Jesle

chov ovcí a koz...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nevím, ale osobně bych to jako stavbu pro zvířata neudával. Jen třeba na uskladnění nářadí, případně ovoczeleniny.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky bych nepsala, že je to stavba pro zvířata ani chovatelské zařízení ani nic podobného. Zbytečné komplikace.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Myslím, že mám zhruba takové mezery taky. Ale nezdá se mi to jako ideál, kvůli tomu, že tam občas někdo uvízne rohy.
Mastnacku, kravka není tak vybíravá, to je dobře. Seno mi kozy ze země skoro nežraly, ale když jim do krmelce dám seno, dosypu navrch trochu slámy, ony seno sežerou a slámu část sežerou a část vytahají. Pak si do ní lehnou a žerou, co je okolo nich, kůzlata sbírají pod krmelcem. Takže seno nepřijde nazmar a slámy mají tak akorát na každodenní nejnutnější podestlání. Ještě musím spíš trochu přidat.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Jamarov »

Oreb a v tomhle vám kozy uvízly za rohy? Vždyť Mastnacek píše 12cm. Jako kůzlata třeba jo, spíš do jeslí i lezla, ale i tak co jsme to naflakali na husto tak tam nikdo nic neztrci. Na zem jim to od tlamy teda padá a co je na zemi to nežerou :evil:
Kráva je taky dobré řešení :D
Když jsem viděla jak švagrové koně vyluxuji vše ze země a stebelnatou trávu na pohodu... Byla by to dobrá symbióza ;)

( A máte někdo schválenou stavbu pro hosp. Zvířata? Co se týče jeslí tak mám pocit, nevím jestli to tak ještě je, že pro kozy byly ty mezery v jeslích a výška normalizovana, nebo jen doporučená?)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Marion108 »

Moje kozy do takového krmelce hlavu strčí a opravdu se tam zaseknou x-krát jsem je vysvobozovala
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, jak píše Marion. Ale změřím, kolik tam máme.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak vím kam se dokážou kozy narvat :vztek: , já na vytahování nemám nervy,tak to řeším kladivem. Kozel rohatý mi prostrcil hlavu pletivem a u toho se začal škrtit a řvát. Prostě vyndat nešel. Takže kleště.

Tak budeme měřit :D , 12 mě přijde málo... Ale jo... Asi jo... Nevím kolik jsme měli předtím, ale pod 20 určitě.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Já pilku, uříznu to. Pak spravuju. Oni neřvou, jsou ticho, klidně čekají, až přijdu. Pak mě někdo zavolá a jdu se podívat, co chtějí. Vědí, že jim pomůžu, tak nejsou neklidní.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Augenblick »

Letos jsem absolvoval povolení na ovčín, jestli ti to helfne, tak se můžu podělit o zkušenosti. Začal jsem vyběhávat v únoru a kolčko ouřadoven doběhlo v září. Mimo jiné pikoviny, jsem zjistil, že ovce a kozy jsou stacionárním zdrojem znečištění ovzduší, 10 těchto vyprodukuje ročně 5,26 kg amoniaku...svět se v pr@el otáčí....
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Marion108 »

Já už v kombinaci se zápachem ze zvířat slyšela i o" čichací "komisi... :lol: jakože odeberou do pytlíku vzorek ovzduší a pak hodnotí zda páchne nebo ne, ale už se nedivím ničemu
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Jamarov »

Kozlové jsou hysterky :D

Mám oreb strašný potvory, zaseknutou by asi umlátily :( pokud by tam bylo seno.

Tak to děkuju Augenblick, budu ráda za jakýkoliv informace. To kolečko od zimy do podzimu šlo jen o schválení a teprve pak mohla proběhnout stavba? Nebo byl podzim kolaudační?

S tím smradem... Podle mě to u nás nesmrdi. Když teda zrovna nevoní kozel. Kdo v tom žije asi fakt nic necítí :D (ale slepice teda smrdí)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

augenblick pokud by bylo možno, napiš své zkušenosti do nově založeného vlákna, s povolením a co a jak. Založ ho prosím. :srdicko:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Augenblick »

Večer písnu, jinak kolaudace potřeba není. Mám pocit že po změně stavebního zákona už není ani na rodinný domek.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Marion108 »

U nas to pry je citit jako v zoo.:)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od MartinR »

Mě se nejlíp osvědčil tento typ jeslí - rozteč cca 16cm, dole šikmá zábrana předsazená před šprusle o cca 14cm, výšky 55cm. Ztráty sena jsou minimální. Krmím kulatýma balíkama které z druhé strany navezu na palety a pak už jen přisunuju když ujídaj. Když dojí balíky vyčistím bordel co zbyl v tom místě šikminy, což je většinou prach a navezu další balíky.
jesle.jpg
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak my máme mezery 15cm, to je moc, hlavu tam strčí. Přemýšlím, jestli neudělám zkušebně těch 9 nebo 12, než bude přestavba. Jestli najdu čas. Abych pak do nového neudělala něco, co nebude fungovat.
Martin R, to prkno je skoro jako korýtko, dobrý nápad.
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od jírab »

Ono taky záleží jestli ty příčky jsou kolmo k zemi, nebo jestli jsou jesle do tvaru V, jako jsem dával na fotkách. V tom případě jim stačí malá mezera na čumák, protože seno s stále posunuje dolů jak ho užírají. Ale pokud seno leží někde na zemi a před ním jsou příčky, tak musejí být samozřejmě dál od sebe, aby tam mohly strčit hlavu, jinak by se moc nenažraly. Tak to mám u toho krmelce na balík, mezery cca 20cm, tam to dokážou vyčistit dokonale bez nějakého přistrkávání sena.
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Dobrá poznámka, Augenblick má taky šikminu a seno tam padá a má malé mezery. Já potřebuju něco, kam nestrčí hlavu a nepolezou kůzlata. Klidně šikmé, teď to je taky, jen moc velké mezery.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Marion108 »

Takhle zerou kozy ze site
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Takže malé mezery nevadí.
U mě by se postavily na zadní a opřely o tu síť, utrhly ji a válely po zemi. Jestli ne kozy, kozel určitě.
Ale Ty máš hodné klidné.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 5 hostů