou do kafe, ale je to bašta :blazen: Ochutnala jsem hned teplé přímo ve stáji, měla jsem obavy, že to bude mít nějaký "ocas" z pachu kozla apod. ale byla jsem příjemně překvapená (nikdy předtím jsem kozí mlíko nepila)
Novorozeňata byla ráno napitá, tak jim Kiruš asi přesi jen trochu postojí (všimla jsem si, že má jednu polovinu vemínka o něco menší a i na ni reaguje míň "podrážděně", takže snad hlady nezahynou...

Vpředu kozička, za ní kozlík - to bude čert, už teď jí zlobí a provokuje, to bude chuděra :otraveny:
IMG_20200304_072626.jpg
Starší od Ály jsou torpéda, lezou po klíně, na chvíli se nezastaví :blazen:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

jé, ty jsou tak pohádková. Povedli se všechny, mají krásné barvy, a připadají mi takový krásněnapucnutý. Ať se jim všem daří a vám dělají radost. Teda i ty maminy :souhlas:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak nevím :nevim: Kůzlata od Kiry ráno skotačila, jedna půlka vemínka znatelně menší (i jsem viděla kozlíka, jak ho nechala párkrát cucnout), ale z té druhé jim nedá ani fň, jakmile to kůzle zkusí, okamžitě nadzvedne zadní nohu, přeskočí ho a uteče :smutek: Násilím jsem ji přidržela v rohu stěna-jesle, tu půlku prohmatala, není nijak horká, je měkká, tak nevím, proč je na ni tak háklivá :udiv: (je teda fakt, že jsem ji "nepromačkávala" nijak "brutálně" jakože "do hloubky") Navíc jí to držení očividně vadí víc a víc, včera se sice bránila, ale byli jsme na ni dva, tak holt musela tu chvilku vydržet, večer jsem ji zkusila podržet kůzlatům (sama) a to už byl problém no a ráno jen na to zkontrolování jsem měla co dělat, aby nezbořila jesle i mě.. :mrzimeto:
To je kšeft tohle, jedna kůzlata pít z obou půlek moc nechcou, druhým to zas nechce dovolit mama...
Všude jsem četla, že napité kůzle se pozná když se vezme pod bříškem, že nesmí být cítit páteř.. To necítím, takže něco tam mají, ale jak moc jim to stačí nedokážu odhadnout :nevim:
Navíc mě zaráží, že nechce moc žrát - teda to, na co byly zvyklé už před porodem (směs oves, řepné a vojtěškové pelety rozmočené, otruby, sojové vločky, extrud.len, jabl.výlisky), jako březí vylupala misku jak nic, teď se toho nedotkne (Ála to vyluxuje do posledního kousíčku). Žere jen seno, jablka (ale to dostane tak půlku až jedno za den, mám strach jí dát víc, ikdyž se tváří, že by sežrala dvě kila :hrabeti: bobky má úplně normální, čistí se dobře, nic nikde nesmrdí..
Mám ji stresovat s dojením té jedné půlky nebo doufat, že to bude dobré? Ale mám strach, aby se něco nepos*alo..
IMG_20200305_071752.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Musíte ji prostě na to dojení "znásilnit". Nic jiného vám nezbude. Já už to mám vychytané. Jelikož už se neohnu, tak manžel vyrobil dojící stůl. Je tam obruč do které se vejde přesně malý kyblíček - v mém případě od majolky z výrobny lahůdek. Nad tím je udělané jištění na hlavu. Jakmile strčí hubu do kyblíku, tak ji zafixuju hlavu, že ji nemůže vyndat. No a když se moc vzteká, tak u zadních nohou jsou sloupky a buďto jednu nebo i klidně obě ji přivážu. A pak tam nastrčím kůzle a čekám, až má dost.
To mě jedna čůza jinak nedala kůzleti napít, než na dojírně. A kůzle ve chlívku se ani na mámu nijak nesápalo. Koza ho netrkala, olizovala ho, jenom mu normálně nepodržela. Jsem na ní zvědavá letos. Co zase vymyslí. Za pár dní už jsem nemusela nohy vázat. Denní dávku šrotu jsem měla rozdělenou na víckrát. Potom, když bylo kůzle větší, tak jsem takhle krmila 2x denně.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak ja byla prekvapena jak se Adela nechala první týden úplně v klidu oddojit,vzdy dělala drahoty...mleka ma stále hodně moc ale už vyvadí,vcera jsem ji mela na zadech :cert: A kuzle k tomu...ta její Amalka mě bud kouse vlasy nebo na me skáče....no je to sranda s nima.to bude zas sezóna s Adélou :otraveny:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Přezdívko, žádné "fixační zařízení" v boudě nemám ani ho tam nemám kam dát (a táhnout kvůli tomu kozu z boudy přes ohradu - a kozla - kolem rybníka a přes zahradu a dvůr domů....to by nešlo). Žrádlem ji taky neuplatím - psala jsem, že krom sena zatím nežere (ani "jen tak", natož během dojení)
Mě nejde ani tak o to, JAK ji podojit (to bych prostě holt nějak musela dát, půjdeme zase ve dvou a prostě bysme ji umordovali - pokud je to nutné..), jako spíš přijít na příčinu, proč jim z té druhé půlky nechce dát napít, když není ani horká, ani bolestivá, ani zatvrdlá, mlíko je čistý... Tak prostě CO jí vadí.. :udiv: :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Včera s Álou to sice taky nebyla žádná hitparáda, ale dala jsem ji na obojek, partner ji držel plus kolenem za plec ke stěně, jednou dvakrát zkusila cuknout, ale pak držela v pohodě, žádné kopání, nic (samozřejmě kdyby ji pustil, tak prchne :blazen: Takže si myslím, že tam zvykání bude SNAD!!! lepší..
Ale Kira je fakt pometlo, má sílu jak bejk (a taky dlouhý rohy), kdybych měla čtyři ruce, tak to asi zvládnu i sama, ale takhle se to nedá, mám ji zadkem namáčklou v rohu stěna-jesle, jednou rukou ji držím zepředu za hrudník a pak už mám volnou jen jednu ruku.. :nevim: A to je málo.
Druhá zásadní nevýhoda jsem JÁ jakožto dojička amatérka :smutek: Kdyby k ní sedl někdo zkušený, kdo ví, jak pořádně chytnout a zmáčknout, věřím, že by to byla otázka pár minut, ale takhle... :otraveny:

edit: Včera večer jsem ji chtěla aspoň podržet kůzlatům, ale jak jsem ho přistrčila, ono se jen lehce dotklo cecíku, koza sebou cukla, kůzle cuklo taky.. V mezičase mě koza zkoušela přetlačit dopředu, než jsem ji porovnala, kůzle mi prchlo.. Když jsem ho zase ulovila, zase se zkusilo dotknout, koza nadskočila, kůzle couvlo... Prostě NA HOVNO :nesouhlas:
Přivázat ji tam moc nemám kam, jesle by převrátila a nic jiného tam nemám. Zkusím si přidělat nějaký kroužek do toho plechu co je podél stěn, ale je jen na nýtech, tak mám strach, aby to nevyrvala..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 16 hostů