Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Minie: urcite se nebudu vracet do KU. Pro me je to nesmysl. Stalo me to spoustu penez a starosti navic :nesouhlas: Z malych, neznamych chovu, se beztak nic do chovu neproda, takze jsou s tim jen vydaje bez navratnosti... :smutek: ja to ve vetsim delat nemuzu a ani nechci. A z 5-6 matek toho mnohdy extra moc nevyberes, aby to byly fakt spickove kusy :nevim:
Takze asi naopak - snizim pocet cernych a zvysim bubaku.. to mi dava vic logiku. Jdu, kam me srdce tahne a snazim se si to delat jednodussi. Nechci mit na zimu vic nez 10 ks ovci v dome. Na to uz nejsem zarizena a je to “na krec”... :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Něco pro potěchu oka :stydim:
Přílohy
AFC5746B-F6FC-4DDF-8A20-AC3C94832E13.jpeg
61131580-29FE-420B-8CC6-07D3B3BBFE3A.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak to jsou nádherní mončičáci.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Javorka »

Jsou nádherní.
:srdicko:
:433:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Před chvilkou Sňehulák, holčičku 5,1kg , už se to rozjíždí, další holky jsou těsně před rozsypáním...začínám nervóznět...Je to moje teprve třetí bahnění, ale asi mě to nikdy nepřestane nervovat. Absolutně nechápu, jak to Bekky může zvládat, ty denní počty porodů..
IMG_20200306_121710912.jpg
Tykat, díkes ....
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

⛄️⛄️❤️
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Pavel »

Hhippie píše: 05 bře 2020 21:44 To je legracni, jak maji ty bile cepicky vsechny... jak datlove (s bilou, ne cervenou :vytlem: )
Nejak jsem ani nevedela, ze mas romanovky.. kolik cekatelek? Jestli opravdu rodila takhle hodne predcasne, tak je pozoruhodne, ze to prezily...
Hhippie, mám celkem ještě 9 čekatelek. Jinak máme 6 Oxfordů, 2 Romanovky a 2 kříženky (Vřesovka s Merinem), postupně, ale chci přejít na celé stádo Oxfordů. Tak doufám, že se podaří. Chtěl bych si letos alespoň 3- 4 jehničky nechat, ale to vše se ukáže až po porodech.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

jdu na další kontrolu rodící prvničky.ve 3/4 na osm uvolnila plodové obaly, už "balonek" i praskl, ale dál se nic neděje. V 9 se šla nažrat, tak sjem se šla na chvíli domů zahřát :nevim:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojooo, tohle čekání, kdy už to bude... bývá někdy dlouhé. Tak ať jde vše, jak má a holka to zvládne sama!

Dnes jsem vypustila poslední bahnici s jehňaty z choulu. Už vypadá, že se naučily pít z jejích tlustých nízkých cecků a že to zvládnou sami i v terénu.
Mám však dvě věci, které mi dělají starosti:
1) jedno z těchhle posledních jehňat (3denní) trochu sýpe. Nevím, jestli se trochu nenalokalo.. vypadá ale naprosto v pořádku a aktivně... tak to asi nechám, jak se to vyvine a snad se to vstřebá. Otázka je, jestli nemá nějaký defekt. Matka je dýchavičná, ale já si myslela, že kvůli tomu, že jsme zanedbali jako začátečníci odčervování a plicnivky jí poškodily plíce... ale od té doby jsme se s problémem s dýcháním ve stádě nepotýkali (jen u ní)... tak těžko říct. Třeba měla nějaké predispozice a jehně to zdědilo... čas ukáže.
2) jedna z matek se nechá sát kýmkoli. Blbé je, že její jehňata tedy jistě přijdou zkrátka, protože kdykoli žere, je kolem nějaká saň, co se přisaje... :smutek: Nejdřív to byla jen jehnička z trojčat, kterou si sice matka vodí a velmi hlídá, ale napít jí sama nenechá... naštěstí malá je dost shánčlivá, takže je stejně mohutná jako bráchové... ale teď už tuhle "hodnou" bahnici vypíjejí prostě všechna mláďata (samozřejmě nejvíc ta nejsilnější, tedy nejdravější..). Ale to těžko ovlivním.. vlastní děti nevypadají, že by neprospívaly... taktéž čas ukáže....

Holky dostávají půl litru řízků (nenamočený stav) plus 3 litry ječného šrotu denně, tak věřím, že z čeho dělat mléko mají. Děcka rostou, takže asi vše ok. Seno pořád žerou, takže paráda!!! Jen musím zkusit vymyslet nějakou školku pro malé... tak za týden už by mohli pomalu začít uzobávat pevné... ale v tomhle mi moc prostor nepřeje. Ne, že bych nemohla vytvořit něco dočasného, ale moc se mi nechce se s něčím takovým matlat. Radši bych něco praktického, co by mohlo sloužit i další leta. Ale to prostorově asi nejsem schopná vymyslet. Uvidíme. Nejspíš to vyřeší soustava provázaných palet :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Školka je fakt užitečná , jehňouši tam maj svoje seno, příkrm a klid. :souhlas:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

tak na to, že se první narodil před 10. a druhý asi o půl hoďky dýl, tak jsou to pěkní blbounci. Do teď jsem se je snažila přesvědčit, kde má máma ten struk :otraveny: Jsem hladová, vymrzlá a unavená, ale šťastná, že kooonečně objevili kouzlo vemínka :hura:
Jsou to kluci, docela velcí, na to, že to je prvnička. No, bylo to s pomocí. Myslela jsem, že druhé zvládne sama, ale to mělo podloženou nožku, takže taky s pomocí. Ale na prvničku ji musím pochválit, krásně těm blbounkům stála, uvolňovala nohu, co šlo, až mi ji bylo líto :usmev:

hhippie...s ovcí dávačkou nevím, co poradit, pokud vlastní jehňata prospívají, tak se třeba rozdojila na tolik, že pokryje veškerou poptávku. Pokud je v dobré kondici i ona, asi bych to moc neřešila, jen, kdybych zrovna stála u ni a viděla loupežníka, tak bych ho odstrčila. Mě letos okrádají prvničku s trojčaty, ale ta to nedělá úmyslně, loupežník se vetře ze strany a vlastní jehně je normálně podél, takže ovce čuchá to svoje, ale neví, že pije cizí. Ale já se snažím ji odstrkovat, co to jde, protože 3 bratři nejsou zrovna největší a jeden z nich jeke všemu takový porodní zbytek :stydim:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

tak to jsou ti mamlasové. Copak se na ně může člověk zlobit? :stydim: :stydim:
Přílohy
P1220400.JPG
P1220399.JPG
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

V 6 ráno první ZW. Zase jedináček a zase jehnička. Nohatá holčina 5,1kg. Zatím třetí porod, 3 jedináčci vše holky.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od MartinR »

Tak i u mě už to začalo. Na to že jsem pouštěl berany až 10.10. tak k dnešku už mám skoro třetinu ovcí obahňěnou. Jednoho jedináčka, čtyři dvojčata a dvě trojčata. Kromě jedné jehničky z dvojčat která měla založenou přední nožičku a musel jsem jí pomoct ven vše OK.
Akorát jedny trojčata jsou slabší a jak jsem je dal k ostatním, tak střádaj, protože matka stojí i jiným a mají tak málo mlíka - tak jsem je radši dneska zase oddělil a snad se zmátoří.
20200304_164444.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Parada, Marti! Tak to jde zatim dobre! :souhlas:
Jen tak dal - tesim se na nejake fotky jehnatek, jak se povedly znaky... chybi mi ted u mych to ocekavani, jak budou malovani... :stydim: krom jednoho, ktery je cely texel, jsou vsichni cerni, semtam bily flicek, coz me moc neba... pristi rok budou zas zwartbli jak malovani! :usmev:
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Martine...takže taky si holky pospíšily, ale zatím slušný skore, jen tak dál :souhlas: Hele já pouštěla 3.10. a 29.2. jsem měla odrozeno víc jak polovinu stáda, v tuto chvíli mi zbývají 3 ovce. A jak je máš velikostně? Mě se letos ve většině rodí spíš menší jehňata, ale na to, že jim je sotva 14 dní tak zase rostou, ale zda porostou dostatečně...?

Augenblick, Martine...tak ať vám to hezky pokračuje, vy "porodní báby" :vytlem:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Minie: sice to nebyl dotaz na mě, ale kdyby to někomu k něčemu bylo, třeba pro porovnání... já mám letos ze spojení zw x t: mám letos průměrnou váhu 4,95 kg váženo ihned po narození.. nejmenší jehně mělo 4,3 kg (z trojčat), nejtěžší 6,4 kg (jedináček).
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak pro někoho běžná rutina pro me maximální adrenalin a hlavně otázka kdy zasáhnout jak dlouho čekat....jestli lepší driv nebo pozdeji :otraveny:
Krmim kozy a byka a vidím ze ovecka uz odbiha do ustrani a veminko ma nabehle .
Tak krmím dal,jenže se mi nezdálo ze furt leha a vstává a nic.pak jsem viděla nožičky....jenze furt nic.lehla tlačila atd.....kdyz jsem se k ni přiblížila utíkala.to jsem nechtěla..nozicky zase zmizely dovnitr.pres kybl se mi povedlo ji chytit a prevezt do chliva.kfyz tlacila a nožičky vylezli chvila sem čekala jestli půjde cumak ale nic....no tak jsem sáhla.hlavicka naštěstí nebyla v zaklonu ale sprajcla nad vchodem jako u kozeny co jsem letos pomáhala.ale ovce prvnicka a desne uzka.kdyz se mi podařilo hlavičku nasměrovat do vchodu začal další boj.jazyk modrej,myslela jsem ze taham mrtve jehne,hlavne nesla protahnout,ven...tak jsem pomáhala prsty a dlani jak jen to slo a druhou táhla za nožičky....no povedlo se.a jehne žilo. Tak jsem udělala rychlou centrifugu venku,bejk jen koukal :)) a mamina se stara...jehne uz se snaží na nožičky . No to je vždy na panáka...
Každopádně premyslim o tom,ze uz nechci dávat texla na texly.ty porody jsou proste tezsi a ja si nejsem jista tim ze bych byla dobra porodní baba.Ani nejde o váhu ale ty nadocnicovy klenby jsou problém...tohle je prvnicka ale dvouleta.nechavam fakt dorust a stejne pak bojujou s hlavičkou....
WP_20200309_12_09_01_Pro.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jamarov, dobra prace! :souhlas:
Hlavne, ze se nechala nalakat na kyblik. Prace s plachymi ovcemi je pro me nocni mura :nene:
Texel na zwartbla byla myslim dobra volba. Jsem zvedava na prirustky - zkusim zvazit ve 100 dnech - to bych mela mit porovnani z dob, kdy jsem delala KU.. bala jsem se “velkych hlav”, ale jak jsou to krizenci, tak v pohode.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Hippie...no nevim,...uz kdyz jsem si sla pro rukavici na případný zasah tak jsem se modlila....aby nebylo treba. Ale schovat hlavu do pisku nejde.

Kdyz me se líbí jejich klidna povaha.to jsou první ovce-plemeno tedy co mi nezdrha a nejančí.No a jsou to lední medove :vytlem: ...proste krásní.
Premyslim ze vezmu Jurskyho s POP
Ma někdo zkušenost s krizenim?

Akorát mamina furt blíže a nechápe ze jehne potřebuje struky a ne jen její hlavu...tak držím a jehne krasne pije.Tak super,to jsem nečekala moc.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů