Kastrace beránků

chov ovcí a koz...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kastrace beránků

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
letos jelikož máme méně beránků, jsem se rozhodl pro lepší koordinaci pastvy je vykastrovat. Kleště i gumičky mám ( kupíruji ocásky)- Proto se chci zeptat kdy je nasazujete? Četl jsem, že až beránkům sestoupí varlata. Což když jsem dneska zkoušel, tak je ještě nemají úplně sestoupnuté, ale jen jakoby na začátku pytlíku.Vet mi říkal že se to dělá i v týdnu, ale po dnešku tedy nevím. Jsou narozené od 6.3 - 8.3. Do kdy je to možné nejpozději vykleštit gumičkami?
Předem děkuji za radu Pavel
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, vetsinou ve veku 7-10 dnu uz je to ok.
My letos naopak kastrovat nebudeme. Ale je to jednodussi, kdyz ma clovek velke pastviny a muze nechat cele stado pohromade. Jen se hur odstavuje, protoze nektere ovce proste dele koji, tedy nemaji tolik casu na odpocinek a zrevitalizovani, kdyz je deti saji treba do cervence... to je vzdycky na zvazeni, co je pro chovatele jednodussi a zadanejsi ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od Pavel »

Mastnacku, kvůli 2 beránkům nebudu vyhrazovat spešl pastvu :) Odstavit, nevím ale asi obvykle min. po 3 měs ale spíše až po 4 měs.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od Pavel »

Je to i trochu z lenosti, abych nemusel kontrolovat 2 stáda při 2ks a doplňovat vodu,stavět sítě atd... :)
nitraner

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od nitraner »

No nevím. Skoušel jsem 14 denní, neměli varlata spuštěná. Shodli jsme se s Klárkou že to na gumičku ještě není. Prosahávala to celkem odborně. Ale odvahu zeptat se jakou má v tom praxi jsem nenašel. 😂👍
Nicméně, v sobotu budeme davat gumičky posledním jehnátum na ocasky, tak zkusíme znova první beránky.
Pokud bych zabil pana Texla, tak bych je ani kastrovat nemusel.
No máto pan Texl nahnute. Maso dochází a moje dieta si žáda oběti.
😂😂😂😂
:nitraner1:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od minie »

Kastrovat je chcete kvůli obskočení? Mám mladé beránky pohromadě přibližně do 5.měsíce (pokud si je nekoupí někdo dřív).
nitraner

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od nitraner »

Dvoji uhel pohledu. Když zůstanou u ovcí, můžou je obskočit. Když s beranem budou se být.
Tak nevím. Asi kastrovat. Jen čistého suffolka necham nevykastrovaného. Toho i s ovečkou bych chtěl prodat. Jinak to půjde na maso.
Je to prostě dilema.
Kdybych měl prostor, tak bych je vykrmil jako pana Texla, ze stokiloveho berana jsou flakoty. 😂😂😂😂
:nitraner1:
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od Pavel »

A to jsou ty moje jeden 100% romanovka a druhý 50% romanovka, takže i kvůli obskočení. Chci kastrovat.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od oreb1 »

Sice jde o kozy a ne o ovce, ale vidím už teď po 6 týdnech věku kůzlat, že kastrovaní kozlíčci nerostou tak rychle jako ti, u kterých se mi kastrace nepovedla a gumičky jsem nenasadila správně. Ony ty hormony mají v životě taky svou úlohu a tady to je vidět.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od Kouťák »

Nechci vám do toho mluvit,protože už nechovám,ale nyní je ve druhém čtení "Zákon o ochraně zvířat proti týrání" a tak jsem nahlédl na změny a doplňky.U hospodářských zvířat novela část čtvrtá :" Zákaz provádět kastraci samců a zkracování ocasů zaškrcením varlat,nebo části ocasu."Mimo jiné je tam také zákaz dovozu čelisťových pastí a lepů do ČR.Není ještě schváleno,ale jen tak pro zajímavost.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od Janina »

Kastrati rostou pomaleji a jsou více zatučnění . Nekastrujeme.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od oreb1 »

Dělám to letos poprvé, nerada. Celé roky jsme to nedělali. Když už to musí být, je pro kůzle lehčí přijít o varlata zaškrcením než krvavou operací, byť by ji dělal doktor.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od PavelIV »

Oreb, vidím to taky tak.
Právě že rostou pomaleji, tak mají aspoň volci prý nejlepší maso. Jen u nás se pořád říká, že z bejka. Tuk totiž aspoň u hovězího dělá chuť
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od Janina »

Oreb jednou jsem osobně kozlika držela vetovi, stiskla jsem ho, stojící, mezi nohama. Trvalo to chvilku a fakt jsem po zákroku nepozorovala na kozlikovi nic. Choval se normálně.
Už jsme kdysi ovce i kozeny měli, cca před 30ceti lety.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace beránků

Nový příspěvek od oreb1 »

Bosorko, ale proč krvavě, když to nemusí být? Když se natáhnou gumičky tak v 5 dnech nebo týdnu, jde to i jednomu člověku a kůzle to ani nepozná. Zatím jsem se u kozlíků nesetkala s nějakým bědováním, prostě vůbec žádná reakce. Nemyslím, že by to bylo horší než nacvakání známek. O dva týdny později už možná jo. Nechci tyhle věci dělat, ale mám přece fajn souseda :otraveny: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 16 hostů