Roubování

Stromy a keře
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Roubování

Nový příspěvek od Jan »

Tak teď začíná čas , kdy se míza probudila . Jak jste na tom s roubováním ? Mě hrušky srostou skoro vždy , jablka tak 80% , třešeň jen jednou a pak ten celej strom ptáčnice uschnul. S očkováním mám většinou moc práce v srpnu a správný čas nestihnu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

tak nevim, jestli to někoho zajímá. Při ceně přes 100 kč za stromek jsem myslel, že jo.

takto vypadá roubování do rozštěpu , tedy v tomto případě třešeň uřízneme, sekerou / nožem provedeme rozštěp a vložíme rouby, u kterých jsme seřízli část do špičky (spíš do klínu). Důležité je pak spoj provést tak, aby se lýko podnože i roubu spojilo a srostlo.
IMG_20200308_113926.jpg
Jako ochranu proti sluníčku je vhodný dát stín, třeba alobal.
cel.jpg
A pochopitelně takový alobal je hrozná dobrota
cel2.jpg
Takto vypadá přirostlý roub po 3 letech , světlá část od kmene je větvička, na kterou se rouboval roub. V tomto případě hrušeň na divokou hrušeň , asi by to šlo i na hloh (bohužel pouští odnože, ale roubovanec bude nízkého vzrůstu), nebo jabloň.
roub.jpg
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Janina »

Mě to zajímá, a i jiné určitě.
Ale já čekám , že si o tom přečtu od zkušených :souhlas:
Neumím to a díky za každý poznatek, Janě.
Soused roubuje kde co, tak to v pátek vyfotím.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od oreb1 »

Jene, zajímá, jen nám o tom pište. Mě teda zaujal ten silný kmen, na který jste rouboval. Myslela bych si, že životnost bude mít nízkou, když už je tak velký. Že ho třeba napadnou houby nebo hmyz a vršek by mohl růst, ale starý spodek už nebude moct. Ale houby tomu rozumím, ráda se poučím. To rozštípnutí je taky zajímavé. Šlo by to třeba i u špendlíků na meruňku? Nebo meruňka z pecky na větší?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

kukacka píše: 10 bře 2020 13:55 Jane me to bude zajimat az me vyrostou plany tresne ktery jsem vloni sazel a dalsi jeste sadim kazdym dnem.
jak jsem psal v úvodu - peckovimy neni, alespoň pro mě snadný roubovat. A zrovna ptáčnice moc nesrůstá (afinita).
Ovšem možná je to jen odrůdou, některé se musí roubovat přes jinou. Třeba jablka mi srůstají na 80% , vyjma jednoho červenýho, to zatim vždycky uschlo.

U jednoletých semenáčků je vhodné očkovat. To je "roubování" jen očka - pupenu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

Bosorka Jana píše: 10 bře 2020 13:57
Ale já čekám , že si o tom přečtu od zkušených :souhlas:
Neumím to a díky za každý poznatek, Janě.
no tak snad se někdo takový najde, já jsem jen začátečník, co zkouší.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

oreb1 píše: 10 bře 2020 14:00 Jene, zajímá, jen nám o tom pište. Mě teda zaujal ten silný kmen, na který jste rouboval. Myslela bych si, že životnost bude mít nízkou, když už je tak velký. Že ho třeba napadnou houby nebo hmyz a vršek by mohl růst, ale starý spodek už nebude moct. Ale houby tomu rozumím, ráda se poučím. To rozštípnutí je taky zajímavé. Šlo by to třeba i u špendlíků na meruňku? Nebo meruňka z pecky na větší?
silný kmen - je to asi 15 cm. Nevim jestli sem má cenu dávat youtube v ruštině / ukrajinštině, ale taky jsem myslel, že se velký stromy nedají roubovat, než jsem viděl video člověka, co ukazoval, jak má strom (hrušeň) , která mu usychá. Říkal, že obvykle lidi udělají to, že strom pokácí, vykopou pařez a zasadí nový. A pak 3-5 let čekají, než začne trochu plodit a dalších pár až pořádně. No a on tu hrušeň porazil cca 10 cm nad zemí a do pařezu, měl tak cca 20-30 cm v průměru (jestli si to pamatuju dobře) narouboval (na kozí nožku) asi 10 roubů - silných s tím, že pokud se přižije víc, než 4 , ostatní odebere . No a za jeden rok se z roubů cca 3 cm udělali do podzima větve asi 6 cm v průměru a další rok už strom rodil.

Ta hruška, co jsem vyfotil, tak kmen je seřízlý nakřivo - aby voda stékala. Ošetřeno to bylo štěpařskym voskem.
Do cca 5 let by větve měly zesílit a řez zarůst, že to nepujde poznat.

Jak se říká " nikdy neříkej, že něco nejde, nebo se najde blbec, co to neví a udělá to " :)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od oreb1 »

To asi málokdo tak dělá, ale je to rozumné. A ten sever jih je asi kvůli houbám. Stínilo by si to samo, kdyby byl "pařez" skloněný na sever a na sever roste na stromech mech, tak třeba to má něco společného s tím.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Krásný koníček. Jabloň je na učení nejvhodnější. Ta se chytá 100% v 80% :vytlem: A dá se roubovat snad skoro celoročně.
U třešně to chce chystat rouby v lednu - rouby z jižní strany stromu ustříhnout a dát do vlhkého písku někam do sklepa a roubovat až je opravdu míza. Ještě mám zkušenost s angreštem - "na zeleno" = mladý výhonek angreštu seřezat na tenký klínek a vložit do rozstěpu meruzalky(planý výrustek od kořenu angreštu - srstky). Pak jen omotat páskou. Pokud ten výhonek má už velké listy, tak ty lísty v polovině uříznout. Taky ucvaknout vršek jako u každého roubu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

já mám zkušenost na snad 90% ta hruška, jablka šla míň.
K té meruzalce , to je taková rostlina , něco jako rybíz. Dá se to snad i jíst a používá se to jako podnož pod jostu/rybíz/angrešt (viděl jsem i živé ploty) , pokud se chce zapěstovat "stromek" . Výhoda je, že z kmínku nejdou výhony, naopak jdou z kořene.
U těch peckovin - třeba letos to roční období neodpovídá úplně knihám a jak jsem psal, viděl jsem videa, jak naprosto v rozporu s literaturou roubují i v jiných , než doporučených obdobích.

Další level je roubování semenáčů, tam je možné po naroubování udržovat správnou vlhkost a teplotu (třeba v vlhkých pilinách) , nebo u ořechů i řízenou teplotou a šance na úspěch je jinde, než na stromě. Protože na stromě když , jako mě poslední 3 roky bude do roubování pražit slunce, nepomůže ani igeliťák s vodou.


Ohledně krásného koníčku - kdo si hraje , nezlobí :)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

ještě k těm silnějším kmenům , teď je pro podobný experiment vhodná doba , prostě ho řízněte ve výšce , co je potřeba + 30 cm motorovkou , + 30 cm proto. protože se může zlomit špatně, pak ho buď zase motorovkou, nebo dle sil normální pilou říznout šikmo už správně. Hrušeň, jabloň i třešeň vyženou postranní větve, které je dobré si rozmyslet, které chceme a ostatní vylámat, až začnou dřevnatět, pokud je budeme řezat, vytvoří se takový patvar, jako na košíkářské vrbě. Ještě letos bude možné na výrostky očkovat - až bude čas.

Řez je pak vhodné co nejvíce ořezat do hladka , zaříznout roztřepy na krajích a zamazat voskem , nebo latexem / barvou ..... Aby prostě nechytil plíseň / houbu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

Takže takhle to pak vypadá, když se roubování povede (no a nebo taky ne, ono to může ještě pořád uschnout).
ar.jpg
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od oreb1 »

Když by se roubovala jabloňka ze semínka, dělá se to druhý rok nebo kdy?
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Kouťák »

Oreb,až jablůňka bude mít kmínek silný jako roub,tak je to plátováním nejlepší a je jedno jak je stará.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od oreb1 »

Plátováním? Nerozumím, co to je.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

oreb1 píše: 14 dub 2020 11:33 Když by se roubovala jabloňka ze semínka, dělá se to druhý rok nebo kdy?
pomocí očkování klidně i ten rok, kdy se vysela. Ale pozor na afinytu - srůstání, ne všechny odrůdy k sobě přirostou. Když kupuju podnože, tak roční jabloně mají průměr i 1 cm. Třešeň z pecky vyroste cca za 3 měsíce, aby šla očkovat.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Kouťák »

Oreb správně se to jmenuje roubování kopulací.Znamená to,že na stejně silnou podnož se naroubuje stejně silný roub.Seříznout kmínek jablůňky delším řezem a stejný řez na roubu.Připlácnout omotat páskou,nebo lýkem,zamazat vše potřebné štěpařským voskem a čekat zda se to přijme.Příští týden se jdu podívat do lesů kolem chalupy a hledat kolik už kvete mnou naroubovaných třešní.Narouboval jsem jich spoustu,myslím,že 100 je málo,ale hledat je když nekvetou je hrozné.Stejně tak jablůněk a hrušní.Nyní už neroubuji,protože říkám,že na to už nemám čas čakat až začnou rodit.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

Tak tady to vypadá, že se to snad povedlo. Teda konkrétně u mne nebyl problém v úplné neschopnosti, ale v horku na jaře posledních 4 let. Letos je jaro zase tak trochu normální a nepálí tak slunce.

pokud roubujete jako já pro jistotu 2 větvičky a obě se ujmou, doporučuju vylomit pupeny, co rostou dovnitř, stejně by se to muselo udělat a později to stojí stromek zbytečnou energii.
ak1.jpg
ak2.jpg
ak3.jpg
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Jan »

Takže některé rouby zaschly, některé bohužel vylomili ptáci , takže jsem si na to vzpoměl a jednu zachránil - to je ta větvička s trny přivázaná na kmínku - stačí i vez ostnů , je to proto, aby ptáci nesedali na větvičky a nezlomili / nevyvrátili je. Některý uschly i se stromkem, protože jak jsem tu psal, že oessantské ovce neokusují kůru , tak to tu asi četly a ty tenčí s jemnější kůrou okousaly - a měly co jíst jinak. Dělá to to jehně.

atresen.jpg
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Roubování

Nový příspěvek od Hhippie »

To je škoda, Jane, že jsi to nezvládl zachránit včas! Ale chápu, že člověk holt kolem toho nechodí každý den.. a někdy pak už je holt pozdě :nevim:
Tenhle roub je ale moc krásný! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů