Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Zde prosím na tomto neznámém webu :)) viewtopic.php?t=169
Kozostroj, pro xchipsy hračka.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

No já to vychytala ještě tak, že když otevřu dveře a koza se dere ven z chlíva, tak ji chytnu za obojek a zacvaknu zrovna karabinou na dlouhé vodítko. Ze psí stopovačky. No a na tom vodítku ji nasměruju na dojírnu co je vedle chlíva za zdí. Ale většinou se tam už cpou kozy sami. A když je pak pouštím zpátky nemusím se s nima honit po dvoře. Ve chlívě nemám šanci je chytit. Jsou tam 4 a mají k dispozici prostor 5x6 m.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Jani, to je všechno hezké, vyrobit to není samozřejmě problém, ale dost zásadní problém je, KAM to dát :nene: Mohla bych to nakrásně skladovat hned za dveřma i v té boudě, ale to bych potom každou kozu musela tahat z jejího boxu (v případě Ály s ní ještě navíc projít "přes" Kiru... :otraveny:
Až budou puštěné venku, pak můžu řešit takovéhle blbosti :nevim:
Ale jak jsem psala (už dvakrát), nehledám důvody nebo způsoby, jak tu kozu podojit (to prostě nějak udělám, bude-li to nutné, ať chce nebo nechce), ale snažím se odhalit příčinu, proč je tak háklivá na tu druhou půlku vemene, že dělá takové alotrie, ať se jí dotknu já, nebo kůzle..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Trosku se v tom ztrácím ... Tak se pokusim zorientovat....Jde o Kiru,ma dve kuzlata a kolik dni je po porodu?Kuzlata pijou jen z jednoho.to je normální a druhy se musí proste dojit ,dvakrát za den a alespoň do poloviny,nevydojovala bych úplně. Kolikrát jste ji tedy za tu dobu od porodu oddojili?
Mam to u jedné kozy stejne,taky se děsně brani,nenechá na sebe sáhnout. Vse je ale v pořádku,mliko ma dobré.

Nemá žádnou bouli ani povrchové zranění předpokládám,neni horké...takze by to nic vážného byt nemuselo.
Už jste zkoušeli ten druhy struk zalepit?
Zalepte ho a druhy struk oddojte at je trochu měkký. A kontrolujte.pul dne bych to nechala a uvidíte co se bude dít.
Jeste- to je ona co přestala zrat prikrm? Seno basti a prezvykuje?
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak to napíšu postupně :usmev:

Ála: porod 28.2., dvě kozičky. Na kojení jim drží v pohodě, ale obě upřednostňují jeden struk. Vemínko (resp. ta nalitá půlka) je na pohmat měkké, není horké ani bolestivé. Včera jsme oddojili asi tak dvě deci, mléko chuťově i vůní příjemné, nejsou v něm žádné vločky apod. co by signalizovalo nějaký problém. Občas se kůzlata napijí i z tohoto struku, ale očividně jen pokud jim "dojde v oblíbené půlce".
Dnes ji tedy zkusím vydojit skoro úplně.
Příkrm žere bez problémů (seno taky, pije, přežvykuje, bobky normál, čistí se - nesmrdí :usmev:

Kira: porod 3.3., kozlík a kozička. Na kojení jim drží jen z jedné půlky vemene a to ještě jen jak sama uzná za vhodné (když se rozhodne, že stačilo, prostě uskočí), ale ta polovina je skoro prázdná, takže je během dne, večera, noci...nechá napít nejspíš dostatečně. Na druhý struk jim ale nepodrží ani za nic, jakmile se kůzle přiblíží a jen "naznačí", že by se nepilo (nebo se dotkne), hned uteče. Ale opět na pohmat je to měkké, nehřeje nijak nad normál (jestli teda dokážu poznat, co je normál a nenormál :blazen: barvu nedokážu dost dobře posoudit bo má vemeno tmavé :smutek: Včera jsem po velkém úsilí s držením oddojili jen pár střiků, i tady je mléko beze změn v barvě, chuti, pachu, konzistenci...Pak jsem přidržela kozičku, napila se (dokud pít chtěla).
Dnes ji rovněž podojíme, oproti té první koze má vemeno mnohem výraznější a tady se bojím, aby nenastal problém (pokud by se to nechalo)
Příkrm nežere, max se v tom povrtá a trochu polkne (minimum), seno žere bez problémů, pije, bobky normální, čistí se - nesmrdí :usmev:

Snažím se přijít na příčinu toho, proč jí vadí, když by kůzle chtělo sát z té druhé půlky, když na ní nemůžu najít nic nenormálního :nevim:
(soudím podle toho, že když jsme ji včera drželi a kontrolovali a trochu oddojili a pak přidrželi kůzle, že kdyby ji cokoli bolelo, buď bude řvát - to ona umí - a nebo držení-nedržení, převrátí nás oba i s polovinou chlívku..)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Dejte ji neco na podporu traveni, prodigestan nebo tak... to na odmitani prikrmu vzdycky pomohlo...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak pokud chcete vylozene mléko a ukrást neco navic dokud ma-na tom není nic špatného,ale do sucha ja nedojim, tak Alu oddojujte,ale pokud neni nalite a vidíte ze kuzlata piji ,dojit vylozene nemusíte.Jen kontrolujte.

No a Kira...s tim prikrmem je to divný ze odmítá.podpořit trávení.
Koza nemusí rvat ze ji to bolí ikdyž je to urvana histerka. Proste je třeba citlivejsi,vic mlíka,dojit neprestavejte aspon jednou denně. Zalepte ji to druhé jak sem psala. Pátrat můžete pozorováním...je teprve chvili po porodu,pokud neni akutní problém jako zánět,tak ji dejte cas. Ja mam kozy po porodu a každá se chova jinak. Taky stále oddojuju dvě- mají jedinacka a z druhého struku nepijí vubec. Jedna se podojit necha a druha bori kotec,nadoj jako blazen...malou nenecha,jak je tvrde ani se ji to nelíbí ode mne. Rozinka ma jeden obří druhy malý-vada vemene. Cely týden pili oba z malého struku po týdnu pochopili ze má dva.
Třeba jak piji z druhého ma ho jen vic citlivý... Někdy je začátek těžkej.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Děkuji oběma za vyjádření.
Něco na podporu trávení jí dát samozřejmě můžu, ale ona se tváří spokojeně, senem se cpe, kvůli čtvrtce jablka by mi utrhla kapsu (a kdyby mohla, sežere jich kilo :blazen: Taky je mi to divné, před porodem se tím cpala, ještě i odháněla Álu od její misky, teď ji to nezajímá..

Zalepení struku u ní ničemu nepomůže, leda tomu, že kůzlata budou hladem - ona jim prostě z té jedné půlky nechce dát.
Důvod je mi záhadou, třeba je tam víc lechtivá nebo vědí bozi..

Jinak dnešní výsledek:
Ála dostala kyblík, vodítko jsem obtáhla kolem nohy jeslí a šla na to. Samozřejmě zkoušela couvnout nebo utéct "předem", když zjistila, že to nejde, tak se "smířila se svým osudem" a během dojení v klidu dlabala :souhlas: Je zlatá, myslím si, že až nastane ten skutečný čas dojení, bude stát jen s kyblíkem a nebude se muset vázat (ale nechci to zakřiknout)
Výsledek žádná sláva (z hlediska "chamtivosti mléčného producenta" :blazen: ale já ji nechtěla nijak ždímat, jen "povolit" vemínko, protože ikdyž kůzlata preferují tu druhou stranu, tak aby až jim tam dojde, měli k dispozici tuhle..

Kira, to bylo jiné kino :mrzimeto: Partner jí musel kolenem přitisknout krk směrem k jeslí, já zabořila hlavu do slabiny (zadek měla zapřený o stěnu), nejdřív zkoušela jestli se jí nepodaří prchnout výskokem, pak lehnutím, pak že ve vemeni vlastně nic nemá... a nakonec to po asi minutě!!! (hysterka jedna bláznivá) vzdala a stála jak panenka :otraveny: Po chvilce jí partner "povolil" a ona si začala tahat seno a v klidu dlabat.. Pak ji povolil ještě víc a začala si drbat svou tvář o mou hlavu.. :blazen: Prostě hérečka :potlesk: Opět ani u ní jsem nechtěla "ždímat do sucha", jen ulevit nalitému vemeni a nechat ji pochopit, že tohle ji prostě čeká.. Snad pochopila i to, že se jí určitě ulevilo - no a může si vybrat, buď nechá pít kůzlata z obou půlek a nebo bude každý večer tahle divočina :blazen:

vlevo od Ály, vpravo Kira (u Ály fakt jen tak na "změknutí" půlky vemínka, u Kiry taktéž a odhaduju, že od ní je to tak polovina nebo něco přes půlku z toho, co v tom vemeni měla)
Čímž se nabízí otázka - co s tím? Jako klidně to vypiju :blazen: je to bašta, ale přijde mi to škoda, pokud se to dá využít "pro strýčka Příhodu"... (dva dny po porodu, to by mělo být ještě hlavně mlezivo, ne?)
IMG_20200305_182815.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Osvedcilo se mi uvazat kozu cumakem do rohu a nohou se stene a dojit zezadu... zadkem do rohu mi to pripada k nicemu...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Holky pujcim vám Adelu...uz sem nějaké kozy naučila na dojeni.i zkrotila...ale tohle je ero...

Xchipsy to je dost mléka,zalepeni neni k prdu .kdyz ji oddojite a zalepíte ten druhy tak se snadněji nechá odpit od kuzlat nez s tim nalitym strukem.takhle to budete dělat dokud nezacnou. Sou dve.to jim jeden dlouho stačit nebude. Musíte ji proste ulevovat no a ono to pak půjde samo. Jeste jsou to cesrtvy mimina a někdy jsou i kozy zmatený.takhle jim pomuzete všem 3 a uvidíte jak to bude za týden.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Mlezivo vypít. Do příštího roku to skladovat nebudete a Vám to jen prospěje.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Marion108 píše: 05 bře 2020 19:05 Osvedcilo se mi uvazat kozu cumakem do rohu a nohou se stene a dojit zezadu... zadkem do rohu mi to pripada k nicemu...
Zadek v rohu je dobrý v tom, že mi koza necouve :usmev: Dojila jsem z boku (protože jsem si ji přidržovala tou svou hlavou v její slabině). Kdybych zkoušela dojit zezadu, možná bych chytla kopačku do ksichtu (nebo do mlíka) :blazen: (samozřejmě by se to dalo vyřešit nějakým uvázáním nohy, ale to jsem zatím nechtěla, už by to bylo dost stresu najednou..)
Ale samozřejmě se nebráním žádným variantám, až budu dojit obě půlky, tak zezadu by to bylo jistě lepší..
Ikdyž nevím, jestli budu schopná dojit obouruč, díky úrazu neohnu na levé ruce ukazováček a ikdyž bych ho vlastně ani pořádně ohýbat nemusela, tak to zjizvení na šlaše po chvíli bolí, takže je pro mě pohodlnější (a méně namáhavé a bolestivé) dojit pravou..
Naposledy upravil(a) xchipsy dne 05 bře 2020 19:58, celkem upraveno 1 x.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Jamarov, ony by klidně pily z obou, ale ona jim to nedovolí :smutek: Uvidím ráno, třeba už je nechá pít i z druhého, když se jí trochu "odlehčilo".. Já byla ráda, že je nechá pít aspoň z jednoho a když zkoušeli druhý, že "jen" utíká a nevymýšlí třeba že by začala kůzlata trkat apod..
U druhé kozy si myslím, že se to taky porovná, sice jedou hlavně po tom jednom, ale když prostě dojde, tak cucnou i z druhého, tam si myslím, že dojení má čas, proto jsem po tom deci do kafe :blazen: přestala, jen aby vemínko změklo (někde jsem četla, že když je struk moc "nacpaný", že se do něj kůzlatům nechce..tak v podstatě smyslem akce bylo jim ho tak nějak "zpříjemnit" :usmev:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, zkuste tu bráněnou půlku vemene namazat, aby bylo jemnější a líp klouzalo. Třeba jen sádlem, někdy jim vadí dotek nahrubo. I když kůzlata určitě dobře sliní, tam by problém být neměl, ale zkusit můžete. Někdy je taky odřená na vemeni u stehna, když má hodně nalité vemeno. Ani to hned není vidět, ale pití i dojení se může bránit. To nemusí tak být, jen uvažuju, ale mazáním nic nezkazíte.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Jak muze koza uvazana uplne na kratko v rohu couvat nechapu kor Kdyzjsrm za ni ja, spis se snazi lozit po stene dopredu, ale to je jedno.
Kazdopadne mnohem mensi stres je zvire dobre zafixovat a kratce vystresovat aby pochopilo, ze jina cesta nevede, nez ho nechat pokazde bojovat a davat mu moznosti a uvazovat stylem ,,treba kdyz budu jeste vic vyvadet, tak utecu''
Kozu jsem nikdy nevidela kopat dozadu....
kazdopadne i ta nejvetsi svine se to vzdycky naucila, ta co se me na rvni laktaci pokousela vzdycky rohama zabit, je ted dojena navolno... chce to trpelivost
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, ale jo, kopat všude možně dokáže, ale ne každá to dělá. Měla jsem tu na prázdniny jejího majitele jednu, která vyhazovala jako kůň, jen jsem na ni sáhla. Chtěla, aby ji dojil chlap, protože nebyla zvyklá na ženskou :usmev: . A když jsem ji uvázala za nohu, stála jen na té jedné uvázané a ostatní tělo sebou lomcovalo všude možně. Takovou kozu ani nejde uvázat, za krk už vůbec ne, to by se uškrtila. Tuhletu jsem nezkrotila, v chlapa se neproměním a majitel se vrátil a odvezl ji asi za dva týdny. Na postupné přivykání nebyl čas.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Marion:
Jak muze koza uvazana uplne na kratko v rohu couvat nechapu kor Kdyzjsrm za ni ja, spis se snazi lozit po stene dopredu, ale to je jedno.

Nepsala jsem o tom, že koza uvázaná nakrátko v rohu může couvat, ale že já jsem ji dala zadkem do rohu aby nemohla couvat.
Pokud bych ji uvázala hlavu do rohu a chtěla dojit zezadu, bude mi uhýbat do strany. (ne, nemám v boudě tak "úzký" roh, který by vypadal jako fixační klec :promin:

Kazdopadne mnohem mensi stres je zvire dobre zafixovat a kratce vystresovat aby pochopilo, ze jina cesta nevede, nez ho nechat pokazde bojovat a davat mu moznosti a uvazovat stylem ,,treba kdyz budu jeste vic vyvadet, tak utecu''
Ano, proto jsem šla s partnerem, protože mi bylo jasné, že sama bych se s ní spíš prala, zatímco takto byla zafixovaná dostatečně (přeci jen chlap má víc síly než já, byť má momentálně jednu ruku v dlaze :blazen: "Možnosti" jsem jí nedala žádné, prostě jsem byla rozhodnutá ji dnes podojit ikdyby u toho měla ležet na zádech :blazen:
A pokud vím, že ve dvou to zvládneme, tak nevidím důvod fixovat hned všemi možnými prostředky (uvazovat nohy apod.), protože bych byla radši, kdyby si zvykla na to dojení s minimem násilí, než ji pak muset kurtovat už na věky..
Čímž samozřejmě nevylučuji, že to třeba nenastane, ono to taky zítra..pozítří..může být mnohem lepší (jako u Ály) a nebo taky mnohem mnohem horší.. :nevim: Ale jsem holt ten typ, co to radši vždycky nejdřív zkouší po dobrém, pak důtka, důtka s výstrahou... :vytlem:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Oreb děkuji, určitě zkontroluji a namažu.
Jsem hlavně ráda, že vemínko není nijak horké, oteklé, na pohmat je pěkně měkké a soudě podle toho, že koza během dojení začala chroupat seno si myslím, že ji ani nic zásadního nebolí.. A mléko je krásné, voňavé, včera jsem nabízela partnerovi ochutnat, cukal se že nechce, nakonec lízl a dneska vymlaskl skleničku jak nic :blazen:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Proc kurtovat naveky? Rekla bych, ze 90% koz se v pripade odstavu kuzlat nechava podojit jeste hodne rado... :vytlem: vy ale resite stav kdy tam jsou mlady a to hold nebyva snadný kor u prvnicek.
Nevidim zadny rozdil mezi fixaci za pomoci jine osoby a uvazani nozky a obojku na kratko, je to fixace v podstate podobna koza proste nemuze utect a vymrzovat. Ja si musim poradit sama, muj chap prijde az kdyz je to opravdu nevyhnutelne, zraneni kozy nebo moje indispozice atp. Tyhle bezny veci si musim poradit. Vyse popsany zpusob mi funguje spolehlive a v podstate vsechny kozy mi behem prvnich par dojeni zkrotnou a privyknou do stavu pricapavani a přežvykování, takze asi je to netramatizuje. Je tedy ale pravda, ze kazdou kozu na kratky uvaz zvykam v momente kdy povyroste k oku aby to slo a jeste pred pripustenim a dokonce i osahavam behem drbani i veminko, coz je fakt asi nej zpusob, aby ty zvirata byly osahany... i tak mi kazda prvnicka skotaci u dojeni, ale zvyknou si rychle. Letos me ceka flekata Bambulka, bude svanda... je to divoska. :vtipalek:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb musim priznat, ze byla jedna bila cuza, co vyvadela a nestala ani kuzlatum... nakonec jsem ji naucila havu do kyble ryche chytit rohy a to jim podrzela, ovsem jednou jsem musela na tyden odjet, mel to zabezecit zbytek rodiny, bohuze to nejak nezvladali a po mem prijezdu mela hodne silny zanet a o pul vemene uplne prisla... darovala jsem ji a myslim, ze uz je v klobasach mnoho let... byl to fakt dabel, byla zla a trkava... a ani mleko dobre nikdy nemela...
Asi mam cely zivot stesti na docela hodny kozy... :usmev: ta vyse popsana byla vyjimka potvrzujivi pravidlo... ale nebyl to muj odchov byla koupena dosprla...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů