Sušení sena

Jamarov
Co chovám: drůbež, kočky, králiky, ovce, kozy, psy

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jamarov » 13 čer 2019 12:25

Marion,mame to stejne.Taky nebudu psat v kolik chodi kluci spat tenhle tyden :stydim:
Do tmy se dela venku a je to desne bavi. Ten trilety se kolem mota a pozoruje a ten 8lety uz opravdu pomaha a vydrzi dlouho ,odmenou jim je jizda na vleku nebo na ctyrkolce. Ze stroju jsou nadseni a tesi se na traktor...
Krome posekani delame celou pudu sena ve stodole rucne,s hrabema susime, navozime a muz hazi vidlema na pudu,ja prehazuju a uslapavam.Fukar nechce kvuli pozarum.Zna to asi kazdy kdo zacinal,akorat my zaciname uz 11let :))
V cem vidim velkou nevyhodu, delat vse rucne,nebo jako driv....je to,ze dnes nezije vic generaci spolu. Diky tomu se to asi taky dalo zvladat lepe...treba kdyz se babicky postaraly o deti nebo domacnost a mlady mohli delat.Stihat vse je narocny. Taky se ucily deti ucte ke stari a vracela se starost a pece prarodicum. Byla to prirozena soucast zivota a kolobehu.
Kdyz se tu zastavi tchyne a zustane treba dva dny,deti vezme do lesa,na kolo,nebo uvari,slozi pradlo,odveze deti na krouzek usetri mi tolik casu ze zasnu kolik toho pak stihnu.
V zari z vesnice odchazel posledni 97 lety hospodar,meli kravy,vsechny louky tu sekali kosou.Jeste loni jsme od neho meli posledni seno.

Hhippie
Administrátor fóra
Co chovám: králiky, ovce, kozy
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Hhippie » 13 čer 2019 12:33

Nase deti maji tedy taky pohodovy zivot - nijak nedrou, ale zapojuji se do kdejake cinnosti - at uz pece o domacnost, nebo pomoc na hospodarstvi. O pomoc je zadam, ale ony se i ptaji, zda mohou udelat to ci ono. Nemame to zautomatizovane, protoze hospodarstvi nemame u domu, ale maji zatim zajem pomahat. Jsou 6 a 9 let. Nektere domaci prace uz neresim. Treba sklizeni pradla ze susaku a uklizeni si do skrini. I ta mala si posklada tricko a da na kominek. Nevadi jim to. Rady myji nadobi a nebo se obslouzi, co se jidla tyce...neni nic pravidelne, delam to spis ja, ale nemaji problem, kdyz je do procesu zapojim. Prijde mi to v poradku a samozrejme. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever! :srdicko: :vytlem:

Marion108
Co chovám: koně, kozy, psy

Nový příspěvek od Marion108 » 13 čer 2019 15:24

Moje deti to take nemaji jako povinnost, ale jsou motivovany systemem odmen... a to seno, kdyz syn si hrozne moc preje kravu, a tak to je jasny, vi, ze krava sezere moc sena a to se musi nasusit. :vytlem:
No a taky o praci kolem zvirat se rvou, ja tam moc nemuzu brat oba, protoze jsou to spunti 3 a skoro 6 let a uhlidat je kolem konu neni vubec jednoduchy... vozeni, hlazeni atd maji za odmenu, normalne je cely vybeh i pastviny ohrazeny tak, ze se tam nedostanou, eda vchodem a dcera jeste branky neumi otevrit, mam to totiz nasponovany a syn vi, ze nesmi...
No, ale vite jak sousedi dost blbe koukaj, kdyz decka hulakaj po noci kolem baraku, jeste, ze je to jen par dni v roce... :stydim:
"Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:

nitraner
Co chovám: králiky, ovce, psy, ptactvo
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od nitraner » 13 čer 2019 18:27

:hura: :hura: :hura:
Než začal slejvák, stihl jsem zaplachtovat seno na vlečce.
:hura: :vytlem:
:nitraner2:
Pohodu a klídek bez nehod a hlídek. 😂 ___ :nitraner2: ___ :nitraner3: ___ :nitraner4: ___ :nitraner1:

Bosorka Jana
Co chovám: drůbež, kočky, králiky, ovce, psy, ptactvo

Nový příspěvek od Bosorka Jana » 13 čer 2019 19:51

Zítra doveze místní velkochovatel ovcí dva balíky sena. Má je krásné, velké, utažené, opravdu těžké. Přesně vím, co sušil a sbalil. Za jeden chce letos i z dovozem 1000 Kč. :usmev:
Tykání vítáno.

Marion108

Nový příspěvek od Marion108 » 13 čer 2019 21:38

Tak se to zacina plnit...
Přílohy
IMG_20190613_165743_compress69.jpg
IMG_20190613_165758_compress86.jpg

nitraner
Co chovám: králiky, ovce, psy, ptactvo
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od nitraner » 13 čer 2019 23:09

👍 :marion:
Nafoukej plnou, jak seno slehne, bude pulka.
:kyticka:
:nitraner2:
Pohodu a klídek bez nehod a hlídek. 😂 ___ :nitraner2: ___ :nitraner3: ___ :nitraner4: ___ :nitraner1:

Marion108

Nový příspěvek od Marion108 » 13 čer 2019 23:21

Rozhodili jsme to po cele plose a nechavame vydychat... senomet fouka na blby misto, bude v budoucnu jinde z jine strany, ale ted se to musi jeste posouvat... no coz furt je to ctvrtinovy cas oproti vidlim... jsem rada, ze ho mame a kdy se povede koupit senomet, kdo kteryho jsem hazela jako mrnavy spunt... :)) jak je ten svet maly...

Kouťák
Co chovám: ptactvo

Nový příspěvek od Kouťák » 14 čer 2019 20:14

Všichni už máte skoro usušeno a já jsem nechal zahradu pro sousedovic koně.Když jsem jim to řekl,tak bylo velké nadšení,ale zahrada krásně zarostlá,ale nikdo sekat nejde.Tak nevím,zda nemysleli,že jí posekám,usuším,odvezu a složím do seníku.Tak ještě počkám,protože ti jejich koně jsou moji mazlové.
IMG_2351.JPG
IMG_2336.JPG
IMG_2339.JPG
IMG_2334.JPG

Marion108

Nový příspěvek od Marion108 » 14 čer 2019 20:59

Koutaku, treba jen nestihaj... po nas taky vsichni chteji vse posekat hned a mame toho moc, tak to drem na silu a ja uz mam obcas strach, aby nas to nestalo zdravi... :nevim: Ono totiz pokud fakt neni krize, tak se to vetsinou nikomu delat nechce... ale u nas ceny sena neklesly a tak jsme radi za kazdou parcelku...

Bosorka Jana
Co chovám: drůbež, kočky, králiky, ovce, psy, ptactvo

Nový příspěvek od Bosorka Jana » 14 čer 2019 21:57

Zdenku, když jsi jim to nechával a oni to chtěli, vypadalo to s pastvou i senem všelijak. V dubnu celý měsíc nepršelo, a květen byl studený. Báli se, že budou mít málo. Nyní je všude trávy habaděj, tak je nic nenutí. A to je fakt sprosté. My bychom také letos nepotřebovali to, co jiné roky, ale pokud jsme užívali v době sucha, musíme se postarat o půjčené pozemky i letos. :andel:
Ale třeba to ještě usušej. :usmev:
Louka je to krásná. Samé kvítí. :ruzicka:
Tykání vítáno.

Kouťák
Co chovám: ptactvo

Nový příspěvek od Kouťák » 14 čer 2019 22:07

Jani,asi k nima zajdu pro traktor se sekačkou a řeknu,že to usuším.Snad si to odvezou.Oni jsou mladí,oba zaměstnaní.On je voják a teď jsem někde četl,že mají vojáci rojeníčko na bahnech.Jsou to fajn sousedi a dobrý soused je zlato.Posílám ze dneška krásného Luňáka.
IMG_2356.JPG

Hhippie
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Hhippie » 14 čer 2019 22:12

Jj, Jani. To, co jsme ted sekali a hrabali, jsme spasli a prave mi bylo blby, aby si to museli majitelé dosíkat... tak jsem je presvedcila, ze to doobstarame.. ale tak...je to zas nejaka hmota na krmeni a ono se to bude hodit v zime :usmev:

andre.marek
Co chovám: drůbež, kočky, králiky

Nový příspěvek od andre.marek » 14 čer 2019 22:15

Já taky letos domluvil v dubnu, když bylo sucho další pozemek, navíc dost škaredý a teď je spousta trávy. Ale když už jsem to chtěl tak jsem posekl a usušil. Aspoň bude zásoba na příští roky.

DAD David Abrahám
Co chovám: drůbež, kočky, kozy, psy, ptactvo, skot

Nový příspěvek od DAD David Abrahám » 14 čer 2019 22:34

Už se můžu nazývat mechanizovaná pěchota malochovu :))
Další hračka do sbírky
IMG_20190614_203221.jpg
A výsledek zkoušky
IMG_20190614_204836.jpg
Jen to bude chtít zítra dopoledne ještě otočit.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě

Profesor1

Nový příspěvek od Profesor1 » 14 čer 2019 22:58

Balí a lisuje to moc pěkně :souhlas:
:profesor:

DAD David Abrahám
Co chovám: drůbež, kočky, kozy, psy, ptactvo, skot

Nový příspěvek od DAD David Abrahám » 14 čer 2019 23:16

Však je to skoro to samé co máte doma :))
to si musíme pochválit :souhlas:
jen mně od toho budou bolet nožičky :vytlem:
koukal jste za kolik Vám dávají roli sítě v Nerezu ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě

mastnacek
Administrátor fóra
Co chovám: drůbež, kočky, králiky, ovce, prasata, psy, skot
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od mastnacek » 15 čer 2019 06:42

Dade kolik ze koniku ma ta agrie? To nebude vic nez 12? To by se s lisem muselo jit kroksunkrok?
:mastnacek:

Hhippie
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Hhippie » 15 čer 2019 08:00

Dad: ty balicky jsou fakt malinky! Ale stejne je to super! Na ty partisicove vymery jak dela e! Ale tuhle soupravu jsem vubec nikde nepotkala - ani na webech, ani na inzerci...? Je to nejak obestreno tajemstvim.. :jizlivec:

andre.marek
Co chovám: drůbež, kočky, králiky

Nový příspěvek od andre.marek » 15 čer 2019 09:57

Tyhle malé balíkovače už jsou na trhu dlouho, ale moc se o nich nemluví, vycházejí totiž dost draho...
Kdysi jsem to docela sháněl, právě na malé výměry, abych nemusel pořizovat traktor, ale ceny byl hrozné a v inzerci použité prakticky nebyly. Teď jsem rád že mám trochu větší mechanizaci, lis na ty malé hranaté je úplně super, rychlost práce a uložení balíků také lepší, než malé kulaté, akorát je to dost velký stroj a blbě se to převáží :cert:
Proto se snažím do budoucna o pozemky v blízkosti, abych nemusel přejíždět.

Odpovědět