Rajčata

Zelenina
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Moje rajčata, která jsem sadil s měsíčním zpožděním taky zatím nemají plíseň. A jsou hned vedle zemáků
Přílohy
IMG_20210831_192436.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Zato moje brambory padly na plíseň a rajčata to chytla zároveň taky. Ale zjevně je to pro brambory nebezpečnější. Vypadají zvenku tak hnusně, že se mi je ani nechce kopat. Snad v zemi budou dobré.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Augenblick »

Máme brambory na dvou políčkách, už měli být venku ale to mokrý počasí nás ke sklizni moc nerajcuje. Jedno políčko bude asi ok, na druhým úřaduje hryzec a plíseň ☹️. Navíc jsem nestihnul přihrnout, kamarád v důchodu říká, že jsem hospodář jak z kozího přirození patrontaška, a asi má pravdu. Honil jsem seno, které stejně zmoklo. Ať dělám co dělám, počasí si stejně udělá co chce ..
Račatům naštěstí babča otrhala všechny lístky, tak tam visej jen plody a sklidilo se jich nadočekávání dost. Dozrávají i v tom darebným, chladným počasí...
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Holt si člověk musí vždycky vybrat, co je přednější a něco obětovat. Nebo to tak vyplyne samo, ani se rozhodnout nemůže. Plán může být úplně jiný a houby se zmůže. To známe všichni :usmev: .
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

Přesně tak, já mám kolizi na jaře - když se od půlky května udělá hezky, mám dělat seno nebo vytáčet med? Dilema každej rok
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak už vím kolik budu příští rok sázet rajčat.Přesně o polovinu méně.Už mě to nebaví zavařovat a ujíst se to také nedá.Zpracováno zatím 21 kg na kečup,lečo a hokus pokus.Hokus pokus je:Lák na okurky,který zůstal po zavařování okurek.Místo křenu,kopru se tam dají koštičky celeru a větvičky celeru.Jinak je to stejné.Zatím nevím jak to chutná.Dnes jsem všechno červené otrhal a můžeme začít znovu.Dále jsem vytrhl v divoké zahradě 8 natí brambor a ono je z toho bedna.
IMG_0002.JPG
IMG_0003.JPG
IMG_0012.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Škoda, že seš tak daleko! Jinak bych si k Tobě jezdila na nákupy zeleniny :mrzimeto:
Domácí rajče jsme letos neměli ani jedno. A upřímně mi to hodně chybělo. Nějaké okurky byly, dokonce i mísa paprik (ze dvou keříčků). Ale jinak žádná další zelenina nebo ovoce na přímou spotřebu. Jo, na jaře trochu jahod, ale také žádná hitparáda…
Zakládám ten travní záhon, tak zkusím příští rok nějaké rajče i na něm - je to daleko od ostatní zeleniny, tak by mohla plíseň chvíli počkat, než něco sklidíme… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

brambory

Nový příspěvek od kosta »

dnes jme poprvé ochutnali brambory jsou vynikající
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Foceno dnes.Rajčata ve skleníku stále drží bez postřiků a i okurka se nějak zmátořila.
IMG_0018.JPG
IMG_0019.JPG
IMG_0020.JPG
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od andre.marek »

Taky přidám aktuální, dnešní foto:
Venku na zahradě:
Obrázek

A pod střechou, stupické polní ranné - už dozrává asi 8. nebo 9. patro, kvete myslím 11. patro :vytlem:
Obrázek

Myslím celkem tři, možná čtyři postřiky - jeden v červnu na ještě zelená rajčata před špatným počasím, preventivně, pak 1-2x červen/červenec po bouřkách a 1x srpen před dovolenou, po dlouhých deštích
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Týjo, André, to máš dlouhou sezonu letos!
Ale při tak mohutném chem.ošetřování… vyplatí se ještě pěstovat domácí? Není to už skoro jako z obchodu? (nevím, jen se ptám - člověk asi musí vychytat nějaký zlatý střed. Protože bez chemie - viz letos - někdy nejsou vůbec žádné výnosy - a zas je pak otázka, zda není lepší si některé druhy ovoce-zeleniny radši nekoupit, když se s tím člověk piplá a stejně je to chemizované… ale asi pořád rajčata uzrálá na slunci budou mít jinou energii než ty ze skleníku a hydroponie… :nevim: )
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od andre.marek »

Neznám přesná čísla u rajčat, ale třeba u jabloní se v produkci stříká asi 6-8 x více než stříkám já - jsou to desítky postřiků. Nepředpokládám, že u těch rajčat a jiné zeleniny by to bylo jinak.
Když má postřik ochrannou lhůtu 3 dny, tak by tam třetí den neměly být rezidua - je to důkladně zkoumané a ověřované, když dodržím dvojnásobek - jako že většinou ano, tak vůbec nemám strach z konzumace.
A ta chuť je tedy podstatně jinde...
Navíc bych nechtěl kupovat těch cca 40 kg co už jsme spotřebovali - kečup z 24kg, lečo, základy na rajskou apod.

Na foto jedna dávka kečupu :vytlem: To spotřebujeme za rok, takže dvě dávky je i zásoba na příští rok, kdyby se neurodilo :blazen:
Obrázek

Já stříkám hlavně proto, že když už se s tím dělám, piplám, tak z toho chci mít užitek. Abych kolem toho chodil půl roku a pak to vyhodil, to nééé :krik:
Stejně tak stromy - péče o sad, ořezávání stromů apod. stojí dost času. Mám to rád, ale chci z toho mít užitek :usmev:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Nestříkali jsme a i přes značnou plíseň jsme sklidili mnoho kilo rajčat. Pod střechou také stále máme. Mám nyní moře času tak budu přemýšlet jak na to příští rok :usmev:
Foto z 10.9.
Přílohy
90E431CB-AA1C-45AA-AF47-E935491AC485.jpeg
7342897C-E27A-4E22-AE1B-05ED9A69E50C.jpeg
C911F616-8C76-4BE1-A849-7BEEB024F21F.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Krásně to hraje všemi barvami… podzimní sklizeň :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

V tomto videu zahradník předvádí, jak pěstuje násadu rajčat. Už u velmi malých sazenic má květy. Vypěstuje asi 10 cm vysokou rostlinku, vyrýpne ji, zkrátí hlavní kořen, oštípe listy kromě vrcholu a pak rostlinku vertikálně zahrabe tak, že má z hlíny venku jen vršek. Na zahrabaném stonku se vytvoří další kořeny a vyroste velmi silná rostlina.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Zajímalo by mě, o kolik to má větší efekt, než když si přinesu ze zahradnictví rostlinu a tu zasadím přesně tímto způsobem (nezkracuji kořen, ale sázím s balem - našikmo do země tak, aby koukal jen vršek rostliny).
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

To šikmé nebo ležaté sázení se dělá, ale řekla bych, že jde právě o to, že u zaštípnutého kořenu se podpoří tvorba dalších. A když to nemá skoro žádné listy, jen ten vrcholek, bují to rychleji. I to nasazování květů je věktší právě u takhle "poškozené" rostliny. Ale vyzkoušené to nemám, jen se mi to zdá pravděpodobné :usmev: .
Navíc když takhle vypěstujete sadbu, zesílí rostlina dřív, už sázíte pěknou rostlinu s bohatými kořeny a nadzemní částí. Teda vypadá to tak.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mě už se snaží zakořenit vršky získané ze skleníku . Mají to být odrůdy - medulienka a hranáčik :vytlem:
Jdou to takové větší třešňové, prý z Holandska.
Přílohy
IMG_20220309_073312.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

Podle jména odrůd spíš ze Slovenska :))
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od čobanak »

To jméno hanáčik bi mohlo znamenat,že řízek ňegdo ukrad na hané.Vspomînám si u zahradňíkú na jakejsi kultivar čehosi,jmenoval se wasserwerk.Naši zahradňíci nakradli řízki v ňemeckém parku u vodňího ďíla! :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů