Ekologické okénko

O všem možném i nemožném
Jamarov
Co chovám: drůbež, kočky, králiky, ovce, kozy, psy

Re: Ekologické okénko

Nový příspěvek od Jamarov » 11 čer 2019 16:39

K tomu krnapu...Pec,Cernak,Marsov atd je velky pojem. Drevo v krnapu jsme delali nekolik let,ano docela kousek od chalupy-bydliste,papiry na pilu nikdo neresil,financne pekne...ovsem ctyrkolkou to neslo v zadnym pripade,kone jsme nemeli a navic i konaci stahovali nize...takze se delali klady o moji velikosti a ty jsme pak strasne dlouho hazeli dolu adolu a dolu...uz jen to kladu zvednout a pak ji spravne uvezt do pohybu aby se aspon parkrat otocila a nenarazila do jinych stromu...Jestli takhle nekdo zbohatne nevim a i kdyby jo tak za tu drinu proc ne.Ciska
Co chovám: drůbež, koně, ovce

Re: Ekologické okénko

Nový příspěvek od Ciska » 13 čer 2019 22:49

Marion, ono záleží na konkrétních podmínkách pozemku. A taky kdy byly meliorace provedené, z pohledu dřívějších hospodářů měly třeba meliorace podmáčených půd nějaké opodstatnění, které absolutně chybí melioracím ze sedmdesátých, osmdesátých let. Podotýkám, že se nezastávám ani těch prvních. .... pokud nemáte sousedy šťouraly a máte spřáteleného bagristu - tak jedině tak. Bohužel, pokud nejsou plány (které taky leckde nejsou spolehlivé) nebo ještě lépe dobrý proutkař (při složité geologii podloží nepomůže ani on) znamená to komplikaci v podobě delšího výkopu. Spoléhat, že se trubky zanesou a nebo popraskají je na několik generecí... Mimochodem, stré meliorační trubky jsou kva kva kvalita. Kolem nás jsou hektary svažitých půd zmeliorovaných úplně zbytečně a teď působících jako kanál na jakoukoli vodu, která naprší nebo je z tajícího sněhu. Když slyším jak se všichni ohánějí zadržením vody v krajině budováním přehrad tak se mi otvírá kudla v kapse. Základ je v půdě a podobě toků. Ale o melioracích se nemluví...
Je dobré podívat se na historické letecké fotografie, ledascos to o kousku krajiny napoví..i s ohledem na vodu.
Pokud bych měla pozemek na dně dolíku asi bych hodně přemýšlela a zvažovala, ale svahy,vršky a nějaké rovinky bych řešila razantně.

Uživatelský avatar
oreb1

Re: Ekologické okénko

Nový příspěvek od oreb1 » 13 čer 2019 23:08

Tady jsou meliorační trubky z betonu.

Uživatelský avatar
Bosorka Jana
Co chovám: drůbež, kočky, králiky, ovce, psy, ptactvo

Re: Ekologické okénko

Nový příspěvek od Bosorka Jana » 14 čer 2019 06:25

U nás také vše v betonu. Trubky i šachty.
Tykání vítáno.

Uživatelský avatar
oreb1

Re: Ekologické okénko

Nový příspěvek od oreb1 » 14 čer 2019 12:27

Naše městská část se rozhodla, že sekat trávu na veřejných trávnících bude méně často. Letos sekali asi před měsícem, když už byla asi 30 cm, teď je taky tak vysoká a všude je to tak krásně zarostlé, kvete tam leccos, i když žádné vzácnosti, ale je to mnohem příjemnější, než ty vyprahlé udusané žluté trávníky, které se sekaly jednou za měsíc, ať už tam tráva byla nebo ne. Panelákoví chovatelé psů jsou proti, protože kolem domů jsou jen vysekané cestičky a okraje trávníků a oni nemůžou uklízet ve vysoké trávě po svých psech a musejí je chodit venčit jinam. Už to tak sekali i minulý rok, ale pejskaři se tak vzbouřili, že donutili městskou část, aby sekala často a nakrátko. Letos máme jiného referenta pro životní prostředí, hezky to ve zpravodaji zdůvodnil přínosem pro životní prostředí a snad odolá. (To jen tak na okraj, že i v Kocourkově, jakým je naše město, občas dojde k něčemu dobrému.)

Ciska
Co chovám: drůbež, koně, ovce

Re: Ekologické okénko

Nový příspěvek od Ciska » 15 čer 2019 15:48

Tak v přestávce natahování ohradníkového lanka jsem mrkla na radar a pak mrkla na ekolist...

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazo ... -internetu

Nechávám to tu trochu jako výkřik do tmy, ať si každý pomyslí své o tom, že každá mince má rub a líc a mínění veřejnosti je vpodstatě snadno nasměrovatelné a.. mnoho dalšího. Asi by se to dalo šoupnout do tématu smýšlení o politice, ale ekologická osvěta mi přijde důležitější a účelnější. Hezké odpoledne!

Uživatelský avatar
Bosorka Jana
Co chovám: drůbež, kočky, králiky, ovce, psy, ptactvo

Re: Ekologické okénko

Nový příspěvek od Bosorka Jana » 15 čer 2019 16:32

Cisko toto mne osobně velmi štve.
Bydlím poblíž Chotovin na jedné straně a Borotína na druhé. Zmíněný kraj velmi dobře znám. Je takový přírodní, krásně opuštěný, lehce zaostalý. Mám na mysli Heřmaničky a pod. Potažmo celé Sedlčansko a okolí. Bude obrovská škoda, až se dálnice dostaví. Vlastně hned jak se stavět začne.
Tuhle jsme jeli z Tábora do Budějovic. Je otřesné, jak kolem nově stavěné dálnice vede silnice první třídy. Dvě silnice vedle sebe, kolik to zabírá krajiny. A je to tak skorem všude.
Nejvíc by se mi líbila varianta rozšířit stávající Praha Tábor, udělat obchvat Olbramovic a Miličína.
Variantu, kterou vybrali, zvolili, protože mnoho zainteresovaných má nakoupené pozemky tam.
Tykání vítáno.

Odpovědět