Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jan »

tak změna. ovečka oproti ránu měla problém trochu s dojením, jehňátko sice mělo suchou tlamičku (ret , nebo prostě venku, ráno jsem ho trochu pobryndal) , ale teplou i uši (ovečka ho zahrabává do sena). A teď skoro nechtělo pít - šáhnul jsem mu na bříško a plný. Když jsem ho nalejval tim mlíčkem, plnilo se mu. Tak uvidim zítra ráno, jestli bude mít bříško plný. A odpoledne jsem ho viděl čůrat - to by asi bez mlíka nedělalo.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Hhippe...Tak to ti budu muset toho beránka pořádně osolit :vytlem:
Janinko...jsem ze středních čech. S Hippie se klidně domluv, bude je mít opravdu dřív k odběru než já a myslím, že i za lepší cenu. :souhlas: NA maso v živém jsme drazí, vím to, ale to není naše priorita, a kdo chce, tak koupí. Nemůžeme jít pod určitou hranici :stydim: Naší prioritou je prodej plemenných jedinců a pak maso už v "mrtvém" Ale s holkama vždycky říkáme, že je to "hezké maso" Oni jsou tak fešákovní a roztomilí :stydim:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Jan...už by měly být vidět i žluté bobky. V tuhle chvíli bych radši jen hlídala,( aby jste do něj necpal mlíko, když je napité) Kdyby bylo hladové bečelo by, pokud stojí u vemínka, žďuchne a nechce pít a je jinak normálně aktivní, mělo by být vše ok. :souhlas:

Když jsme si přivezli ty naše ouessantky, byly jim cca3 měsíce a byli velká jako novorozená zw jehňátka :andel:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnešní fotka z naší školky.
Bez malých bubáčků - musela jsem maminky odčervit, tak jsem je zavřela, ať to netrousí... černé odčervovat zatím neplánuji, vypadají ok :usmev:
Přílohy
092BC4EC-4F21-4818-BA92-AB8CF8B94717.jpeg
5B611E91-425A-42BC-8645-8B30FAF1075D.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jan »

tak dneska už přede mnou ovečka utíkala a když jsem jí chytil, tak jedno vemínko vypitý, tak snad v pořádku. Jehňátko běhá všude, už uteklo i z toho domečku a snaží se ukusovat, co najde.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Jane...no tak super, to je dobré znamení, teď už bude jen samá radost :souhlas:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Hhippie...a který bubák ve školce je potomek od mé bejvalky :stydim: Teda, ale máš je fakt pěkné, já je mám pořád takové dětské. Tak ať hezky rostou :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Já jsem jí dala od stáda, protože jsem potřebovala vyhodit jednu uřvanou pipku z osady a tahle - Nezbeda -, aby jí dělala společnost, protože má výborně prosperujícího beránka a nepředpokládala jsem, že bude potřebovat extra péči.. :) a já za těmahle dvěma chodím až před večerem, mnohdy za tmy, jen dát jádro a zkontrolovat vodu, tak moc nemam možnost ho vyfotit. :stydim:
Focen s maminkou v 1 tydnu.
Je to boban! Bude mit uz kolem 8 kil..! Ten texel dela divy! :souhlas:
Přílohy
E1077513-A3E6-436C-A5F3-C4F8D20B5D08.jpeg
000C512C-074A-4B94-B276-99C81A26E858.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Ty vado, to bude ale ho...ten má nohy :udiv: Tak to bude teda pěkný beran :souhlas: :souhlas: Jako takhle vypadat v týdnu :udiv: A víc si věř, máš i ovce moc pěkné, hezky kulaté :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Kdepak :smutek: jsou to kostřičky. Ještě, že jsou v chlupech. Se bojím, až ostříhám... :nesouhlas: ale díky za podporu! :ruzicka:
Teď jsem odčervila bubáky, protože ty jsou na to choulostivé. Zavřela jsem je, ať alespoň něco vyprdí v domečku, který pak vykydám...ať neumírají ptáci z okolí...
Černé nechávám a jen při problémech bych je taky projela. Sliznice mají krásné, bobky vizuálně v pořádku...
A jinak musím už předělat jedno krmeliště, aby se tam dostala i jehňata - už užvykují mámám :) Ale jak jim vyrobit přikrmiště fakt nevím... :nevim: na to moc nemám kapacity hlavně prostorové... tak uvidíme, co vymyslím.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Dvě palety do v a třetí strana kari síť v rámu
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Tak já mám sečteno, podtržíno:
Porody za 17 dní. Ze 14 ovcí 26 jehňat, 17 kluků + 9 holek.
1x trojčata, 3x jedináčci, zbytek dvojčata
2x porod se špatnou polohou
Zatím - ťuk, ťuk, ťuk - bez úhynu
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Hhippie...není možné. Vím, že vlna schová hodně, ale kdyby nebyla karanténa, tak ti řeknu přijeď si spravit náladu ke mě :stydim: Teda je to taky o kusech. Jsou tu takové, kde mi říkají, jé, ta taky ještě bude rodit, viď? A já jen, ne ta má už dvojčata. ALe pak je taková, která vypadá hubeně jak před porodem, tak teď :nevim:

Máš alespoň nějaký kout, kam by to krmeliště šlo? Průlez by jsi mohla pak udělat z čehokoliv, třeba jen díru, jako vchod do psí boudy. ALe jestli ti jehňata porostou, jako do teď, tak za chvíli si budou dřít záda. Mě pak ta větší se už sotva procpala a když jsem jim tyč zvedla, dostaly se mi tam naopak i menší ovce. :nevim:

Už se chystám tenhle týden taky přestavět chouly na školku. Jsem se dozvěděla, že letos to budu mít složitější, dosíváme pastviny a já budu mít k dispozici jen 1-2 pastviny :udiv: Tak se obávám, že budu muset dokrmovat, aby vůbec něco vyrostlo :mrzimeto:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

To je krásné skóre, Minie! :souhlas:
Nojo...ono se to spraví zas na trávě :mrk:
Přikrmuji i vlákninou a teď žerou seno dobře. Škoda toho výpadku jejich, kdy trucovaly, že chtějí ještě lepší než to nejlepší, co jsem měla...do té doby to s tou kondicí šlo. Ale zas budou brzy na trávě a dřív budu odstavovat, než jsem to dělávala, tak to bude dobré.
A musím se pochválit, že se mi povedlo vytvořit podlouhlé krmeliště na seno, do kterého mi zatím nelezou jehňata, přestože jim jsou i už tři týdny. Resp. dnes jsem vyndavala první. To je dobré! Tak uvidíme, jestli vyrobení jejich krmeliště tomu prolézání zabrání. Totiž... nejvíc mi přijde k vzteku, když mi jehňata kálí do sena, které pak musím vyhazovat.. tak bohatá fakt nejsem! :nene: Ale prostě...nakrmit rohatá zvířata "s řidítky" není taková sranda jako s těmi bezrohými...tak člověk pořád zkouší a hledá optimum :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

přesně, všichni říkají, jak je to roztomilé, že si lehnou do sena, jak do pelíšku, že jim sotva koukají uši. ALe já zuřím. Právě mi takové období začíná. aLe já s tím nic neudělám, máme klasický krmelec na kulatý balíky. ALe zase mi přijde, že moje holky nejsou až tak vybíravé, jak slyším od jiných chovatelů. Když mají nový balík, je jasný, že víc vytrousí, ale když jim to hodím do přístřešku, stejně to prožírají, takže jim to stejně zprvu házím zpět :stydim:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Co je to za vlákninu? To je něco spešl?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Vůbec ne. Řepné řízky. :vytlem:
Na 10 dospělých ovcí mám půl litru řízků (nenamočených, tedy asi 2,5 - 3l namočené) a tři litry ječného šrotu na den. Víc se bojím dát. Ale že by to nějak bylo vidět... vemena narvaná k prasknutí tedy nemají a na kondici to taky vidět není... ale zas si zahrávat s nějakými acidózami či kdoví čím... to taky nechci. Přeci jen ty zwartbly zas nejsou úplně intenzivní plemeno. A walliserky už vůbec ne. Ikdyž jsou všechny žravé stejně :))
Tedy...je pravda, že mě překvapily walliserky, jak mají plná vemena... opravdu veliká. Kdybych chtěla ze svého stáda něco dojit, pak to bude walliserská, ne zwartbles (na fotce - a to kojí taky dvojčata). Ale ono je to dáno tím, že fakt letos už není skladba stáda optimální. Největší dojnice už je 7letá a nádoj má tak třetinový, oproti dřívějšku. Další chodí vypíjet odvrhnuté trojče. Ta od těch trojčat má zas 2 naprosté pažravce... takže je tam tak jediná, která má vemeno "spíš plnější"... ale věřím, že až budou jehňata třítýdenní, že už taky bude mít sotva co navíc... ale tak... jehňata rostou výborně, tak to neřeším. :souhlas:
Přílohy
3EC894EC-D459-4D41-8922-88B5843B5BB3.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

aha, koukám že mám ještě velké nedostatky. Jsem si hned představovala bůh ví, co jim nedáváš :stydim: :stydim: :stydim:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Něco mě napadlo k tomu mému narozenému neživotaschopnému jehněti..
Protože jsou walliserky hodně náchylné na začervení, řekla jsem si, že odčervím. Alespoň ty nebřezí jehnice a pak dvě černé ovce. A protože si neuvědomuji, že by se kdy řešilo podávání preparátů březím / nebřezím, tak jsem dala nejdřív walli jehnicím a pak jedné vysokobřezí. A pak mě napadlo si přečíst příbalový leták, jestli to vlastně nevadí. A tam bylo: nepodávejte březím a laktujícím ovcím... tak jsem již dál nepodávala. Ale tato už to dostala. Za 3 týdny porodila téměř mrtvé, avšak vizuálně dovivinuté jehně..
Takže těžko říct, ale třeba za to můžu já a Aldifal... :nevim:
Březí ovce jsem nikdy předtím odčervovat nepotřebovala, ale laktující tedy na jaře odčervuji vcelku pravidelně... tak nevim, no... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

Hippie, tady se březí ovce celkem běžně odcervuji přípravky s albendazolem. Velká stáda... V zimě jsem byla na návštěvě u známého, který odcervuje ve chvíli kdy přesouvá ovcí s jehnětem z porodnice do oddělení pro malá jehnata, ani tak nemá ztráty. Jiní odcervuji když naženou stádo na podzim do stáje.
Tohle hodně závisí na kvalitě pastvin, kde se pastviny nachází a na režimu vypasání, my odcervuje na začátku léta, ale někdo musí i dvakrát za sezónu....
Celkově bych řekla, že se pochopitelně může stát, že po odčervení má zvíře potíže, ale je to spíš výjimka.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 10 hostů