Malochov - jak to dělám já

chov ovcí a koz...
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Profesor1 »

Protože letos - poprvé nebudu krmit dvakrát denně, ale jen večer, tak jsem doladil příkrm. Zásobníky nad klasickým krmelcem ze starých plechových dveří a plechových zástěn. . . . Uvidím jak to bude fungovat a jak budou tahat seno pod sebe.
Přílohy
IMG_20191207_104702.jpg
IMG_20191207_083049.jpg
IMG_20191207_074703.jpg
IMG_20191207_074649.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Janina »

Profesore, není tam moc veliká hustota obyvatelstva? :usmev:
Nebo to je jídelna a ložnice je vedle?
Jak máte řešené napájení?
Ty nástavby by fungovat mohly, si myslím.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jo, hustota je velká, ale rohaté kozy půjdou pryč, 4 jehňata do klobás a ještě tam mám 3 cizí oveny u berana. Všechno má svůj čas. Dneska tu nasněžilo, a stejně už pastvina byla vypasená, tak že honem oveny zazimovat. Nebyl čas něco třídit.
Vodu dávám do obyč stavebního kalfasu. Tu budu ráno dávat , možná. . . ..
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Hhippie »

Mam male stado. Kdyz mam ted jen male prezvykavce, bez koni nebo kravy, muzu je mit sesypane na jednom miste a ke krmelistim se mi vejdou.. krmim 2x denne, protoze na to mam casovou kapacitu. Ale myslim si, ze diky tomu akorat “moc resim”. Ovce jsou vybirave a je mnoho zbytku ze sena.
Kdybych potrebovala krmit mene casto, hodila bych jim balik do site, ktera mi zbyla po konich. Takhle moje krmeliste jsou delana na krmeni 2x denne..

Ted pridavam i jadro - mam pocit, ze jsou hubene, tak jsem jim chtela prilepsit. Porody jsou planovane nejdriv na pulku unora. Nejpozdeji o Vanocich planuji prikrm vysadit, at nenarostou moc jehnata a nemusime resit nejake tezke porody....
Pro jadro mam dva velke kalfasy a asi dvoumetrovy zlab z odpadni roury. Vejde se mi tak 10-12 ovci (4 z nich maji rohy do steany, tedy zaberou vice mista..).
Letos bych chtela nejak vymyslet oddeleni jiz odrozenych a jeste cekatelek, abych nemusela resit to, ze jehnata piji cekatelky a bat se, ze novorozenci nebudou mit mlezivo... tak uvidime :usmev:
Přílohy
1679F42D-802D-4970-9550-A2C1A323378E.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesorovo řešení určitě bude fungovat, jen asi zpočátku budou čekat, že dostanou i ráno, jak to bylo jiné roky. Pamatují si všechno. Když jim tam dáte tolik, kolik mají sežrat a malinko navíc, něco vytahají, ale pak to dožerou. Já krmím dvakrát denně, protože jsou na to prostě zvyklé a když nedostanou, volají mě, i když tam ještě mají krmení. Mám to podobně, jen příčky na krmelci mám až nahoru do patra, nemám tam ty nástavce ze dveří jako Profesor. Systém vysokého krmelce je tedy shodný, ale já házím seno z patra dolů.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Profesor1 »

No, stoprocentní to není, ale s tím jsem trošku počítal. Ty dveře mají po stranách lem a tak se tam to seno "zbrzdí". Ale stačí pak po tom plácnout vidlema a ono to sjede dolů. Výhoda je ta, že ovenu budou mít chvíli hladovku a líp vysbírají natahané seno pod krmeništěm.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Augenblick »

Mám to takto. Seno v malých balíčkách na půdě, bohužel jsem ještě neudělal ve stropě dvířka abych mohl balíky házet rovnou dolů do ovčína, tak to zatím obcházím...
IMG_20191211_200331552_HDR.jpg
Jinak ráno přikrmuju řepou a večer dostávají holky jádro. Beru je po jedné skrz dojírnu, mám tak o každé přehled a můžu přikrmovat podle potřeby. Ve větším chovu by to asi bylo nereálné.. Já u toho cucám vínko a je nám všem fajn :usmev:

Holky čekají na příkrm až se otevřou dveře do dojírny :
IMG_20191211_182949144_HDR.jpg
Večeře :
IMG_20191211_183758793_HDR.jpg
Jedněma dveřma dovnitř, druhýma ven ..
IMG_20191211_183831610_HDR.jpg
Tykat, díkes ....
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Profesor1 »

Juuu, konečně vidím u někoho VF :potlesk:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Hhippie »

Augenblick: to je nadhera! :souhlas: vsude cisto, holky kulate a spokojene... krasa pohledet :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Janina »

Augenblick báječné ! Máš krásný chov, ovce mají nádherně splývavou vlnu. Jak poznáš která už jedla?
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Augenblick »

Díky :kyticka: . Mám ovčín rozdělený napůl plůtkem. Když jdeme krmit naženu je do jedné půlky a zavřu. Pak chodí dveřmi po jedné do dojírny. Když je najedená odchází druhými dveřmi z dojírny a vyjdou mimo uzavřenou část. Po krmení oplůtek otevřu a holky mají zase pak celou plochu ovčína .
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od oreb1 »

Obrázek může dosvědčit, že jsem nelhala. Nahoře nad kozím ležením je seník. Kde jsou krmelce, není podlaha seníku a seno házím přímo vidlemi do krmelce. Je tu i vidět, že v krmelci chybí některé laťky a je přístupný každé koze, která by tam snad chtěla. Už jsem vzdala neustálé opravování polámaných latí a potom zas vysvobozování uvízlých koz. Kupodivu teď, když je tam přístup, jich tam moc neleze anebo hned po jídle zase vylezou. Že by tam čůraly nebo házely bobky to už vůbec ne. Takže jsem se rozhodla, že i v novém krmelci uděláme místy takové mezery, aby tam kozy vlezly a zase mohly vylézt. Je to nejbezpečnější, žádná tam nemůže uváznout a ani druhá jí neublíží.
Krmení shora doporučuju každému, kdo má k tomu aspoň trochu podmínky. Vyzkoušela jsem přímé krmení, když jich bylo míň, ale už bych neměnila.
Přílohy
P7210006.JPG
P7210005.JPG
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od přezdívka »

Zatím mám možnost při zakládání sena a napájecí vody vyhnat zvířata pryč. Dostanou tam do žlábků troch směsi ovsa se šrotem ječmene. Potom otevřu a spořádaně se vrátí zpět a může nastoupit další parta. Až pak budou jehňátka, bude to trochu komplikovanější, ale dá se to pár dní vydržet, než na to prckové příjdou, co se po nich chce.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od oreb1 »

Já jim nic suchého nedávám, ani šrot nebo obilí. Když mám nějakou zeleninu, kousky dýně apod., hodím do krmelce trochu sena a na něj postupně po celé délce krmelců házím tu zeleninu, aby všichni měli trochu. Nic nezašlapou a sežerou pěkně všechno. Stejně to dělám s čerstvým mlátem, když ho nemám dosytosti pro všechny. Prostě zase dám dospodu trochu sena a na něj hodím všem kozám mláto. Nepropadne, je mokré a udrží se. Když mám mláta hodně, dávám ho do bedny, u které se všichni vystřídají, ale takhle má každá aspoň trochu.
U ručního plnění krmelce se člověk docela nadře, přinést seno a zvednout ho do krmelce, někdy smáčknout.
U mého systému je krmení samo lehké, ale zase musím seno nosit nahoru po 6 schůdkách. Dalo by se to zmechanizovat a nosit by se nemuselo.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak se mě od minulého týdne rozjely porody. Denně minimálně jeden - dneska čtyři. Oproti minulým letem mají ovce-kozy 3týdny zpoždění. Už v srpnu jsem si všiml, že beran ani kozel se nijak nesnaží. Připisoval jsem to slabé pastvě díky suchu. Ovce jsem zavíral z pastvy +/- stejně jako každý rok - začátkem prosince. Krmím jen senem, žádný příkrm, senáž začnu dávat až tak za měsíc, mám jí málo. Jehňata se mě letos rodí spíše větší a ovce mají překvapivě hodně mléka. Připisuji to tomu, že do prosince nebyly žádné mrazy a tráva byla tím pádem asi kvalitnější. Seno se podařilo loni usušit kvalitní tak že jsem spokojený. Na to, že se ovcím věnuji jen jednou denně a to až kolem páté večer, tak jsem nadmíru spokojený. Jehňata mě uhynuly zatím čtyři. Jedno bylo nějaké špatné z dvojčat, dvě zůstaly v bláně a čtvrté bylo zalehlé. Kozy mají můj opětovný obdiv, jak si zaradí samy, jaké jsou starostlivé mámy. Ale dvě moje nejstarší kozy, asi desetileté, už mají mléka míň. S nima se budu loučit těžko. Jedna z nich je šéfka a zatím staví do latě i berana.
No ještě mě čeká tak 15 porodů, tak se uvidí.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Hhippie »

Drzim palce, at jde vsechno dobre! Ja cekam kazdym dnem - a to doslova. :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Profesor1 »

Další pětistovka plná :souhlas:
Na vrch dávám tak 10 cm vrstvu šrotovaných jablek. Líp se mě pak před odvozem do pálenice tato horní prohnilá a proplesnivělá vrstva vyhazuje.

A ty jabka šrotuju na tomhle. Koupil jsem to tak před deseti lety a stále ti šlape. Nedělá to kaši, tak že se z toho dobře lisuje mošt.
Přílohy
IMG_20200917_180902.jpg
IMG_20200917_180851.jpg
IMG_20200917_180744.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od PavelIV »

Pětistovka - já naložil (nechal naložit) metrák švestek a 90 kg jablek, víc nemám šanci za rok vypít. Jablek by mohlo být i mnohem víc, ale to stačí
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Profesor1 »

Abych nemusel padaná jabka pro králíky uklízet před mrazem někam do sklepa, tak jsem využil starou bečku.
Na spodek a po bocích sláma a nahoře pro změnu taky sláma :usmev:
Přílohy
IMG_20210116_070719.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malochov - jak to dělám já

Nový příspěvek od Jana P. »

Dobrý nápad :souhlas: dáváte i ovcím?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 17 hostů