Co nám roste v sadech a na zahradách

Stromy a keře
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od PavelIV »

Telata čekám až od půlky srpna.
Už mám se zahrádkou na dlouho vybráno, max zalejvat :vytlem:
:PavelIV:
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Aulay »

Hippie, on to ráj teprv bude, až to všechno poporoste, u nás se nesmí na zahradě používat krom hnoje a vody nic, takže permakulturně domlouvám mravencům, aby si mšice dali do rici, jinak na ně pošlu berušky.... loni jim to vysvětlili i vosy a sýkorky, krtkovi jsem pohrozila umístěním kočičího exkrementu do nory, jestli se nepostěhuje kus vedle (nejlíp by bylo k sousedům, ale u těch je mrtvo, chápu že se mu tam nelíbí) a kočky už nachystaly solidní nálož, jak jsem tak šlápla do krtince vedle hnojiště :D Ale i v ráji jsou potíže, tady bojuju se stádem ovcí, který nemají co jíst a soused je pouští k nám na zahradu, takže ať zasadím, co zasadím, to ony decimují, na nějakou permakulturu prdijou...letos už to řeší i policie a KVS a kolchozíci a všichni....tak snad už bude šance, že něco poroste jak má.... ono na 500m2 toho moc nenačaruješ, to se musí komprimovat a kombinovat a hledat místo.... můj milý naštěsti miluje rýč a lopatu a hrabat nory a díry zvládá líp jak ta mrcha krtek :D
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Jana P. »

Taky jsme na podzim zahustili už tak pestrou výsadbu morušemi, klokočím, mišpulí, dalšími muchovniky.
Kdo by chtěl keře černého rybízu, ráda daruji. Mám dost.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Aulay »

Jani, jak se chová mišpule v zahradě? Kolik by ráda místa, s kým se snese, s kým ne? Jaké má ráda stanoviště? Jak je odolná proti výkyvům počasí? Klokoče a dříny hodlám sázet spolu s nějakou tou plevelinou kolchozákům na meze a do remízků, beztak to tam vysekáváme my, jinak by to z toho byla holina, oni by to vzali mulčovačem. Ale tu mišpuli bych chtěla ještě na jedno místečko na zahradu, jen ...furt nevím.... viděla jsem ji jen na obrázku a to bylo celkem veliké stromisko.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Jana P. »

Naše je zatím malinká asi 30 cm 😀bude to keřík :souhlas: https://www.ireceptar.cz/zahrada/mispul ... plody.html
Viděla jsem je vloni na Kuksu, mají stromečky a to mraky
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od oreb1 »

Mišpule je opravdu vysoký strom, jako třeba ořešák. Chce teplejší podnebí. Myslím, že je to strom spíš do divočiny než na zahradu. Využití je dost omezené, po mrazech se z ní dají dělat povidla, jinak o ničem nevím. Na jídlo to moc není, leda pár kusů taky po mrazu. Pak je celá úroda pod stromem a musí se rychle nasbírat, jinak shnije.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Jana P. »

Oreb myslím, ze záleží na podnoži. Na wiki jsou i zajímavé léčivé a zdravotní účinky https://cs.wikipedia.org/wiki/Mišpule_obecná
Pravda je , ze máme veliký pozemek. Mým záměrem je ho zaplnit ještě více , než už je. :usmev:
Přílohy
4150ED58-2108-4416-ABB3-D3FE35BF92E7.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od oreb1 »

Léčivé účinky nepopírám, ale kvůli tomu to nemusí být na zahradě, kde je málo místa.
Ono záleží taky na tom, jestli někdo chce mišpuli velkoplodou, ta se pěstuje jako vysokokmen. Ale o té celkem nic A možná se už roubuje i na nízké podnože. Akorát že tam by to bylo asi trochu protichůdné, protože mišpule je dlouhověký strom a na nízké podnoži už by asi nebyla. Ale nejsem dendrolog, píšu, co tu vidím a co jsem vyzkoušela.
P.S. Nějak se mi nezdá, co píšou ve Wikipedii, že je to keř. Pokud vím, je to spíš krajinotvorný strom. (Wiki píšou lidi sami, tak ten dotyčný měl něco jiného, než tu máme v okolí my. Brňák by to popsal jinak :usmev: .)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnes jsme obcházeli s křoviňákem zahradu. Po tom, co se snažíme tu buš zušlechťovat, ale snad v rámci našich možností a znalostí ještě rozumným způsobem, koukáme, co místní pozemek nabízí a co by se dalo využít. Krom dvou starých švestek, pár pěkných mladých lísek a jedné přestárlé bezinky, na ní žádné stromy nejsou. Ale je tam spousta rašících keřů a stromečků a z nich si můžeme vytvořit nový podrost... takže v některých místech jsou nechaná "chlupatá" místa, kde roste mnoho mladých šípků, bezinek a také vysemeněných švestek. Z těchto stromečků a keříků bychom rádi postupně vybrali jedince, kteří budou dotvářet ducha "přírodní zahrady".
K těm mladým semenáčkům švestek - ráda bych se zeptala, zda z takovýchto švestek může být i užitkový strom tak, jak roste, nebo je taky potřeba ho naroubovat? Je jich tam mnoho - některé již třeba 1,5metrové, některé takové třičtvrtěmetrové ocásky...mohla bych to na některém zkusit. Nějak se začít musí... :stydim: Ale kdyby to nebylo nutné, byla bych radši. Nevím samozřejmě, o jaký druh švestky se jedná, ale vypadá to prostě na klasickou švestku, co bývaly u cest... s tužšími plody velkými kolem 5-6 cm na délku třeba...? Ale loni nerodila (nerodily skoro žádné ovocné stromy v našem kraji), tak se teprv uvidí, jestli letos...

Jinak mě ale dost štve pro mě nepříjemný strom, který máme všude (i ve výbězích) jako náletový strom, který se děsně rychle množí... javor babyka. Je navíc děsně rozvětvený, takže když je větší, tak se špatně likviduje (je z něj široká koruna, takže se s ním blbě manipuluje jako s "celým stromem" a musí se rozřezat... je z něj prostě spousta bordelu, na to, jak je malý...). Takže ten likvidujeme a budeme udržovat jen jako clonu na přelomu zahrada-hrana nad potokem, aby zahrada nebyla moc otevřená do okolí, ale spíš skýtala soukromí...
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Jana P. »

Švestky bych nechala až ukáží co na nich roste. Nemusí se roubovat.
Budete to tam mít krásné Veru. :souhlas:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,ty malé švestky jsou to opravdu semenáči?Já si myslím,že to jde z kořenů a staré švestky většinou roubované nejsou a tak by se mohlo jednat o pravokořené.To bych si i nějakou od Tebe vzal,pokud tam někdy pojedu.Zjistíš to snadno.Stačí za jednu malou zatahat a pokud jí lehce vytrhneš nepoškozenou s kořínkama tak je to semenáč.Pokud vytáhneš klacík poškozený bez kořenů,tak jsi to utrhla od kořene.
K čemu byla včerejší diskuse o namrznutí stromů dobrá.Dnes jsem vytrhl namrznutou hrušeň a vyhodil.Měl jsem nějaké vnuknutí a tak jsem zajel k nám do zahradnictví a ptal se,zda nemají nějaké ovocné stromky v kontejnerech,ale nepochodil jsem.Říká se, líná huba holé neštěstí a tak jsem řekl,že jsem ze silnice nějaké viděl v rohu zahradnictví.Dozvěděl jsem se,že ty jsou tam už nejméně 2-3 roky vyhozené neprodané,ale,že se tam mohu podívat.Byla to džungle,kontejnery průměr 15 cm ,strašně vysušené,ale nahoře krásně olistěné, až jsem se divil,že mohou růst a některé dokonce kvést.Našel jsem krásný jabloňový stromek s jedním květem ,výška 2 metry a když jsem se podíval na papírek,tak jsem zjistil,že je to Holovouský malináč-stará odrůda,kterou jsem sháněl na podzim a nesehnal.No prostě jak říkám vnuknutí a chtěli jen 50,-Kč,že je to výprodej a na papírku bylo 250,-Kč-.Na balkoně jsem jí vrazil do škopku,zalil a krásně postavila lístečky a zítra zasadím.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Hhippie »

Zdeňku, to je skvělá zpráva! Tak to je určitě přesně ta, na kterou jsi čekal, aby Ti mohla dělat radost, ikdyž ty ostatní mrazíky nedaj..

Člověk má občas štěstí na něco, co už pro jiného nemá hodnotu a pro něj samotného to má cenu zlata! :mrk:

Ty švestky určitě vyzkouším a kdyby to byly ty, co by se Ti hodily, určitě nějaké přivezu!
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Jana P. »

Zdeňku to ti gratuluju! Také si na tento stromek dělám zálusk, a to se mi jich už moc nevejde. :souhlas: Ta vůně jablek , úžasné.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jsem se prošel po zahradě a doufám,že ten slibovaný mráz příští týden neublíží.Jabloně už odkvétají,kiwi má na květ,víno nádherně roste a je samej hrozínek a tařice ve skalce krásně kvete.S rajčatama ven musím počkat i když už jsou půlmetrová.
IMG_0005.JPG
IMG_0003.JPG
IMG_0002.JPG
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Nirrti »

Když tady byla řeč o těch velkých stromech, tedy až dorostou. Kdo pozná....
Přílohy
20200509_161739.jpg
20200509_161651.jpg
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Javorka »

Ten první je asi jinan. Nejsou vidět pořádně listy, tak hádám.
:433:
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Nirrti »

Tak, tak. Jinak taky ginko biloba. Listy teprve rostou.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Kouťák »

Jinan jsem poznal,ale to druhé ?Jilm habrolistý,nebo habrovec,nebo nevím.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Nirrti »

Není to moc rozšířený strom. Dalo by se říct celkem vzácný . Malá nápověda- z pupenů se dělá léčivá tinktura a z plodů je známá pálenka.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jedině Oskeruše.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů