Mulčování

Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Mulčování

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsem před sázením stromků a keřů do nové zahrady a přemýšlím, jak nejlépe přírodně zamulčovat jejich okolí.
Ráda bych něco, co bude dlouhoživotné, ale ne ty umělé geotextilie a podobně.
Napadla mě vrstva ovčí vlny, až ostříhám. Myslíte si, že by to šlo? Třeba by se v tom ani tolik nedrželi hlodavci, jako se prý drží ve štěpce...! Akorát po pokropení a slehnutí to bude chtít stejně vrstvičkou štěpky přesypat kvůli ptákům, aby to nerozkradli na stavbu hnízd...
Co si o tom myslíte? Nebo co sami používáte? Teta třeba používá k rybízům a malinám posekanou trávu. Ale ta se nedoporučuje, protože jak tleje, tak hřeje až moc a taky když je jí moc, uvolňuje cosi, co extra neprospívá, protože způsobuje nerovnováhu prvku v hlíně... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od oreb1 »

Mulčuju starým senem a slámou a přemíru hlodavců tam nemám. Asi si najdou něco lepšího než tohle.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Janina »

Mulcuju tím co je po ruce. Stará sláma, tráva , piliny, když je rok, tak myši jsou pod vším a stejně tak slimaci .
Rybizy angresty zřejmě hlodavci nežerou. Ani pod mečem ani bez mulce. I jiné keře trpí minimálně. Nejradši mají jabloně.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Kouťák »

Nevím zda to dělám dobře,ale stromům to prospívá.Mulčuji trávou a krtincema.Trávu vždy zavezu krtincema,něco do toho zasadím,nejvíce hrách a po sklizení opět trávu a na jaře vše odhrabu,povápním dolomitickým vápencem,zahrnu a opět zavezu krtincema a něco zasázím,což prospívá stromu,že má vlhko.Takto to dělám mnoho let,pouze ke kmeni stromu mulč nedávám asi 15cm kolem.Ob rok kolem stromů navezu holubí,nebo kravský hnůj a v roce 2018 při nadůrodě jablek i jablka a na ně opět trávu a krtince.Je to plné žížal,myši tam nemám.S hryzcema nejsem kamarád a tak je neustále ničím Noratem ATG,který ještě je v prodeji v zahradnictví u nás a perfektně funguje.Nyní je nejlepší doba s nima zatočit.O domácí zvířata se nikdo bát nemusí,strčí se to do díry a díra se zacpe.Nyní mám vše zavápněné a krtinců mám plnou zahradu,tak jsem vydal zákaz rozhrabávání a až se páníček úplně zbaví kašlíčku,tak jdu na to.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Kouťák »

Jarní česnek tam dávám také,cibuli,jahody,ale jen do srpna.Letos tam půjde hlavně lichořeřišnice,měsíček a co já vím,co mě napadne.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnes jsem zkusila zamulčovat nové rybízy kartony a starým senem. Samozřejmě mi musel ten nahoře dát najevo, že je nejvíc a z ničeho nic přišel vítr, který mi připravené krabice odfoukl.
Chtěla jsem to vyfotit celé, ale holt jsem to musela dělat po kouskách.

Postup:
Připravený prostor jsem pohrabala do podlouhlého “rigólku”, aby voda mohla stékat po kartonech k rostlinám. Kolem rostlin jsem v kartonu vyřízla prostor pro rašící nové větvičky. Snažila jsem se udělat všude 2-3 vrstvy kartonu a na to jsem dala cca 30 cm starého sena.
Tak doufejme, že mi to neodnese zas nějaký poryv. Než si to sedne a bude to držet kolem rostlin a chránit je..a jsem zvědavá, jak to bude fungovat. Pozemek je víceméně z naprosté většiny plochy prorostlý bršlicí a kopřivou, semtam pýr...takže připravit zem pro výsev / výsadbu je oříšek. Musíme narýt rýčem a pak na třikrát projíždíme rotavátorem a vybíráme oddenky. Loni byl tento model vyzkoušen a shledán velmi funkčním - po celou sezonu krom brambor nevyrostlo na políčku nic jiného :souhlas:
Přílohy
B044FAAF-D19F-49B2-BF4E-C97FEDA02BFD.jpeg
25D18068-29F9-4058-9A4A-5281A4B2781E.jpeg
9EEE4A3B-94DF-4A15-8523-29C5A4F1453A.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Jana P. »

Nejhorší je bršlice :cert:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Jana P. »

Máte to krásný Veru. Příští rok budou červené rybízy :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Hhippie »

Díky, Jani.
Červené budou snad na konci léta od tety. :andel:
A třeba se, až budou rostliny starší, naučím taky vyrábět odnože a budu moct zase někoho podarovat já. :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od minie »

Hhippie...to vypadá dost dobře :souhlas: A pokud by to měl vítr rozfoukávat, položila bych napříč jen nějaké těžší klacky, či prkýnka - než si to sedne. ALe nebylo by to na oko tak pěkné. Moc se mi to líbí :souhlas:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od MartinR »

Verčo vypadá to hezky ale mám takový laický dotaz. Tydle kartony jsou jen celuloza nebo se tam přidává nějaké lepidlo - to bych pak asi plody jíst nechtěl.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsou to kartony od potravin, bez potisku a dalších příměsí. Měly by být v pořádku. :mrk:
Tento způsob mulčování se v permakulturním zahradničení běžně používá a vzhledem k tomu, že je to systém, jak udržet zahradu “co nejpřírodnější”, beru to jako ozkoušenou a domyšlenou variantu.
Já bych např. nechtěla mít kolem rostlin umělá vlákna typu geotextilie..
Každý ale jistě může mít jiný náhled na věc. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Jana P. »

Mulčuji už celá léta. Přebranym senem, posekanou trávou , slamnatym koňským hnojem, souseda kyda denně a koblizky vybere.
Krabice nejsou třeba, stačí dost mulče.
Pokud je vlhké období rozmnoží se silně slimáci. Pak je třeba proti nim zakročit. Také si pod mulčem v klidu řádí různí hlodavci, mravenci.
Pod mulčem hyne většina plevele a drží se tam pěkně vlhko.
Všechno má svoje a jak člověk žije se zahradou tak vidí, co je zrovna užitečné a co ne. Záleží hodně na počasí.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Jan »

Hhippie píše: 05 kvě 2020 22:12
A třeba se, až budou rostliny starší, naučím taky vyrábět odnože a budu moct zase někoho podarovat já. :stydim:
je to snadné, větvička , dlouhá řekněme 60 cm se ohne, aby se udělala "vlna" , ta se dole zakope a zatíží kamenem / jen hlínou / okem z drátu a zahrabe. říká se tomu hřížení. část v zemi pustí kořeny a pokud se odřízne od mateční rostliny a ještě napůl to, co bylo v zemi , tak se získají 2 sazenice. Nebo se na jaře dá velmi snadno řízkovat. Teda se uřežou větvičky (hlavně loňské , ale i starší) , mohou se namáčet do stymulátoru kořenění a dají se do písku / substrátu / zeminy a to buď přímo do záhonu, nebo do pařníku.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Jana P. »

Rybíz všeho druhu množíme takto.
Na podzim prostřihnu keře a klacíky v délce cca třicet cm manžel označí, zapíchne klacíky do země, tak jednu třetinu délky, vysazené řádky česneku, z obou stran.
Zjara na všech začnou pučet lístky a často i květy. Nechám na místě do podzimu, i jara, jak se mi chce. A pak jsem je nejprve rozsazovala po naší zahradě, ale už jich mám ke třiceti, černých, tak je rozdávám.
Mohla bych jich mít už stovky. :vytlem:
Vloni jsme označili řádky červeným rybízem, pučí také skoro všechny.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Jana P. »

Před třemi lety jsem potřebovala zlikvidovat čtyři roky staré jahodiště, husté prorostlé čímkoliv. Na podzim jsem na celé jahodiště navezla opravdu vysokou vrstvu hnoje, kompostu, sena, listí, spadaných jablek atd.... co bylo. Jednoduše jsem to důkladně zamulčovala. Na jaře jsem do toho zasadila papriky, okurky, cukety, patizon. A příští podzim jsme lehce zryli.
Vlastně bezpracné. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od Kouťák »

Dělám to úplně stejně.Co se dá tak všechno namulčuju a na druhý rok krásná zem.Kartony jsem sice nikdy nepoužil,ale novinky mě strašně baví a pokusnictví to je moje.Verčo je to výborný nápad a ještě letos vyzkouším a na kartony dám trávu.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od minie »

Byť se mi toto přírodní líbí, tak na jahody mám stejně plachtu - teda letos ještě ne - nebyl čas, ale plevelit 70 keříků jahod navíc je časově opravdu znát. takže tam prostě půjde a basta. A taky kvůli čistotě plodů. Při zakládání záhonku kolem baráku jsem dala plachtu, protože jsem kupovala (nebo si vypěstovávala) opravdu malinké rostlinky, tak aby plocha byla udržitelná, zvolila jsem plachtu s kůrou. Teď je to zhruba 10let (jak kde) a plachtu jsem už z velké části postupně zrušila a nahrazují ji půdopokryvé trvalky, jak se rozrůstají.

U toho rybízu se mi to líbí, je to hezky upravené :souhlas: Myslím, že ze 2-3 roky pod tím už nic neporoste a nebude ničeho třeba. Teda alespoň jeko dítě co si pamatuji, tak jseme pak pod rybízem neměli ani travičku :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od oreb1 »

kukacko, moc nevěřím, že by z jehličí byl krásný humus. Bude to dokysela. Jako mulč to sice poslouží dobře, ale když nastelete staré seno, bude z něho za dva roky krásná hlína. Z jehličí, nevím, nevím.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak to možná jo, že zapůsobí silice.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů