Jesle

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Nevim,jestli je to dobry napad,ale me dobry prisel, kdyz tu nekdo psal, ze to horsi skrmuje kralikum. Tak jsem to tak taky zacala delat. Davam tak 3/4 noveho jemneho a k tomu velkou hrst tohoto “slamnateho”. Kralici to vetsinou sezerou vsechno. Tak mi to prijde, ze nemusim resit, kde ho udam, a do konce zimy toho vic jak 2 bigbagy nenastřádám, takze to skrmim postupne kralikum. Nez bude potreba uvolnit senik novemu senu, bude davno po nem 😉
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, ovce přece vzešly z muflona, tak co by mělo být bližšího? Asi taky záleží na tom, jaké seno kdo má. Posekanou stařinu nesežerou všechnu ani kozy. Když mluvíte o tom, že denně vyhazujete klacky, je mi to divné, protože takové seno jsem nikdy asi neměla.
Bekkky, já nepíšu, že by měly hladovět, ale neměly by si vybírat a nechávat, co strávit můžou. Ale je možné, že ty ovce, které jsou už hodně "zušlechtěné", potřebují něco jiného. Ale to se říká o kozách taky a je to naopak. Při výživném krmení kvůli vyšší užitkovosti se jim naopak život zkrátí. Máte pravdu, každý musí najít své řešení.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Smutný byl v loňském létě pohled na masná plemena krav,jak se ploužila po zubožených pastvinách. Žijí bez příkrmu, od jara do podzima na pastvině, at je jaká je, s příkrmem slámy, protože tam musej bejt, na to sou dotace přecit, musí se pást od do.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ale nechcípne (bílý krocan), jen nebude mít 30kg a v letních vedrech ho netrefí šlak. :mrk:
Naposledy upravil(a) Profesor1 dne 14 úno 2019 09:00, celkem upraveno 1 x.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Jediný rozdíl bude v tom, že budou v lepší kondici a budou déle růst.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Mastnacku: resila jsem to s kamosem,co chova puvodni ceska plemena,ze pokud chteji lidi dal chovat,treba postupne v nekterych oblastech opravdu bude nutne prejit na mene proslechtena plemena,ktera dokazi zpracovavat i mene uzivnou krmi a zaroven ji vic vyuzit... samozrejme je to i o prirustcich...ale pokud mam misto stavnate zelene travy od cervna savanu,tezko na tom budu chovat texely...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

a nestačila by naše Šumavka ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

jsem čech původem z moravy, a tohle bych nechtěl !!!
tohle dělají mišmaši co se chtějí za každou cenu lišit a udávat modu
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Ano, Mastňáčku, měla jsem na mysli právě šumavku a valašku :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Já v tomto vidím pro mne problém. Jistě jsou to krásné ovce, ale! my chováme prioritně pro maso, hned v závěsu také mám svá zvířata ráda, záleží mi na nich, baví mne to. Ale obživa je pro mne prioritní. Zwartbles, suffolk mají výborné maso, podobné hovězímu či divočině. Jí to u nás každý, vařím, peču, smažím, gulášuju, řízky atd. Ještě možná oxfordi, nebo tak.
Nemáme dostatečně velké pozemky, abychom chovali ovce pro záchranu genofondu.
Pokud se počasí neumoudří, tak přejdeme nejspíše na ovci vřesovou nebo na kamerunky.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Nemyslím, že se valaška a šumavka musí chovat jen pro záchranu genofondu. Ale proto, že využijí líp, co je k dispozici. Stačí i různí kříženci, kteří bývají mnohem odolnější a užitek z nich je. Proč byste nemohla mít ráda třeba valašku? I kdyby nebyla čistokrevná. A další, co jste, Janinko, napsala, znamená, že jste jen mlsní a možná ještě k tomu konzervativní ;-) .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Oreb my to máme tak, jak jsem napsala výše.
Kozí maso bychom si , například, dali jen občas, proto kozy nechováme.
Ale každý má svůj způsob a svoje důvody.
Valašku bych mohla mít ráda, jestli je čistokrevná není podstatné. Je to krásná ovce. Mimo jiné by mi však vadilo, že má rohy.
Je možné, že jsme mlsní a konzervativní. Komu to vadí? :vytlem:
Maso máme rádi z masných ovcí. Či z ovcí, jejichž maso se podobá divočině.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, hned jsem sem šla, jak jsem mohla, protože mi došlo, že jsem to napsala trochu nešetrně. Ale díky Bohu jste si na mě už zvykla. To bylo jen tak, aby řeč nestála. Já Vám to neberu :usmev: , každý to má jinak. :ruzicka:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mastnacek - mišmaši jsou rádoby chovatelé co kříží všechno se vším bez rozumu, začnou s málem a snaží se rychle zbohatnout a proto nemnoží čisté linie, ale hybridy
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Bekkky »

Šumavka je velmi podobná německé Waldschaf www.vieh-ev.de/Rassen/Schafe/waldschaf.html
což je celkem logické, neboť domovinou waldschaf je Bavorský les.
Jedinou nevýhodou čistokrevné šumavky je, že je to původně dvojstřižné plemeno. Pokud se stříhá jen jednou ročně, je hodně zafilcovatělá a kvalita vlny není nejlepší. Na druhou stranu je to plemeno, které udělá z mála hodně a je dost zdravé. Pokud netlačíte na to, aby byla jehňata hotová v 5-6 měsících, ale necháte je přes léto na pastvě, máte k podzimu pěkné beránky s již zralým masem, ne takové to jehně ala králík. A po skopovém to tedy moc cítit není. Jehňata by tučněla jen v případě masivního přikrmování.
Rozhodnutí je na každém, ale pokud přikrmíte matky na konci březosti a v laktaci, jehňata nepotřebují mnoho a pěkně rostou. Myslím, že šumavka je ideální ovce pro toho, kdo chce jednoduše zvládnutelné zdravé ovce. Pokud držíte základní pravidla chovu a stříháte-li jen jednou ročně a ostříháte jim před porody zadky a vemena, tak máte milé dlouhověké domácí ovce, které vypasou a dají užitek bez nadměrného starání.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Krmelec klíčová dírka. Je nutno mít dírku pro každý kus.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Tady mají ovečky, může to fungovat. U koz určitě ne. Kozy musí mít možnost rychlého přesunu na jiné místo.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Takovehle hrube seno ty moje ovce povazuji za naprosto nejedle :plac:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak se konečně musím pustit do výroby nějakých jeslí na seno, ale nemůžu se rozhoupat k tomu, jaké. Systém klíčové dírky se mi líbí, ale myslím si, že je primárně určen pro bezrohá zvířata, tak nevím, jestli upravovat (zvětšovat) rozměry toho horního otvoru, aby se prostrčila i rohatá koza a nebo udělat něco jiného...? :nevim: Navíc tím, jak je Ála celá poplašená skoro z každého Kirina pohybu mám obavy, že ikdyž ty díry udělám dostatečné, tak buď se tam bude bát tu hlavu strkat a nebo až ji tam strčí a Kira udělá krok, tak se lekne, cukne a díky rohům se snadno nevyhákne a oběsí... Bože to jsou zase starosti.
Dělat jesle se šikmými příčkami na celou hlavu smysl nemá, kvůli těm rohům by to muselo být obří, ty mezery a tudíž by to ztrácelo smysl. Možná zkusit šikmé příčky s malými mezerami jen na hubu a pod to ještě udělat desku nebo korýtko, na to co spadne...? Fakt nevím. Help! :potlesk:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od xchipsy »

Chápu, to mě tak napadlo, ale já bych tam asi nějakou zábranu potřebovala, protože je mi jasné, že ta ludra (= Kira :vytlem: by vymýšlela, jak tam strkat hlavu zeshora (aniž by následně krkem "sklouzla" dolů) a nebo by tam rovnou zkoušela lézt... Momentálně mají v chlívě klasické kovové jesle (ale má to strašně široké mezery, takže jednou zatáhne a polovina sena se vysype na zem..) a ona právě většinou žere tak, že se předníma nohama opře o stěnu, stojí na zadních a hlavu má zeshora v jeslích, na žraní skrze příčky zvysoka kašle :vztek:
A jelikož budou mít holky po dvou letech konečně Ježíška :mrzimeto: a půjdou ven, tak do "nového kozína" (= bedna z chlaďáku) chci udělat něco lepšího a míň plýtvavého...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů