Mastitida u ovce ?

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od oreb1 »

Já to pochopila jak píštěl.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Bekkky »

Pokud se vnitřní zánět vyvalí z boku vemene, je to zpravidla dlouhodobé, předchází tomu, skutečné potíže s chůzí, ovce nežere, vemeno často nejprve téměř zčerná, ovce v téhle fázi zpravidla nemůže chodit. Musel by to tedy být buď zastaralý zánět z loňska a nebo by ovce musela mít takové potíže, které by myslím Hippie musela vidět, když se denně o ovce stará. Není to dojná ovce vyloženě mléčného plemene a nich zánět nebude nastupovat tak rychle.
Vzhledem k tomu, jak to popisovala bych tipovala kombinaci nějakého vnějšího zranění, pokousání od jehňat a ochlazení dohromady, ale asi počkáme na to, jak to dopadne.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nemám čas to znovu číst - kde vlastně hnisavá rána je, jestli na vemeni, nebo na struku.
Ještě je jedna nejhorší možnost a to je . . . .??? teď mě to vypadlo. Je to :nevim: virové a dělá to boláky na vemeni ?????
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Zasazen byl hlavne struk a uzlina.
Z boku struku byla klasicka rana od okousani jehnetem. Tu jsem zastrikla. Ale struk byl tvrdy, ac pruchodny pro mleko. Na druhy den se z druhe strany struku otevrela rana a tekl mazlavy hnis s krvi... vecer byla tato rana po rannim osetreni uzavrena. Dnes rano po vecernim podani atb do struku byl struk mekkci, jeste vyteklo trochu hnisu z opet otevrene diry. Mleko jsme oddojili, ale bylo stale cire (bez vlocek, krve, atp.). Červena zduřelá čára od baze vemene k nemocnemu struku byla stale cervena, ale jiz ne tak vyrazna a tvrda.. vemeno na pohmat stale bolestive.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Po oddojení aplikovány ATB do struku a i do “píštěle” na struku. Tak uvidíme.
Struk byl viditelně měkkčí a celkově vemeno vypadá v dobré kondici opticky. Červená čára ještě je, ale již téměř nevystouplá..

Jehně, co pilo běžně z nemocného struku, bylo nakojeno ze zdravého (museli jsme násilím držet matku, protože děsně vyváděla). Nabídli jsme i umělé mléko oběma jehňatům, ale neměla zájem.. (jehňata jsem již v minulosti krmila, takže s technikou by neměl být problém... - kdyby byla hladová, věřím, že by se chytla, nebo alespoň zkusila sát..).
Posílám i fotky. Ta s celým vemenem je focená ve světle zapadajícího slunce, tak asi barvy vypadají dramatičtěji, než to je...
Přílohy
363CB5FF-CA0D-4327-8CA3-ECFD789D9A3F.jpeg
02ED6196-43A5-4944-9F1B-87E79C2578E2.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od jupik »

Nemáš u jehňat příměť? Občas to natahnou matkám na vemena...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Nezpozorovala jsem. A to je mam docela v rukach..
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

mě tohle připadá, že se ji tam "něco" zanítilo vedle kanálku, utlačovalo to průchodnost a z toho se ji rozjel zánět jako takový. Myslím, že jak se ji to vyvalilo a ty jsi to přeléčila ATB, že by se to mohlo zlepšovat. Klidně to kousnuté mohla mít.
Co se ATB do struku týká, jednou jsem je ovci aplikovali a vet neříkal, že by neměli jehňata pít z druhého, jako, že by to prostupovalo a vadilo to. Takže asi moc neporadím.
Já tu mám teď jednu prvničku a je kousnutá, snažím se ji to zastříkávat pederiprou, ale dokud ji nepřestanou asi ocucávat, tak se to nezhojí, ale vemeno má klidné.
Hhippie...drž se, zase nějaká lítačka, co? moc držím palce, ať je bubáčice v pořádku :ruzicka:
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já pořád přemýšlím, co je ta "čára" od struku nahoru. Jako nějaká jizva, nebo po nějakém ekzému?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od minie »

podle mě tam vede nějaká žíla. Když je zánět zvětší se. Tohle jsem už u zánětu vemene viděla...ale to je asi tak všechno :stydim:
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Profesor1 »

To nebude od žíly. Začíná to celou šířkou od struku a zužuje se to směrem nahoru. Řekl bych že je to něco zhojeného od loňska.

(nemohl by někdo toho kukučky vypnout, ať se pořád neztrapňuje?)
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od oreb1 »

Takovýhle zánět se u kozy (asi i u ovce) stane, když se ucpe sraženinou ze zánětu kanálek. Zůstane tam ten "tvaroh" a nic neteče ven. Stačí pár dní, kdy kůzlata pijí z jednoho, druhé jde třeba tíž a vyleze to vedle takovouhle dírkou. Mně se to stalo dvakrát. Pokaždé jsem vymačkala píštěl i normální kanálek, vydezinfikovala obojí a normálně dojila. Já jsem antibiotika neměla ani nevolala doktora, ale spravilo se to bez následků. Přidávala jsem ke krmení vrbové větvičky.
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Profesor1 »

Oreb tak to jste měla štěstí, protože většinou se zanedbaný zánět projeví jak tu někdo psal -zatvrdne vemeno, zčerná udělá se boule a tou boulí - většinou ze zadu, nebo z boku se to vyvalí ven (hnis)
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od oreb1 »

Zčernalé vemeno ani nic dlouhodobého jsem fakt neměla. Vždycky se to nějak vyřešilo napůl samo a napůl mým přičiněním. Já se s takovými věcmi moc nepářu a celkem mi to vychází. Díky Bohu.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore, jestli myslis to cervene, siroke, od struku kolmo nahoru, tak to by mela byt lymfaticka uzlina. Reaguje na zanet zdurenim a zacervenanim.

Oreb: rozumim, Vy to delate vic prirodne. Ja se snazim nepodavat mnoho leciv (zahrnuto i odcervovaky), ale v tomhle pripade jsem fakt nechtela riskovat. Bylo jasne, ze je zanet rozjety a ja si nelajsnu prijit o bubačku...na to je to “moc cenne zbozi” ...
Ale jak tu nekdo psal - mozna by se nemuselo davat ATB do struku. Jak jsem rikala - mleko teklo (tece) normalni, jehnata ho piji. Spis mi prislo, ze se jim blbe drzi ten zdurely cecik, nez ze by nechutnalo mleko... mozna se dala dat ATB jen do te nove diry z boku struku. Ale to uz je ted jedno... budu pokracovat, dokud se to nespravi a uvidime, co bude dal... clovek proste dela, co umi, no.. a pak je chytrej, kdyz uz je pozde... :nevim:

Dekuji za podporu a napady! :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, ještě mě napadlo, že ten pokousaný zduřelý cecík byste mohla máznout třeba framykoinem nebo septonexem nebo dermazulenem. Rychleji se to zahojí.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Bekkky »

Tohle jsem už taky viděla zhruba tak, jak to popisuje Oreb, jen s tím, že se nejednalo přímo o ucpání strukového kanálku, díra byla dál od struku a v podstatě to byl opravdu absces plný mazu, něco jako ucpaný pór na kůži včetně takového špuntu, který jsem vymačkala a vydesinfikovala. Nevím z čeho to vznikne, ale nemá to nic společného s vnitřkem vemene, buď je to zapouzdřené zranění, nebo zapíchnutý trn, někdy to najdu na vemeni, když dělám v létě paznehty. Není to časté, ale občas to člověk najde. Může se to i povrchově zanítit.
Je možné, že v souvislosti s kojením se bubáčici z toho ten zánět rozjel.
Lymfatická uzlina je až nahoře v třísle a když je zduřelá, ovce odlehčuje a nadzvedává zadní nohu, je poznat, že divně stojí. Ale ten široký pruh na fotce k ní vede, což je logické, protože uzlina likviduje infekci v krvi.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb: to prave resim - ze potrebuji zacit lecit i tu odreninu. Jenze potrebuji struk lepit, aby z toho nesalo jehne. Takze asi budu muset zas usit podprsenku...protoze jinak fakt nevim, jak to udelat... :nevim:

Bekky: diky. Ovce nestala divne, to bych si vsimla. Chovala se proste naprosto normalne. Az kdz jsme si vsimli, ze ji “z boku leze divne velky struk” a zacli ji chodit masirovat vemeno a osetrili odreninu, pri jednom promasirovavani zdureleho struku se ji provalila ta “píštěl”... :nevim:
Asi je to proste vic veci dohromady, co se tam seslo, no... :smutek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od oreb1 »

Bekkky, měla jsem to tak, že protože byl ucpaný strukový kanálek, mléko chtělo někudy ven, tak si udělalo cestu vedle. Po vyčištění struku a po jeho zmáčknutí vytékalo mléko strukem i tou píštělí. Ale brzy se to zavřelo, kde mělo.
Asi fakt jen návlek na vemeno, tohle nezalepíte, aniž by ji to poškodilo.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mastitida u ovce ?

Nový příspěvek od jupik »

Jestli má mlíko v pořádku, než ji dávat atb do vemene a lepit, bych jí radši píchla celková atb, nalila do ní něco na podporu trávení (ruminal nebo prodigestan) a rány na vemeni dezinfikovala a mazala mastičkou. Případně při mazání oddojit, protože z toho bolavýho je asi stejně nenechá pít
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 12 hostů