Ketóza diagnostika a léčba

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

ešte čo sa týka tej bielkoviny, pred pár dňami mi k tomu písala Kateřina Hauptmannová že" Bílkoviny se u přežvýkavců na papírku nedají hodnotit, protože jsou falešně pozitivní díky alkalické pH moči. Člověk má pH kyselé a Hexaphan je původně určený pro hodnocení moči u člověka"
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Keď už som túto tému objavila pridám moju skúsenosť.
Najprv minuloročná, prvnička pripustená v druhom roku, mocná zdravá,v týždni pred pôrodom cca začala trošku ťažšie vstávať, nebolo to výrazné ale keď stála tak tie zadné boli také vratké. Zrazu odmietla obilie, inak žiadne príznaky nechutenstva, otestovala som ketóny a vysoké, tak som začala liečiť. Obilie buď nejedla alebo len trošku, akonáhle ketóny poklesli tak už obilie neodmietala. V deň pôrodu mala rôzne zášklby tlamy a taký záchvat lízania, stále si oblizovala ústa ale nemohla prestať, musel ju bolieť jazyk:) Ale perfektne reagovala na liečbu, myslím že do týždňa bolo výrazné zlepšenie. Kde vidím možnú chybu je že som pred pôrodom 1-2mesiace veľa kŕmila lucerkovým senom lebo som nemala inú možnosť, resp je možné aj to že mala problém s parazitmi a vďaka nim neprijímala dostatok živín pri konci brezosti, neviem. Mnohé z prírodných odčervovákov v brezosti nie sú vhodné takže toho moc na výber nie je. Ona dovtedy odčervená nebola, nebolo treba ale posledné týždne jej zmatnela srsť trochu a málinko pochudla.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

No a moja zlatá Zuzka, strašne múdra koza, koza ktorú som pôvodne nechcela ale nakoniec mi tu zostala a som za ňu vďačná.
Pripustená v druhom roku, lebo bola krpec. V období pripúšťania bola tučná ale ona proste dokázala nejak dobre zužitkovať živiny lebo som ju fakt rozumne kŕmila. Počas brezosti priberala a priberala a kondične stále super, krk hrubý, chrbtica nikde. Akoby viac živín brala pre seba ako pre kozlatá. Narodili sa piditrojičky, všetko ok, krmila som bohatšie ale s ohľadom na to že je to malá koza tak jej nemôžem dať obilia ako 70kilovke. A zrazu odmietla obilie. Hneď sa mi rozsvietilo a skontrolovala som moč a ako inak, vysoké ketóny. Toto je zvyčajne prvý príznak u tých ktorí sledujú svoje zvieratá. Pritom chôdza ok, nepolihovala , žiadne zášklby. Hnevala som sa na seba že som jej preventívne nedávala ketared alebo glycerol alebo propylenglykol, malo ma napadnúť že keď to množstvo tuku začne "topiť" tak pôjde do ketózy, často sa pred tým varuje. No ale už Zuzku to šlo oveľa ťažšie zlepšiť ako u Boženky. vlastne teraz sú tomu dva týždne keď konečne začala naplno jesť obilie, vyše týždňa ho úplne odmietala pritom myslím že tie tri litre vyrobí. Seno mi žrala ale nebola nejak extra nadšená, musela som vyberať fakt superseno. Na hexaphane mala stále vysoké ketóny, bielkovinu aj hemoglobín, čo asi súviselo aj s tým že sa čistila, ale u ketózy býva aj hematúria. Robila som rôzne pokusy, ponúkala jej všeličo v dobe keď odmietala jadro a zaujímavé že z kríkov vyslovene preferovala bazu, brečtan a orgován(šeřík), nechcela smrek ani vŕbu ani ovocné halúzky. Stále ochotne brala cesnak, ktorý nikdy predtým moc nechcela, myslím ze nejakých 10dní až doteraz mi brala nejakých 8strúčikov denne, v párhodinových intervaloch. Strašne šla po pomarančoch, 1-2denne som jej dala nech má rýchle cukry aj takto aj draslík a iné prospešné, zeleninu chcela, ale obilie ani kuknúť . Najprv som si vravela že ako sa zvykne tvrdiť že ketózové kozy idú do metabolickej acidózy tak že preto nechce sacharidy ale pritom mrkvu pomaranče nadšene brala, a sóda ani vápenec ju vôbec nezaujímal. Ph moču stále vysoké(8,5cca) žiadny pokles, Ona v ketarede dostávala denne aj propionát sodný a dostávala aj prodigestan takže to bolo tak trochu prevencia acidózy. Potom som urobila pokus a ponúkla jej pšeničné klíčky sušené, a s nenormálnou chuťou šla po nich aj keď obilie normálne odmietala. Tak som premýšľala čo jej teda vlastne vadí na obilí a prečo klíčky neodmieta. napadlo ma najmä to že klíčky majú okrem iného oveľa viac fosforu ale aj ten "rýchly cukor". Tak som jej skúsila ponúknuť aj iný zdroj fosforu, že čo na to povie, sóju, no a po tej hneď šla. Spomenula som si ako som aj ju rovnako ako Božku krmila veľa pred pôrdom mesiac dva lucerkovým senom a že mohol vzniknúť nevhodný pomer Ca a P, a P práve ovplyvňuje energetický metabolizmus. Tak som jej teda ponúkala tie klíčky +ľan ktorý jej veľmi chutil. A popri tom extra dávky tiamínu, niacín, 8 tabliet(100mcg) B12 denne a cca 400mg silimarínu +pestrecové namleté semeno, ktoré tiež inštinktívne s chuťou brala. plus lecitín kvôli pečeni. Dávala som jej na výber či nechce sódu, horčík, saturan trošku(jód+selén), farmatan. vyslovene si vyberala farmatan a saturan(ponúkla som jej vždy len dennú dávku) . Sódu vápenec stále ignorovala. No a včera zrazu kukám že mi chce zjesť vajce, čo sliepka poblíž zniesla tak som ho presunula ďalej a odislaa keď som sa vrátila tak som našla vajce rozbité a kus škrupiny fuč :P U kôz ma už nič neprekvapí tak som jej znovu ponúkla vápenec a zrazulízala s chuťou,a zrazu aj vrbové halúzky začala a zrazu aj ovos už neodmietla a kuknem moč a ketóny fuč, glukóza tam ešte bola(čo je divné) ale dnes už prvý x po dlhej dobe ketóny žiadne ani glukóza v moči. Toľko moja skúsenosť :nevim:

Obrázek (foto este z leta, to este nebola tučko)
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Len doplním že základ liečby bol ketared kde je tretina propionát, tretina propylénglykol a tretina glycerol ale samotný ketared s prodigestanom nestačil, zlepšenie nastalo až keď som začala pridávať o dosť viac tých béčok, silimarínu +lecitín+protizápalové rastliny (inak veľmi ochotne keďnebola ok brala krmne kvasnice, šla po nich a to mi aj vet radil ze jej ich mam co najviac ponúkať). Ale dosť som sa počas liečby riadila tým ako na čo reaguje a to čo preferovala, najmä z rastlín som jej stále nosila, verila som že cíti čo potrebuje. Ale nič som nedávala neobmedzene, taký pomaranč, tam neviem či by to neprehnala:)
Dúfam že už sa to nevráti a že to nebudem riešiť aj u Božky zas, zatiaľ je všetko ok, termín za dva týždne, ale tŕpnem, budem dávať preventívne glycerol alebo MPG, nebudem riskovať po minuloročnej skúsenosti, lebo som ju znova dosť kŕmila lucerkovým senom)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od oreb1 »

Moonika, nevím, jak dostatečně vyjádřit úctu k Vašim "vygoogleným" znalostem, které jste dokázala tak účinně převést do praxe :souhlas: . Děkuju, že jste tak upřímně a pravdivě popsala, co se Vaší koze stalo a čím to nejspíš bylo. Ona ta vojtěška totiž není pro kozy a ovce jen prospěšné krmivo, může se z ní stát taky pěkný sajrajt. Vím, že ji mnozí chovatelé koz zkrmují dost, zvýší se nádoj. Většinou jako seno, protože zelená je ještě problematičtější. Prostě vojtěška je pro krávy a pro koně, pro kozy i ovce je příliš výživná a může způsobit zdravotní komplikace. Je to zbytečná starost. Ne každý je tak v obraze, aby svá zvířata potom dokázal zachránit jako moonika.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

vygúglené znalosti, to je výstižné:D No keď už začala mať aj glukózu v moči, nielen vysoké ketóny, a keď to bolo už tak dlho tak som už začala mať strach že ju stratím. A to sme sa stali také kamošky od pôrodu, úplne zmenila svoj postoj voči mne, svoju plachosť od asistencie pri pôrode, a aj keď som do nej dva x denne pchala nasilu tie gebuzinky tak akoby chápala že to je pre jej dobro.
No mne to ako na potvoru tak blbo vychádza so senom že som ho musela dávať, aj ke´d viem že tam hrozia disbalancie. Potrebovali by sme mať zvlášť lucerku na obdobie až po pôrodoch ale my to seno ako ho priebežne hromadíme dávame do stodoly striedavo lúčne aj lucerkové. Musíme to poriešiť do budúcna.
Ale tešilo ma ako ma sama "navigovala" svojim záujmom a ignoranciou k tomu čo jej dávať z bylín kríkov, dokonca aj minerálov. Napr. doteraz vôbec nechcela horčík ale teraz ako už začína jesť zelené tak zrazu s chuťou vzala 2tablety galvexu z ruky:D a to mám overené že ten im na tej prvej tráve prospieva, a predchadza sa pastevnej tetanii. Lenze nie kazda koza je taka, niektora ked je chora tak odmieta vsetko co najviac potrebuje.
Čo sa týka lucerky , je super aj pre kozy ale rozumne krmiť, dajme tomu tretina lucerka, dve tretiny lúčne seno
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od oreb1 »

Prostě jste to společně dokázaly, ale málokdo jiný by to asi zvládl stejně. Já vím, že někdy člověk nemá na výběr. Já bohužel taky mám ještě dva balíky vojtěškového sena, které mi přivezli omylem. Bylo jich víc, ale zkrmovala jsem je se slámou. Jenže slámu už nemám, takže dostanou vojtěšku samotnou. Ale k tomu budou mít pastvu a střídavě ob den se senem to snad zvládneme.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Keď su po porodoch tak to urcite zvladnu v pohode :)
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od xchipsy »

Proč má ketolátky v moči koza, která od prvního dne po porodu žere příkrm i seno, přežvykuje, pije, bobkuje, chodí a chová se naprosto normálně? :nevim:
(barevně cca druhá kostička, tj. 5 mmol/l)
(a totéž koza, která příkrm od porodu nechce, ale žere seno, přežvykuje, pije, bobkuje, chodí a chová se taky normálně) :udiv: :otraveny: :hrabeti:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

koza co kus to originál
nám ketozu měřil vet z krve
nemůže být podobný výsledek při acidoze ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

xchipsy píše: 07 bře 2020 11:22 Proč má ketolátky v moči koza, která od prvního dne po porodu žere příkrm i seno, přežvykuje, pije, bobkuje, chodí a chová se naprosto normálně? :nevim:
(barevně cca druhá kostička, tj. 5 mmol/l)
(a totéž koza, která příkrm od porodu nechce, ale žere seno, přežvykuje, pije, bobkuje, chodí a chová se taky normálně) :udiv: :otraveny: :hrabeti:
asi schudli rychlo, po porode, neboli do porodu v pridobrej kondicii? ja by som hned obom davala ketared alebo nieco podobne. Mne koza s ketozou vzdy prve priznaky mala odmietanie obilia, aj ked seno zrala dobre. Obom by som hned nasadila Bcka aj extra tiamin, silymarin a ketared. Nizucke ketony na zaciatku obcas mozu byt.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od xchipsy »

Nemyslím si, že by byly nějak moc tlusté, sice byly krmené myslím si dobře, ale vyloženě bečky to nebyly.
Jakmile shodily břicha (a vyhodily kůzlata :blazen: tak mi spíš připadají hubené, ale zase když to srovnám s různými obrázky koz na netu (nebo si vzpomenu na TechAgro v Brně), tak úplně jak z koncentráku taky snad nevypadají...
Snažím se dopátrat příčiny, proč mi ta jedna odmítá od porodu příkrm (když do porodu se cpala v pohodě) :nevim:
Navíc vždycky se kr kyblíku hrne, rychle tam nacpe hlavu a pak jakoby zklamaně "zvadne" - jen to povrtá. Jakoby jí tam najednou začalo něco vadit? (přitom jsem nic neměnila) :udiv:
Seno žere, po jablkách je jak divá (ale dávám max. půlku - jedno), pije, včera se vrhla na minerální solný liz... nechápu :nevim:
Ketared apod. tu bohužel nemám (je objednaný), včera dostala trochu Prodigestanu (ale bachor funguje, byť mám pocit, že to není takový rachot, jak bych čekala... ale slyšet i vidět pracování je)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od xchipsy »

DAD David Abrahám píše: 07 bře 2020 12:02 koza co kus to originál
nám ketozu měřil vet z krve
nemůže být podobný výsledek při acidoze ?
Při acidóze bych čekala kyselé pH moči, to je ale v pořádku, spíš vyšší (barevná kostička cca 8) - to by ukazovalo spíš na alkalózu, ale to zas není důvod, z čeho by ji měly? :udiv:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

No moja s ketozou bolo vo velmi dobrej kondicii ale akonahle porodila, zacala produkovat kopu mlieka expresne schudla hned po porode a potom to prislo. Mala divne chute , nosila som jej vsetko mozne na vyber, rozne haluzky, ale najviac mi vtedy zrala bazove haluzky, stale ich vyhladavala, aj orgovanove, ihlicnany nechcela a davala som jej pomarance, sla sa po nich zblaznit, mam dojem ze som citala ze kozy s ketozou su v metabolickej acidoze. Mala som tu dva x ketozu a vzdy to zacalo odmietanim prikrmu. Samozrejme odmietat ho moze aj koza s inymi traviacimi problemami ale ked ma zvysene ketony, zohnala by som rychlo propylenglykol alebo glycerol, a ked sa neda tak aspon pivo jej davat a becka plus na pecen silymarin
Naposledy upravil(a) Moonika dne 07 bře 2020 13:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Moje tiez mavaju ph okolo 8. Mala som uz aj ku 9 u kozy ktorej nic nebolo
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Zuzka.jpg
zuzka2.jpg
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od xchipsy »

Ale proč má úplně stejné hodnoty i druhá koza, která příkrm žere bez problémů hned od porodu? :udiv:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Moonika »

Neviem ale riesila by som ju este kym ten prikrm zerie
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od Marion108 »

kdyz jste zacala psat o odmitani prikrmu to hned tusila, ale zase treba u nas se ketoza vubec neprokazala pres to, ze prikrm odmitala... :nevim: s kozama to je nekdy tezky
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ketóza diagnostika a léčba

Nový příspěvek od xchipsy »

Stejná odpověď jako předtím - kdyby to měla být ketóza, proč má stejné hodnoty i koza, která příkrm žere...
Obě se chovají stejně, stejně žerou seno, stejně pijí, mají stejné bobky... Jediný rozdíl je, že jedna příkrm žere, druhá ne (přesto se ta "nežeroucí" vždycky horlivě sápe do kyblíku - ale když zjistí, co v něm je, jen to povrtá, něco málo sežere a zbytek nechá a pak se přes branku sápe do kyblíku k té druhé). Kvůli čtvrtce jablku, které mám v kapse, by se přerazila a tu kapsu mi utrhla..

edit: teď píšu, že příkrm nežere, protože vycházím ze situace včera ráno - večer už jsem jí ho nenabízela, ani dnes ráno, nechala jsem jen seno, vodu, liz a dala Prodigestan. Dnes večer jí zkusím nabídnout trochu a třeba už chtít bude.. :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů