Samec náhle pošel

chov králíků...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Jana P. »

S lítostí musím konstatovat, že náhle, během dvou dnů necelých, pošel můj oblíbený samec Karel, nar. Jaro 2017. Ve třech měsících jako jediný překonal mor kdysi. Nechala jsem ho na chov, naposledy připouštěl 9.6.
Pošel v neděli před devíti dny. Nejprve jsem čekala zda to není mor, ale nikdo jiný u králíkárny dosud nepošel ani neonemocněl.
Jeden den Karel přestal žrát, ležel na břiše, nepohyboval se a měl přivřené oči, jakoby mu vadilo světlo. Druhý den se to nikterak nezlepšilo. Vyndala jsem si ho na trávník, prohlédla ho, promačkala břicho, nikde nic. Vypadal jako naprosto zdravý přelínaný králík. Nebyl nafouklý neměl průjem nikde žádný výtok a boule, nic. Podívala jsem se do tlamky, zuby v pořádku.
Jak tam ležel na trávě, ani se nesnažil utéct, žádný pohyb, tak si pozvolna lehl na bok, hladila jsem ho, a najednou přestal dýchat. :smutek: žádné křeče, krev, nic.
Domnívala jsem se s hrůzou, že jde o mor. Ale jak píšu, dodnes, po devíti dnech, žádný další úhyn ani příznaky nemoci.
Poradi někdo, o co mohlo jít? Děkuji
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od irčan »

Dvakrát sem něco podobnýho viděl jako děcko(asi 11-12 let).Moje prateta říkaka že ho "ranilo",pravděpodobně tím myslela infarkt.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Jana P. »

Taky mne to napadlo, ale proč?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od andre.marek »

U nás v okrese teď začal řádit mor var. 2 - hledat RHDV2.
Příznaky hodně odpovídají... Úmrtnost cca 20%
:smutek:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Jana P. »

Ajajaj no uvidíme jak dopadnou ostatní, pošel před deseti dny, v neděli.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od pamijo »

Andre, takže nejen covid ale teď i mor, to abych se bála vytáhnout paty za humna :bublina: :vytlem:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Jana P. »

Mor králíků je vlastně taky kovid.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od andre.marek »

Pamijo, však u vás v pohodě :)) :vytlem:
Jiný kraj :blazen:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Hhippie »

Už jsem si na Tebe, Jani, párkrát vzpomněla, jak to vlastně celé dopadlo? Jestli jsi králíky nechala, jak se nákaza vyvine, nebo radši vše vytloukla dle rad? :nevim:
Snad je vše dobré... :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Jana P. »

Tak Veru neradostná bilance. Samec pošel, časem se postupně viditelně nakazily tříletá samice a 6 měsíční . Poraženo pro psa, a 4 zdravé kusy 4 měsíční současně poražené a v mrazáku , čistá váha bez hlavy 1,5 kg každý kus. Zbyl samec od tebe, ten stále žije a vypadá zdravě. A samice pětiletá, vypadá zdravě, měla tři pěkná dvouměsíční králíčata, dvě pošta včera, ale asi na mor, a jedno zatím ok. Beru to jak to přichází.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Nitraner »

:)) Řeklo by se že samec je z dobrého chovu. 😂 A tam odkuď je, přežili pouze 3 králíci.
Když přišli fotky z dotazem co to může být, jestli opravdu myxomatoza, tak jsem se zeptatal jestli očkoval🤔 prý jo. Tak jsem mu poradil aby co může a nemá příznaky pozabijel do mražáku. 😂 Za pět dní vola že to asi bylo unáhlené 😂 a za dalších pět dní mu zbyli 3 králíci. 😂
Ono očkovat a očkovat je rozdíl. Vakcína je živa oslabena myxomatoza. Skladuje se a převáží za určitých podmínek. Pokud se nedodrží, vakcina je mrtva a nevyvolá spravnou odezvu imunitního systému. Nevytvoří se protilatky v těle. V podstatě jakoby se neočkovalo. 😉
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Jana P. »

Nitranere samec od Hhippie, potažmo od tebe, zatím žije. :usmev: On a stará pětiletá samice.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Nitraner »

Pokud přežijou, což předpokládam že už jo, tak je za měsic zační připouštět. Odchovej samičky a te si nech pro další chov. Budou mít vrozenou odolnost, nebo alespoň silný předpoklad.
Samce Ti kním donluvím, na tvé trase na Prahu. Jestli neni Příbram moc z ruky, tak z nejlepšího chovu Burgunďáku v ČR. 😉
A uvidíš jak prosperuji a jsou Bu výborný na maso.
Tedy jestli budeš chtít. 🤔 :nitraner2:
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Profesor1 »

S tím propouštěním bych počkal do konce prosince, případně do ledna. = osobní zkušenost s největší kvalitou mláďat.
A před připouštěním dát ještě pro jistotu něco proti kokcidióze. Mladé se údajně nakazí kokcidiemi ještě v děloze - tak nějak mě to říkal VET.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Jana P. »

Nitraner píše: 20 zář 2020 09:18 Pokud přežijou, což předpokládam že už jo, tak je za měsic zační připouštět. Odchovej samičky a te si nech pro další chov. Budou mít vrozenou odolnost, nebo alespoň silný předpoklad.
Samce Ti kním donluvím, na tvé trase na Prahu. Jestli neni Příbram moc z ruky, tak z nejlepšího chovu Burgunďáku v ČR. 😉
A uvidíš jak prosperuji a jsou Bu výborný na maso.
Tedy jestli budeš chtít. 🤔 :nitraner2:
:nitraner2:
Nitranere poslechnu, muž je chtěl porazit večer, ale ja je nechám a počkám jak to dopadne, za to už nic nedám. Díky. :souhlas:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Nitraner »

Nakažení kokcidiema v děloze? No to tedy nevím. Ale řekl bych že tohle je nepravděpodobný......
No ale věřit může každý čemu chce.

Janinko, odchovej mladé samičky. :souhlas:
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od přezdívka »

Profesor1 píše: 20 zář 2020 13:02 S tím propouštěním bych počkal do konce prosince, případně do ledna. = osobní zkušenost s největší kvalitou mláďat.
A před připouštěním dát ještě pro jistotu něco proti kokcidióze. Mladé se údajně nakazí kokcidiemi ještě v děloze - tak nějak mě to říkal VET.
V děloze ne, ale pokud jsou v chovu kokcidie, tak si je mláďata líznou hned s prvním napitím z cecíku.
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Nitraner »

Nebudu vyvracet mýty a různe fámy.
Chce to neco základu o tehle nemoci vědět, krmení a fyziologii trávícího ustrojí králíka.
Není chov prosty kokciidii. Jsou všude, každy živočíšni druh ma specificky druh kokcidii. Člověka nevyjímaje.
Sající mládě dostáva v mateřským mléce vše potřebné, nedochází k zažívacím problemum ze strany vyživovací. Tudíž není pravděpodobné, že mlade uhynou na kokcdiozu.
Problem může nastat při nedostatku mléka, dy mladí ve 12-14 dni začnou příjmat tuhou potravu a mleko nestačí plnit svou funkci.
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Lisbeth »

Tak se mi stalo něco podobného jako Janě, achjo...
Včera přijdu domů a moje nej nej samice ČSČŽL byla na pohled "prostě divná". Jesličky měla do půlky plné, což nebylo OK. Tak jsem jí dala jiné seno a méně, pokoušela se žrát, ale jako kdyby jí něco bránilo. Dala jsem jí mrkev, hned po ní chňapla, ale pak jí to prostě taky nějak nešlo, stejně tak kůrka od chleba a ovesné vločky. Na všechno se vrhla, ale jako kdyby nemohla. Zdálo se mi, že malinko naklání hlavu na stranu, ale jen když se pokoušela žrát, jinak ji držela normálně. Tak jsem jí vyndala ven, prohmatala, nebyla nafouklá, žádný výtok, oči, uši, vše čisté, nádherná srst, čerstvě po línání, žádná pilka na zádech, prostě nic, jen měla smutný pohled. Pustila jsem ji na volno, hopkala, nepotácela se, nic, jen se tak divně dívala a nechala se i pochovat, což je něco, co před tím nesnášela, nebyla mazlicí. Nic jsem neshledala, tak jsem jí vrátila do kotce a v pět ráno, když jsem se na ní šla podívat, už byla mrtvá. Bohužel jsem jí tam musela nechat a jet do práce, zakopu ji až večer, ale neskutečně mě to štve, protože mi momentálně zbyl jenom pár králíků (slovy dva, 1,0 + 0,1). A ještě ke všemu se žlutí strakáči neskutečně blbě shání, od chovatele, s kterým jsem v kontaktu a měla jsem od něj i tuto samici, tak snad budou, příští rok v červnu :plac: :hrabeti: tže fakt super. Chtěla jsem mít sice na zimu chov co nejmenší, ale takhle jsem si to vážně nepředstavovala. Bylo jí 5,5 roku, vynikající matka, dala mnoho krásných králíčat, ze letošek zvládla ještě 2 vrhy, mléčná starostlivá matka. Doufám, že to byla jenom mrtvice, nebo prostě stáří a né něco infekčního, nerada bych přišla i o ten pár (samec 1,5 roku, samice 3,5 roku). :plac:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Samec náhle pošel

Nový příspěvek od Hhippie »

Liz: to je mi líto! :mrzimeto: Ale jestli na ní fakt nic jiného nebylo vidět... tak věřím, že ostatní budou v pořádku. :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů