Krmení a připouštění chovných králíků

chov králíků...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Pavel »

Dobrý den,
jak krmíte chovné králíky? Mám burgundské králíky a nedaří se mě připustit opakovaně samici. Krmím ovsem, ječmenem, granulemi - cca denní dávka mixu 140g/kus.(více ovsa,méně ječmene a ještě méně granulí) A seno,voda (3 týdny voda s Ema Faunou, pak přestávka ...). Krmení ráno voda a seno + teď kedlubna,řepa,mrkev. Večer mix. oves+ječ.+gr. + voda. Měsíc před připouštěním měla "dietu" jen seno, voda.Zdála se mi více "tlustá". Již letos jsem ji připouštěl v červnu a v červenci kdy měla rodit nic nebylo. :( A teď zase nic. :( Už fakt nevím v čem by mohl být problém. Přitom je to krásná čilá samice a jeden vrh v březnu odchovala krásně. Přemýšlím nad změnou krmné dávky - ráno seno+voda+okopaniny, večer - pouze oves cca odměrka 140g + voda.Co na to Vy zkušení chovatelé králíků říkáte? A popř. jak se Vám osvědčilo krmit. Děkuji za reakce Pavel
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od andre.marek »

Nevím jestli není velká ta dávka jádra. Já krmím chovné kusy středních plemen (Bu a Vmš) tak +/- 100g ale pouze granule. Nevím jak to vychzí v tom mixu, ale může to být docela hodně. :divis:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavel: já jsem tu (hlavně s Nitranerem) řešila totéž. A dopracovali jsme se k tomu, že často u chovných jedinců čím míň tím líp. Radši méně a kvalitně. Protože jakmile zatloustnou, už to jde bídně... :cry: :mracim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Janina »

Dávám Burgundě dvě a půl deci oves, ječmen 2:1. Seno, voda. Nijaké granule. Sem tam žaludy, sem tam jablíčko, sem tam větvička okus. 4.11. zabřezla při prvním připuštění. 4.12 králíčátka. Letos její třetí odchov. Píšu o něm v Králičím rození.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Janina »

Hhippie, neměla by tvoje králice rodit v těchto dnech?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani: ano,cekam 😉 Snad uz to klapne. Tohle je zkusena matka. Sice zla na ruku, áe vzdy se postarala.. Ostatni 2 jsem radsi nepripoustela,aby to nevyslo do mrazu a zase jsem o mlade neprisla :cry:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

No...Jani... vážně jsem smolař první kategorie.
Měla jsi pravdu a termín "vypočítala" správně. Dnes měla opravdu moje samice rodit. Našla jsem jí čerstvě mrtvou. Všude krev a první mládě zaseklé v porodních cestách. Byla to jediná samice, která mi spolehlivě odchovávala mladé. Teď už nemám nic. Jen prokrmuji králíky, ze kterých na jaře s nejistotou budu očekávat zase nějaké hrůzy... :cry: :cry: to není fair! :cry: :cry: Asi si pořídim nějakou zatuchlou malou králíkárnu s pidikotcema, nebudu králíky kydat, budu krmit plesnivým chlebem a senem a nebudu očkovat, jako teta, a budou se množit a růst. Protože při velkých kotcích, dobré hygieně, kvalitní stravě a péči to u mě vypadá právě tak, jak to sledujete už delší dobu!! :?
Každopádně toto byl první nepovedený porod. To jsem za ta leta ještě nezažila. Maximálně se matka nestarala nebo mladé sežrala, ale že by se nepovedl porod, kort starší zkušené samice, při nezměněných krmných návycích, se mi ještě nestalo... :cert:
:Hhippie: Bubáci forever!
nitraner

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Tak to je opravdu pech.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Janina »

Hhippie to je mi moc líto. :( Pokud máš zájem, mohu ti poskytnout jednu kříženku. Mladé už jednou měla, nyní je jim přes tři měsíce. Vypadá jako Kal.
Nemám to k tobě daleko. Mohu ti jí dát i připuštěnou. Zajdu k sousedce.
Nechápu, co tam máš tak začarované. Tohle se mi opravdu nestalo.
Ještě mne napadlo, když se tak dívám na králíkárny a králíky majitele u kterého jsi byla na připouštění, jak velká je tvoje samička? Nebyl ten samec moc velkej na ní? Nevím, zda je toto u králíků podstatné? Nitraner?
Datum porodu jsem spočítala z toho, že 19.11. jsi si jela po týdnu připouštění pro samičku, říkala jsem si, bude to měsíc, co ji dali k samci.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

Děkuji Jani.
Taky mě to napadlo, ale samce jsem viděla a nebyl o mnoho větší, než ta samice. Byl to takový ten vesnický kříženec. Nenechala bych jí skočit nějakým BO, právě, abych neriskovala náročný porod velkých mláďat... :(
Jsi hodná, ozvu se telefonicky. Děkuji velice. :kyticka:

Mastňáčku, jakou má souvislost mládě uvízlé v brzkých ranních hodinách po klidném víkendu v porodních cestách samice s častými návštěvami dětí?
Jinak téma přítomnosti dětí v okolí králíkárny jsem zmiňovala jako jediné, co mě napadá, při neúspěšných odchovech. Ale nemůže to za všechno přeci.
Pokud prodám koně, můžu přemístit králíkárny do seníku, kde nebude muset být tolik sena a tím budou mít králíci větší klid. Ale když jsem to tak načítala, tak umějí být hysteričtí i z toho, že kolem nich v listí šustí myši, tak to pak už fakt nevím. Leda chovat v obýváku... :cert:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Janina »

Králíci jsou zvyklí na ruch, který máš v okolí. Moji vidí do celé zahrady, krmí se mnou dvě feny, strkají jim čumáky do kotců, nahoře po králíkárně jim leze kocour, u všech sousedů štěkají vlčáci. Děti tedy u nás nechodí, zatím. Tvoji jsou zvyklí na děti, na myši jsou zvyklí určitě všichni venkovní králíci.
Nevím, jak máš ted kotce, ale určitě bych vsadila na klasiku, ze tří stran dřevěná stěna. Králík žije v noře, má rád soukromí.
Přílohy
20181129_094804.jpg
20181129_094354.jpg
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od andre.marek »

Hhippie píše: 10 pro 2018 14:10 Taky mě to napadlo, ale samce jsem viděla a nebyl o mnoho větší, než ta samice. Byl to takový ten vesnický kříženec. Nenechala bych jí skočit nějakým BU, právě, abych neriskovala náročný porod velkých mláďat... :(
U králíků neovlivňuje velikost mláďat při porodu samec ale samice, takže řešit velikost při připouštění je zbytečné. ;)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Janina »

Zvážila jsem moji dvou apůl decovou odměrku, oves, ječmen 2:1, 14 dkg.
Názor chovatele: oves, ječmen 2:1
dospělým masným plemenům dávám tak asi 150-200g jádra zhruba v uvedeném poměru, belgičáci brali v pohodě 250-350g
březí samici dávám stejně jako dospělým
samici s mláďaty dávám několikrát denně asi 150g a dokuď to vše nesežerou, další nedostanou. Jak jim dáte víc, tak to akorát rozhrabávají.
Chce k tomu přistupovat s rozumem a ne odvažovat každé krmení. Je nutné (zvláště u výstavních) si pamatovat každého králíka a vědět čeho chceme dosáhnout. Když třeba krmím samičky na výstavu, tak je držím tak, aby jim ještě nenaskakovaly lalůčky, ale abych krmil maximálně možně. Samce krmím pořád stejně a samičkám trošku dopřeju teprve tehdy až porodí mláďata (množstvím, ne složením).
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od andre.marek »

Ještě mě napadlo - pozor na krmení čerstvě po porodu - tak dva dny nezvyšovat dávku a i poté jen pomalu. Hlavně dostatek sena a vody. Poporodní paréza u samic umí pěkně potrápit.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Janina »

Povšimla jsem si Ondro, že samice těsně před porodem žere velmi málo. A i těsně po něm. Vyplatilo se mi sledovat každý den, jak se králíci chovají.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od oreb1 »

andre.marek píše: 10 pro 2018 17:25 U králíků neovlivňuje velikost mláďat při porodu samec ale samice, takže řešit velikost při připouštění je zbytečné. ;)
Zeptám se hloupě, ale nechovám králíky, tudíž mě pochopte, prosím. Co píšete, podle mě znamená, že velikost mláďat určuje samice, takže klidně může být i nějaký minisamec a udělá stejnou službu jako obr? Mláďata obří samice budou stejně velká s obrem i s minisamcem? Jestli je to pravda, je to myslím dost výjimečné mezi druhy.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od andre.marek »

Jde o velikost při porodu jak píšu výše. Následně se už velikost samce projeví - doufám že mi to Nitraner potvrdí :divis:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od oreb1 »

Aha, to je zajímavé. Děkuji za odpověď. Takže potom by i králíčata narozená jako malá rychleji rostla, aby dorostla třeba velikosti obřího otce nebo podobné velké velikosti?Jsou zvláštní věci na světě :) . Občas se tu na králíkách dočtu něco, co by mě opravdu nenapadlo. Ale třeba až ze mě bude belhavá babička, která na kozy nebude stačit, pustím se do králíků. Zatím to tu budu jen číst.
nitraner

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Kdysi jsem byl zastáncem, že samica určí velikost mláďat. A to z prostého důvodu, aby ji při pprodu nezabili.
Není to tak jednoduché jak se na prní pohled zdá.
Záleží jak se potkají geny obou rodičů. V krátkosti, samec přenáší zejměna telesnou konstrukci, samice plodnost. Rečeno velmi obecně.

Např.
Samice 2kg samec 4kg. Mladé budou velikostně 3kg.
Samice 4kg samec 2 kg. Mladé 3kg.
Proto někdo může mít zkušenost takovou nebo onakou.
Záleží na danych jedincích. Jejich tělesné konstituci a genové výbavě.

Do určité míry velimost mláďat může ovlivnt chovatel sám. Složením a velikosti krmné dávky.
Mělo by být pravidlem že v druhé polovině březosti samici nepřekrmujeme. Může dojít k nadměrnému růstu mladych.
Samice 2-3 dni by měla dostat zachovní davku, před porodem. To samé po porodu. Od třetího dne krmnou dáku zvedat. Postupně i s ohledem na počet mláďat.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů