Vlci, medvědi a jiné šelmy.

chov ovcí a koz...
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od petanena »

jasně, určitě tam jsou obecně útoky zvířat na lidi mnohem častější, ale tady šlo o útoky uvnitř vesnic, což z velkých šelem dělal právě jenom vlk a v některých případech, podle vesničanů ve smečce. Navíc to celkem kopírovalo vývoj u nás, napřed se vlk bál, potom útočil na zvířata v ohradách u domů a když je začli brát dovnitř, začal útočit na lidi. Když slyším jásot ochránců, jak jich přibývá a celkem mi to potvrzují moji známí z řad myslivců, říkám si, jak dlouho to bude trvat, než zaútočí na lidi. Navíc si všimněte že v druhém odkazu, ochránci zvířat protestovali proti odstřelu i když vlci prokazatelně několik dětí zabili.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

určiťe jo možné je a ďeje se to,na druhou stranu v indiji budou asi taki toulaví psi.kamarádka bila v rumunsku a tam jí známí varovali právje před ňima,bili tam případi napadeňí.zabili staříka a ďecko.v minulém zpravodaji svazu chovatelů psali o útocích ďivočákú na jehňata a roďící samice.naučilo se to stádo prasat ve vrbjeťicích a škoda ďelala ňekolik desítek kusů.maj s ťim zkušenosťi i v austráliji.přesto se nedá říct,že bi to prasata ďelali všude,ale tohle bilo u muničňího skladu a tak tam nechoďili mislivci.je pravďepodobné,že při nulové obraňe se stanou vlci,kanci ale i liďi drzejší.na druhou stranu vlci v zoo jsou celoživotňe plachí,ale zase se nemusej starat o živobiťí,že?
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od petanena »

Klidně to použijte, jsou to veřejně přístupné informace, každý si to může ověřit, jen se tím Duha moc nechlubí. Mě jen mrzí, že si nemůžu vzpomenout na přesný název toho dokumentu, byly tam aktuální informace. Bylo dobré, že všechny útoky měli dobře zdokumentovaný včetně kontroly DNA, které našli na ostatcích dětí, takže se to nedalo svétst na toulavé psy.
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od petanena »

Ne, ne jednalo se o dokument o té indii, tam už útoky na lidi probíhají a vpodstatě ty fotky na kterých my máme,zatím, zvířata, oni mají lidi a především děti. Nicméně jsem částečně přečetla to vaše a docela by mě zajímalo, jakou kompenzaci budou státní orgány a hnutí Duha vyplácet za ulovené děti. Protože při rychlosti růstu populací vlků a jejich křížení se psy, které ještě urychlí proces ztráty plachosti to k tomu jasně směřuje.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

s ťím křížeňím se psi to asi nebude tak žhavé.psi se stávají spíš kořisťí vlků.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jen malá úvaha do tohoto tématu a je na každém jak si to v hlavě přebere.
Jako myslivec jsem zažil osobně plošnou vakcinaci lišek proti vzteklině.Zažil jsem i vzteklou lišku tváří v tvář a nic příjemného to nebylo,ale byla to jen liška a ne vlk.Vzteklina byla v ČR touto plošnou vakcinací zlikvidována,ale je neustále preventivně léčena u domácích psů.V sousedních státech Polsko,Rumunsko však vzteklina stále je a já si říkám,když vidím různé pandémie a jejich šíření,kdy přijde doba a vzteklina se vrátí a potom teprve začne problém s vlkem.
Druhá úvaha je:Jako mladík jsem jezdil každé prázdniny a později o dovolené dělat brigádu k mému strýci na Pohoří.Sekl jsem tam louky s koněm a nebo čistil cesty v Žofínském pralese.Kousek od hájovny,kde strýc bydlel byla pohraniční rota.Měli tam 32 fen Německého ovčáka a stranou velkou klec s VLKEM.Vlka měli na krytí fen a tak začínalo šlechtění Československého ovčáka.Všechna štěňata takto vzniklá odváželi do PS Libějovice,kde se Československý ovčák šlechtil a vznikl.Genetika mi trochu něco říká a tak uvažuji,kam asi dali všechna štěňata nehodící se pro další šlechtění ?
V roce 2018 asi 10 km od mé chalupy zachytila fotopast vlčí rodinku která měla 5 vlčat.Od této doby ani zmínka a tak v tichosti počítám,kolik je vlků v lese až půjdu na houby a zbraň už nemaje.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Myslím, že až nebo kdyby měli vlci vzteklinu, byl by odstřel povolen.
Ostatní, co píšete, je zajímavé a k zamyšlení. Momentálně mě k tomu žádná poznámka nenapadá, ale zamyslím se ještě :usmev: .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Bývalo dobrým zvykem při novošlechtění všechny nevhodné jedince zlikvidovat, aby nakazily pověst novému produktu
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

To je pravda Dade, ale ne všechny dobré zvyky se dodržují. A štěnátko je přece takové roztomilé.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od irčan »

Nekerý só aj nezákonný.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

tenkrát se ďelala selekce šťeňat bježňe.křížence z vlkem ňikam do lesa plukovňík hartl nepoušťel.navíc tenkrát se vlci stříleli a je to už celá deseťileťí.dnešňí vlci určiťe nejsou potomci pokusu plukovňíka hartla.moje žena mňela fenu československého vlčáka.ukrutňe se mňe bála.stačilo,abi zaslechla,že se vracim z práce a už sem na dvoře,zalezla pod postel a nevilézala.ňigdi si ode mňe nevzala ňic k jídlu.rok za rokem.žádné sblížeňí se nekonalo.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Kouťák »

Kéž bych mohl napsat jak brakování štěňat probíhalo.Čobanku,do lesa je opravdu nepouštěl.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobrý chov probíhá jistě neeticky.
Např. v Rakousku největší chov nejlepších haflingů (plemeno koně) na světě (zakladatelé chovu, jejich koně se prodávají do celého světa) se dělá tak, že z výběru co se neprodá, to jde na jatka. Protože než prodávat ze svých stájí nějaká mizerná zvířata pod cenou a ničit to, co celé generace budují, to radši takto... a pokud se dělá šlechtění, tak by to prostě takto vypadat mělo.
Ale chápu, že je to marnotratnost pro potěchu člověka, což není správné... je to střet dvou rovin.. :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Chvíli jsem se pozastavila u první věty Veru. Neseděla mi. Ale máš pravdu.
Ve velkých chovatelských stanicích psů se postupuje jistě stejně. Narodí se co se nehodí a to se utratí. Nedělalo by to dobré jméno chovným kusům. O jejich potomky by byl menší zájem, museli by se prodat levněji.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

tak u ovcí a koz taki vibíráme do chovu lepší kusi.u psú mi to taki dává smisl.koukňete na stránki útulkú.to jsou samí kříženci s pitbulama JEN PRO ZKUŠENÉ CHOVATELE.gdiž jsou nesnesitelní,tak co s ňima...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobanak: jenže u hospodářských zvířat chovaných na maso se to bere jinak, ta selekce... :nevim: Ono je něco jiného porazit ovci v roce, protože neměla “správné parametry” a sníst jí tak jako tak - takže nic nepřijde vniveč, nebo utratit zvíře, které si člověk vyprodukoval pro svou zábavu / potěchu a ono nesplňovalo jeho požadavky na design / chatakter / bylo navíc... :nene: to je přeci morálně někde jinde...?
Ač se selekcí souhlasím a šlechtění vyřazováním, resp.vybíráním jen silných a žádoucích kusů rozumím, nic to nemění na tom, že je to prostě neetické :nevim: Možná by byla řešením kastrace, aby se nežádoucí kusy zachovaly a nemohly se dál množit... ale to je jen hypotéza. To se nikdy v reálu nestane. Kort se sílícím trendem ekoterorismu... :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, neetické to vypadá, ale zvíře jako zvíře. Žížala chce žít stejně jako pudl a jako lidi.
To je lidský výmysl. Ale těžké to je, to nepopírám, protože někoho máme rádi a někoho ne nebo míň.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od čobanak »

ale hippie,gdiž se chovaj papíroví psi,tak se opravdu nechovné kusi prodávaj levňeji,s ťím,že jim ňeco chibí-třeba správnej skus.kamaráďi si takto koupili už dopředu nechovnou fenu a teď ji nechávaj kastrovat.vada kičlů se ovšem zjisťí až u plňe vzrostlého psa.koupí se za plnou cenu a pak neňí uchovňen.smúla.jenže třeba u ňemeckejch ovčákú je chov veden tak mizerňe,že papíráci maj pohibové problémi šmahem.je to katastrofa,co s ťim plemenem uďelali chovatelé.pak jde ale taki o pracovňí psi.třeba moje prvňí šarplaňinka bila papírová,ale na práci moc nebila,se strátou jsem jí prodal,nová majitelka s ňí vihrála vístavi,ale já si k dobitku koupil bezpapírovou,oba roďiče u ovcí,a jsem s ňí spokojenej.
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od petanena »

Já bych psy a ani žádná jiná zvířata čistě na mazlíky chovat nechtěla. Mám ráda psy a vždycky jsme jich měli v rodině několik, ale pořád je to zvíře. Dneska si ho lidé stavějí na jakýsi piedestal a můj pocit je, že to škodí především těm zvířatům. Dřív se vybrala ta nejhezčí štěňata, životaschopná a počet takový, aby to fena s přehledem zvládla a majitel štěňata snadno udal. Dneska chovatelé nechají všechno, vypiplají i chcípáčka a chov podle toho vypadá. Mě se líbilo, jak má Jana štěňata ve stodole a běhají po sněhu. Krásní, životaschopní psi.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Ale těžké to je, to nepopírám, protože někoho máme rádi a někoho ne nebo míň.
Františko toto mne velmi pobavilo, když jsem si představila, konečné řešení různých problémů mezi bytostmi. :vytlem:
Čobi, když si vybíráš mezi chovatelskými stanicemi musíš se podívat, na co se která zaměřuje.
Například u borderek jsou také velké rozdíly, některé jsou zaměřené jako pracovaní, pasení, a jiné na krásu a barevnost.
Stejné je to i u jiných plemen. Období do sedmého týdne věku štěněte je velmi důležité a když pes nevidí ovci do té doby, jeho matka nic nechrání a nepase, tak to prostě neumí. S klouby u velkých plemen je problém napříč rasami. Některým to ale nečiní v životě žádné potíže.
NO je dosti zdegenerované plemeno i s PP natož bez.
Peto, já jsem je otužovala jak jen to šlo,protože jsem věděla, že někdo chce mít psa jen venku, a jiní noví majitelé je hned umístili do domu, i když mají domy se zahradou. Štěnatům je horko, není to pro ně konfortní, trpí i srst, ale zvyknou si, co mají dělat.
Masovému rozšíření velkých plemen velmi pomohl krmivový byznys. Kdyby měl každý majitel denně zajistit kilo masa, tak by se toto nestalo.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 15 hostů