Stříhání jabloní

Stromy a keře
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od přezdívka »

Jestli je to opravdu starý strom tak by to mohlo být Panenské. Jablíčka jsou menší a šťavnatá a vydrží tak do Vánoc. Chtělo by to porovnat s jinými fotkami a poptat se nějakého zkušeného sadaře. Je to můj typ, ale ruku za to do ohně nedám. Ty na tom první obrázku mě připomínají Ontario. To už je taky pěkně stará odrůda. Je spíš kyselejší a výborná do štrůdlu. Jo a ta vydrží v dobrém sklepě klidně až do Velikonoc.
marcis
Příspěvky: 159
Registrován: 06 úno 2020 22:06
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 59 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od marcis »

Souhlas, podle poslední fotky panenské, stará velmi odolná odrůda
:andel:
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Vedra »

Pozná někdo tohle?
IMG_20201006_154745.jpg
IMG_20201010_171020.jpg
IMG_20201010_171008.jpg
Nejdřív jsou pruhované, po dozrání se pruhy slijou do celistvé červené. Plody menší až střední, spíš šťavnatější a na těch celočervených je načervenalá i dužina pod slupkou.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Zkusím zase poškádlit zkušené sadaře...
Dnes jsem byla u souseda s jeho dovolením sbírat padančata pro zvířenu.
Obojí jabloně jsou stařičké vysokokmeny... obojí plody výtečné, šťavnaté, sladké, ale hlavně báječně křehké! :souhlas:

Netušíte někdo prosím, co to je za odrůdu?
Víc o nich asi říct neumím než jak jsem popsala plody. Jen, že ta červená jablka vyla skoro do černa až a strom byl spíš menší a jabloň těch žlutých podlouhlých, skoro až bělavých jablíček, byl obrovskýýý... :andel:
Přílohy
F3FAADEF-5F9C-4E16-B577-A877B74ECE7E.jpeg
090761F3-5B54-4456-B611-412B1AD431A8.jpeg
EA6CE34B-5563-4527-AF94-5E9B17F32530.jpeg
6ECBCBB8-B138-4DD2-B7D7-7798A83F3C31.jpeg
5701809F-DA25-4E32-BF93-9A2273D3B466.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Profesor1 »

Poslední je jadernička.
Příště když máš dvě, tak jedno vyfoť ze strany se stopkou a druhé opačně.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od andre.marek »

Jadernička, nebo to může být také krasokvět.
To červené nevím :vytlem:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Kouťák »

Mezi rybníkama nedaleko chalupy před mnoha lety vyhořel statek a zůstal tam pouze sad.Já si vyhoření nepamatuji a to už jsem dost starej.Sad pomalu odchází,ale pořád tam je asi 10 starých jabloní,ale pořád rodí.Jablka,které jsem odnesl známému zahradníkovi nedokázal určit a jeho děda(asi 93 let)říkal:To jsou sláďata,to jsou špunty a přesně to jsem slyšel od rodičů,když jsem byl malej kluk.Dnes se hledají staré odrůdy a jak jsem slyšel,tak některým budou muset název vymyslet.Verčo,tak proto jsem dal na všechny stromky nezničitelnou cedulku,protože až nastoupí to pravé stáří,tak budu říkat pouze,že to je jabloň,pokud to poznám. :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Františka. »

Jadernička, krasokvět, jak pěkné názvy...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Je nádherně, tak jsem se na to zase vrhla. Zkusili jsme na místo staré nemocné jabloně zasadit novou. Ale máme tady tak silnou populaci škůdců hlodavců, že nám víceméně nic neroste.. každopádně abych to alespoň zapěstovala tak nějak slušně, kdyby to náhodou přežila - co s těmi výrůstky na kmeni než se začíná větvit do koruny? Ostříhat, nebo nechat? Děkuji.
Vysokokmeny, co jsme sázeli předloňský podzim, víceméně nechávám osudu, jak by to mělo být. Nemají moc velké přírůstky, tak není co stříhat. Zas k nim chci přivést nějaký hnůj nebo kompost a trochu je podpořit... :nevim:
Přílohy
F6546B0B-F3DA-44D9-AFCE-E5D32A4FDBD1.jpeg
19F2F10F-E4FE-47D5-8092-EDE9B2484342.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Takhle vypadá u nás tak 4 roky zasazený strom. Předpokládám, že ho zas vyndáme jednou rukou potažením k nebi :plac:
Přílohy
A63896F6-A621-44E0-B915-8D802338BF06.jpeg
DA31FAE6-3E57-49EE-B355-B5DF376FE8E7.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od petanena »

Když se dívám na váš stromek, určitě bych začala tím, že ho pěkně obryju a udělám zálivkovou misku. Ta tráva okolo kořenů je moc špatně, tráva je silný konkurent, vyžere vodu i živiny. Dnes je 99% stromků jabloní na vegetativně množených podnožích a většina z nich nesnese zatravnění. Pokud nesypete pravidelně dolomitický vápenec, tak stromky teď pořádně vyvápněte, moc jim to pomůže. Na půdách, které pravidelně nevápníte se živiny naváží do, pro rostliny nepřijatelných chemických vazeb a i když hnojíte, rostlina může být podvyživená. Použijte dolomit, doplníte zároveň hořčík, ten je moc důležitý pro všechny rostliny. Pokud budete vápnit, pak vynechte jarní - březnové hnojení, vápnění v tuhle dobu uvolní do půdního roztoku živin dost.
U nás v sadu hnojím následovně - každý třetí rok hnojím dolomitem v období leden, únor, vynechám první hnojení a udělám až ta následná. V letech mezi, začínám v březnu- 1/2 plného minerálního hnojiva, květen 1/4, červen 1/4, na podzim zarýváme uleželý hnůj.
Na jaře už nemá až tak moc cenu hnojit chlévským hnojem, živiny se z něj neuvolní tak rychle, aby je stromek využil v době, kdy je nejvíc potřebuje, pokud je hnůj slamnatý, navíc dojde v prní chvíli k poklesu volného dusíku. Jedinou výjímkou je zkvašený hnůj, ideálně drůbeží, musí se ředit 1 ku deseti, je to jedno z nej hnojiv, podporuje i různé mikroorganismy, má takřka ideální složení pro hnojení většiny rostlin, kromě vápnostřežných, jedinou nevýhodou je poměrně silný zápach :souhlas: . Pokud stromky nerostou, přidejte v dubnu dávku síranu amonného, to je rozjede, ale jestli dáte slepičák, pak ne, dusíku by už bylo moc.
Ještě mě napadá, jestli jste nezasadila jádrovinu po jádrovině, to se nesmí, musíte takové místo nechat několik let ideálně bez stromku nebo alespoň sázet nějakou peckovinu.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od andre.marek »

Hhippie: Koruna na té jabloni má začínat až jak jsou ty horní větve? Dole nic není? Pokud je to už víceletý stromek, tak na těch krátkých větvích většinou kvete, klidně bych tam pár jablek nechal, ale probrat už květy. Pokud je to loňský strom, ustřihl bych většinu pryč, nechal třeba dvě jablka na ochutnávku.
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od petanena »

Je to legrační, jak jste zmiňovala, že vám zahradníci moc nechtějí říkat, jak stromky ostříhat. My jsme v práci zahradníci skoro všichni, ale jen pár z nás stromy stříhá a garantuju, že každý to děláme trochu jinak. Nakonec jsme se museli dohodnout, co říkat zákazníkům, aby jsme se shodli aspoň před nimi :vytlem:. Pokud budu mluvit za sebe, pak musím zdůraznit, že pro ošetřování stromků a u jabloní to platí zvlášť, hraje velkou roli podnož. Můžete mít jednu odrůdu a bude se chovat úplně jinak co se týká růstu na různých podnožích, týká se to i v podstatě okopávky, kůlů a tak. Některé odrůdy plodí na krátkém obrostu, jiné na dlouhém. Není univerzální návod. V zásadě jde o to v prvních letech zapěstovat hlavní kosterní větve a terminál a v následujících letech nenechat strom přespříliš zahustit. U starých stromů už jenom odstraňuju nemocné větve. U mladých stromů je taky důležité je rozjet, nejde řezat stromky, které nemají přírůstky. Někdy ani řezat až tak nemusíte, stačí větve vyvázat do správného úhle, pak míň rostou a víc plodí. Ale jak říkám výš, to je můj názor, možná když byste se ptala jiného zahradníka, řekne vám něco jiného. :usmev:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,petanena i andre radí velmi dobře,ale u té mladé jablůňky bych ještě rok počkal a nestříhal.U té 4 leté jablůňky bych se snažil odstranit ty lišejníky a mech.Netvrdím,že to jabloni moc vadí,ale ten strom roste nepravidelně a strašně stárne,protože mu lišejník ničí pupeny a on se snaží růst mimo lišejník.Já bych ho stříknul 5% zelenou skalicí,ale Ty jsi ekolog,tak nějaký kartáček a opatrně odstranit.Z odstraňování starých nátěrů už máš praxi a tohle je podobné. :vytlem:
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od petanena »

Pravda je že jsem na mladém stromků nikdy ještě neviděla tolik lišejníků. Na velkých větvích nejspíš ničemu nevadí, ale tady bych ho taky dala pryč. Podle té fotky bych řekla, že stříhat není co, ale někdy, když stromek zababčí, střih na časném jaře společně s přihnojením vyprovokuje růst.
Hryzci nemají rádi pohyb půdy, obrýváním jim to dost znechutíte. Nejvíc chodeb mají do tak 30cm. Dobré jsou taky různý dýmovnice. Pokud máte někde v okolí užovky, zkuste je podpořit nějakou schovkou poblíž stromků, hadí umí chytat hryzci až překvapivě skvěle. Jednou jsem vyrušila hada asi užovku v pařeništi a aby rychleji utíkala vyvrátila předemnou 4 hryzce najednou.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Profesor1 »

To jsem se chtěl taky zeptat jestli je normální tolik lišejníku na mladém stromku.
Já stříhání vždy odkládám na co nejpozději, protože jinak mě stromky šíleně jdou do růstu. Jeden musím stříhat až v květu, protože jinak vytlačí husté metrové letorosty. A to už má dobrých 30 let.
Jsou to zákrsky, nebo polokmeny, nebo jak se tomu říká.
O stříhání celkem nic nevím. Abych stříhal co nejpozději mě poradil jeden, který se tomu věnoval.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od petanena »

To je pravda, jádroviny jdou teoreticky stříhat celý rok, ale platí že střih v předjaří je pro růst, letní podpoří vznik plodonošů. Někdy stříháte dvoufázově, na jaře - tak spolu s přihnojením vyprovokuje bujný růst a pak v srpnu stromek upravíme zas a vznikne plodný obrost pro další sezónu.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Hhippie »

Moc děkuji všem! Rozumím, že zahrada je živý organismus a tak se k němu musí přistupovat. Ale někde potřebuji začít - proto lovím informace u zkušených :andel:

Naštěstí jablůňky na fotkách nejsou naše. Jen tam, kde bydlím teď, smím pár stromů využívat pro naše potřeby, tak se o ně snažím starat.. ta mechová je ukázka toho, jak tu neprosperují nové stromy... :mrzimeto: Jinak nemám moc možnost tu dělat nějaké zásahy, takže je to takové těžké. Ale to provápnění udělám. Staré jabloně by potřebovaly zdravotní řezy - na většině je houba na některé z větví a ta se dál šíří... ale to si netroufnu, abych nedostala seřváno. Tak “zachraňuji”, co jde zachránit nenápadně.. :mrzimeto:

K nově sázeným vysokokmenům bez velkého přírůstku tedy zkusím obrýt vápno a nehnojit... a uvidíme, co udělají. Tam nestříhám a koruny se zatím nijak nezahustily ani nemají nežádoucí přírůstky, takže není stříhat co.
:Hhippie: Bubáci forever!
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od petanena »

Klidně je přihnojte, po vápnění to nechte na duben a dejte jim síran amonný, po něm se spolehlivě rozjedou. :usmev:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříhání jabloní

Nový příspěvek od Tada »

Popřeboval bych poradit. Jak prostříhat broskev asi 4 roky starou? :stydim:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů