Pastevní tetanie

chov ovcí a koz...
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Jak letos zvládají vaše zvířat přechod na pastvu? U nás už kolikátý případ pastevní tetanie, nedostatku hořčíku. Teď tu mám jehně, co už se ani nepostaví, přední nohy ohlý nad paznehtama, zadní úplně napnutý, jinak vše ok, žere, pije mlíko z flašky, bobky nomal, na pohled vypadá vitálně a jak padne ma bok už se nezvedne. Minulý týden taky jedno jehně, to už jsem rozchodila, a to měli hořčíkovou sůl. Jedno kůzle chodí jak robot.... U druhýho pasáčka zase dvě dospělý kozy, jedna už to teda má za sebou, druhou z toho vypiplal
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mě se tohle snad nikdy nestalo :nevim:
Možná díky senáži, nevím.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Františka. »

Mně taky ne. Ale půl dne žijí ze sena a půl dne z pastvy, takže to asi nikdy není takový nápor.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Na ovčíně taky měli postupné zvykání, senáž, seno, dávkovaná pastva. Ale už jsme 3 týdny venku, jen pastva, voda, selenová sůl, minulý týden i hořčíková. ..
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Františka. »

Přitom letos tráva rostla pomalu. Nebo tam je nějaká hodně bujná? Nebo hodně trávy a málo bylin?
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Prý je to spojené s vyšším obsahem dusíku v té první trávě, a to pak i částečně blokuje vstřebávání hořčíku. Tak snad už to bude lepší. Nejdřív jsme mysleli, že jsou něčím přiotrávený, malátnost, třes, kmitání zorniček. Teď je na tom nejhůř ta moje jehnička. Úplně prkený nohy, ale je statečná, žere pije, dokonce už se zkouší stavět na zadní nohy (neúspěšně, ale přeci pokrok)
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

HYPOMAGNESEMIE – PASTEVNÍ TETANIE
Příčina:
a) snížené vstřebávání hořčíku v důsledku nesprávné krmné dávky – vysoký obsah dusičnanů a bílkovin,
b) nedostatek hořčíku v krmné dávce,
c) náhlé převedení zvířat na jarní pastvu – nedostatek vlákniny a velké množství dusíkatých látek,
d) může vzniknout také při alkalóze bachorového obsahu nebo při silných průjmech.
Patogeneze (vznik a vývoj nemoci): vysoký obsah proteinů, dusíkatých látek, draslíku a vápníku v krmné dávce snižuje absorbci hořčíku v trávícím ústrojí – klesá jeho množství v krevní plazmě, což vede ke zvýšení neuromuskulární (nervově – svalové) dráždivosti a vznikají tak tetanické křeče.
Příznaky:
Akutní forma – svalový třes, strnulá chůze, upadnutí, ulehnutí, tetanické křeče, opistotonus (pozice těla s obloukovitým prohnutím dozadu – do „mostu“, které je způsobeno křečí zádového svalstva), tonicko – klonické křeče (křeče celého těla), přemrštěná reakce na zvukové podměty, intenzivní srdeční ozvy, úhyn v důsledku udušení – křeče.
Subakutní forma – nechutenství, pokles dojivosti, podrážděnost, svalové třesy, strnulá chůze, tetanie pánevních končetin, opistotonus.
Subklinická forma – bez klinických příznaků, pokles užitkovosti.
Diagnostika: na základě anamnézy, klinických příznaků, vyšetření krevní plazmy na přítomnost hořčíku, vyšetření moči.
Onemocnění s podobnými příznaky: ketóza, tetanus, metabolická alkalóza, otrava močovinou, BSE, otrava organofosfáty a olovem, zánět mozkových blan (encefalitida).
Terapie: 20% roztok síranu hořečnatého – intramuskulárně (do svalu) či subcutálně (do podkoží) nebo 30% roztok chloridu hořečnatého nitrožilně. Prevencí je dostupnost minerálních lizů (nikoliv pouze základních solných lizů).
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od ivan613 »

Mne sa toto nikdy nestalo.Ovce mi už tak mesiac takmer seno nežerú.Majú krmelec plný.Doplňujem tak raz za týždeň.V okamžiku keď som ich pustil na pastvu tak bolo rozhodnuté.Jediný zdravotný problém ktorý bol a trval cca.14 dní sa týkal stolice.Približne tých 14 dní bola taká riedšia.Neboli to tie typické bobky aké majú kamerunky.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od minie »

no naštěstí jsem o pastevní tetanii dosud jen slyšela. Ale my je na pastvu dáváme postupně. i když už k ní přičichnou a seno zanedbávají, tak spíš hladoví než že by se přecpali ke vzniku obtíží. Bobky nejsou bobky, ale průjem to není a ovce prospívají.
Ale už mi volal jeden zákazník, co letos bohužel takto přišel o 4 ovce.
Prý je to tím, jak tráva dlouho nerostla a pak v krátké době vylítla a jsou v ní nahromaděný ty "N" látky.
Držím palce, ať to i ostatní rozchodí a dají se zase do kupy :Rose: :Rose:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Františka. »

Podobné příznaky jako subakutní forma má hypocalcemie. Ale ta je u dospělých zvířat, většinou dojených nebo kojících, která měla přemíru kyselého krmení, třeba moc siláže nebo nezralého ovoce.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Právě, že na pastvu taky zvykáme postupně, takže k senu a senáži jim připlocuju i výběh, každý den ho trochu zvětšuju, takže jsou nucené se zase z venku vrátit k senu. Je fakt, že na ovčíně měly jen selenový liz a kyblík (na složení jsem nekoukala). Teď už jsme jen na pastvě přes 3 týdny, bez příkrmu, jen voda a selenový a hočíkový liz, naštěstí to mělo jen pár kousků a snad už poroste normální tráva. A to jim plotim vždycky i hrany lesa, takže i křovíčka (svídy, Trnky, ostružiny, jasanový výmladky), jedou i větve stromů atd. a rozhodně to není klasická travnatá pastva, bylin a všemožnejch jinejch ne-trav dost.
No, každý rok nějaká novinka...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Hhippie »

To jsem si u toho zrovna říkala - že ikdyž je člověk zkušený a dělá to leta, tak ho stále něco překvapuje... tak snad se z toho všichni vysekají a budeš mít zas zdravé stádo! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nemohla to být nakonec nějaká otrava keřem, bylinou?
Ale to by asi pak nežraly, a trávení by bylo v hajzlíku že :nevim:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Profesor1 píše: 12 kvě 2021 17:23 Nemohla to být nakonec nějaká otrava keřem, bylinou?
Ale to by asi pak nežraly, a trávení by bylo v hajzlíku že :nevim:
Právě že bobky ukázkový....
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Hhippie píše: 12 kvě 2021 12:27 To jsem si u toho zrovna říkala - že ikdyž je člověk zkušený a dělá to leta, tak ho stále něco překvapuje... tak snad se z toho všichni vysekají a budeš mít zas zdravé stádo! :souhlas:
Jsem zrovna vcera premyslela kolik nemoci a pruseru uz mi proslo rukama... ufff
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Františka. »

Dobré je, že skoro vždycky se vyvrbí jen jedna věc a to se dá řešit. Kdyby toho bylo víc najednou, člověku by z toho šla hlava kolem a nevěděl by co dřív.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Zase Františko nebýt toho, že je dost času, řešení by bylo mnohem radikálnější. Ostatně od rajské omáčky nebo grilu jí zatím ochránila jen odstavná lhůta po odčervení, která mimochodem dnes končí. Jenže už v tom mám spoustu ošetřování a času, tak to zkusim dotáhnout ke zdárnému konci. Asi
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Jan »

Zdárný konec je rajská , nebo gril ? :)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Moonika »

K pastevnej tetanii, u nás sa stáva každý rok asi mesiac po tom ako začneme viac kŕmiť zeleným, že niektoré kozy veľmi dychčia, zrýchlené dýchanie, niektoré tak divne chodia, stuhnutejšie a vtedy vždy nasadím väčšie dávky horčíka a ustúpi to.
Skopčím čo som si raz uložila, čo ma zaujalo: " http://beefmagazine.com/.../salt-can-prevent-and-treat... veľmi zaujímavé, neviemč i tomu veriť ale píšu tam že kde v určitých oblastiach krmili najmä mineralnymi mixmi s menším obsahom soli a dodávali Mg a Ca a napriek tomu tam boli veľké postihnutia pastevnou tetaniou došlo k rapídnym zlepšeniam ked sa ponúkala sypaná soľ, neobohatená, je toho viac stránok, prečítala som dve, večer dočítam a dopíšem čo som sa dozvedela. problémy boli najmä na pastvinách kde zistili vysoký obsah draslíka a dusičnanov.. že tam ide najmä o tie dusičnany na ktorých elimináciu potrebuje telo práve sodík, keď ho nemá použije si Mg, Ca... Vraj tvrdé solne bloky nie sú dostatočné lebo si z nich ťažko zviera nalíže rýchlo dostatočné množstvo, preto aj tú sypanú soľ. Inak prehnané množstvá draslíka sú v zelenom keď prejde mrazom a pod."

http://www.growersmineral.com/livestock ... BmnKgvfIKA (dajte si do prekladača, kto nevie, poradím)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Františka. »

Ale jak to, že to teda mají kozy a ovce, možná krávy, to nevím, ale ASI to nemají srnky, daňci, jeleni apod. Nebo mají? Jestli to mají, je zajímavé, jak se z toho dostanou a jestli vůbec. A jestli to nemají, někde dělají lidi chybu v krmení a chovu. (To není namířeno proti nikomu, jen obecná úvaha.)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů