Koupě a péče.

chov ovcí a koz...
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Koupě a péče.

Nový příspěvek od Aulay »

Ahojte lidi, na konci září si pořizují dvě malé angorské kozenky, takové malé, kapesní kozičky. Máte nějaká doporučení, na co si jako začínají i chovatel dávat majzla, abych o ně nepřišla? Myslím tím nějaké ty méně známé prusery, na které si dát pozor?
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Hhippie »

Pri koupi koz, pokud bych nemela nikoho, kdo tomu rozumi vic nez ja, bych se ridila instinktem. Prostredi chovatele se mi musi zdat “zdrave”, ciste, zvirata spokojena, se zdravou srsti.
Zvire samotne aby melo upravene neprerostle paznehty, aby melo zdravy postoj, jiskru v oku, pri kouknuti pod ocni vicko by mela mit sliznice tmave ruzovou barvu. Nemelo byt hubene. Ani koza ne, pokud nelaktuje nebo neni kratce po odstavu a zasuseni.

Co se doma zazemi tyce, tak koza potrebuje mit suchy koutek nejlepe v zavetri, kam si muze zalezt pri neprizni pocasi.
K dispozici klidne i pri pastve trochu cerstveho sena, vody a liz.
S chovatelem bych probrala, na jaky rezim jsou jeho zvirata zvykla a snazila bych se nedelat velke zmeny (napr.v jidelnicku). Zvirata primarne nepotrebuji prikrm, takze bych se vyvarovala krmeni zrni, peciva. Taky pozor - je cas padani ovoce, tak se zamyslete, zda se kozy nemohou dostat k nejakemu vetsimu mnozstvi ovoce...to by mohl byt rychly konec..
Doma je dobre mit par drobnosti v lekarnicce, ale zadnou extra vybavu. Clovek stejne postupne zjisti, ze nemuze byt pripraveny na vsechno. Stoji ho to spoustu penez pri porizovani, vetsinu z toho vubec nepouzije a nakonec to prosle vyhodi.. za me mam v lekarnicce Pederipru, Betadine a cerne uhli na prujem. Driv jsem mivala i Tympasol pro nadmute zvire a UniRuminal pro urovnani zazivani. A susene mleko pro jehnata/kuzlata a lahev s dudlikem. A pak nuz nebo nuzky na upravu paznehtu.
Postupem casu a zkusenostmi jsme zjistili, ze pokud maji zvirata vyhovujici rezim, pak vetsina leku, vyjma odcerveni, neni potreba... :andel:
Preji hodne stesti a radosti v chovu.
Tyhle kozicky jsou vazne mile a legracni :souhlas: Jen pri osetrovani pozor na ty extra spicate konce ruzku...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od oreb1 »

Co píše Hhippie, je všechno pravda.
Problém může nastat, že jak píšete, Aulay, budete mít dvě malé kozičky. Chápu to jako kůzlata. Ta se nejspíš upnou na Vás a budou z nich otravné kozy, které budou řvát, jen Vás uvidí. Na to radu nemám, možná jen nenechat je příliš si na Vás zvyknout. Všeho s mírou, aby se nebály a neutíkaly před Vámi, ale aby Vás neobtěžovaly. Ale třeba jsou už dospělé a já to jen nepochopila.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Aulay »

Malé kozičky byly myšlené malým vzrůstem, jedno kůzle (kastrát) a jeho mamina, nevhodná k chovu. Beru oba, aby si dělali společnost. A taky kvůli mohérové vlně. Aby byli oba kontaktní a otravní, to je účel, aby se nechali stříhat a česat bez jejich stresů. Navíc k nim polezou moje děti, tak aby je kozy v panice neušlapaly. Mě šlo spíš v dotáže o možnost nějaké nepředpokládané nemoci, nebo na co si dát pozor, když teprve pořizujeme zvířata. Jejich zdravotní stav znám a už jsme se viděli. Nám trošku zmatky v podávání selenu, jak je to nutné, nebo není, jak na pastvě, jestli náhodou není něco, co by žrát neměly a přitom to milujou... No prostě takové ty matadorske rady, co už vy všichni víte a já jen teoreticky.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Hhippie »

Aulay: myslim, ze tech veci je milion a ze se neda pripravit na vsechno.
Co se spasani tyce, asi obecne se da rict, ze rostliny nepuvodni pro toto podnebni pasmo, ktere byly dovezeny na okrasu, nemuseji byt vhodne, resp.mohou byt jedovate... takze je past na loukach a dat pozor, aby se nedostaly na zahradu. Obecne zvire, kdyz ma na vyber, vetsinou na jedovate nejde. Ale samozrejme to nelze brat jako uzus. Kort u koz. Myslim, ze tu nekde je vlakno o jedovatych rostlinach pro hosp.zvirata....?
Add selen: neznam tedy konkretne tento druh koz, jestli maji nejakou vyssi potrebu selenu...? Kazdopadne selen se podava hlavne na podporu organismu, kdyz je potreba - u novorozenat, pokud se “zdaji byt placata” a pri nejakych akutnich stavech, kdy je potreba podporit a vzpruzit organismus.
Ale treba me jeste nekdo opravi nebo doplni. Nejsem zadny znalec :stydim:
Nemela jste na mysli jod? Protoze treba u anglonubijskych koz je ho potreba nekdy dodavat umelou formou. Maji ho zvysenou spotrebu a nekdy nestaci jeho prijem z potravy a lizu. Jeho nedostatek se projevuje nateklym mezisanicim a problemy u novorozencu.
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Janina »

Aulay, v první řadě vás vítám mezi přátele chovatele. Vím , že sem chodíte déle, ale nyní si kupujete zvířata a proto to přivítání. :ruzicka:
A přeju moře radosti s kozenkami. Ať se daří.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Aulay »

Bosorko děkuju za přivítání, ale už nějaká ta zvířata mám, chovám angorské králíky a kastorexe, plus takovou tu drůbeží verbež :D Teda tu mi odtahala Liška, ale jen co vylepším zabezpečení, tak se pipenky a kačenky a husenky zas vrátí. Kozenky byly vždycky mým snem, ale neodvažovala jsem se jich zmocnit, protože jsem měla za to, že je to plemeno velkého tělesného rámce a na ty bych neměla prostor, tyhle minikozenky se ovšem krásně vlezou do "lesa" a budou mít super pastvu a prostor, plus vlastní domek s místem na seno, vodu, jádro, liz...kartáče, česátka, vodítko... :D Kozenky budou na mazlíka, protože ani jeden nebude vhodný a schopný chovu. takže to bude v podstatě "petkaření". Ale i tak se chci ujistit, že jsem na nic nezapomněla, než je dokutálím domů.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Hhippie »

To je pekne a tak to ma byt! :souhlas:
Verim, ze jste pripravena. A zbytek prinese cas. Kdyby neco, tak je nas tu uz par, tak Vam treba budeme k uzitku a kdyz budeme vedet, radi se podelime o zkusenosti. Vzdyt vite - uz nas tu znate :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od PavelIV »

Jen k tomu selenu, četl jsem taky, že u nás mají býložravci díky složení půdy míň selenu. Dotuje se to minerálními lizy, někdo zase říká, že z toho lizu se selen do organismu nedostane. Nevím, ale Vám Aulay to může bejt fuk, ten selen je důležitej pro vývoj zvířecích miminek :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od oreb1 »

Na nedostatek selenu se prý svádí hodně jiných příčin a prý se zjistilo, že naopak často je selenu nadbytek, což je taky špatně. Nadbytek proto, že ho chovatelé automaticky dávají při potížích mláďat. Aspoň to takhle hlásali na jedné přednášce výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Na druhou stranu vy tady ho často dáváte a máte asi dobré zkušenosti. Já nemám žádné.
Aulay, na ty Vaše kozinky jsem zvědavá, na péči o srst apod. Pište o tom, prosím, až budete mít zážitky.
Mám dojné kozy, musí být kontaktní, stejně jako ty Vaše, ale rozmazlenost, který pak obtěžuje, je něco jiného. Koza má poslouchat Vás, u rozmazlenosti je to opačně. Ale to tak snad bude :usmev: .
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od PavelIV »

On ten selen přidávají skoro do všech minerálních lizů, moje holky mají na výběr ze tří, nebo si můžou dát i normální sůl. To mi připomíná, že se mi ještě nepovedlo koupit ten čtvrtej držák a přidělat ho na připravenej podstavec - tak ještě ten červenej Solsel na výběr není, tak to koupim snad dnes a přidělám.
:PavelIV:
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od jupik »

My selenovy liz davame hlavne pred a po porodu, jako prevenci svalove dystrofie. Mladatum ho po porodu davame i do tlamy (Hydrovit nebo tak nejak se to jmenuje). Koza nastesti prirozene vi, co je pro ni dobre, takze jedovatym bejlim se vetsinou odcervuje. Pozor na prikrm, kdyz nejsou zvykle, spadane ovoce a plastove pytliky;) Jo a hlavne nehazet pecivo na zem, uz jsem zazila experta, ktery hazel pytle sucheho peciva do vybehu dvema berankum a pak jim do toho hezky naprselo a bylo. Trava, krovi (kozy ho maji radsi nez travu), mineralni liz a cista voda. Strihat paznehty a dle potreby odcervit a kozenky budou spokojene
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od oreb1 »

jupíku, co sežerou, to pak přežvýkají a když to nejde, plivou. Třeba pytlíky :usmev: .
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Aulay »

Tak kozenky už bydlí, první den to byl děs, koza stará šílela a trkala a když neubralo trkani tak Kousala, ale fakt jak pes se rozběhla a zahryzla se do ruky, mám modřinu jak krava, protože jsem to nečekala že se do mě zahryzne. Druhý den už byla celkem klidnější, i když kousací tendence byly furt, další den už byla v cajku, dneska se hrnula do kýble co mám dobrého. Její kůzle je mazel od začátku. Nechá se hladit, mazlit, česat, cpe se do náruče. Stará se furt trochu bojí, ale byla celá zahnusena, tak jsem ji prostě Čapla a vycesala, pak dostala kus mrkve a hrst slaného ovsa. To jí celkem navnadilo. Ale děti a manžel mají zatím utrum. S těma se bavit nehodlá. Péči o srst zatím omezují na to česání, než je vyvedu celé, bude to trvat chvilu.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Hhippie »

Tyjo, tak to slysim prvne, ze koza kouse! Tak to uz asi opravdu stresem nevedela kudy kam.. tak hlavne, ze jste se domluvily. Ona casem prijme i zbytek rodiny nejspis, ale ke jasne, ze na zacatku ji to musite davkovat :mrk: urcite to delate dobre, kdyz uz zadne dalsi kousance nebyly :vytlem:
Preji hodne radosti s nimi!
A vyfotte nam je, jiste nejsem zvedava sama :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Aulay »

Obrázek
To jsou ony, potvory mazaný :D
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Janina »

Koza paličatá, kanálie jedna. :vytlem:
Krasomily to jsou. :ruzicka:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od Janina »

Jsou strašlivě roztomilý, asi jsem se zamilovala. :andel:
nitraner

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od nitraner »

To šlo rychle :bosorka:
:)) :)) :))
:nitraner2:
nitraner

Re: Koupě a péče.

Nový příspěvek od nitraner »

Aulay má dvě kontrolne otázky.
Chovate angory a rexe, jestli jsem to někde správně ppstřehl. Křížila jste je mrzi sebou?
A druha tazka😂, odkud jste? Přibližně.
Děkuji.
:nitraner2:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 13 hostů