Domácnost v neklidné době

Co se kam nevešlo
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Janina »

Ne vždy máme peníze na nákladné dárky, peníze nebo chuť, potřebu je kupovat. ;) Upečte cukroví, udělejte pro blízké vánoční večeři, stromeček a přiložte jim do obálky tento článek. 8-)
https://blisty.cz/art/93641-nekupujte-z ... EV6W6RdUvE :slunce:
Výňatek, dle mne nejdůležitější:
Dospělí muži a dospělé ženy věnují své život výrobě a marketingu těchto nesmyslů. Růst nerovnosti, který doprovází tento spotřebitelský rozkvět, zajišťuje, že vzmáhající se ekonomický příliv už nezvedá všechny lodě. V USA v roce 2010 se týkalo pozoruhodných 93 procent nárůstu platů jen nejbohatšího 1 procenta obyvatelstva. Stará výmluva, že musíme zlikvidovat svou planetu, abychom ekonomikou pomohli chudým lidem, už není přesvědčivá. Za několik málo dalších desetiletí dalšího obohacování lidí, kteří už mají více peněz, než kolik kdy mohou utratit, dojde k likvidaci budoucnosti všech, kdo žijí na této planetě.

Tak efektivně spojily vlády, média a reklamní společnosti spotřebu s prosperitou a štěstím, že když se odvážíte říci, co tady píši, vystavíte se hněvu a výsměchu. Když svět zešílel, ti, kdo se proti tomu postaví, jsou odsouzeni jako blázni.

Upečte jim dort, napište jim báseň, dejte jim polibek, řekněte jim vtip, ale, proboha, přestaňte likvidovat tuto planetu pro někoho, koho máte rádi. Jediné, co to dokazuje, je, že nemáte.
Konec citace.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Javorka »

Přemýšlím, jak letos ozdobit stromeček, tedy spíš větve, nemáme moc místa.
Hledám ozdoby a nacházím kufřík.
Několik let jsem před vánoci dělala pro děvčata, kamarádky, kolegyně a spolužačky takovéhle ozdobičky. Vyrobila jsem jich obrovské množství a rozdala. Už je několik let nedělám, ale třeba se k tomu ještě někdy vrátím. Jako dárečky se to hodilo.
Inspirací mi byla manželova maminka, která jich za svůj život nadělala hromadu. Ale ty její byly jiné. Vyráběla je jak na běžícím pásu, vůbec se s tím nepárala, ale i tak měly své obrovské kouzlo. Každý má svůj styl a já ty její neumím, ale každý rok si je pověsím.

Tohle je něco málo z těch co jsem vyráběla já. Ty poslední už se dají darovat i mimo vánoce.
DSC06060.JPG
DSC06063.JPG
DSC06065.JPG
DSC06071.JPG
DSC06076.JPG
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Janina »

Javorko to je nádherné. Pokud si takto ozdobíš stromeček, tak bude nejkrásnější z malochovu. Tvoje kamarádky byly krásně obdarované. :hvezda: :hvezda: :hvezda: :hvezda: :hvezda:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Janina »

Sousedě selce zemřela bezmála devadesátiletá maminka, nabídla mi, zda nechci něco starého z její domácnosti. Zná mne a ví, jak mám ráda staré funkční věci. Poprosila jsem ji o pár šatových zástěr a šátků. Z přírodních materiálů. Říkala jsem si, jak se v nich bude lehce sušit seno, pracovat na zeleninové zahradě, obírat úroda z keřů.....v krásném jarním a letním počasí. Jeden ze šátků vypadá jako mandala. No není to báječné?
Přílohy
zástěra2.jpg
zástěra 1.jpg
zástěra.jpg
Naposledy upravil(a) Janina dne 20 led 2019 21:19, celkem upraveno 1 x.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Janina »

Ještě jsem dostala kus nové moc pěkné látky, tak jsem s ní pošila dva staré polštářky.
Přílohy
zástěra 3.jpg
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od arus »

:bosorka: jsi šikovná švadlenka :37: a všátcích ti to bude slušet, jako anglické královně. :235: :328:
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Janina »

Sleduji již delší dobu, jak vládnoucí garnitura, zřejmě celoevropská, znovu způsobuje závislost ovčanů na elektřině.
Kdysi dříve to bylo sliby na levnou el., když si pořídíte přímotopy. Nyní dotacemi na vytápění, které je vždy na elektřině závislé, automatické kotle na uhlí, už se nepodporují, automatické kotle na biomasu a tepelná čerpadla. Ovládání je vždy elektronické a složité.
Navíc v našem státě se velká část elektrické energie vyrábí neekologicky, z uhlí, takže na konci řetězce je tepelné čerpadlo, ale na začátku uhelná elektrárna.
Přemýšlím, kudy povede cesta, jestli vůbec. Zřejmě bychom se měli přestat podivovat, jak Britové obecně mají doma zimu, jak chodí oblečení na lehko, byla jsem tedy jen ve Skotsku, ale je to národ opravdu otužilý. V domácnostech nenajdete brojler, zásobník na teplou vodu, který je velmi energeticky náročný. Většinou mají průtokové ohřívače, malé.
Mno,jen příklady. Zamýšlíme se nad tím s manželem. Budeme muset na sobě víc zapracovat.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Hhippie »

Otuzilost je pro me velke tema! Posledni roky jsem velka zmrzlina. A mam pocit, ze cim je tepleji doma, tim je to horsi. Ne, ze by mi primo byla venku zima, ale “omrzaji” mi periferie (hlavne nohy). Ma akupunkturistka ted zjistila nejakou nerovnovahu a z ni vychazejici chlad, takze treba az se to doladi, budu zas vic chladuodolna. Zatim nejsem.

Myslenka sobestacnosti je samozrejme lakava, ale mnohdy tezko dosazitelna, nebo s velkymi naklady. Solary nejsou vsespasitelne a energeticka narocnost na vyrobu i likvidaci je obrovska. Takze co s tim...? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Snažit se co nejvíce omezit celkovou spotřebu. O nic jiného nejde.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja pozoruji, ze co pracuju v hotelu, kde se topi na 26°C a vice, tak mam s termoregulaci problemy. Byva mi doma zima i pri 19°C, coz byla drive idealni provozni teplota, navic me vice trapi nachlazeni nez drive... :nesouhlas: DAD, to trefil, snizit spotrebu. :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Janina »

Snížit spotřebu a vše zjednodušit. Omezit velikost obydlí.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od arus »

Můj tatínek už v sedmdesátých letech říkával, že naše domácnost je moc závislá na elektřině. Ať se v budoucnu postaráme, abychom nebyli na ni tolik závislí. Tehdy mi to přišlo k smíchu, byla jsem puberťák, co měl doma konečně splachovací záchod a plotýnkový vařič na elektřinu. Ale někde ve mně se jeho varování usadilo.
Dnes už se neřeší, jestli nastane blackout, ale kdy?

Brala bych varování dnešní přírody vážně. Vždyť stačí silný vítr (což je stále častěji) a odstřihne nás od elektřiny na několik dnů a to nemluvím o ostatních přírodních živlech a hrozbě teroristů.
Každému, kdo má možnost, bych doporučila, aby si ve svém obydlí udělal opatření pro nečekané události. Tak jako Janinka. Kdo je připraven, je méně zaskočen. :194:
:arus:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Jan »

Zcela vážně uvažuju o pořízení 1-2 dojných koz. O chovu si teoretizuju od svých cca 10 let v knihách o chovatelství, ale z osobní zkušenosti , vim, že mléko anglonubijských koz je na chuť lepší , i když záleží i na krmivu. Je technicky možné, aby jedna koza měla kůzlata na podzim a druhá na jaře , nebo jak dlouho je možné kozu dojit bez kůzlat, aby mléko ještě mělo nějaký obsah tuku? K bydlení - bude stačit bouda ze dřeva, tedy desek, zajištěná proti průvanu a obložená balíky slámy? Může v zimě koza chodit ven, aniž by ji omrzlo vemeno, nebo se pouští jen za zim, jako je tato? Kolik tak mohu počítat s výtěžností mléka , pokud bude dostatek šrotu , vody, sena, trávy?

Díky

Honza
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od oreb1 »

Nemůžu poradit s anglonubijskou kozou venku. Já mám hnědé, bílé a jejich křížence. Z anglonubií jsem měla strach, že by moje podmínky nezvládly. Tedy přemýšlela jsem o kozlovi, kozy měnit nebudu. Já mám dřevěný přístřešek ze tři a půl strany zavřený prkny, nijak dál neizolovaný mimo sena nahoře nad stropem. Je to vzdušné dostatečně, žádné dveře nejsou, kozy chodí kdykoliv ven a dovnitř. Vemeno jim určitě neomrzne, ale spíš je problém v tom, že když jsou takhle venku, v zimě mléko mít nebudou. Vy sice chcete ještě obložit stěny balíky sena, takže tam bude tepleji, takže to nevím, třeba to půjde. Myslím, že Moonika dojila jednu kozu i přes zimu, ale nevím, jaké má ustájení. Řízené říje se zkoušely vyvolat hormony, ale stejně se nedařilo docílit spolehlivý dostatek pozdních zabřeznutí, aby mohly kozy rodit někdy na podzim. Asi se s tím přímo počítat nedá. Spíš protáhnout dobu dojení od jara přes zimu u jedné kozy. Navíc kůzlata jsou nejživotaschopnější ta, která se narodila v zimních nebo brzkých jarních měsících.
Já a někteří mí zákazníci to máme tak, že prostě přes zimu mléko nemáme, obejdeme se bez něj a je zase na jaře. Nemusí být celý rok všechno :usmev: .
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Jan »

děkuju. furt váhám, protože ty moje ovečky neutíkají a nežerou nic co je nad 40 cm.
a jen tak přemýšlím, pokud tohle kolem nás skončí nějakým problémem ne tak velkým, aby se kolem valili hordy ozbrojenců, jak si bez zaměstnání opatřit alespoň skromnou obživu. A nechci , aby mi zdroj mléka zlikvidoval stromy a utíkal.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od oreb1 »

Když budou mít svoje území s pořádným plotem, tj. z normálního pletiva dole vyztuženého, aby ho nemohly zvedat a podlézat, neutečou. Ale asi je nejde mít někde jen tak na pastvině bez dozoru, jen v ohradníku, a každý den doufat, že zrovna dnes neutečou. Já s nimi chodím na pastvu, pokud je slušné počasí. Nemusí být celý den někde na zeleném, stejně toho nikdo nemá tolik, aby nehrozilo, že se nakazí parazity z pokálené trávy. Když přijdou, lehnou a žvýkají, povalují se, koukají do dáli a pospávají. Myslím, že dvě kozy je málo, že by to chtělo tak čtyři, abyste měl mléko a neměl problém s kozami. Jak to tak slyším, kdo má jen dvě, většinou řeší stále jejich hádky nebo tyranii jedné k druhé. Navíc nemusí vždycky všechno vyjít a máte jednu bez mléka.
Když jsem měla svou první kozu, vodila jsem ji na vytahovacím pružinovém vodítku na psa, ale brzy jsem zjistila, že je to zbytečné, chodila za mnou sama. Ale sama být nechtěla, neustále se připojovala k nějakým kolemjdoucím i k velkým psům jako ke stádu.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Dvě soudružky stačí :usmev: na dostatek i úsměvných problémů.
Souhlasím s Oreb, že držet se přirozeného reprodukčního ciklu je nejjednodušší.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

A AN nejsou tak náchylný jak se občas říká :souhlas:
Mráz nevadí, vlhkost a průvan je horší.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak jsem zvědav, jak dopadne tahle sezóna ? Zavírají na dobu neurčitou už druhou dlouhodobou zakázku :smutek: .
Třeba to doklepu do zimy po letech bez velkého zkluzu :usmev: :souhlas:
Třeba bude víc času na rodinu a zvířátka :souhlas:
Třeba zjistím, že se doma obejdou bez peněz a budem šťastný :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácnost v neklidné době

Nový příspěvek od Jana P. »

Hlavně, ať jsme všichni zdraví. A pak to půjde.🌞
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti