senáž

chov ovcí a koz...
Odpovědět
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

senáž

Nový příspěvek od gajdovka »

chci se zeptat,zda vám ovce a kozeny žerou senáže?
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Marion108 »

http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od gajdovka »

já si nechala dovézt 4x 500kilové balíky a kozy a ovce očuchaly a nic. Nežerou.Myslíte,že se někdy do toho pustí?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Moje ovce - kozy by sežraly i plesnivou, nebo hnilou senáž.
Myslím jak jedna zkusí a zachutná jí to, tak se vám do toho pustí i ostatní. Předpokládám že jste jeden balík už otevřela, tak je donuťte to začít žrát za cenu hladovky, jinak se vám celý balík zkazí.
Kvalitní senáž voní přímo po medu, nekvalitní opravdu smrdí. S tou vůní medu nekecám, protože na voňavé balíky mě často sedají včely. (Pokud je teplo samozřejmě.)
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od gajdovka »

Načatý a dala jsem jim.hladovet teď nemůžou s malými .tak uuvidím.med necitim
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Proč by nemohly hladovět? Myslíte že vydrží hladovet dýl než půl dne, nebo den?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Janina »

Gajdovko kolik máte kusů ovcí a koz?
Jedna uvyklá ovce může sežrat najednou tak pět kilo senáže? Profesore? A když uvyklá není? V době bahnění bych krmnou dávku měnila velmi opatrně.
Po pár dnech se balík zkazí. A pak už se krmit nesmí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Hhippie »

To mas pravdu, Jani. Optimalni je podavat zaroven senaz i seno, nejlepe namichat dohromady, pokud nechteji samotnou... ale pokud nejsou navykle, pak bych taky nevolila nutit je, aby zraly jen senaz,kdyz jsou zvykle jen na seno...
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Janina »

Dávkování : Sena je spotřeba od 2-5 kil a je ad libitum a senáž jim musíte hodit každý den 1/3 dávky sena. na ks. Kozy a ovce se jí dokáží přecpat. A pak mohou mít zdravotní komplikace. Např. listerioza.
To jsem našla.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Kdo tady psal o nějaké radikální změně krmné dávky? Nebo o krmení jen senáží? Jen bych je donutil si k senáži nejen čuchnout, ale ji i zkusit sežrat. pokud není nějaká zkažená, tak jim zachutná rychle. :zed:
Nebo je problém místo sena jim dát do krmeliště jen trochu senáže?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Janina »

Profesore jde mi o to, že pětisetkilový balík senáže se naprosto nehodí pro pár koz a ovcí. Senáž, když se načne musí se přeci zkrmit rychle, do pár dnů, nebo týdne. Proto jsem se ptala kolik má Gajdovka kusů.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od gajdovka »

Dala jsem ovcim i kotam trochu senaze do rohu a uvudim a to je fakt.ze se to zkaží do tydne.když jsem to nacala?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

To jo paní Jano, já jen že úvodní dotaz byl směřován jestli nám to zvířata žerou. Tak jsem odpověděl že jo a jak je donutit když ne. Předpokládám že když si někdo sežene v době bahnění jiné krmení, tak ví do čeho jde. Jestli neví tak se prvně zeptá co to obnáší. O senáži se tu psalo a nejen tu už několikrát.
Omlouvám se , ale asi příliš často beru některé věci jako samozřejmost a základ, kór u někoho, kdo chová ovce kozy už nějaký rok. Ale vidím že to tak není. . . . . . . ..
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Janina »

Gajdovko ano, to je pravda, že balík se zkazí. Obzvláště v tomto počasí, teplém. Má nastat prakticky jaro. Nebude vhodný pro krmení ovcí a koz.
Sám profesor má hodně kusů zvířat a senáž si dělá v malých balíkách, jestli si dobře pamatuji.
Senáž je kysaná tráva. Kvašená. Je to jako kysané, kvašené zelí. Musí se v soudku vždy uzavřít tak, aby k němu nemohl vzduch. Proto je tam na víku voda. Odebere se čistými nástroji a zas se musí uvést zelák do původního stavu. Jinak by se zelí zkazilo.
DAD pro svá zvířata nakládá senáž do soudků, někdo do kýblů. Aby se načatý obal zkrmil do pár dnů. Marion výše dala odkaz na vlákno o senáži, je tam všechno napsáno.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od gajdovka »

Tak to musím vrátit.ještě .abych jim ublizila nevhodným krmivem
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Janina »

Gajdovko nejlepší by bylo to vrátit a pro letošek se držet sena, slámy, jádra, soli a vody. Pokud máš nějaká jablka, nebo trochu zeleniny.
To už lepší by bylo koupit vojtěškové granule, řepné řízky, nebo i nějaké ovčí granule, pokud máš málo krmiva. Ale vše začít přidávat po trošinkách, pomalu zvyšovat dávku. Základ je seno, sláma, voda a liz.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Profesor1 »

Je to velká škoda to vrátit, protože je to milionové krmení. Jestli máte alespoň deset ks zvířat tak by to mohly dát. Škoda že jste to nesehnala hned po vánocích, kdy byly chladnější dny. Senáž mě žrali slepice, králíci . . . ..
Psalo se tu i ochovech, kde krmili z 80% senáží. Mě před x lety když jsem se senáží začínal, tak vet říkal, že ovce můžou mít senáže kolik chtějí, pokud mají přístup i k senu. Ale toho bych se bál i já.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Bekkky »

U ovcí a koz je největší problém s tím, že oproti hovězímu dobytku, nebo koním jsou extrémně citlivé na listeriózu, kterou onemocní, pokud se senáž začne kazit. Listerie jsou bakterie, které se začnou množit v okamžiku, kdy mají přísun vzduchu. Tedy když se balík otevře. Tak do 5ti dnů v závislosti na teplotě začnou řádit. Často ráno na senáži nevidíte změnu a odpoledne už bíle prokvítá... Listerioza je extrémě nebezpečná a přežije ji tak maximálně 30 procent zvířat, většinou uhynou mláďata a jehničky, starší ovce mají jakousi šanci, pokud včas dostanou antibiotika v silné dávce. U koz je to podobné.

Kromě toho změna krmné dávky na počátku laktace může znamenat trávicí potíže a následně úbytek nebo ztrátu mléka.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od MartinR »

Tak moje ovce jednoznačně senáž preferujou před senem a dlabou jí do prasknutí... :otraveny:
Nechávám si senáž právě až cca měsíc před bahněním (dělám jí jen z otavy) aby měli co největší přísun právě na to nejnáročnější období. Nechám si taky udělat cca dva balíky menší abych když je navykám při seně mě balík po načatí vydržel max. čtyři pět dnů - dávám jim ze začátku jen omezeně cca dvakrát denně aby se mi z toho nepo... Jinak mých třicet bahnic má teď balík 130cm senáže cca na čtyři až pět dní.


Dneska zrovna dostaly - jednání u kulatého stolu ... :356:
ovce u senáže.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: senáž

Nový příspěvek od Hhippie »

Jeee, Marti, to je krasna fotka!
A hlavne bahnice v super stavu! :souhlas: Ja jsem rada, ze jsou ty moje ve vlne.. :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů