Jesle

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od xchipsy »

Všechno vypadá skvěle, ale nejsem si jistá, jestli se mi chce do tolika práce :)) Nejspíš to udělám podle těch, co má Augenblick, akorát přidám dolů nějaké korýtko.. De facto stejné nebo hodně podobné jsou v knížce Chov dojných koz, akorát tam jsou mezery stavěné na celou hlavu. Blbý rohy no, bez nich by byl svět a práce a všechno jednodušší.. :nene:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

xchipsy, probírali jsme klíčovou dírku důkladně na if, pak i tady. Propagátorka u nás , myslím, že Hanka mfk, to nakreslila a vyrobila primárně pro kozy. Chovala rohaté kozy. A jak je tu vlákno o kozí farmě na prodej, tak u toho inzertu byly fotky a tam také byly klíčové dírky pro kozy. Rohaté. Ale když jsou holky nesnášenlivé tak nevim.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Mně se nejvíc líbí to, co udělal Augenblick - malé díry jen na hubu. Taky pořád uvažuju, jak to udělat. Klíčovou dírku ne, ale to je můj názor. To se hodí pro nějaké klidné unuděné kozy, ne pro mé dobrodružky. Taky jsem si říkala, že by možná nebylo špatné minimální omezení, to znamená příčky naopak hodně daleko od sebe. A pod to korýtko. Nemám problém s plýtváním, jde jen o to, aby se seno nějak udrželo v místě, odkud ho můžou žrát. Ale taky ještě nevím. Ty příčky daleko od sebe ale neudrží nařezanou slámu, nýbrž jen dlouhé seno, takže to taky není ideální. Až se rozhodnete pro něco, napište nám sem, co a jak se osvědčilo.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od xchipsy »

Mě se u toho od Augenblick hodně moc líbí to, že je to oboustranné, to mě původně vůbec nenapadlo tak dělat, ale je to super věc, protože když ji ta čůza odhání a já teď dávám seno do jeslí plus jednu hromádku na zem do jednoho rohu a druhou do druhého, aby měla Ála šanci si něco urvat, tak tohle bude bomba, protože ikdyž to bude obíhat, tak jednak nemůže být naráz na obou stranách čili obě kozy můžou žrát a druhak si myslím, že ji to vyhánění přestane bavit.
Už mám hotové "rámečky", zítra do toho nabuším laťky a pak dodělám ten zbytek, dnes nebyl čas, usazovali jsme sloupy, natahovalo se pletivo, zítra dotáhneme zbytek a pak už si budu hrát jen já, natáhnu elektriku a baby půjdou konečně!!! ven :souhlas: A osobně jsem přesvědčená, že ta šikana se hodně moc zmírní, protože teď si myslím, že to taky dělá hlavně z nudy - tady bude moct chodit, pobíhat, pást se...kdežto doteď jen čuměla, ráno seno do jeslí, večer kyblík se směsí a seno do jeslí a celý den NIC... Takže jí prostě hrabe z dlouhé chvíle (doufám :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Marion108 »

Xchipsy, moje kozy jsou taky vic v pohode, kdyz vetsinu dne muzou chodit sem tam, uz jsem to vymyslela, aby mohly mit otevrene a nelezly tam kone. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od xchipsy »

Vypadá to jako pergolka na růže, ale fakt to budou jesle.. :blazen:

Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak základ by byl...

Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já myslel, že to děláte pro dvě potvory co jsou skoro na prodej :usmev:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od xchipsy »

:)) Jsem měkká, no... :))

Ale tak, ikdyž tyhle třeba časem zlikviduju, tak stejně pořídím jiné.. a ty budou určitě!!! hodné :blazen:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

A takhle u jeslí. Máme nyní dvoje.
Přílohy
8EDAA22A-2500-4746-9DAC-748F7EB08B5E.jpeg
70321653-224E-4CAD-99D6-35D796124C3B.jpeg
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od minie »

to máš pro cca 6ks, jak máte i jedny zakomponované k choulům?To se mi líbí :souhlas: a ty druhé jsou kde ? (jen pro mou představu :stydim: ) A opravdu to z nich méně vypadává?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Nevypadavá to vůbec, leda když ovce vytáhne hlavu, když se otočí, něco jí vypadne z huby. Oboje jsou v ovčíně. Chouly byly letos současně dva. Na to se využily boční klíčové dírky. Dáváme seno hlavně do dřevěných. Do těchto kovových jen ať maj těhule víc místa. Je pod nimi stará plechová vanicka, tak co vypadá do rána ještě proberou. I když je seno pěkné ručně sušené stejně nechají, mrchy. :usmev:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Jan »

zajímavá konstrukce jeslí :

Obrázek


zajímavá je těma kosýma žbrdlinama, kdy musí ovce / koza prostrčit hlavu a blbě se jí něco vyhazuje. Pokud je to řešené jako ven z přístupného místa, dají se tam udělat úvazy na řetízek a pak je pustit.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

minie píše: 23 úno 2020 21:29 to máš pro cca 6ks, jak máte i jedny zakomponované k choulům?To se mi líbí :souhlas: a ty druhé jsou kde ? (jen pro mou představu :stydim: ) A opravdu to z nich méně vypadává?
Minie vyfotila jsem to a na fotkách popsala.
6 je klíčových dívek, 4 zepředu a 2 po stranách , u kovového krmelce se pohodlně nažerou 3 ovce. Chouly mohou být až 4 najednou, ale jsou třeba nanejvýš 2 současně.
Nyní je v jednom školka. Před ovčínem jsou betonové dlaždice.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Fotky zde.
Přílohy
346EB751-0821-4C4E-954A-CD218347EB7F.jpeg
0B145227-0B1C-4B4F-94A3-9FF2C30BF758.jpeg
BD14C540-4FBB-4B14-A9EA-63DA449B948A.jpeg
B2CBC25F-19A2-43D4-8E0E-098CEB95C661.jpeg
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak já můžu s určitým časovým odstupem hodnotit vlastní výrobu a musím říct, že je to oukej :souhlas: Mezery jsem odhadla vcelku dobře - hubu koza prostrčí bez problémů, skosení je taky asi dobré, protože nijak extrémně seno ven netahají. Samozřejmě pokud už dochází, tak toho při tahání vypadne víc, ale to je pochopitelné, protože už to není shora zatížené.
Pokud vyloženě nespěchám, tak vezmu kolečko a do něj dva balíky (malé hranaté) a to je ideál, jednak to nějakou dobu vydrží a druhak to právě dělá tu "zátěž". Když nemám moc času (třeba už je tma, venku hnusně vítr a zima a já zjistím, že nemají a do rána to nechci nechat) tak čapnu do ruky jen jeden balík a to není ono, je pryč rychleji a jsou větší ztráty (dokonce jeden balík zmizí dřív, než zmizí polovina ze dvou :blazen:
Mám hotové už i druhé jesle, takže se musím jen dokopat k tomu postavit před boudu vlečku, vyvézt podestýlku, posunout první jesle, přidat druhé jesle, nastlat a pak jen udělat nějaké to hrazení s brankou, abych si mohla holky zavřít..
Líbilo by se mi koupit to hotové kovové, sice délka 1,8m není zrovna to co bych chtěla, ale těch 20cm už si nastavím dřevěným sloupkem apod... Jenže ta cena :nesouhlas: 2400 za jeden panel, potřebuju dva, takže za bůra :mrzimeto: Asi s tím vydrbu, sice jsem chtěla boxy při stěně a celou uličku volnou, ale asi to udělám tak, že zadnímu boxu nebudu dělat stěnu, ale mrsknu jen branku mezi stěnu a jesle - tím bude celý box jakoby širší. (branku už vlastně i hotovou mám, dělali jsme ji tenkrát když jsem plašila, že hnědé nepustí bílou na noc do boudy..) Druhý box, který bude vlastně mezi jeslemi, tam už udělám "stěnu", aby když půjdu do zadního, nemusela chodit přes ten první.. A když se mi jooo nebude chtět (nebo nebudu stíhat), tak udělám jen branku i tam a nazdar bazar :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od minie »

Jani, Xchipsy...holky, máte to hezky vykoumané :souhlas:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Pan B udělal jehnatum do školky nové jesle. Je vidět , ze se jim líběj. :usmev:
Přílohy
A64E3F74-138C-45C3-8F76-3915763062BE.jpeg
A4DEC244-ED9F-482F-A5A1-B262CA2B4A10.jpeg
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od minie »

pan B je velice šikovný :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů