Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Ještě jednou gratuluji k prvním kůzlátkům a vidím sebe sama, jak zachraňuji, co se dá. Obzvláště, když jsme začínali.
Chováme oveny, ale také se mi zdá kuzlátko nahrbené a ježaté. Já bych selen podala.
Jednou měla prvnička kilové jehnatko a ještě mu nechtěla držet. Kolikrát za den jsme ji násilím donutili postát , jehnatko ani nedosáhlo na struk z počátku. Cca za týden se vše vylepšilo a jehňátko dorostlo. Ovce si dala říct a jehňátko bylo velmi snaživé.
Je to těžké rozhodování. :ruzicka:
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

to Hhippie: Vemeno měla hodně tuhé, ne snad přímo jako kámen, ale narvané a tuhé. Tak pro jistotu manžel zajel pro veta - ten dal něco proti zánětu, ale NE ATB a říkal, že tyhle léky ničemu nevadí ani u maminy ani u prcků. A přebytek mléka po nakrmení jsme měli oddojit. No a co s tím? Je to pořád mlezivo, tak jsme to zamrazili, kdyby bylo někdy potřeba. A ještě říkal, že ATB by se rád vyhnul. Fotka vemínka před - ale ta červená barva je způsobena tím, že mi za zády svítí 150 W infra lampa (aby měli ve chlívě teplo, mají tam kolem 13 st.)
A co se týká toho skřeta malého - manžel hned po narození uvažoval, zda ho neutratit, ale nakonec jsme se dohodli, že mu dáme šanci. Buď to dá - uděláme pro to, co můžeme - a nebo ne.
Přílohy
20200211_075042.jpg
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Na pohled těžko říct, ale špatně jste určitě neudělali, že jste zavolali doktora. Jinak v případě, že je vemeno naběhlé, dá se masírovat měsíčkovou nebo konopnou mastí se sádlem, v nouzi sádlem samotným, já používám mast Opodeldok extra silný. https://www.drmario.cz/opodeldok-extra- ... gK_L_D_BwE
Někdo používá i černou ichtyolovou mast, ale ta se hodí podle mě až pro horší stavy a píštěle nebo dlouhodobý neléčený zánět.
Koza má dvě kůzlata, třetí nutně nepotřebuje, ale vypadá, že uživit by ho mohla. Trochu selenu by mohlo dostat, ale jinak asi jen kontrolujte, jestli má plné bříško. Oni ho ti dva větší třeba někdy budou odstrkovat od struku. Uvidíte, moc toho stejně udělat nemůžete a piplání s flaškou se nakonec stejně nevyplácí, málokdy je mládě stejně odolné jako ostatní a často pak uhyne třeba ve 3 měsících.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Tak manžel se s vetem domluvil, že mu připraví selen v kapkách, do tlamky a vedle na iFauně mi paní poradila mastičku Aphlegmina, tak ji koupí do rezervy do kozí lékárničky. Vet teď operuje, tak nemůže přijet, ale není nutně potřeba, vemínko se zdá být v pořádku a je na telefonu. Je to tady ve městě, starý praktik, ne jenom "mazlíčkář". Když jsme měli feňuli asiata po komplikovaných operacích zkříženého vazu ( a to byl tenkrát fakt prů*er, zlomený implantát, reoperace, ortéza, venkovní fixátor, odřená tlapka , hnisání rány atd.. - a do roka druhý vaz), tak z kliniky s ním konzultovali ATB, které neměl, aby je zajistil a 14 dní denně jí je jezdil píchat a kontroloval ji. Takže je celkem v pohodě.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak prima, ze mate veta, ktery umi a je ochoten poradit! Ja bych za takoveho platila zlatem! :mrzimeto:

Vicemene jsme se shodly vsechny na tom samem. “Nechat na prirode” jsem samozrejme nemyslela zabit, ale ze ja bych - stejne jako Oreb - nepiplala, protoze s tim nemam dobre zkusenosti (slaby, na zacerveni choulostivy jedinec, uhyny v pozdejsim veku, atp.). Ale je fakt, ze jsem mela loni jehnicku z trojcat, kterou matka odvrhla, ale ona mela tak silny “pus zivotaschopnosti”, ze jsem ji proste pomohla a par dni nosila treba 2x denne umele mleko a pridrzela matku. Pak uz se umela obslouzit u “tet” a vyrostla.
Jestli chcete piplat, tak podani nejakych preparatu a pomoc u zradla bude nutnosti. Ale to uz vsechno vite. Tak jen poprat hodne stesti a trpelivosti :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Aphlegmina je přímo na vemena, nemám ji vyzkoušenou, ale prý je silně protizánětlivá a používají ji i lidi :usmev: (na otoky a záněty).
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Já můžu doporučit Permammas N, jednou mi po očkování vyskočila reakce u svině (obří zarudlý vystouplý hřející flek) a díky mazání se to rychle ztratilo. S použitím na vemeno zkušenost nemám, ale je to na ně určeno, takže by to mělo fungovat dobře.

https://vitaminy-pro-psy.heureka.cz/per ... e/#section
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie píše: 12 úno 2020 08:40
Vemeno kontrolovat, zda se netvori nekde zatvrdliny a pokud ano, zkouset rozmasirovavat. Jestli na to je kapacita, tak po nakrmeni malych klidne oddojit a dat do mrazaku (resp. po cca tydnu jiz lze konzumovat
Mám malou poznámku k tomu, že po týdnu již lze konzumovat. Přesně je to tak, že konzumovat lze hned, ale vlastnosti a chuť mléka k dalšímu zpracování má až zhruba po 5 dnech. Těch 5 dnů snad je daných mlékárnou při výkupu. Naopak mlezivo, pokud na člověka nějaké zbyde, je skoro zdravotní poklad. Má velký vliv na odolnost organismu. Takže co nespotřebují mláďata, nalít do hrnku a hezky začerstva vypít.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Joooo, pardon. Já jsem to zobecnila :stydim: Máte samozřejmě pravdu, Oreb :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Hezké ránko, malé pokračování. prcek včera dostal první dávku Kombisolu rozpuštěného v mlíčku, přes flašku - no moc mu nejelo, při pití z originálního zdroje je prý větší zábava. Ale k brance chodí vítat , jak tam někdo přijde.
Foto dneska z rána.

Jde sem, prosím, nějak vložit video? Ve formátu MP4?
Přílohy
20200213_065719.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Dobré ráno :usmev: video je třeba nahrát na YouTube a pak sem vložit odkaz Sám se připojí i náhled.
Koukám , že maminka s drobkama dobře vyspali a jaký maj utulný chlívek !
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Jako např toto
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

hmm, tak to časem možná vychytám.

A měla bych, prosím, prosím, smutně koukám, ještě dotaz k administrativě - kůzlátka nemusím označovat známkama, pokud do 1/2 roku bude porážka, že? Ale do toho stájového nesmyslu, pardon, registru, se zapsat musí? Myslím v papírové podobě? Do toho sešitu, co mi poslali? A pokud bychom se rozhodli jednoho z kozlíků ponechat na prodej (je s nárokem na POP - tedy doufám, že jsem správně pochopila čtený text - matka s POP, linie po otci Ještěd, klasifikace ve stáji - zevnějšek ER, KU v r. 2019 u původní chovatelky dokončena s výsledkem E, kryta kozlem s POP, linie Roklan), tak když se tak rozhodneme kolem toho 3 měsíce, tak by se označil ušníma známkama a teprve pak poslal vyplněný formulář do evidence?

Příští rok už budou kůzlata od této kozy bez nároku na POP, když koza nebude letos, na 2 laktaci v kontrole užitkovosti, že?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Pokud děláte KU, tak se nahlásit a zaregistrovat musí každé kůzle. Tam se k tomu přihlíží při stanovení třídy koze. Jestli jste mimo KU, tak bych to neřešila. Do registru zvířat se mají nahlásit do 7 dnů po označení, tj. nejpozději do 6 měsíců a 7 dní. Třeba u mě se papírově ještě nenarodil žádný kozlík, protože kozlík = maso. A je zbytečné kupovat známky, přihlašovat a odhlašovat a jiné opičárny. Kozičky značím jen když ji prodám nebo si ji nechám pro sebe. Pokud je na maso platí to samé co u kozlíků.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Díky, KU dělat nebudeme, není na to ten správný počet koz.

A ještě - i když nemáte kozy v KU, necháváte dělat vet. rozbor mléka a krve? Jenom tak pro klid nebo je to zbytečnost?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Pokud nejste v kontrole uuitkovosti, nemuzete produkovat plemenna zvirata. Ikdyz jsou jejich rodice s POP. Takze pokud mate kozliky jen pro svou potrebu, znacit je nemusite. A kdyz nejsou oznaceni, nejdou nikam zanest.
Pokud je do 6 mesicu zpracujete pro vlastni potrebu a na vlastnim hospodarstvi, znamky mit nemusi.
Pokud by opousteli hospodarstvi, na kterem se narodili, nebo presahli 6 mesicu veku, musite nacvaknouz znamky.
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Rozbor mléka je povinný při prodeji ze dvora a je jedno, jestli jsou nebo nejsou kozy v KU. Mléko používám pouze pro své potřeby, případně pro nejbližší rodinu a tak žádné rozbory nedávám dělat. Zatím žijem bez následků na zdraví.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Hhippie, já jsem z toho jelen. Tak koza při první laktaci (první kůzlata) nemůžou být s POP, protože matka je teprve prvnička v KU. Tatáž koza, při druhých kůzlatech následující rok rovněž nemůže mít potomky s POP, protože sice při prvních v KU byla, ale při laktaci u těchto druhých, v jiném hospodářství, následný rok - není? Mám pocit, že mi chovatelka říkala, že tyhle nárok mít budou, další ne. Asi tedy mylná info. Musím si to znovu načíst, až bude chvilka. Ne že by jich teda nějak moc volných bylo. Sice se nějakému produkování zvířat s POP věnovat nehodlám, ale potřebuji určitým věcem porozumět a pochopit je. A když zvíře na dvoře má být koza hnědá krátkosrstá, tak je fajn, když tak vypadá i podle standardu, to samé platí i u jiného zvířectva.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

to přezdívka: děkuji, povinnost to není, ale když budu chtít, můžu to nechat udělat.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Kostey »

Já v kozí KU nejsem kovanej, ale myslel jsem, že jak má koza vydojenou třídu, tak pak se dá kozlík následující rok uchovnit i když už koza není v KU. Je to teda ale nejspíš mylné myšlení. Ale minimálně na západ od nás to takhle mohlo fungovat. Jak je to ale přesně s českými zákony už nevím. Než bych něco studoval, tak bych si radši zavolal plemenáři.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 14 hostů