Ohrady

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od MartinR »

Chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s trvanlivostí sloupků z olše. Máme olšový les tak mě napadlo využít na ohradu mokřadu. Zajímalo by mě tedy, jestli by vydržely v mokré půdě dýl než třeba smrk.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Profesor1 »

Olše je na trvanlivost to nejhorší dřevo. NEBRAT! (ani na topení)
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Janina »

Už jsem tu někde psala, že máme olšové kůly, k ovčímu pletivu na jedné letní pastvině, některé olše jsou zakořeněné, jiné jsou kůly. Rostou všude kolem pastviny zadara, velikostně akorát. Jsou v zemi zatím rok. Uvidíme. Když tak vyspravíme.
V mokřadu by ti mohly i zakořenit.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Berrynator »

kdysi jsem nevědomky udělal kousek ohrady z těchto kolíků, to co se během 2-3 let z nich stalo se ani nedá nazvat, že by kolíky uhnily, ale totálně se rozpadly, takže určitě nedoporučuji
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od MartinR »

Dík. Tak jste mi to rozmluvili. Budu hledat dub tam je jistota...😎
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jan »

doporučili by jste mi toto pletivo? Mají od utracených 2000 kč dopravu zdarma a je to celkem pěkná cena. Těch 100 cm mi příjde nízký. Nebo co použít pro ovčí ohradu?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Hhippie »

Jane, dej velký pozor na rozměr polí! Na obrázku z odkazu jsou dvě dost rozdílné. Ty, co jsou nahoře (nejlépe i v polovině výšky) čtvercové, jsou v pohodě. Ty, co jsou podélné i nahoře, ty Ti ovce roztáhnou a 1) si mohou ublížit, 2) si budou trhat ušní známky. Resp. to je problém celkově u toho ovčího pevného pletiva a menších zvířat, že prostě pasou i za plotem a tím plot vytahávají, boulí, zvětšují jednotlivé díry a zůstávají viset...
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jana P. »

Bereme od nich léta, jsou fajn, máme ale to silnější https://www.e-pletivo.cz/obchod/lesni-o ... ivo-120cm/
Nejstarší 9 let, je jak nové.
Máme tím oploceny všechny pastviny.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jan »

nebude, prolezou, ale to budu řešit plastovym plotem do cca 40 cm. Asi si připlatim, jak mi bylo raděno.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Pavel »

Máme na 2 ohradách to, co píše Jana P, 120cm vysoké 2mm drát, a doporučuji, akorát mám ještě předsazené 2 řady el. drátu, to kvůli vytrhávání známek a prolézání jehňat.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Mám taky z e-pletivo, ale vyšší
https://www.e-pletivo.cz/obchod/lesni-o ... -19-dratu/
protože 120 by pro kozy bylo k smíchu :blazen:
Drží dobře, ale měla jsem tam ještě donedávna 4 řady lanka, od porodů jsou tam bez elektriky a zatím pohoda, když nepočítám, že hnědobílá útěkářka od Ály několikrát podlezla (ale to jsem postupně našla všechna místa, kudy to zvládala a od té doby zatím v pohodě). Kupodivu to stále drží našponované, ikdyž na to občas kůzlata stoupají, samozřejmě kdyby totéž zkusila dospělá koza, tak by asi výsledek byl horší, ale ty zatím takové neplechy nenapadly.. Zatím. No stejně jim tam co nejdřív tu elektriku vrátím. Aspoň pro psychologický efekt, až jim to všem jednou dvakrát nakope, tak se zase na půl metru k plotu nepřiblíží a bude to moct být vypnuté :blazen:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jana P. »

Lesní a ovčí pletivo mají jinak otvory. Jedna zahrada u sousedů je předělena lesním pletivem a jehnata si o něj natrhávala uši, i bez známek. U ovčího se toto neděje. Musela jsem koupit králičí pletivo https://www.levne-pletivo.cz/chovatelsk ... cm-vyska/a natáhnout ho ještě na to lesní. U tohoto ovčího https://www.e-pletivo.cz/obchod/lesni-o ... ivo-120cm/ se to neděje, i když jehnata hlavy prostrčí a spásají okolí. Neprolezla zatím nikdy . Ovčí pletivo se vyšší nedělá.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jana P. »

Doprostřed pole oplocení natlučeme do země kolík, skoro že není vidět, a spodní drát k němu telegrafickou svorkou přichytíme. Lze i na dvou místech. Pak se pletivo nevyboulí ani když jehnata prostrkují hlavy a spásají okolí.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Jana P. píše: 05 kvě 2020 09:21 Lesní a ovčí pletivo mají jinak otvory. Jedna zahrada u sousedů je předělena lesním pletivem a jehnata si o něj natrhávala uši, i bez známek. U ovčího se toto neděje. Musela jsem koupit králičí pletivo https://www.levne-pletivo.cz/chovatelsk ... cm-vyska/a natáhnout ho ještě na to lesní. U tohoto ovčího https://www.e-pletivo.cz/obchod/lesni-o ... ivo-120cm/ se to neděje, i když jehnata hlavy prostrčí a spásají okolí. Neprolezla zatím nikdy . Ovčí pletivo se vyšší nedělá.
Vzhledem k tomu, že to lesní má šířku oka jen 15cm (zatímco ovčí 30) a ještě navíc je do asi 60cm výšky plotu to políčko jen pět centimetrů "vysoké" (zatímco ovčí 10 a jen do výšky 40cm, pak jsou ty oka větší), tak nechápu, jak by si o to mohlo jehně nebo kůzle něco natrhnout, když tam strčí tak maximálně čumák :usmev:
oh2.jpg
oh4.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jana P. »

Byli to malí suffolci a strkali to zřejmě do té třinactky. Podívám se na to až tam půjdu. Jednoduše s ovčím v pohodě s lesnickým natržene uši. Je tam tahle výška , u sousedů .
Přílohy
4E66FDFC-B5A7-42B0-A28F-70781151212D.jpeg
Naposledy upravil(a) Jana P. dne 05 kvě 2020 11:59, celkem upraveno 1 x.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jana P. »

Pak mají ještě 200 výšku
Přílohy
A1993633-77C7-45CB-BFE3-6FFE72F75977.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jana P. »

Taky jsme se řídili tímto popiskem. Ovčí uzlíkové pletivo výšky 120 cm s 10-ti vodorovnými řadami (dole zahuštěno) vyrobené ze zinkovaného drátu 2 mm, vrchní a spodní vodorovný drát 2,8 mm. Pletivo díky zinkové povrchové úpravě disponuje extrémně dlouhou životností, a to 10 - 15 let.
Pouze kombinace drátů 2,0 mm a 2,8 mm a uzlíkové spoje jsou zárukou odolání před poškozením divočáky a zdivočelými psy!
Ovčí pletivo je vhodné pro pastevní chov zejména ovcí, ovšem jde využít také pro chov koní, krav a jiné dobytka. Rozteč svislých drátů 30 cm zajišťuje bezprobémové vytažení hlav ovcí z pletiva. Hustota je zajišťuje zabezpečení, neprolezly jehničky.
Pletivo pro ovce je nesrovnatelně pevnější než svařovaná pletiva pastvina.

Mezi pole ještě dáváme roxor , a dole je kolík proti vyboulovaní. A suché klacky strkáme do pletiva, aby ho viděla lesní zvěř. :usmev:
Přílohy
489033EF-0E6B-47AA-B914-E8D7B28BA02D.jpeg
Naposledy upravil(a) Jana P. dne 05 kvě 2020 12:04, celkem upraveno 1 x.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jana P. »

Ted na to koukám, to bude šířkou, ovčí má při jakékoliv výšce otvoru šířku 30cm.
Lesnické 15.
Přílohy
C6FDC618-4F65-43C5-A5D5-F2DFC627A307.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od Jana P. »

Králíci divocí se tady nevyskytují a zajíc jen sporadicky.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohrady

Nový příspěvek od xchipsy »

Zásadní rozdíl je, že do toho ovčího prostě můžou strčit hlavu, protože je ta díra celkově velká (10x30 a 13-...x30). A pokud to má i menší oka (těch 5cm), tak jsou jen do výšky 20cm nad zem. Já mám to "husté" pěticentimetrové do výšky 60cm - což je u mě nad kolena - a kůzle, které má v kohoutku ještě míň prostě dírou 5x15 fakt hlavu neprostrčí :usmev: A když už je zvíře dost velké na to, aby případně chtělo cpát hlavu skrz oko 13-15-...x15, tak nemá jediný rozumný důvod to dělat, protože je to těch 60 čísel nad zemí, tudíž na nějakou trávu stejně nedosáhne...
Jiný rozdíl mezi těmi pletivy (lesní - ovčí) není, má to stejné dráty, stejné uzlíky...
Naposledy upravil(a) xchipsy dne 05 kvě 2020 12:26, celkem upraveno 1 x.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů